BÖTEDEN SONRA

Kodla Büyü

eozturk78

Üye
Ben bu sene marmara böteyi kazandım.Sorum şu böteden mezun olduktan sonra yüksek lisansın ne gibi katkıları olur.Mesela Meslek liselerinde öğretmenlik yapabilir miyim?

Hayır.

Off Topic : Bu sene ege bötede okuyupta cisco kursuma gelen 2 öğrenci vardı. hocam artık öğretmen olmak zor kendimizi özel sektöre hazırlıyoruz demişlerdi. 3. sınıfta idiler ve mezun olunca cisco microsoft sertifikaları ellerinde hazır olmak istiyorlardı.

eozturk78' Alıntı:
Ben bu sene marmara böteyi kazandım.Sorum şu böteden mezun olduktan sonra yüksek lisansın ne gibi katkıları olur.Mesela Meslek liselerinde öğretmenlik yapabilir miyim?

Şu an itibariyle

meslek liselerinde BÖTE liler ders veremezler.

ilköğretimde de bu gidişle atamalar olamayacak.

yüksek lisans, doktora denenebilir. ama onda da torpil falan olmadan akademisyen olabilmek zor.

yani işin zor. geçmiş olsun.

Yol yakınken kendine farklı bir bölüm seç. Teknik eğitim olsaydı yine neyse. Yüksek lisans üniversite hariç neredeyse hiç.

Özel dediğin konuya özel olur bütünüyle olmaz. Böte lisin diye almazlar, hatta.. Senin en az iki alana hakim olman lazım.Grafiker, Network ...

Bugün Microsoftta çalışan M.Nuri Çankaya Böte mezunudur. Yani kendini süper geliştirip çok iyi yerlerde olanlar var. MEB deki bu mantık değişmezse bir sürü mezun böteci varken yeni yeni mezunlar ne yapsın.

berserk' Alıntı:
Özel dediğin konuya özel olur bütünüyle olmaz. Böte lisin diye almazlar, hatta.. Senin en az iki alana hakim olman lazım.Grafiker, Network ...
özel sektörü yakine biliyorum Sn Hocam. lise mezunu olup mühendislerin başında IT müdürlüğü yapan bile var. Tamam diploma önemli ama özel sektörde diplomadan önce gelenler var.

Torpilin yoksa yüksek lisansa girmek bile çok zor. Öğretim üyeliğinde ise binbir çeşit dalavere ile alımlar oluyor, torpilin katmerlisinden lazım.
Binlerce teknik öğretmen meslek liselerine atama olmadığı için şu an ilköğretimlerde çalışıyor. İlk fırsatta meslek lisesine geçmeye çalışıyorlar.

Derece yapıp alan değiştrmeyi deneyebilirsiniz.
Meslek lisesi çıkışlı değilseniz katsayı engelininiz de yok demektir. BÖTE puanları her ne kadar düşse de Marmaraya girmek için epey puan almışsınız. Tekrar YGS-LYS ye hazırlanıp geleceği daha parlak bir bölümü deneyin.

eozturk78' Alıntı:
O zaman özel sektörde bir şeyler yapmaya çalışacağız öyle mi

özelde çalışabilmen için kendini çok iyi geliştirmen lazım. o da BÖTE nin verdiği eğitimle olmaz.. sen network, programlama vs. gibi alanlarda özel çalışmalar yapmalısın..

fahrican' Alıntı:
Torpilin yoksa yüksek lisansa girmek bile çok zor. Öğretim üyeliğinde ise binbir çeşit dalavere ile alımlar oluyor, torpilin katmerlisinden lazım.
Binlerce teknik öğretmen meslek liselerine atama olmadığı için şu an ilköğretimlerde çalışıyor. İlk fırsatta meslek lisesine geçmeye çalışıyorlar.

Derece yapıp alan değiştrmeyi deneyebilirsiniz.
Meslek lisesi çıkışlı değilseniz katsayı engelininiz de yok demektir. BÖTE puanları her ne kadar düşse de Marmaraya girmek için epey puan almışsınız. Tekrar YGS-LYS ye hazırlanıp geleceği daha parlak bir bölümü deneyin.

marmara böte de oldukça düşük ne yazıkki. bizim zamanımızdaki eşdeğer bölümlerle arasında büyük puan farkı oluşmuş.

Bana verdiğiniz cevaplar için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Ben zaten gitmeyi pek düşünmüyorum.Artık bundan sonra direk askeriye :(

11 bin atamada 140 kişi aldı ortalama. 110 bin atama olsa 1400 kişi alırlar. eee mezun zaten bunun 4-5 katı .bir de bir sürü norm fazlası var.

Cemal TANER' Alıntı:
11 bin atamada 140 kişi aldı ortalama. 110 bin atama olsa 1400 kişi alırlar. eee mezun zaten bunun 4-5 katı .bir de bir sürü norm fazlası var.
O 140'ın 50-60 tanesi Tef... Böte'lilere 80 kişi me ne düşmüştür. 11bin atamada 80 kişi, 110 bin atamada 800 kişi. 1.100.00 atama olursa 8000 atama olur ve atama derdi kalmaz.

Sevgili yeni Böte'li arkadaşım, yarının ne olacağı belli olmaz. 4 sene önce Böte'ye yüksek puanlı girip atama sorunu yok diyenler şu anda boşta. Bu iş biraz moda işi. Önceden bizdik, sonra rehberlikçiler, sonra anasınıfçılar, geçen sene Bedenciler.....Yakında onların da modası geçer, X öğretmenlik çoşar. 4 sene sonrasını kestirmek zor olsada y.lisansı falan unut sen, yan dal, çift anadal vs.düşün daha çok.

Cemal TANER' Alıntı:
berserk' Alıntı:
özel sektörü yakine biliyorum Sn Hocam. lise mezunu olup mühendislerin başında IT müdürlüğü yapan bile var. Tamam diploma önemli ama özel sektörde diplomadan önce gelenler var.

Hocam o dediğiniz eskiden oluyordu da şu an etikete bakıyorlar bence. Tabiki o dediğiniz kişiler var piyasada yok değil. Ama lise mezunu zamanında girmiş,kendini ispatlamış,bilgiside çoktur. Ama şimdi bir lise mezunu istediği kadar iyi olsun etiketi yoksa yükseltmezler.Öncelikli etiket bilgisayar mühendisliği etiketidir. Böteliler işe girsede yükselirken bir mühendis varken yükseltmeleri bence zor olur. Bence programcılıkta eğer iyi bir firmaya(kurumsal firma) girmezse ondada çok para yok. Benim bir çok arkadaşım yazılım firmalarında çalısıyor. Çalışma saatlerine göre aldıkları paralar çok az. Ama şu anki aklım olsaydı öğrenciyken gittiğim CCNA kursunu 3. kurda bırakmaz devam edip network alanında veya veritabanı alanında uzmanlaşırdım. Bana göre bilişimdeki en iyi alanlar onlar.

M.Nuri Çankaya bötelidir. Ama onun yükselmesini bilgisi,vizyonu dışında en büyük etken. Netron bilgisayar kursunun ortakları arasında yer almasıdır. Ama bir böteli olarak bizi gururlandırıyor tabii.

Yüksek Lisansın Marmara Bötede özellikle çokta torpil gerektirmez... Servet bayramla iyi geçin araştırma ödevlerini titizlikle yap... Asistan diye bir olay var... Sürekli yardımcı olayımmı diye sor... Sınavlarda soruduğu sorulara Şekil ve maddelerle cevap ver... Mezun olunca askerliği hemen hallet yanına git Yüksek yapmak istediğini söyle... Askerliği halletiğini ekle

eozturk78' Alıntı:

Daha ilkokula başlamadan hangi liseye gitsem diye düşünüyorsun acele etme bence.
Servet psikopattır dikkat et, Nesrin de hata affetmez diğerleri iyidir tavsiye sana benden

refleto' Alıntı:
Yüksek Lisansın Marmara Bötede özellikle çokta torpil gerektirmez... Servet bayramla iyi geçin araştırma ödevlerini titizlikle yap... Asistan diye bir olay var... Sürekli yardımcı olayımmı diye sor... Sınavlarda soruduğu sorulara Şekil ve maddelerle cevap ver... Mezun olunca askerliği hemen hallet yanına git Yüksek yapmak istediğini söyle... Askerliği halletiğini ekle
Ben çalışkan bir öğrenciyim.Lisede son 2 senede bir çok firmada Php ve Asp.Net alanında çalıştım.Ama öğretmenlik mesleğini seviyorum ve yapmak istiyorum.En azından ilkokulda.Marmarada yüksek lisans yapma şansım daha mı çok onu mu kastediyorsunuz?

eozturk78' Alıntı:
refleto' Alıntı:
Ben çalışkan bir öğrenciyim.Lisede son 2 senede bir çok firmada Php ve Asp.Net alanında çalıştım.Ama öğretmenlik mesleğini seviyorum ve yapmak istiyorum.En azından ilkokulda.Marmarada yüksek lisans yapma şansım daha mı çok onu mu kastediyorsunuz?

Eğer marmara böte öğrencisiysen Servet Bayramın gözüne girersen ve 4 yıl sürekli yardımına koşarsan bide yüksek lisansa askerden kaçma için gittiğin hissini uyandırmazsan evet gerçekten fazla

refleto' Alıntı:
eozturk78' Alıntı:
refleto' Alıntı:

Eğer marmara böte öğrencisiysen Servet Bayramın gözüne girersen ve 4 yıl sürekli yardımına koşarsan bide yüksek lisansa askerden kaçma için gittiğin hissini uyandırmazsan evet gerçekten fazla
Teşekkür ederim hocam

Geri