BÖTE mezunu Bilgisayar Müh. Bitirince Hakları

Kodla Büyü

tkavcan

Aktif Üye
BÖTE mezunu bilgisayar mühendisliğini bitirirse sahip olacağı haklar nelerdir?

Son düzenleme:
Öğretmen iken +1 derece hakkı olur.
Başka da bişey olmaz diye biliyorum.
Ünvan değişikliği ile mühendis olursanız işler değişir tabi.

57 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin (A) fıkrasının ikinci bendi:
"Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları, Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları, öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece, eklenmek suretiyle hizmete alınır."

Hocam devlette kurum degistirirseniz konum ve maaş artar.Kardesim düz memur.Yuksek lisans mezunu ve unvanı tekniker.Ben 20, kendisi 7 senelik memur benden daha fazla maaş aliyor

Hocam devlette kurum degistirirseniz konum ve maaş artar.Kardesim düz memur.Yuksek lisans mezunu ve unvanı tekniker.Ben 20, kendisi 7 senelik memur benden daha fazla maaş aliyor

Teknik hizmetler sınıfında maaşlar daha yüksek olur. Lise mezunu Tekniker bile üniversite mezunu düz memurdan fazla maaş alir.
Dolayısıyla mühendis çok daha fazla maaş alır. Ama mühendislik mezunu olan değil, kadrosu mühendis olan.

Kaynak belirtir misiniz hocam? Şu yönetmeliğe, şu kanuna göre hak kazanır diye.
Malumunuz atamaya esas branşları herhangi bir yönetmelik yada kanun belirlememektedir. İlgili ttkb 9 nolu kararına baktığımızda ise hepsinin(bote, tef, mühendislik mezunları) bilişim teknolojileri branşına atandığını görebilirsiniz. Dolayısıyla 9 nolu kurul kararının ilgili maddesini kaynak göstererek güzel bir üslupla dilekçe veriniz. Yapılmazsa, benim gibi bimer'e başvurunuz. Daha önce il mem 2015 il içi atama döneminde bana meslek liselerini açtılar. il dışı döneminde yine kapalı gözüküyor olunca bimere başvurdum. Başvurum sonucu direk ikgm den arandim. Kesin çözüm istemiştim. Hala nihai çözüme kavuşmamış olacak ki bir arkadaşın ricasi üzerine son il dışında baktım yine gözükmüyordu. Seneye atama döneminde tayin istemeyecegim halde, daha önce vermiş olduğum dilekçeleri ve bimer başvurusunu ilgi tutarak yine bimer'e yazacağım.
Not: Il mem'e gittiğinizde branş değişikliği gerekir, branş değişikliğini bekleyin diyen olursa gülümseyerek hangi branşa geçmeniz gerektiğini sorun. :)))) yalnız asla ve asla okulunuz aracılığıyla dilekçe vermeden il mem e gidip konuşmayın. Verdiğiniz dilekçelerin tarih ve evrak kayit nosunu mutlaka alin. Sonrasında bimer'e yazmak zorunda kalırsanız. Dilekçe verdiğinizi ama çözümlememedigini belirtin.

mühendisliği bitirdikten sonra daha ne yapacaksın öğretmenliği, 1 derece için çekilmez o zahmet
Yapacağın şey şu, direk torpil arayacaksın ve kurumlar arası geçiş veya meb içinde müh. ünvanlı kadroya geçeceksin veya alanında iyiysen ve dilin varsa yurt dışı iş imkanları kovalayacaksın eğer bunları yapmayacaksan hiç müh. okuma bence zamanına ve emeğine yazık.

Malumunuz atamaya esas branşları herhangi bir yönetmelik yada kanun belirlememektedir. İlgili ttkb 9 nolu kararına baktığımızda ise hepsinin(bote, tef, mühendislik mezunları) bilişim teknolojileri branşına atandığını görebilirsiniz. Dolayısıyla 9 nolu kurul kararının ilgili maddesini kaynak göstererek güzel bir üslupla dilekçe veriniz. Yapılmazsa, benim gibi bimer'e başvurunuz. Daha önce il mem 2015 il içi atama döneminde bana meslek liselerini açtılar. il dışı döneminde yine kapalı gözüküyor olunca bimere başvurdum. Başvurum sonucu direk ikgm den arandim. Kesin çözüm istemiştim. Hala nihai çözüme kavuşmamış olacak ki bir arkadaşın ricasi üzerine son il dışında baktım yine gözükmüyordu. Seneye atama döneminde tayin istemeyecegim halde, daha önce vermiş olduğum dilekçeleri ve bimer başvurusunu ilgi tutarak yine bimer'e yazacağım.
Not: Il mem'e gittiğinizde branş değişikliği gerekir, branş değişikliğini bekleyin diyen olursa gülümseyerek hangi branşa geçmeniz gerektiğini sorun. :)))) yalnız asla ve asla okulunuz aracılığıyla dilekçe vermeden il mem e gidip konuşmayın. Verdiğiniz dilekçelerin tarih ve evrak kayit nosunu mutlaka alin. Sonrasında bimer'e yazmak zorunda kalırsanız. Dilekçe verdiğinizi ama çözümlememedigini belirtin.

Ben böte mezunu değilim öncellikle. Sadece hangi yönetmeliğe, kanuna, neye göre böyle bir şey talep ediliyor, onu merak ediyorum. Siz yorum yapıyorsunuz, meb'ler de sizin bu yorumunuza karşılık "sen alan değişikliği yapamazsın, çünkü aynı branştasın ve böte mezunu olarak bu branşa atandığınız için böyle bir hakkınız söz konusu değildir" diye daha önce cevap verildiğini biliyorum. Şunu da hatırlatayım amacım böte-tef tartışması çıkartmak değil. Ama 200 küsür kredi ile, 15o küsür kredi aynı kefeye konulmamalı diye düşünüyorum. Örneğin, ben esef mezunuyum. Odtülü arkadaşım son sınıfta 5 derse haftada 18 saat giderken, ben 7-8 derse 27-28 saat derse giriyordum. Tekrar belirtiyorum, amacım kesinlikle böte-tef tartışması çıkartmak değildir.

Ben böte mezunu değilim öncellikle. Sadece hangi yönetmeliğe, kanuna, neye göre böyle bir şey talep ediliyor, onu merak ediyorum. Siz yorum yapıyorsunuz, meb'ler de sizin bu yorumunuza karşılık "sen alan değişikliği yapamazsın, çünkü aynı branştasın ve böte mezunu olarak bu branşa atandığınız için böyle bir hakkınız söz konusu değildir" diye daha önce cevap verildiğini biliyorum. Şunu da hatırlatayım amacım böte-tef tartışması çıkartmak değil. Ama 200 küsür kredi ile, 15o küsür kredi aynı kefeye konulmamalı diye düşünüyorum. Örneğin, ben esef mezunuyum. Odtülü arkadaşım son sınıfta 5 derse haftada 18 saat giderken, ben 7-8 derse 27-28 saat derse giriyordum. Tekrar belirtiyorum, amacım kesinlikle böte-tef tartışması çıkartmak değildir.
Hocam, öncelikle art niyetinizi usulca bir kenara bırakıp başlığı ve içinde yazılanları adam akıllı okuyunuz. Tapu gibi Müh. diploması olanlar için TTKB 9 nolu karar gereği bunun tartışılamaz(siz böte-tef tartışmaya devam edebilirsiniz) bir hak olduğundan bahsediyorum.

Son düzenleme:
bu kadar mutsuz olmanızı doğru bulmadım hocam:). Sonuçta böte artı müh bitiren adam 400 den fazla kredi almış oluyor. Hele bir de benim gibi programcılık da okumuşsa 450 falan oluyor. Ha bu işler bilgi veya kredi işi değil. Diploma ve yasal hak işi o da ayrı tabi. zülfikar hocam haklı, meslek liselerine atanabilirsiniz tkavcan hocam

Bende benzeri durumdayım seneye biticek mühendislik bende geçmeyi planlıyorum şimdi soran arkadaşlar olacak yine öğretmensin gibisinden tabi ki öyle ama kendini daha mutlu hisseden bir öğretmen
aldığım dersler bana yeni bilgiler katacak ha belki şans bir kurumda mühendis oluruz ilerde ama şans tabi
diğer türlü tef öğretmeni arkadaşın zaten çok ihtiyacı yok hala aynı kalacak ise tamamlamak ne kadar anlamlı bilemiyorum . ki biz bötelilerin çoğu o ayrımı bilmeden gittik böteye bilseydim zaten baştan okurdum
hatta şöyle biliyordum ben ki o tef mezunları için geçerliymiş - bitirip ek eğitim ile mühendislik (tamamlama olayı yani)
halbuki başta mühendislik oku olmayınca zaten bir sene ile öğretmen oluyorsun
sağlık olsun böyle nasip oldu demekki
herkesin gönlüne göre alacak olduğunuz eğitimlerden her zaman maksimum faydalanmanız dileğiyle

Geri