Böte mezunu yöneticilikle meslek lisesi yazamıyor mu?

Kodla Büyü
Merhabalar arkadaşlar böte mezunu kişiler yöneticilik atamasında meslek lisesinde müdür yardımcısı olamıyor mu bu konuda bilgisi olan arkadaşım var mı

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar
MADDE 5 – (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır: ..

d) Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/02/20210205-1.htm

Hocam bu resmi bir yazı değil. Memurlar.net in bir yazarının görüşü. Resmî mevzuata göre atanamaz ve uygulama da bu şeklide. Konuya vakıf birisiyim ve ttkb kararına göre öğretmen olarak atanamıyor bote mezunu öğretmen meslek lisesine. ve yönetmelikte öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak diyor. Bi yüzden de olmuyor maalesef.

Hocam neye dayanarak olamaz diyorsunuz, açın okuyun hocam. Kulaktan dolma bilgilerle olmaz bu işler.
Böte mezunu meslek lisesine müdür yardımcısı olur fakat müdür olamaz.
Kusura bakmayın ama sizin atanır demeniz biraz kulaktan dolma olmuş. Memurlar net in yanlış bir görüşünü resmi yazı gibi paylaşmışsınız

bötecilere eml cısss kıhhh egggkkk
bu nedenle gerek ogretmen gerekse idareci olamiyoruz.

Hocam yapamıyoruz. Tercihler açıldı meslek liseleri görünmüyor. Anadolu ve Anadolu İmam Hatip görünüyor.

oluyor ilgili yazısıda var ama şu anda eklemek için elimde yok.

Maaş karşılığı okutabileceği ders varsa neden olmasın ama genelde yok bilişim bölümü olsa dahi o derslere giremiyor

Hocam bu resmi bir yazı değil. Memurlar.net in bir yazarının görüşü. Resmî mevzuata göre atanamaz ve uygulama da bu şeklide. Konuya vakıf birisiyim ve ttkb kararına göre öğretmen olarak atanamıyor bote mezunu öğretmen meslek lisesine. ve yönetmelikte öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak diyor. Bi yüzden de olmuyor maalesef.
Çalışan arkadaşım var atandı ve çalışıyor. Halende görevde. İl milli eğitim ayni durumu anlattı bize. Müdür olamaz dedi ama müdür yardımcısı olabilir. Siz teknik öğretmenlikle karıştırdiniz olayı. Ekteki resim mebbisten alınma.

Ekli dosyalar

• IMG_20210826_010204.jpg
    IMG_20210826_010204.jpg
    93.5 KB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:
Siz olayı her yerden tef böte olayına çekmeye çalışın ama durum böyle. Öğretmen olarak atanabilecek nitelik değil maaş karşılığı derse girme durumuna göre atanır hocam aç iki satır oku. Ne nitelikliymis tef mezunları, yere göğe sığmadilar. Bakanlık atanabilir demiş ama tef mezunu öğretmen olmaz diyor çok ilginç

Siz olayı her yerden tef böte olayına çekmeye çalışın ama durum böyle. Öğretmen olarak atanabilecek nitelik değil maaş karşılığı derse girme durumuna göre atanır hocam aç iki satır oku. Ne nitelikliymis tef mezunları, yere göğe sığmadilar. Bakanlık atanabilir demiş ama tef mezunu öğretmen olmaz diyor çok ilginç
Ben nitelikli falan demedim. Yönetmelikte geçen maddeyi yazdım.
Ikincisi bote mezunu olup öğretmen olarak meslek lisesine atananlar da oldu sonra geri alındılar. Çok örneği var.
Üçüncüsü ben asla tef bote ayrımı yapan biri değilim.
Dördüncüsü aç iki satır oku demek çok yakışan laflar değil.
Biraz üslup diyorum.

TEF- BÖTE ayrımını yapan mezun olanlar değil, fakülteleri ve bölümleri açanlardır. Bu fakültelerde alınan derslere göre de yeterlilikler belirlenmiş ve ilgili kurumlarda kadrolar açılmış. Bu durumdan çok rahatsız oluyorsanız, 4 senelik bir teknik bölüm okuyup, farkı görebilir, hatta sonrasında mesleki ve teknik anadolu liseleri bölümlerine de geçiş yapabilirsiniz.

TEF- BÖTE ayrımını yapan mezun olanlar değil, fakülteleri ve bölümleri açanlardır. Bu fakültelerde alınan derslere göre de yeterlilikler belirlenmiş ve ilgili kurumlarda kadrolar açılmış. Bu durumdan çok rahatsız oluyorsanız, 4 senelik bir teknik bölüm okuyup, farkı görebilir, hatta sonrasında mesleki ve teknik anadolu liseleri bölümlerine de geçiş yapabilirsiniz.
Sıkıntı yok hocam ben zaten meslek lisesi öğretmeniyim. Dert etmeyin siz. Mühendislik mezunuyum.

Benim kimseye karşı dediğim bişey yok. Durum şu;
Bakın arkadaşlar hala bazı kişiler bilip bilmeden yazıyor.
1.Böte mezunu meslek lisesi ne öğretmen olamaz bu net.
2. Böte mezunu meslek lisesine müdür olamaz net.
3. Böte mezunu meslek lisesine müdür yardımcısı olur buda net

Hususi il milli eğitime tekrar sordum. Hala aksini iddia eden varsa yazı çıkarsın getirsin. Ben yukarıda atanmış çalışan kişinin MEBBİS görüntüsünü paylaştım. Bu durumlarda bakanlık il il ayrım yapmaz. Görüş alınmış ve atama yapılmış bu bilgide nettir. Çok bu durumu hazmedemeyen olursa yazar iki satır MEB e cevabını alır.

Benim kimseye karşı dediğim bişey yok. Durum şu;
Bakın arkadaşlar hala bazı kişiler bilip bilmeden yazıyor.
1.Böte mezunu meslek lisesi ne öğretmen olamaz bu net.
2. Böte mezunu meslek lisesine müdür olamaz net.
3. Böte mezunu meslek lisesine müdür yardımcısı olur buda net

Hususi il milli eğitime tekrar sordum. Hala aksini iddia eden varsa yazı çıkarsın getirsin. Ben yukarıda atanmış çalışan kişinin MEBBİS görüntüsünü paylaştım. Bu durumlarda bakanlık il il ayrım yapmaz. Görüş alınmış ve atama yapılmış bu bilgide nettir. Çok bu durumu hazmedemeyen olursa yazar iki satır MEB e cevabını alır.

Siz önce 1-2'yi hazmetmeyi deneyin sonra 3 için yangın koparırsınız.

Siz önce 1-2'yi hazmetmeyi deneyin sonra 3 için yangın koparırsınız.
Hocam neyi hazmedecem ki benim kadrom zaten mesleki ve teknik Anadolu lisesinde:D
Böte+mühendislik okumuşum sıfırdan
Ben sadece MEM de çalıştığım için bu işlerin içinde olduğum için durumu anlatmaya çalışıyorum. Nafile kelam. Herkes kulaktan dolma bilgilerle yazıyor buraya.

Hocam neyi hazmedecem ki benim kadrom zaten mesleki ve teknik Anadolu lisesinde:D
Böte+mühendislik okumuşum sıfırdan
Ben sadece MEM de çalıştığım için bu işlerin içinde olduğum için durumu anlatmaya çalışıyorum. Nafile kelam. Herkes kulaktan dolma bilgilerle yazıyor buraya.[/QUOTE
Hocam önce bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğü bakanlığa bote mezununu meslek lisesine müdür yrd atadığına ve bunun uygun olup olmadığına dair bir yazı yazsın. Cevabını da buradan paylaşın isterseniz. Çünkü il mem ler bu atamaları yaparken bakanlığa görüş sormazlar prosedür gereği ve bu şekilde uygun olmayan çok atama gördüm ben. Il mem hatalı atana yapmaz diye bir durum yok. Kulaktan dolma konuşmadığımı daha once de soyledim. Konuya vakıf bir arkadaşınızım. Artı başka da cevap yazmayacağım buradan. Siz atanabilecegine dair dediğim gibi bir yazı gelirse buradan paylaşabilirseniz memnun olurum.
Size kolaylıklar diliyorum.

Girebileceği ders varsa, bakın norm demiyorum, okula atanabilme durumu demiyorum, girebileceği ders varsa böte mezunu, meslek lisesine müdür yardımcısı olarak atanabilir.

Hocam önce bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğü bakanlığa bote mezununu meslek lisesine müdür yrd atadığına ve bunun uygun olup olmadığına dair bir yazı yazsın. Cevabını da buradan paylaşın isterseniz. Çünkü il mem ler bu atamaları yaparken bakanlığa görüş sormazlar prosedür gereği ve bu şekilde uygun olmayan çok atama gördüm ben. Il mem hatalı atana yapmaz diye bir durum yok. Kulaktan dolma konuşmadığımı daha once de soyledim. Konuya vakıf bir arkadaşınızım. Artı başka da cevap yazmayacağım buradan. Siz atanabilecegine dair dediğim gibi bir yazı gelirse buradan paylaşabilirseniz memnun olurum.
Size kolaylıklar diliyorum.
Hocam ben atanmış çalışıyor diyorum siz olmaz diyorsunuz. Bu olay geçen sene oldu. Meslek lisesini yazan boteci arkadaşa yanlış olduğunu atamanın iptal edileceğini söyledim. İlden gelen cevap girebileceği ders varsa atanır cevabı geldi ve atamasi yapıldı. Durum budur. MEBBİS ekran görüntüsü attım yukarıda. Hala da olmaz diyen varsa olmaz diye yazmaya devam etsin.

böte mezununun meslek lisesinde maaş karşılığı girebileceği ders var mı? Benim yorumum var çünkü talim ve terbiye kurulu kararının ilgili çizelgesini ben böyle yorumluyorum, o sağ taraftaki tüm dersler sol taraftaki bölümlerin maaş karşılığıdır. Ama problem atanıp atanmamada. Böte mezunu meslek lisesine atölye ve lab öğretmeni olarak atanamaz, ama genel bilgi ve meslek öğretmeni olarak eğer bölüm yoksa genelde atandılar. Sorun mevzuatta, bu iki durumdan benim yazdığım ilk duruma göre böte mezunu meslek lisesine idareci olabilir, ama ikinci duruma göre de olamaz. Gel çık bakalım işin içinden.

Meslek lisesinde iki tür müdür yardımcısı normu vardır. Meslekci müdür yardımcısı kültürcu müdür yardımcısı. Eger o okulun boş müdür yardımcısı normu meslekci ise oraya meslekci başvurabilir ama boş olan norm meslekci normu değilse bote mezunu da basvurabilir diye düşünüyorum. Tarihci matematikci meslek lisesine nasıl müdür yardımcısı oluyorsa boteci de olabilir

Forumda bir kerede BÖTE-TEF çatışması yaşanmasa ne olur ki!!Anlamış değilim. Konuyu illaki oraya getiren arkadaşlarımız var maalesef. Neyse..

Esas olan konu sizlerin de söylediği gibi "girebileceği ders" var mıdır ona bakmak lazım.
TTK ilgili kararında Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin verebileceği dersler

 Bilişim Teknolojileri Alanının;
• Bilgisayar Teknik Servisi
• Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik
• Web Programcılığı
• Veri Tabanı Programcılığı
• Yazılım Geliştirme
dallarının alan/dal dersleri ve modülleri
/meslek dersleri/seçmeli meslek dersleri
 Diğer alanların Bilişim Teknolojileri alanına ait
bu dallarla ilgili alan/dal dersleri ve modülleri /
meslek dersleri/seçmeli meslek dersleri
 Bilgisayar Bilimi
 Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri
 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım
 Medya Okuryazarlığı

dersleridir.

Bu derslerden BÖTE mezunu kişinin "girebileceği ders" meslek lisesinde var ise "müdür yardımcısı" olarak atanabilir.
Nietkim "Medya Okuryazarlığı" dersi seçmeli dersler arasında mevcut. Okulda eğer bu ders mevcut ise BÖTE mezunu öğretmen bu dersi verebileceği için meslek lisesine Müdür yardımcısı olarak atanabilir.

Geri