BÖTE Meslek Lisesine Müdür Yardımcısı Olabilir Mi?

Kodla Büyü

DUM4N

Site Gezgini
Merhaba sayın hocalarım, çalıştığım ilde bir meslek lisesinde görevlendirme ile çalışacak müdür yardımcısına ihtiyaç var. Meslek liselerine öğretmen veya müdür olarak atanamayacağımız kılavuzlarda net bir şekilde belirtiliyor. Fakat müdür yardımcılığı şartlarında "okutabileceği ders olmalı" şartı bulunuyor. Bu durumda BÖTElilerin meslek lisesinde görevlendirme veya kadrolu şekilde müdür yardımcısı olması mümkün mü? Teşekkürler.

Görevlendirme konusunda sıkıntı çıkmaz sanırım. Kadrolu kısmında sendikaların bir dava açıp olayı netleştirmesi gerekiyor bence. Bilgisayar alanı olmayan meslek ve çok programlı liselerde bilgisayar bil. dersi için atama yapılabilmesi lazım. Aynı dersi anadolu ve fen gibi mesleki olmayan liselerde böte öğretmenleri veriyor.

Görevlendirme konusunda sıkıntı çıkmaz sanırım. Kadrolu kısmında sendikaların bir dava açıp olayı netleştirmesi gerekiyor bence. Bilgisayar alanı olmayan meslek ve çok programlı liselerde bilgisayar bil. dersi için atama yapılabilmesi lazım. Aynı dersi anadolu ve fen gibi mesleki olmayan liselerde böte öğretmenleri veriyor.

Netleştirmek istiyorum :) Sonrasında hem çalışmış olup hem de faiziyle ek dersi geri ödemek istemiyorum :)

girebileceği ders olması yeterli. atölye derslerine değil de normal bilişim teknolojileri dersi varsa olabilir hocam.

Görevlendirme müdür yardımcısı olabilme şartları belli yani kadrolu olabilmedeki şartlara bakarlar. O yüzden red gelir. Bir müdür yardımcısı istek formu hazırlayın. Görev almak istediğin yerdeki öğretmenlere sunun. Onlarda istemiyorum diye imzalasınlar. Dışardan başka talip te yoksa ya siz ya da okul müdürünün ilçe mem ile görüşür. İhtiyacın karşılanamadığı ve zorunlu bir durum oluştuğu belirlenmiş olur. Bu şekilde onaylanır. sonrasında da sıkıntı yaşamazsınız. çünkü isteyen ve tercih eden yok. resmi yazıda o ekleri de ekleyin

Görevlendirme müdür yardımcısı olabilme şartları belli yani kadrolu olabilmedeki şartlara bakarlar. O yüzden red gelir. Bir müdür yardımcısı istek formu hazırlayın. Görev almak istediğin yerdeki öğretmenlere sunun. Onlarda istemiyorum diye imzalasınlar. Dışardan başka talip te yoksa ya siz ya da okul müdürünün ilçe mem ile görüşür. İhtiyacın karşılanamadığı ve zorunlu bir durum oluştuğu belirlenmiş olur. Bu şekilde onaylanır. sonrasında da sıkıntı yaşamazsınız. çünkü isteyen ve tercih eden yok. resmi yazıda o ekleri de ekleyin

Hocam anlamak açısından soruyorum. Kadrolu müdür yardımcısı şartları aranıyorsa ve red yiyeceksem okulda isteyen hoca olmasa bile red yemem gerekmez mi?

Ek olarak bilgisi olan hocalarıma şunu sormak istiyorum. Okulda ki Bilişim Teknolojileri alanında okutulan seçmeli dersler dahil olmak üzere okutabileceğimiz dersler var mı? 6 saati dolduracak ders olması durumunda "okutabileceği ders olmalı" şartını sağlayacağım için problem olmayacaktır ama okutabileceğimiz ve okutamayacağımız dersleri bilmediğim için mevcut durumla ilgili kafamda soru işaretleri oluştu.

Dip not: Okuldan veya dışarıdan göreve talip olan başka biri yok.

Benim yorumum. Eskiden evet idi. Çünkü seçilmeyecek olsa bile 9. sınıfta seçmeli dersler arasında aylık karşılığı okutulabilecek ders vardı. 2-3 yıl önceki değişiklik ile artık öğrencilerin direk olarak 9. sınıfta alanda başlamaları nedeniyle ttkb 80( https://ttkb.meb.gov.tr/dosyalar/80sayili/80_cizelge.pdf ) sayılı çizelgeye göre aylık karşılığı okutabileceği ders yok. Dolayısı ile maalesef hayır. Ha çizelge ne kadar net orası tartışılır. Netliği bırakalım. Bilgi ve İletişim Teknolojisi diye bir ders kalmadı hala listede. Bilgisayar Bilimi şu an anadolu, fen, sosyal bilimler grubunda mevcut. Adı listede yok. Bazı derslerin adı ve içeriğine bakıldığında mutlaka okutulabileceklerde olmalı, lakin alan dersi kapsamına girdiği için mesleki, teknik ortaöğretim kurumlarına atanamaz ibaresinden kaynaklı yorumum yukarıdaki şekilde. En sağlıklısı bakanlıktan (özellikle il -ilçe insan kaynakları demedim) görüş istemek.

d) Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.

İlgili yönetmelik beşinci madde d bendı.Buradaki şart görüldüğü gibi kümülatif yani hem atanabilecek nitelikte olmak hem de dersi bulunmak Bunlardan birisini taşımıyorsanız atanmanız İlgili yönetmeliğe uygun Bulunmaz.

d) Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.

İlgili yönetmelik beşinci madde d bendı.Buradaki şart görüldüğü gibi kümülatif yani hem atanabilecek nitelikte olmak hem de dersi bulunmak Bunlardan birisini taşımıyorsanız atanmanız İlgili yönetmeliğe uygun Bulunmaz.
Tef ve böte ayrı atanmadan önce meslek lisesine atanan böteliler belli başlı derslere girebiliyor atölye derslerine giremiyorlardı. Bu dersler hala devam ediyorsa müdür yardımcılığı önünde bir engel yoktur diye düşündüm. Fakat bu derslerin akıbeti ile ilgili bilgiye ulaşamadım. Bunun dışında şöyle bir haber var.

https://www.google.com/amp/s/www.me...m-kurumlarina-yonetici-olabilir-mi.html?amp=1

Ahmet kandemir aradaki ve İfadesini veya gibi algılamış Buna göre de yorumunu yazmış.Ona göre şartlardan birini tutması yeterli oysa yönetmelikte veya dememiş ve demiş.Yani iki şartta gerçekleşmeli.

Tef ve böte ayrı atanmadan önce meslek lisesine atanan böteliler belli başlı derslere girebiliyor atölye derslerine giremiyorlardı. Bu dersler hala devam ediyorsa müdür yardımcılığı önünde bir engel yoktur diye düşündüm. Fakat bu derslerin akıbeti ile ilgili bilgiye ulaşamadım. Bunun dışında şöyle bir haber var.

https://www.google.com/amp/s/www.memurlar.net/haber/837012/bote-mezunlari-mesleki-ve-teknik-ortaogretim-kurumlarina-yonetici-olabilir-mi.html?amp=1
Dediginiz eski dersler yok artık hocam. 9 lar direk bölüm öğrencisi ve tüm dersler atölye dersi.

Hocam anlamak açısından soruyorum. Kadrolu müdür yardımcısı şartları aranıyorsa ve red yiyeceksem okulda isteyen hoca olmasa bile red yemem gerekmez mi?

Ek olarak bilgisi olan hocalarıma şunu sormak istiyorum. Okulda ki Bilişim Teknolojileri alanında okutulan seçmeli dersler dahil olmak üzere okutabileceğimiz dersler var mı? 6 saati dolduracak ders olması durumunda "okutabileceği ders olmalı" şartını sağlayacağım için problem olmayacaktır ama okutabileceğimiz ve okutamayacağımız dersleri bilmediğim için mevcut durumla ilgili kafamda soru işaretleri oluştu.

Dip not: Okuldan veya dışarıdan göreve talip olan başka biri yok.
Hocam o okula mecburen müdür yardımcısı gerekir. O yüzden insiyatif kullanmaları gerekir. ya o okuldan resen birini yapacaklar. ya da onlar imza verecek kimse olmuyor diye müdür sizi yazacak. ilçe mem de kendilerine bir dayanak oluşturarak sizi görevlendirecekler. bi de bölümünüz çok uzak değil. misal bir sınıf öğretmeni değilsiniz. dediğim gibi herkes insiyatif almaz.

muğlada izin verilmiyor kadrolu atama için ama görevlendrme için sorun yok

Esas olan konu sizlerin de söylediği gibi "girebileceği ders" var mıdır ona bakmak lazım.
TTK ilgili kararında Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin verebileceği dersler

 Bilişim Teknolojileri Alanının;
• Bilgisayar Teknik Servisi
• Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik
• Web Programcılığı
• Veri Tabanı Programcılığı
• Yazılım Geliştirme
dallarının alan/dal dersleri ve modülleri
/meslek dersleri/seçmeli meslek dersleri
 Diğer alanların Bilişim Teknolojileri alanına ait
bu dallarla ilgili alan/dal dersleri ve modülleri /
meslek dersleri/seçmeli meslek dersleri
 Bilgisayar Bilimi
 Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri
 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım
 Medya Okuryazarlığı

dersleridir.

Bu derslerden BÖTE mezunu kişinin "girebileceği ders" meslek lisesinde var ise "müdür yardımcısı" olarak atanabilir.
Nietkim "Medya Okuryazarlığı" dersi seçmeli dersler arasında mevcut. Okulda eğer bu ders mevcut ise BÖTE mezunu öğretmen bu dersi verebileceği için meslek lisesine Müdür yardımcısı olarak atanabilir ve görevlendirilebilir.

Okula bu şekilde bir dilekçe hazırlayıp başvuru yapabilirsiniz bence.

Konu daha önce forumda konuşulmuştu

https://www.bilgisayarbilisim.net/k...eticilikle-meslek-lisesi-yazamiyor-mu.178152/

Bilgisayar Teknik Servisi
• Web Programcılığı
• Yazılım Geliştirme

Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim hocam yukarıya yapıştırdıklarım dal olarak geçiyor siz de biliyorsunuzdur. Örnek olarak medya okuryazarlığını vermişsiniz fakat bu ders okulda seçilmemiş. Bunun dışında başka hangi dersler var acaba? Aralarından bir tane yakalarsam sorun çözülmüş olacak

Esas olan konu sizlerin de söylediği gibi "girebileceği ders" var mıdır ona bakmak lazım.
TTK ilgili kararında Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin verebileceği dersler

 Bilişim Teknolojileri Alanının;
• Bilgisayar Teknik Servisi
• Web Programcılığı
• Yazılım Geliştirme
dallarının alan/dal dersleri ve modülleri
/meslek dersleri/seçmeli meslek dersleri
 Diğer alanların Bilişim Teknolojileri alanına ait
bu dallarla ilgili alan/dal dersleri ve modülleri /
meslek dersleri/seçmeli meslek dersleri
 Bilgisayar Bilimi
 Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri
 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım
 Medya Okuryazarlığı

dersleridir.

Bu derslerden BÖTE mezunu kişinin "girebileceği ders" meslek lisesinde var ise "müdür yardımcısı" olarak atanabilir.
Nietkim "Medya Okuryazarlığı" dersi seçmeli dersler arasında mevcut. Okulda eğer bu ders mevcut ise BÖTE mezunu öğretmen bu dersi verebileceği için meslek lisesine Müdür yardımcısı olarak atanabilir ve görevlendirilebilir.

Okula bu şekilde bir dilekçe hazırlayıp başvuru yapabilirsiniz bence.

Konu daha önce forumda konuşulmuştu

https://www.bilgisayarbilisim.net/k...eticilikle-meslek-lisesi-yazamiyor-mu.178152/
en başta yazayım böte mezunu değil esef mezuyum. bu yazdığınız derslerin hepsi böte dahil diğer bütün bölüm mezunlarının maaş karşılığı dersidir. Yani çizelgedeki derslere atanamayan ama görevlendirme meslek lisesinde görevlendirilen bir öğretmen girebilir. Her ne kadar bakanlığın uygulamalı derslere atanamayanlar yani böte mezunu giremez gibi bir görüşü olsa da bu çizelgeye göre yanlış bir görüştür. Tekrar söylüyorum, bu benim görüşüm. Son sözü ama doğru ama yanlış bakanlık belirler.

Eski çalıştığım mesleki okullardan birine böte mezunu ilk atama olarak atanıyor. Öğretmen yanlışlığın farkında, idare farkında, ile yazıyorlar bu atama yanlıştır diye, o zaman ilin verdiği cevap, bakanlık atadıysa doğrudur. Ama şimdi öğrendiler, teknik eğitim mezunu dışında bir bt öğretmeni meslek lisesine tayin istediğindi yukarıdaki çizelgeye bakıyorlar.

Burada sıkıntı bir öğretmen oraya atanamıyor ama görevlendirilebiliyor. Bu tür problemlerle uğraşmamak için en güzeli matematikte olduğu gibi branşı ayırmaktır, şimdi ilk atamada puanları ayırıyorlar, en kısa sürede de branş ayrılmalı, btr yine isteğe bağlı olmalı, gereksiz böte-tef tartışmaları son bulmalıdır.

Geri