BAŞKA OKULDA BTR OLARAK GÖREVLENDİRİLDİĞİM İÇİN NÖBET

Kodla Büyü

black_soul

Üye
Arkadaşlar biliyorum hep sıkıldınız bu tür konulardan ama bu konular ile ilgili tam net yönetmelik-kanun-mevzuat neyse artık çıkmadıktan sonra her gelen idareci kendine göre yorumlayıp çıkarımda bulunabiliyor. Son müdür değişikliklerinden sonra okulumuza gelen yeni müdür ben sana nöbet veririm, BTR görevini benim okulumda yapmıyorsun ortaöğretim kurumlar yönetmeliğine göre kadronun bulunduğu okulda nöbet ttumak zorundasın dedi. Bende Y.E.G.M. malum yazısındaki 11.maddeyi gösterdim, M.E.M. aradı filan kendince izah etti, karşı tarafda evet biz onu ek dersini tamamlamak için gönderiyoruz sen doğrusun nöbet tutacak dediler. (Hafta 3 gün 15 saat kendi kadromun bulunduğu okulda 15 saat ders, diğer 2 günde görevlendirildiğim okulda BTR görevi yapıyorum.)

Bende dedim ki müdür bey ben sıkıldım bu işlerden her sene ya norm fazlasıyım ya da bu tür kargaşalar yaşanıyor dedim. Siz kendinizce ilgili maddeyi okuyup aktarıp bir çıkarımda bulundunuz bende kendimce yorumluyorum dedim. Benim sana karşı bir gıcıklığım yok yönetmelik filan dedi. Ben dedim ki sevgili hocam ben hakkımı arayacağım kusura bakmayın BİMER'e şikayet ve MEB Bilgi Edinmeye de bu konuyu soracağım dedim. Dedi ki hay hay hocam eğer bana sizin nöbet tutmayacağınıza dair bir yazı getirirsen ben özür dilemesini de bilirim dedi. Peki dedim.

BİMER ve MEB Bilgi Edinmeye Aşağıdaki Metni gönderdim sonucunu bekliyorum.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
*** Atatürk Anadolu Lisesinde, Bilişim Teknolojileri öğretmeniyim. 15/09/2014 tarihinde valilik onayı ile **** Güzel Sanatlar Lisesinde Bilişim Teknolojileri Rehberliği görevi şahsıma verildi. Norm kadromun bulunduğu okulda haftada 3 gün 15 saat çalışırken, BT Rehberliği olarak görevlendirildiğim okulda haftada 2 gün çalışmaktayım.

Kadromun bulunduğu okul idaresi şahsıma ortaöğretim kurumlar yönetmeliğini gerekçe göstererek nöbet görevi verdi. Halbuki 22/09/2012 tarih ve B.08.0.YET. 0.10.0.4.00 sayılı M.E.B. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi konulu yazısı 11. maddede " BT Rehberliği görevini yürüten öğretmenlere EK1de belirtilen görevler dışında nöbet görevi de dahil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir. ibaresi bulunmaktadır.

Yine Yenilikçi Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 27/12/2012 tarih ve 89692170/903.99/248065 sayılı Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi (Tereddüt Edilen Hususlar) başlıklı yazısının 11. maddesinde "BT Rehberliğini yürüten öğretmenler eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde (teneffüs saaatleri de dahil) ilgi (a) yazısında belirtilen görevler doğrultusunda öğretmen ve öğrenciler için BT Rehberliği görevini yürüteceklerdir. İlgili öğretmenlere nöbet görevi de dahil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir. ibaresi de bulunmaktadır.

Valilik onayı ile kadromun bulunduğu okul dışında başka bir okulda görevlendirmem Y.E.G.M.nün ilgili yazısındaki "BT REHBERLİĞİ GÖREVİNİ YÜRÜTEN ÖĞRETMEN..." statüsünde olmadığım anlamına mı gelmektedir?

Okul idaresinin il milli eğitimle görüşerek şahsıma tevdi ettiği bu görevin hukuksal ve idari bir dayanağı bulunmakta mıdır?

Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü, kendi kurumlarına ilettiği 07/01/2014 tarihli yazısında "Kadrolarının bulunduğu okuldan farklı bir okulda görevlendirilen BT Rehber öğretmenleri, kadrolarının bulunduğu okulda sadece branş derslerine gireceklerdir ve bu ders saatlerinde okulda bulunacaklardır. Kadrolarının bulunduğu okullardan nöbet görevi de dahil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir." (bknz trabzon mem web sitesi 07/01/2014 tarihli BTR görevlendirmesi konulu yazısı) yorumunu çıkarttığı halde, kendi kurumum idarecilerinin farklı bir çıkarımda bulunması M.E.B. kurumları arasında bir tutarsızlık oluşturmamakta mıdır?

İlgili sorularımın yetkili mercilerce cevaplandırılmasını ve tarafıma dönüş yapılmasını rica ediyorum.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Hocam bana tercüman olmuşsun.Merakla sonuçlarını bekliyorum.Bende birde kulüp derdi var.Yani hem kulüp hem nöbet var.Her sene aynı tantana.Umarsamıyorum.Sorduğun sorunun cevabınıda merakla bekliyorum.Bir netlik kazandırılmalı ama açık var çünkü kendi okulumuzda btr görevini yapmıyoruz ve tenefüslerde boşuz manası çıkıyor.

Sayın hocam umarım sizin lehinize bir cevap gelir ancak müdürünüz haklı olabilir, başka okulda btr görevi yürüttüğünüzden dolayı görevlendirildiğiniz okulda nöbet veya başka görev verilmez fakat kendi okulunuzda btr görevi yürütmediğiniz için nöbet görevi verilebilir. Dediğim gibi umarım siz haklısınızdır hepimizin temennisi bu yönde.

bu iş karışık arkadaşlar bunu bu şekilde bilerek yapıyolar ki okulda nöbet ihtiyacı varsa okul idarecileri bu boşluğu kullanabilsin diye ya da okulda nöbet için öğretmene ihtiyaç yokken de okul idaresindeki müdürün keyfine bırakıyolar.Bunu en iyi çözümü ne ya bunu önemsemeyeceksiniz başka okulda btr olup okulunuzda öğretmen olacaksınız ya da başka okulda btr olmayıp olabiliyorsa yine kendi okulunuzda btr olacaksınız.Bu düzeltilmez arkadaşlar çünkü bilerek yapılmıştır.

"Kadrolarının bulunduğu okuldan farklı okulda görevlendirilen BT Rehber Öğretmenleri BT Rehberliği görevini görevlendirildikleri okulda yapacaklardır. Kadrolarının bulunduğu okulda sadece branş derslerine gireceklerdir ve bu ders saatlerinde okulda bulunacaklardır. Kadrolarının bulunduğu okullardan; nöbet görevi dahil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir."

Göze sokulmalık yazı, buyrun:

http://trabzon.meb.gov.tr/www/bbilisim- ... icerik/776

hocam çok güzel yazmışsın ancak cevaben muhtemelen şu gelecektir.
öncelikli olarak il valiliğine iletilecek, daha sonra il milli eğitim müdürlüğüne daha sonrada ilçe milli eğitim müdürlüğüne iletilecek başvurunuz. daha sonra oradaki şube müdürü cevaplayacak başvurunuzu. zaten müdürde ayarlamış orayı.
şimdi neden böyle yazdım, geçenlerde bundan daha karmaşık bir durum için meb bilgi edinmeye sorumu sordum. yukarıda yazdığım basamaklardan geçtiken sonra ilçedeki şube müdürü "ilgili okul müdürlükleri yada ilçe milli eğitim müdürlüklerinden bilgi edinebilirsiniz" şeklinde mail attı. sanki ben bilmiyorum. meb bilgilendirme ne işe yarıyor o zaman.
zaten biz ilden ilçeden çözüm bulamadığımız için bimer yada meb bilgi edinmeye yazıyoruz. sağolsun onlarda bakanlık düzeyinde cevaplamaktansa tekrar soru yada şikayetlerimizi ilçe milli eğitimlere yönlendiriyorlar. ondan sonrada arkadaşların tavırlarıyla muhattab oluyoruz.
sorununa gelince hocam görevlendirmelerde çok karmaşık durumlar var ama bu nöbet ve diğer görevler konusunda net olarak yazı varken size görev verilmesi müdürünüzün saçmalamasından başka bişey olmamış.

Ya ben artık bıktım bunlara laf anlatmaktan. Dediğiniz gibi hocam ya norm fazlası oluyoruz ya da sürekli böyle karmaşalar yaşıyoruz.
" BT Rehberliği görevini yürüten öğretmenlere EK1de belirtilen görevler dışında nöbet görevi de dahil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir." Burada herhangi bir dolaylı tümleç var mıdır ( görevlendirildiği okulda.. gibi) , yoktur. BT Rehberliği görevini yürütüyor muyuz, evet. Daha neyi anlamıyorlar bunlar :verymad:
Bunlara mantık dersi mi verilmeli acaba :verymad:

Hocam bende aynen senin gibiyim.Baska okulda BTR gorevimi yapiyorum.Bu zamana kadarda hic nobet tutmadim, yonetmelik geregi nobet de vermediler.

ya bu adamlar laf anlamıyormu nereye görevlendirilirsen görevlendiril btr dışında başka hiç bir görev verilemez deniyor. ama bazı işbilmezler anlamıyor sanırım

nöbet falan tutmayın arkadaşlar bizim btr dışında başka bir görevimiz yok var diyenlerden önce yönetmeliği isteyin gösteremezlerse ki gösteremezler ben göstereyim deyip olmadığına dair btr çalışma şartları ve koşullarını açıklayan yönetmeliği gösterin

Arkadaşlar bencede müdür haklı seni gönderildiğin okula btr olarak görevlendiriyorlar. kendi okulunda dersine girip çıkıyorsun senden btr lik işleri isteyemezler. Örneğin hocam tenefüste bt sınıfı açık olsun diyemezler yada başka bişey. Ben 3 yıl trabzonda çalıştım ordaki il eğitmenleri baya koruyucular bu konuda Allah var haklarını vermek lazım ama kendi okulunda nöbet tutmalı bence dersine girip çıkıyorsun başkada bişey isteymezlelr zaten.

Btr bir okulda görevli olarak düşünmeyelim. Btr bir ünvandır. btr iki okulda da btrdir. Madem öyle sadece gittigin yerde btr oldun burada sadece öğretmensin diyo, o zaman sana sınıf rehberliğide versin? Kendi okulunda egzersizde versin, başka derste versin? Bunları btr olduğun için veremez. Aynı şekilde nöbette veremez. Madde gayet net, btr ek1 dışında sadece bilişim dersine girer. Fakat okulda nöbet için öğretmene ihtiyaç varsa kimsede görevden kaçmaz... İyi niyet yoksa o zaman yönetmelik gereği zaten nöbette yok.

Ya bunun çözümü çok kolay alın elinize ek ders puantajini bakın nasıl ödenmiş ? 4-3-4-3-4 sekilde ise sorun bakalım kendi okulunuzda Btr değil iseniz ve görevlendirme bunu kapsamıyor ise nasıl oluyorda puantaj bu sekilde yazılıyor ???

hocam bu konu önemli sonuç gelince bizide bilgilendirirseniz seviniriz. İnşallah sizin dediğiniz gibidir.

yataylimit' Alıntı:
"Kadrolarının bulunduğu okuldan farklı okulda görevlendirilen BT Rehber Öğretmenleri BT Rehberliği görevini görevlendirildikleri okulda yapacaklardır. Kadrolarının bulunduğu okulda sadece branş derslerine gireceklerdir ve bu ders saatlerinde okulda bulunacaklardır. Kadrolarının bulunduğu okullardan; nöbet görevi dahil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir."

Göze sokulmalık yazı, buyrun:

http://trabzon.meb.gov.tr/www/bbilisim- ... icerik/776
Maalesef trabzonun yazısı sadece trabzonu bağlar, yeğitekteki yazıda bu madde yazmadığı sürece farklı illerde farklı yorumlanacaktır. Tek kesin çözüm bu durumun yeğiteke sorulması, resmi bir cevap alınmasıdır.

Hocam o zaman kendi okulunda BTR olanlar da derslere girdiği günlerde mi nöbet tutacaklar? O zaman neden "Nöbet görevi verilmez" ibaresi yer alsın ki? O zaman kendi okulunda görevlendirilenler avantajlı başka okula gidenler dezavantajlı bir duruma gelir! Böyle de saçmalık olmamalı... (Olmaması gereken nice şeyler görünce olmaz yazamıyorum :) )

Hocam nöbet gorevi dediginiz gibi verilemez ama baktiniz çok sıkıştırdılar nobeti tutun ama örneğin bir sosyalci gibi sadece derslere girin okulun diger işlerine karışmayın yapmam deyin bence onlar zararli cikar

"Son müdür değişikliklerinden sonra okulumuza gelen yeni müdür ben sana nöbet veririm, BTR görevini benim okulumda yapmıyorsun ortaöğretim kurumlar yönetmeliğine göre kadronun bulunduğu okulda nöbet ttumak zorundasın dedi."

bunu diyen müdüre okulun hiç bir teknolojik cihazıyla ilgilenmem labta bozuk olan pcler için teknik servis çağırırsınız diye söyleyin ben nöbetim ve kulublerimle ilgilenicem diyiverin

Sıkıntı çıkarmaktan haz duyan idarecilere hastayım. Bu tipler emekli olunca bir tek dostu bile kalmıyor.

Arkadaşlar dişinizi göstermezseniz okulun neyi var neyi yok herşeyi yaptırırlar. Çıkarın yazısını verin ellerine bu benim görevim değil deyin. Adam kendi okulunda tutmuyor nöbeti BTR olduğu okulda tutacak böyle saçma birşey olmaz.

SensizTutsak' Alıntı:
Arkadaşlar dişinizi göstermezseniz okulun neyi var neyi yok herşeyi yaptırırlar. Çıkarın yazısını verin ellerine bu benim görevim değil deyin. Adam kendi okulunda tutmuyor nöbeti BTR olduğu okulda tutacak böyle saçma birşey olmaz.

Bu mesele diş meselesi değil. Net birşey yok onlarda yorumluyorlar.

Ben müdür yardımcılarına dedim yapmıyorum isterseniz tutanak tutun. Olay müdüre taşındı müdürle aram iyi ama oda yorum katıyor tam uzlaşamıyoruz :| . Bende bimere yazacağım dedim.

Yani mesele netlik yok!

Geri