Bötecilere hem'de ek ders

Kodla Büyü

ercrah

Aktif Üye
selamlar.

halk eğitimi merkezinde çalışan bir böteci olarak kaç saat derse girebiliriz. bunun kaç saati maaş karşılığı, kaç saati ek ders sayılır.

ben şu an 30 saat derse girebiliyorum (15 + 15) kurs planlaması yapılırken gündüz 30 akşam 8 saat olacak şekilde toplam 38 saatlik bir planlama yapacaktık lakin ilçedeki Şube Müdürü bunu kabul etmiyor.

Söylediğine göre kendi kurumuna ekstradan 8 saatlik bir görevlendirme yapılamazmış ve en fazla 30 saat olabilirmiş.

bazı il/ilçelerde 40 saate kadar derse giren (15 + 15 + 10) böte mezunu arkadaşlar olduğunu biliyorum.

bu durum yönetmelikte nasıldır. hepsini okudum ama kesin birşey söyleyemiyorum.

sizce doğrusu nedir? yönetmeliğin hangi maddesine göre?

10 saat hocam aşağıdaki maddeye göre ...

Diğer okul ve kurumlarda ders görevi

MADDE 26- (1) Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez.

(2) Bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen yönetici ve öğretmenlere, bu Kararın 7, 8 ve 9 uncu maddelerine göre verilen ek ders görevleri istisnadır.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

bahsettiğiniz madde "Diğer okul ve kurumlarda ders görevi" başlığında. bu benim durumumda geçerli değil. benim kadrom halihazırda halk eğitimi merkezinde...

Bahsettiğiniz konu beni de ilgilendiriyor. Ben de halk eğitime yeni atandım. Böte mezunuyum. Müdür yardımcım maaş karşılığı girmem gereken ders saatinin 20 saat olduğunu ve en fazla 30 saat derse girebileceğimi söyledi. Bana göre saçmaladı ama yine de emin olmadan bir şey söylemek istemedim.
Benim de öğrenmek istediğim Halk Eğitimde maaş karşılığı girmem gereken ders saati kaç ve en fazla kaç saat ek ders alabilirim?

ercrah' Alıntı:
selamlar.

halk eğitimi merkezinde çalışan bir böteci olarak kaç saat derse girebiliriz. bunun kaç saati maaş karşılığı, kaç saati ek ders sayılır.

ben şu an 30 saat derse girebiliyorum (15 + 15) kurs planlaması yapılırken gündüz 30 akşam 8 saat olacak şekilde toplam 38 saatlik bir planlama yapacaktık lakin ilçedeki Şube Müdürü bunu kabul etmiyor.

Söylediğine göre kendi kurumuna ekstradan 8 saatlik bir görevlendirme yapılamazmış ve en fazla 30 saat olabilirmiş.

bazı il/ilçelerde 40 saate kadar derse giren (15 + 15 + 10) böte mezunu arkadaşlar olduğunu biliyorum.

bu durum yönetmelikte nasıldır. hepsini okudum ama kesin birşey söyleyemiyorum.

sizce doğrusu nedir? yönetmeliğin hangi maddesine göre?

*Hafta içi 30 saate kadar girilebilir. Ayrıca 10 saat hafta sonu veya akşam Ancak bu mevcut kursun devamı şeklinde olamaz başka bir kurs şeklinde gerçekleştirilebilir. Ben öyle giriyorum

**Böte mezunları Genel meslek dersleri öğretmenleri kategorisinde yer alır ve maaş karşılığı 15 saattir. 15+3(Planlama ve hazırlık görevi 10 saatte bir) yani 30 saate giriyorsanız haftada 18 saat ekders alırsınız. haftasonu veya akşmada kurs açılmışsa en fazla 10 saat yani toplam en fazla 28 saat ek ders alabilirsiniz.

***Aksini iddia eden mevzuata aykırı davranmış olur haberiniz olsun.

Hocam 15+15+3 şeklinde çalışırsınız orası kesin. Ama 10 saat olayı başka kurumlarda görevlendirme olduğundan alamazsınız.

ben halk egitimde calıstım ankarada. dediğiniz gibi 30 saat gunduz derse girdim üstelik aksamda 8 saat ayrı bir kurs daha aldım. toplam haftalık 38 saat derse girdim.
benim dısımda baska bir arkadasım ise gunduz toplamda 40 saat girdi ve ücretinide aldı. maas karslıgı ise 15saat olarak girdik her ikimizde...

farklı yerlerde farklı durumlar.

yönetmeliğe yapılan yorum farkı sadece.

bakanlıktan bu konuda görüş mü istesek acaba?

halukk' Alıntı:

MADDE 26- (1) Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez.

(2) Bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen yönetici ve öğretmenlere, bu Kararın 7, 8 ve 9 uncu maddelerine göre verilen ek ders görevleri istisnadır.

yukarıda yönetmelik açık ekders yönetmeliğinde halk eğitimde görev branş öğretmeni ki böteci branş olarak geçer 15 saat maaş karşılığı + 15 saat ekderse girebilir. hazırlık planlama görevini de +3 saat olarak alır. ancak +10 konusunda 30 saati içine alan kurslar haricinde açılmış olan bir kursunuz var ise buna karşılık alabilirsiniz. yani akşam kursu yada hafta sonu açtığınız kurslar (30 içinde olmayanlar) burdan alabilirsiniz. yukarıda altı çizili cümleyi iyi okuyalım.

ben 40 saat diye biliyorum. geçen yıllarda örneğin okulda 28 saat dersim (3 okul) varken hem de 12 saatlik kurs açıyordum. böyle olduğunu söyleyen de hem müdürü.

rcandir' Alıntı:
halukk' Alıntı:

yukarıda yönetmelik açık ekders yönetmeliğinde halk eğitimde görev branş öğretmeni ki böteci branş olarak geçer 15 saat maaş karşılığı + 15 saat ekderse girebilir. hazırlık planlama görevini de +3 saat olarak alır. ancak +10 konusunda 30 saati içine alan kurslar haricinde açılmış olan bir kursunuz var ise buna karşılık alabilirsiniz. yani akşam kursu yada hafta sonu açtığınız kurslar (30 içinde olmayanlar) burdan alabilirsiniz. yukarıda altı çizili cümleyi iyi okuyalım.

iyide sözü edilen altı çizili yer "diğer okul ve kurumlarda ders görevi" başlığı altında.

ben kadrom hali hazırda halk eğitimde.

bu konuyu detaylı bir şekilde bilgi edinmeye yazdım. 4 ekimde cevap gelecekti, ne sevk etmişler ne süre istemişler. atölye ve laboratuvar öğretmeni miyim yoksa genel bilgi ve meslek öğretmeni miyim, ona göre haftada kaç maaş karşılığı derse gireceğim dedim. cevap YOK. onlarda bilmiyor çünkü. beklemeye devam. cevap gelir gelmez yazacağım buraya.

Arkadaşlar iki yıldır kadrom hem de, böte mezunuyum. 15+15+10 40 saat derse girdim çoğu zamanlar zamanlar. bu yaz bakanlık müfettişleri kuruma teftişe geldiler. Önce benim maaş karşılığımın 20 saat olması gerektiğini söylediler ve zimmet çıkaracaklarını belirttiler. Sonra böte mezunlarının atölye ve laboratuvar öğretmeni olmadığını bakanlıktan gelen bazı yazılardan gösterince vazgeçtiler. bu seferde +10 saat kendi kurumunda giremezsin diye tutturdular ve zimmet yazısı çıkardılar şu an onunla uğraşıyorum. Bu konuda daha önce bakanlıktan görüş yazısı isteyen ve elinde olan varmı? bir çok halk eğitim merkeziyle görüştük herkes bizim gibi yapmış ama denetim geçirmediklerinden yada bu konuya takan müfettiş olmadığından bir sorun yaşamamışlar.

TEF çıkışlı değilsen 30 dan fazla derse giremezsin. Ha kimse sesetmez de girer ve ekdersini alırsan da mevzuata aykırı bi işlem yapılmış olur.

mevzzuat açıık neiii tartışıyorsunuz ki...tefsen 44+10 (38 saat ek ders) ef mezunuysan 30+10 saat (28 saat ek ders alırsın)

hocam halk eğitimde +10 saat daha ekders hakkınız var. yani 30+10 = 40 ister gündüz olsun ister gece, ister aynı kurs olsun ister farklı kurs. hiç farketmez.

Müfettişlerin dayandığı nokta +10 ekders maddesinin başında yazan Diğer kurumlardaki görevler kelimeleri. yani başka bir kurumda +10 alırsın ama kendi kurumunda sadece 30 saat girebilirsin diyorlar.

Madde burada

Bu nasıl bir saçma uygulamadır, başka okulda 30 saat derse giren BÖTE li ögretmen HEM den 10 saat daha alabiliyor, ama Benim gibi Kadrosu HEM de olan BÖTE li biri alamıyor?
Yanlış mı anlıyorum...

Halk eğitimlerde bu konuda farklı uygulamalar var. 30 saat dışında verilen 10 saat tamamen halk eğitim idaresinin inisiyatif almasına bağlı. Ben de halk eğitimdeyken böyle bir sorun yaşadım. Teknik öğretmenler 20 saat maaş, böteler 15 saat maaş karşılığı doldurmak zorundalar. Bence bu sorun çözülmeli. Halk eğitimlerde kimi böteci 30+10 alabiliyorken kimi böteci sadece 30 saat alabiliyor.

Size tavsiyem bir an önce halk eğitimlerden tayin isteyin. Ben pişman oldum ve tayin isteyip ayrıldım. Halk eğitimlerde sıksık ek ders sıkıntısı yaşarsınız. Şimdilik BT Rehberlik uygun görünüyor. Halk eğitimlerde de BT Rehber görevlendirmesi yapılmıyor.

Geri