Atatürk' ün Türban Hakkındaki İfadeleri

Kodla Büyü

yuureii

Site Gezgini
Atatürk'ün başörtüsü görüşü
Atatürk, "Dinin tavsiye ettiği örtünme hem hayata, hem fazilete uygundur" diyor.

Yazar Özdemir Çallı'nın kaleme aldığı "Yakın Tarihimiz" adlı kitapta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 31 Ocak 1923'te İzmir'de Gümrük Binası'nda halkla yaptığı konuşmada, başörtülü kadınların, hayatın tüm alanlarında yer alması gerektiğini anlatıyor.

TÜRK KADINI
Kitaba göre, batılı ülkelerin "Türk kadını her şeyden mahrum bırakıldı" suçlaması karşısında Atatürk şunları söylüyor: "Gerçekten memleketimizin bazı yerlerinde, en çok şehirlerimizde, giyiniş tarzımız, kıyafetimiz bizim olmaktan çıkmıştır. Şehirdeki kadınlarımızın giyinişlerinde iki şekil ortaya çıkıyor: Ya çok kapalı, ya da çok açık. Bunun her ikisi de şeriatin tavsiyesi, dinin dışındadır. Bizim dinimiz kadını her iki aşırılıktan da hariç tutmuştur. Şeriate uygun örtünme, kadınlar için güçlük vermeyecek, kadınların toplum hayatında, iktisadi hayatta, gündelik hayatta erkeklerle işbirliği etmesine engel olmayacak şekilde bulunacaktır. Bu basit şekil toplum hayatımızın ahlak ve usullerine de aykırı değildir."

"Dinin tavsiye ettiği örtünme hem hayata, hem fazilete uygundur"
Özdemir Çallı, araştırmaları sırasında Atatürk'ün İslam'a ve baş örtüsüne son derece olumlu baktığını gördüğünü söyledi. Bu konuşmanın daha önce yayınlanmadığını anlatan Çallı,"Atatürk'ün annesi de başörtülüydü. Atatürk, Hıristiyanlık'ta ve Yahudilik'te olduğu gibi İslam dininde de ibadetler olduğunu ve bunlara uyulmasının normal olduğunu düşünüyordu" diye konuştu.

Alıntı
SamanyoluHaber

"Atatürk'e din düşmanı diyenler okuyun."

hayırdır hocam Atatürk'e din düşmanı diyen mi var sitede ..
başlıktan tedirgin oldum da...

hocam birincisi; Atatürk din düşmanı falan değildir, böyle diyeni de hiç duymadım
ikincisi; yazı boyunca "başörtüsü" terimi geçiyor, hiç biryerde "türban" yazmıyor.
Türban zaten 82 darbesinden sonra ortaya çıkmış bir terimdir ve o dönemden sonrasını dikkate alıp öyle yorum yapmak gereklidir. Kavramları karıştırarak siyaset yapmayalım.

filatros' Alıntı:
hocam birincisi; Atatürk din düşmanı falan değildir, böyle diyeni de hiç duymadım
ikincisi; yazı boyunca "başörtüsü" terimi geçiyor, hiç biryerde "türban" yazmıyor.
Türban zaten 82 darbesinden sonra ortaya çıkmış bir terimdir ve o dönemden sonrasını dikkate alıp öyle yorum yapmak gereklidir. Kavramları karıştırarak siyaset yapmayalım.

Direkt olarak zaten kimse din düşmanı demiyor. Benim amacım siyaset yapmak değil, hiç işim olmaz. Bugüne kadar yapanlardan ne hayır geldi? Benim amacım kendini dindar olarak görüp, Atatürk'e hakaret edenleri uyandırmaktı. Ayrıca benim gözümde başörtüsü ve türban birdir. (İkisinin de gerçek amacı aynı)
Neyse bu konuda fazla tartışmaya gerek yok. Nasıl olsa hergün ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor birileri. Çözüm dersen, çözümü isteyen kim?!

emin.umut' Alıntı:
Öncelikle teşekkürler. Başlığı değiştirdim, kusur etmedik inşaallah.

Ben teşekkür ederim. Çok iyi olmuş değiştirmeniz. Başka anlamlar çıkabilirdi. Bu arada başlığı "Atatürk'ün başörtüsü hakkındaki ifadeleri" diye değiştirirseniz daha iyi olur. Yoksa sizi de siyaset yapmakla suçlayabilirler.

yuureii' Alıntı:
fazla tartışmaya gerek yok. Nasıl olsa hergün ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor birileri. Çözüm dersen, çözümü isteyen kim?!
ne yazık ki bu haftada siz ısıttınız. hani derler ya, ele verir talkını kendi yutar salkımı veya; bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama işte durumu özetleyen özlü sözler bunlar.. konunun ısıtılmadığı forumlardan biriydi bilgisayarbilisim. sayenizde burada da gündeme gelmiş bulunmakta. çözümü isteyen kim demişsin cevap vereyin buna çözüm isteyen bu ülkenin çoğunluğu(geri kalanlar tarafından göbeğini kaşıyan adam ilan edilenler belki)

çncelikle tesekkrler bence türban ve basörtüsü diye kavramlar var anck gercktn iyi bir ülkede böyle seyler tartısılmamalı bnce .ayrıca atatürk ün annside sanırım basörtülüydü.günümüzde tartısılan konunn aslını bilmeynler cok fazla olduğu için kavramlar karısıyo...r bnce ama herks nasl isterse öyle dolssın derim bn ama bir yere kdr bunu siyasete dökmmk kaydıyla...

Atatürk din ve peygamberimiz ile ilgili görüşleri Nutuk C III te yer almaktadır.Burada Din için hiç bir sakıncalı sözde bulunmamaktadır.T.B.M.M mübarek Cuma günü Kuran-ı Kerim okunarak açıldığını hatırlatmak isterim.

Atatürk zamanında TBMM nin duvarında yazdığı gibi Egemenlik kayıtsız,şartsız MİLLETİNDİR sözü hakimdir.Ve Atatürk zamanında baş örtüsü sorunu yoktur.

Baş örtüsü ve Türban aynı şeydir.Fransızlar baş örtüsüne Türban demişlerdir.Türban kelimesi Baş örtüsünün Fransızcada ki karşılığıdır..Lakin Bugün Yüce Peygambere ve Hak dine doğrudan laf atamayan korkaklar dolaylı yollardan içlerindekileri söylemektedirler.

Baş örtüsü yasağının ilk çıktığı yıllarda Üstad Necip Fazıl Kısakürek tarafından yazılan bir yazı.

"Bir kız öğrenciyi, başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek, İstiklal savaşı başlarında ve Maraş'ta, düşmanlar tarafından başörtüsü çıkarılıp düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir "
Kaynak:N. F. Kısakürek, 1001 Çerçeve, Toker Yayınları, İSTANBUL 1968
Kimseye bir şey anlatmak için mesajı yazmadım.Zaten anlatmak ihtiyacımda yok.Kendilerini bilmiş sanan kişilere bir nevi cevap olsun.Bilsinlerki onların bu yalanları çok belli oluyor.

filatros' Alıntı:

Ya artık kelime oyunu yapmayın türban başörtüsü bunlar farklı şeyler mi bunlar laikci geçinenlerin biryerlerinden çıkardıkları terimler

Geri