atiker lpg sorunu

Kodla Büyü

egeman84

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar arabamda soğuk ve yağmurlu havalar başladı sorunlar başladı. araba toyota 95 model corolla 1.6xei bir de efsane kasa diyorlar ya neyse.

arabayı bir kaç gün kullanmıyorum, sonra biniyorum çalıştırıyorum biraz bekliyorum ısınsın diye. sonra yola çıkıyorum falan gidiyorum lpgye geçiyor, 5-10 km sonra bi bakıyorum araç tekliyor gibi gitmiyor gaz yemiyor gibi. kenara çekiyorum. gaz veriyorum 3000devire çıkıncaya kadar titreye titre çıkıyor zor gaz yiyor gibi yada boğuluyor sanki ama rölantide çalışıyor stop etmyor. vitese atıp gitmeye çalışırsan gitmiyo iler geri itiyor sizi. 5 10 dakika sonra bi bakıyorsun sorun yok. düzelmiş birden bire :S 3 kere yaptı şu ana kadar 3üde soğuk ve yağışlı havadaydı. benzinde bu sorunu yapmıyor gibi daha denk gelmedim. benzine geçince tekliyor gibi ama yavaş yavaş düzeliyor.

sonra ne oldu malum atiker bayine ustaya gittim o bozuk bu bozuk falan değiştirdim. (enjektör+gaz filtresi + gaz kesici) gaz ayarı flan yaptı. araç çekişten düştü biraz. ve bugün bi baktım rolantide lpgden benzine geçiyor, benzinden lpgye geçiyor. rolantide 900devir cıvarına gelince benzine geçiyor, araba benzine geçince hafif gaz veriyor devir 1000i geçince lpgye geçiyor. böyle kısır bi döngü var. gaz yapalım derken beyin mi gitti anlayamadım.

gebzede oturuyorum yardımcı olabilecek usta(sözde usta olmazsa sevinirim.) bilen arkaşlar var mı acaba. ya da böyle bir sorunu olup da bilgisi olan arkadaş var mı?

Atikerden hep tırsmışımdır ama sizdeki sorun bende zavoli de olmuştu enjektörlerde hata vardı değiştirdiler düzeldi.

bobin yapar falan dedi, deponoun oradan ağzındaki parçadan birşey çıkardı pislik var dedi. bu ara 2 ay oldu arabayı alalı ve sadece opetten aldım mogaz yada aygazdan ve farklı istasyonlardan.

En basitten başlayın hocam, enjektör hortumlarını kontrol edin, kesilmiş kırılmış olabilir...

bende de benzer sorun vardı, yol bilgisayarı olduğu için bobin ışığı yanmıştıda anlamıştık, servisten bir tanesini değiştirdi diğerlerini de bantladı 80 lira aldı, sonra devam etti sorun, netten tanesini 30 liradan 3 tane daha aldım, sorun çözülmüştü, tekleme deyince o geldi aklıma, benzin tüp fark etmiyordu bende titrek titrek çalışıyor ve gidiyordu...bobinlerinize baktırın derim, geçmiş olsun...

umarslan17' Alıntı:
bobin, buji kablosu hava filtresi ve bujiler değişir

Sonra da gaz ayarı yapılır
buji ve buji kabloları hava filtresi 1 aylık daha. ama bobine baktıracağım.

the_korsan' Alıntı:
En basitten başlayın hocam, enjektör hortumlarını kontrol edin, kesilmiş kırılmış olabilir...

usta baktı ama birşey demedi. bi kablo yanlış bağlanmışmış onu düzeltti. ama tekrar gidince soracağım hocam.

EynelMefer' Alıntı:
bende de benzer sorun vardı, yol bilgisayarı olduğu için bobin ışığı yanmıştıda anlamıştık, servisten bir tanesini değiştirdi diğerlerini de bantladı 80 lira aldı, sonra devam etti sorun, netten tanesini 30 liradan 3 tane daha aldım, sorun çözülmüştü, tekleme deyince o geldi aklıma, benzin tüp fark etmiyordu bende titrek titrek çalışıyor ve gidiyordu...bobinlerinize baktırın derim, geçmiş olsun...

hocam ama sorun 5-10 dakika içinde düzeliyor. bobinden olsa sürekli yapmaz mı? ilk yaptığında 20 km gitmiştim. 5 dakika stop ettim tekrar çalıştırdım baktım gitmiyor :S

evet sorun olsaydı sürekli olurdu, yada bobinlerin az ömrü kalmıştır, sorunun sürekli olması için, bilemiyorum, benimki tahmin sadece, eğer sorun bobin çıkarsa, netten al derim hocam, çok daha uygun...

EynelMefer' Alıntı:

tanesi 30 liraya bobin nerden buldunuz hocam symbolün tanesi 100 lira

ismailt' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:

tanesi 30 liraya bobin nerden buldunuz hocam symbolün tanesi 100 lira

evet bende şaşırmıştım ama adamlar aynı gün kargoya bile verdi ertesi gün elimdeydi ve sorunsuz markalı ürünler geldi, megane 2 idi araç...

EynelMefer' Alıntı:
http://www.toptanotoyedekparca.com/market/atesleme-bobini/renault.html

buymuş hocam, zam gelmiş 5 lira...

teşekkür ederiz hocam, banada 50 tl demişlerdi burda 42 tl çok farklı söylememişler en azından. bobinin arızalı olduğunu nasıl anlayabilirler acaba?

hocam aracı belirli bir süre benzinde kullandınız mı?sorun aynı şekilde devam ediyor mu?
yoksa sadece lpg ile çalışırken mi bu sorunu yaşıyorsunuz?benim aracımda benzer bir sorun yaşamıştım ustamla beraber sanayide 2 3 gün geçirdim gitmediğimiz denemediğimiz şey kalmamıştı benim aracım fabia 2001 motor devir sensörü arızası çıkardı.
motor elektroniği vs. gibi birimlerdeki arızalara motor sıcakken ve lpg de iken daha çok kendisini hissettirir.

Mr.Spermata' Alıntı:
hocam aracı belirli bir süre benzinde kullandınız mı?sorun aynı şekilde devam ediyor mu?
yoksa sadece lpg ile çalışırken mi bu sorunu yaşıyorsunuz?benim aracımda benzer bir sorun yaşamıştım ustamla beraber sanayide 2 3 gün geçirdim gitmediğimiz denemediğimiz şey kalmamıştı benim aracım fabia 2001 motor devir sensörü arızası çıkardı.
motor elektroniği vs. gibi birimlerdeki arızalara motor sıcakken ve lpg de iken daha çok kendisini hissettirir.

benzinde yeni kullanmaya başladım. hep lpgde yaptı bu sorunları hocam

benzinde ne kadar süre kullanıyorsunuz hocam?aracı çalıştırdıktan sonra kaç km gidiyorsunuz mesala motor iyice ısınıyor mu?

hocam aracı çalıştırıp bi kaç dakiki bekliyorum sonra devam ediyorum 1-2 km içinde gaza geçiyor. 35dereceye ayarlamıştı usta

nosTRa' Alıntı:
Enjektörlerin 4 ü de değişti mi?

evet hocam 4üde değişti. yağmurdan su mu geliyor yoksa nemlenme yapabilecek yeri var mı aracın acaba. çünkü soğuk havalarda da kullunıyorum sonuçta. ama özellikle bol yağmur ve soğuk havalarda oldu.

yardım eden fikir veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. distribütör kapağı değişti. 1 bujiye hiç elektrik göndermemiş, 0 bembeyaz duruyordu. 1 buji daha elektrik alamıyormuş. yani problemi benzinde de yapınca motorcuya gösterdim. 40 tl fiyatı var

Geri