Bankaların aldığı dosya masraflarını nasıl alabiliriz

Kodla Büyü

aydin67

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kaymakamlık bünyesinde bulunan
Hakem heyetine başvurarak
hazır makbu dilekçeleri var
bankadan alacağınız masraf kağıdını ekliyorsunus tamamdır bekliyorsunuz

evliyacelebi' Alıntı:
bankadan alacağımız masraf kağıtlarından bazılara para istiyor. Bunları da alabiliyor muyuz. Boşuna uğraşmayalım. Sonuçla alacak mıyız acaba

hocam sanırım 1300 lira altındaki dosya masrafı için kaymakamlık veya valilikte bulunan hakem heyetlerine başvuruyorsunuz ve bu kurulun verdiği karar kesindir, yani mahkeme kararı hükmündedir. Banka bunu mecbur ödeyecek. 1300 liranın üstündeki meblağ için ise karar sadece tespit amaçlıdır, banka isterse ödemez sizde mahkemeye başvuru yapmanız gerekir.

Bankanın dosya masrafını gösterir belge için sizden para talep etmesi yasal değil ama ederse ödeyin onunda makbuzunu alın başvuru da belirtin.

Ben şimdiye kadar 1300 liranın altındaki tutarın ödenmediğini duymadım. Bende başvurdum 1 ay oldu bekliyorum

benimki 1550 Tl idi sanırım Tüketici mahkemesinde sonuçlandı 1200 TL yi geçtiği için hakem hayeti işe yaramadı.Bende avukata verdim o benim yerime takip etti benden de herhangi bir avukatlık ücreti almadı.Sonuç benim lehime karar verildi şimdi banka icra yoluyla ödeme yapacak bu hafta içi yatacakmış inşallah

mahmutemre2211' Alıntı:
evliyacelebi' Alıntı:
bankadan alacağımız masraf kağıtlarından bazılara para istiyor. Bunları da alabiliyor muyuz. Boşuna uğraşmayalım. Sonuçla alacak mıyız acaba

hocam sanırım 1300 lira altındaki dosya masrafı için kaymakamlık veya valilikte bulunan hakem heyetlerine başvuruyorsunuz ve bu kurulun verdiği karar kesindir, yani mahkeme kararı hükmündedir. Banka bunu mecbur ödeyecek. 1300 liranın üstündeki meblağ için ise karar sadece tespit amaçlıdır, banka isterse ödemez sizde mahkemeye başvuru yapmanız gerekir.

Bankanın dosya masrafını gösterir belge için sizden para talep etmesi yasal değil ama ederse ödeyin onunda makbuzunu alın başvuru da belirtin.

Ben şimdiye kadar 1300 liranın altındaki tutarın ödenmediğini duymadım. Bende başvurdum 1 ay oldu bekliyorum

kurulun verdiği kararlar kesin karar değil hocam banka istersen mahkemeye itiraz edebiliyor kurul kararı için .

hakem heyeti 3 ay içinde karar vermek zorunda

hocam ben de aldım... şöyle ki;
öncelikle masraf 950 TL. ev kredisi dosya masrafı, ekspertiz masrafı hariç.
dekontla beraber kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvurdum. hakem heyeti benim lehime karar verdi.
ama banka ödeme yapmadan bir üst mahkemeye başvurmuş. bende tanıdık bir avukata verdim belgeleri. aradan epey zaman geçti (sanırım 9-10 ay gibi). üst mahkeme de bizi haklı bulmuş. yani geri ödenmesi hususunda karar vermiş.
fakat banka yine ödeme yapmamış. bizim avukat da haciz yoluna gitmiş. süre bu sebepten uzamış.
ve paşa paşa avukata ödemeyi yapmışlar. 950 TL aldık.
ayrıca yapılandırmada kolaylık sağlamadıkları için başka bankadan daha düşük faizle krediyi tekrar çektim. 8.000 TL civarı kâra geçtim. aynı bankadan ilişik kesmek için (tapu için borcu yoktur yazısı) fek ücreti 120 TL istediler. ödedim.
sonra ona da hakem heyetinde itiraz ettim. yine haklı bulundum. banka ödemeyi paşa paşa yaptı.
herkes hakkını aramalı bence...
şimdi geriye dönük 10 yıllık kart aidatları, hesap işletim ücreti, eski çektiğim kredilerin masraflarını çıkarttırıp onlarıda söke söke alacağım...

hakem heyetine başvuru üst limiti şu an için 1272 tl dir.Ama mayıs 28 de 2000 tl olacak.kesilen parayı gösteren dekont ile başvurunuzu yapabilirsiniz hakem heyetine.3 ay içinde karar çıkıyor ve banka parayı hesabınıza yatırıyor.yatırmazsa icradan alın parayı. Vakıfbank itiraz etmedi bana parayı otomatikman yatırmış hesabıma

Arkadaşlar bende başvurmayı düşünüyorum fakat merak ettiğim bir şey var; ben 5-6 kez kredi kullandım fakat hepsi de şu anda bulunduğum şehrin dışında. Yani 5 sene önce doğuda çalışırken kredi kullanmıştım bu kredinin dekontunu şimdi bulunduğum şehirdeki herhangi bir şubeden alabiliyor muyum yoksa sadece kredi kullandığım şubeden mi alabiliyorum. Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

2008 yılında vakıfbanktan çektiğim kredinin dosya masrafını 2-3 hafta önce geri aldım.Bugün yarında iş bankasının kararı çıkar onuda alırım

ben hesap işletim ücreti için hakem heyetine başvurdum. Heyet beni haklı buldu ancak banka parayı yatırmadı ve mahkemeye verdi. Parayı avukat haciz yoluyla aldı. Ancak mahkeme banka lehine karar verdi. Banka yargıtayın bir kararını delil göstermiş. karar henüz yazılmadı. yazılınca bankaya ne kadar para ödeyeceğim belli olacak. 50 tl hesap işletim ücreti sanırım 1000 tl gibi bir masraf çıkardı bana...

Hesap işletim ücreti için hakem heyetine başvurmayın. veriyorsanız direk mahkemeye verin...karar çıkınca burada paylaşmaya çalışırım...

Dosya masrafını da hakem heyetine verdim. Kazandım .banka yine yatırmadı ve mahkemeye verdi. avukat hacizle aldı. mahkeme henüz olmadı. bakalım burdan sonuç ne çıkacak...

Garanti Bankasından uzak durun derim...

bankaların istediği dekont paralarını ödeyin ve onun makbuzunuda ekleyin hepsi geri alınıyor. bu arada hakem heyetiyle uğraşmadan avukata verin arkadaşlar. şu anda avukatlar noter parasını bile cebinden karşılıyor vekalet için. avukat olunca süreç daha hızlı işliyor. avukat ücretini bankadan tahsil ediyor.

Bu aldığınız masraflar hangi tür kredilerin acaba? Sadece ev kredilerinin masrafları geri alınabiliyor diye okumuştum. Diğer kredilerin masraflarında bankalar mahkemeye başvurduklarında mahkeme kararıyla daha fazlasını geri alıyorlar diye okumuştum.

önce bankaya dilekçe veriyorsun. olumsuz cevap alırsan hakem heyetine başvuruyorsun. banka 15gün içinde cevap vermek zorunda

Hocam bankadan sözleşmeyi ve dosya masrafı kestiğine dair dekontu istemek için dilekçe yazıyorsun. Banka birkaç gün sonra evrakları veriyor sana. Arşiv araştırması için para isterlerse onun makbuzunu da alıp ikametgahının bulunduğu ilçe kaymakamlığına başvuruyorsun. Hakem Heyeti matbu bir dilekçe veriyor onu doldurup 2şer tane fotokopilerini istiyor bütün evrakların. 3 ay gibi süre veriyor sonuçlar için. Bu arada 1272 TL ye kadar Tüketici Hakem Heyeti, fazlası için Tüketici Mahkemesine başvuruyorsun...

avukata vekalet verdim en güvenlisi arkadaşlar banka üst mahkemeye itiraz ediyor dikkat edin takip etmek lazım

Arkadaşlar bilgisi olan varsa sevinirim. Araba aldım geçen sere renaultan ve kendi renault finanstan (orfin finans) aracılığı ile kredi çektim. Normalde dilekçeyi bankaya sunup itiraz olunması sonucunda tüketici hakem heyetine gidilir burada nasıl bir yol izlemeliyim acaba?

geçen hafta 2000 tl lik masraf için avukata verdik birkaç arkadaşla beraber. birde 230 tl lik ve 450 tl lik masraflar vardı onlarıda tüketici hakem heyetine başvurdum. bakalım ne kadar sürecek. hakem heyeti yakın zamanda sonuçlanmasını bekleme dedi ama kesin zaman söylemedi.

masrafları gösteririr belge ile başvuru yapıyorsun bankaya bildirmene gerek yok. ben öyle yaptım.

mrb arkadaşlar. Bank asya dan kredi çektim. onu da geri alabiliyormuyuz. çünkü yapılandırma yapmadılar biz çalışma prensibimiz farklı diye. 2400 lira masraf ödemiştim. bir de elimde hiçbir belgem yok.

@nese1982
bankasyadan da alabilirsiniz.Ben aldım.:) Ancak sizden kesilen her masrafın dekontunu Tüketici hakem heyetine ibraz etmek zordundasınız. Aldılar demekle olmuyor yani.

suvari58' Alıntı:
@nese1982
bankasyadan da alabilirsiniz.Ben aldım.:) Ancak sizden kesilen her masrafın dekontunu Tüketici hakem heyetine ibraz etmek zordundasınız. Aldılar demekle olmuyor yani.
hocam elimde dekontum yok. bunları bankadan talep edebilirmiyim. onlarda vardır diye düşünüyorum.

farklı bir konu olcak ama bi sorum daha olacaktı. geçen yıl yapılandırma için bankaya gittiğimde yapılanadırma masrafının kazancımdan fazla olacağını söyleyip beni yapılandırmadan vazgeçirdiler. hesaplama neye gör yapılıyo bilmiyorum ama suan bi 50 bin tl ödemem var. bunu yapılandırabilirmiyim. krediyi 2010 yılında çektim. galiba %1 di kar payı.

İş bankasından 60.000 tl 1.47 oranıyla çektiğimde sigortalar hariç 1740 TL dosya masrafı almıştı.2009 yılı , 2010 yılı ekiminde aynı bankada yapılandırdım 1.12 ile 1680 tl erken kapa cezası vb diye aldı. Bu ücretlerin iadesi için geçen yıl Nisanda dilekçe verdim.Tehditvari bir cevap ödediğiniz krediyi yarın geri çağırma hakkımızın bulunduğunu siz kötü niyetli müşterimize bildirmek isteriz diye.Haziran oldu kalan 46.000 tl yi Ziraat bankasına refinansman yaptım.869 TL iş bankasına erken kapama cezası ile.
Şimdi tüketici heyetine verdim işbankı lehimde sonuçlanmıştı ki tüketici heyeti miktarını aştığını söyledi bir arkadaş banka mahkemeye verir dedi. Düşündüm 1740+1680+869 =4289 TL onlar beni vermeden ben onları vereyim dedim.27 Mayısta dava açtık avukata verdim. Bakalım ne olacak.
Unutmadan 2010 yılı yapılandırmamda 1680 tl masrafı ödeyecek param yoktu onuda krediye çevirip her ay faiziyle almıştı işbankası

2013 Ağustos da 1550 Tl dosya masrafı +sigorta ödemiştim.
Tabi önce hakem heyetine sonra mahkemeye başvurdum.yaklaşık bir 8 ay sürdü ama iki gün önce 1550 TL yi avukat aracılığıyla hesabıma yatmış :)
Daha önce mahkemey veren arkadaşlara bir sorum olacak 150 TL ye yakın bir dava açma parası ödemiştim onun yarısı yada bir kısmı geri ödenmesi lazım deniliyordu.Varmı öyle birşey ?

arkadaşlar konuyu güncellemek istedim çünkü bende geçen hafta çektiğim kredinin dosya masrafını geri aldık. 2013te ev kredisi çekmiştik 700 tl expert vs. onlar hariç akbanka dosya masrafı ödedik. bu yıl 28 nisanda bankay gittik ödeme planı aldık o ödeme planında masraflar ayrıca yazıyordu. O kağıtla beraber hakem heyetine gitttik başvurduk 1 ay sonra işlemler bitmiş. geçen haftada para hesaba yatmış çok sevindik vatandaş olarak sizi de uyarmak istedim akbank bu masrafları geri ödeyecekmiş diye bi duyum da almıştım zaten ama halkbankası bizden başka bir kredi için evrakları göstermek yerine 100tl masraf istedi. Bizde mail attık banka 3-4 yılın hesap hareketlerinin yollamış . Onunla da ayrıyeten başvuruduk ama o daha belli olmadı geçen hafta başvurduk çünkü.

Geri