Bankalar,tayini çıkan öğretmenden promosyonu isteyebilir mi?

Kodla Büyü

hugo4545

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Başıma gelmedi ama bu sene tayin isteyecek biri olarak, maaş anlaşması yaptığımız bankanın benden promosyonu geri isteme hakkı var mıdır? Bu konuda tecrübe edinmiş olan arkadaşlarımızın bilgilerine ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ederim.

öyle bişey olmaması lazım hocam. ben de tayin istemiştim ama benden kims istemedi...

memurlar nette bu konu ile ilgili açılan başlıklarda çoğu bankanın bu parayı talep ettiğini yazmışlar. Bu durumda ne yapılacağını bilen yok.Sizden istememeleri güzel olmuş.

kurumunun yaptığı anlaşmaya bağlıdır hocam. eğer anlaşmada banka personel eksilirse bunu kurum karşılar diye düştüyse sözleşmeye kurumdan talep eder. eğer personel ayrıldığında personelden talep eder diye düşüldüyse sizden isterler.
bankalarda kurumdan isterler genelde bunu. ancak bazı kurumlar uğraşmamak için personelden istenir diye madde koydurabiliyorlar.

sen aldığını almış olursun nasıl olsa yerine başka biri atanacak oda o bankadan maaşını almaya devam edecek banka için değişen bişey olmamış olacak sonuçta

hocam bu iş tamamen bankayla zamanında yapılan promosyon anlaşmasına bağlı.Eğer memur tayin olduğunda parayı geri öder die bi madde varsa parayı ödersin.Bu durumu eşim amasyadan yanıma tayin olurken yaşadık.Paşa paşa parayı geri yatırmıştık. :oops:

Tayin ile gittiğimiz bir yerde 1 ay önce promosyon dağıtıldığında bizim promosyon talep etme hakkımız olmadığına göre ayrılan personelden de bankanın geri talep etme hakkı olmayacağını düşünürüm.

O günkü personele göre promosyon dağıtılır sanırım.

İlimdeki sağlık müdürlüğünde uygulama bu şekildeymiş gelene promosyon veriliyor, gidenden de tekrar hesaplanıp geri istiyorlarmış. Antlaşma yapılırken böyle karar alınmışsa geri isteyebilirler.

Hocam bu sene ziraat bankasıyla anlaşıldı. Ben sözleşme imzalarken sorduğumda öyle bir şey yok dediler. Söleşmede de iade konusunda bir şey yazmıyordu.

benim başıma geldi arkadaşlar
batmandan ıspartaya tayinim çıktı.ısparta da göreve başlar başlamaz bana promosyon ödendi.4 ay ıspartada çalıştıktan sonra tayinim başka bir ile çıktı. 2 ay sonra ödenen promosyondan, çalıştığım 4 ayın tutarını düşerek kalan miktarı benden talep ettiler. yazı milli eğitimden geliyor ve ektede mahkeme kararı vardı. bende kuzu kuzu ödedim vede haklılar diye düşündüm. çünkü benim ıspartada çalıştığım kadar parayı bana ödediler.

hocam bende promosyon uygulamasında tayin olandan istenmiyor diye biliyorum. hatta bu anlaşma mem ile banka arasında. ve anlaşılan parayı bir havuz olarak düşünün. bu havuzdaki para mem personeli arasında bölünüyor. eğer personel eksilirse eksik personel oradaki parayı bölüşüyor. yani 1-2 öğretmen gidip yerine gelen olmazsa kalanlar 4-5 lira faza alacaktır diye biliyorum.

Yaşamış olduğunuz olaylar sonuçta en doğru cevaplar.

Fakat o zaman anlaşmada dönen bir oyun bu.

Bizde 4 ya da 5 yıllık anlaşma yapılmıştı. Önümüzdeki mayıs ayında yenilenecek. Bu zamana kadar gelen kişiler eğer geldikleri yerlerde geri ödeme yaptıysa burada da anlaşmanın biteceği tarihe kadar çalışacağı süre için parayı talep edebilmesi gerek ama bildiğim kadarıyla böyle bir hakkı yok.Yanılıyor muyum?

Banka tayini cıkıp gidenden ödediği promosyonun kalan kısmını istiyor. Aynı şekilde de gelen öğretmenlere promosyon ödeniyor. Ordu' da böyle uygulanıyor.

Bence bu promosyonun önden değil aylık aldıkça kısa peryotlar halinde verilmesi daha mantıklı.

Yani banka ile anlaşma yapılır yapılmaz hop 300 TL promosyon vermek yerine

6 ay maaş aldıktan sonra aylık efendim 20 TL, yani 120 TL promosyon ödemesi yapılması mantıklı.

Tayin giden giderken mesela 3 aylık alır. Tayin gelen son ödemeden sonraki 4. ayda gelmiştir, 2 aylık alır gibi.

Ancak bunu bankanın değil, banka ile anlaşma yapan kurumun düşünmesi lazım.

Bence bankanın promosyonu geri isteme hakkı vardır. Çünkü adam senin bankana 36 ay müşteri olacağım bana hediyen nedir diyor, banka hediyesini veriyor, sonra adam 3 ay geçmeden tayin olup gidiyor. Gelen alamıyor, alsa banka haksız yere 2 kere promosyon ödemek zorunda bırakılmış oluyor vs. vs.

Sonradan gelen öğretmene nasıl para vermiyorlarsa gidenden de para alamazlar.Zaten neye göre parayı geri alacaklar

subversaa' Alıntı:
Yaşamış olduğunuz olaylar sonuçta en doğru cevaplar.

Fakat o zaman anlaşmada dönen bir oyun bu.

Bizde 4 ya da 5 yıllık anlaşma yapılmıştı. Önümüzdeki mayıs ayında yenilenecek. Bu zamana kadar gelen kişiler eğer geldikleri yerlerde geri ödeme yaptıysa burada da anlaşmanın biteceği tarihe kadar çalışacağı süre için parayı talep edebilmesi gerek ama bildiğim kadarıyla böyle bir hakkı yok.Yanılıyor muyum?

Ama arkadaşım geldiği yerde X bankası ile anlaşma yaptı, parayı oraya ödedi, gittiği yerde Y bankasından nasıl istesin. Promosyonların bir standardı bir havuzu yok ki.

Bunu anlaşmayı yapan kurumun düşünmesi lazım. Geldiği yerdeki kurum da, gittiği yerdeki kurum da.

subversaa' Alıntı:
Tayin ile gittiğimiz bir yerde 1 ay önce promosyon dağıtıldığında bizim promosyon talep etme hakkımız olmadığına göre ayrılan personelden de bankanın geri talep etme hakkı olmayacağını düşünürüm.

benim geldiğim ilçedeki maaş sözleşmesinden bir madde:
4- Banka, yeni gelen her bir personele de protokol başlangıç tarihi ile çalışmaya başladığı tarih arasındaki günlere tekabül eden ödeme tutarı kadar kesinti yapmak kaydıyla ek ödeme yapacaktır.

hugo4545' Alıntı:
Başıma gelmedi ama bu sene tayin isteyecek biri olarak, maaş anlaşması yaptığımız bankanın benden promosyonu geri isteme hakkı var mıdır? Bu konuda tecrübe edinmiş olan arkadaşlarımızın bilgilerine ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ederim.
Buda başka bir maaş promosyon metninden bir madde;
12.Banka kurumumuzdan ayrılan personelden promosyon iade talebinde bulunamaz.

Tamamem anlaşma metinleriyle ilgili bir konu.Banada vermemeye kalkmışlardı. 2 yıl 11 ay sizinle çalışacağım. Deyip 4. maddeyi gösterip almıştım.

Peki bu anlaşma metinleri nerede saklanır nereden bulunabilir?
Okul, banka, milli eğitim müdürlüğü?

braddock26' Alıntı:
subversaa' Alıntı:

benim geldiğim ilçedeki maaş sözleşmesinden bir madde:
4- Banka, yeni gelen her bir personele de protokol başlangıç tarihi ile çalışmaya başladığı tarih arasındaki günlere tekabül eden ödeme tutarı kadar kesinti yapmak kaydıyla ek ödeme yapacaktır.

hugo4545' Alıntı:
Buda başka bir maaş promosyon metninden bir madde;
12.Banka kurumumuzdan ayrılan personelden promosyon iade talebinde bulunamaz.

Tamamem anlaşma metinleriyle ilgili bir konu.Banada vermemeye kalkmışlardı. 2 yıl 11 ay sizinle çalışacağım. Deyip 4. maddeyi gösterip almıştım.

Umarım bizim sözleşmeye de böyle bir madde eklemişlerdir. Böyle bir madde yoksa paşa paşa geri ödeyeceğiz Az buz değil 5 yıllık 1200 promosyon almıştık.Banka ile anlaşalı 1 yıl oldu.

geri alıyorlar ... ben yaşadım
3 yıllık promosyon aldık ziraatten. sözleşmede öyle bir madde varmış.
1 yıl çalıştıktan sonra tayinim çıktı. 2 yıl hesaplanıp geri yatırdım.

Arkadaşlar Promosyon anlaşması yapıldığında 4 veya 5 yıllık yapılıyor. Size parayı toplu olarak ödediklerinde 5 yıllık promosyonu almış oluyorsunuz.2 yıl sonra tayin isterseniz geriye kalan 3 yılın parasını sizden geri talep ediyorlar. Ama anlaşmada böyle bir madde yoksa işler biraz karışıyo ve geri ödemeyenler oluyor. Bankalar bu yüzden iki türlü anlaşma yapmaya başladılar artık. 1- Toplu olarak ödüyorlar promosyonun tümünü ama tayin isteyip giderseniz çalıştığınız yıllar hesaplanıp geri kalanını geri ödeyecek şekilde anlaşma yapıyorlar ve ödenmezse para geriye mem ilişiğinizi kesmiyor. 2- Altı ayda bir taksit şeklinde taksitlerle ödüyorlar promosyon ücretini.

anlaşma yaptıktan sonra banka sizin kaç kişi olduğunuza bakmaz. o para o anda çıkmıştır geri ödeme diye bir şey olmaz. ancak okulda kurulan komisyon artan parayı isteme hakkı vardır. o da tabi yapılan anlaşmaya göre

qwera' Alıntı:
Arkadaşlar Promosyon anlaşması yapıldığında 4 veya 5 yıllık yapılıyor. Size parayı toplu olarak ödediklerinde 5 yıllık promosyonu almış oluyorsunuz.2 yıl sonra tayin isterseniz geriye kalan 3 yılın parasını sizden geri talep ediyorlar. Ama anlaşmada böyle bir madde yoksa işler biraz karışıyo ve geri ödemeyenler oluyor. Bankalar bu yüzden iki türlü anlaşma yapmaya başladılar artık. 1- Toplu olarak ödüyorlar promosyonun tümünü ama tayin isteyip giderseniz çalıştığınız yıllar hesaplanıp geri kalanını geri ödeyecek şekilde anlaşma yapıyorlar ve ödenmezse para geriye mem ilişiğinizi kesmiyor. 2- Altı ayda bir taksit şeklinde taksitlerle ödüyorlar promosyon ücretini.
Mem ilişiği nasıl kesmez hocam devletin alacak kalemi mı bu? Ellemeyin kesmesinlerde 15 gun göreyim. 15 gun sonra sizi arayıp hocam ilişiğiniz bakanlık emri ile kesilmiştik diyorlar mı demiyorlar mı

HOCAM BANKAYLA YAPILAN ANLAŞMAYA GÖRE DEĞİŞİR.

ben bingöl de ziraat bankasından promosyon almıştım. tayinim çıkınca banka farkını geri aldı benim yerime gelen hocaya verdi.
gittiğim ilde ise halk bankasından maaş alınıyordu. onlar da ise böyle bir uygulama yoktu.

Arkadaşlar yeni başladığım ilde promosyonları peşin vermişler yaz tatilinden önce. Ben eylülde başladığım için almadım. geldiğim yerde yıllara bölüp veriyorlardı. Promosyon almak istiyorum dedim, geldiğin yerden almadığına dair belge lazım dediler. Eski okulumu aradım, onlar da yeni okulun yazılı olarak istesin diyor. Ne yapmalıyım?

Evet isteyebilir ama şartı var.
Benim başıma geldi.
Geçen sene halk banktan promosyonlar hesaba yattı ama banka bloke koymuştu alamadık parayı telefonla sorduk şubeye gitmeniz gerekiyor dediler blokeyi kaldırmak için. Gittiğimizde anladık çakallığı önümüze bir kağıt koydular, tayin çıkarsa banka değişirse falan filan promosyonu iade edeceğimi taahhüt ederim şeklinde.

Ve benimde 2 ay sonra özür gurubundan tayinim çıktı bankam değişti.

Bir süre sonra baktım ki ek hesaptan çekmişler parayı.
Kuzu kuzu geri yatırdım tabi.

Geri