Asus A2500h Notebook'a XP kurma problemi...

Kodla Büyü

alpozturk2002

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, bugün bir arakadaşın Asus A2 labtopuna xp yüklemek istedik. Üzerindeki işletim sistemi de Xp imiş ilk aldığında. Kurtarma Cdsinden olsun Kendi XP cdmden olsun kuramadım. HDD yi setup ve post ekranında görüyor ama yükleme esnasında görmüyor. Hiren Boot Cd veya Mini XP cd leyiryle açtığımda da görmüyor Harddiski. Normalde Biosda HDD nin türü seçiliyor Vista veya XP ye göre(32 bit, 64 bit). Ama bunun Biosunda öyle bir ayar yok. HDD nin Sata Raid sürücülerini yüklemek gerekiyor diye düşünüyorum. Ama Driver ını bulamadım. Diğer bir ihtimal HDD bozulmuş olabilir. Çünkü hep reset atıyormuş işlem yaparken bilgisayar.
Yardımlarınızı bekliyorum. Cümleler biraz düşük oldu anlamışsınızdır umarım:)

RoboTek' Alıntı:
acaba bir yerinde gizli image mı var buraya gelince kurulumu pas geçiyor olabilir.ben olsaydım hdd yi taşınabilir kutuya takar biçimlendirir sonra takıp formatlardım
Kurulumu pas geçmiyor, aslında Hdd yi görmüyor. Zira kendi orjinal kurtarma Crlerinden de denedim hata verdi.

AHCI/NCQ/RAID gibi ifadeler varsa disable yapın HDD configürasyon bölümünde IDE yada native/legacy ifadelerini aktif edin.Ama yinede bazı BIOSlarda bu ayarlamalar yok XP kurmak imkansız olabilyor.Diske hirens içindeki disk director veya benzeri programlarla baktı iseniz bi kerede win7 DVD si ile bakmanızı öneririm.

sinaaat' Alıntı:
AHCI/NCQ/RAID gibi ifadeler varsa disable yapın HDD configürasyon bölümünde IDE yada native/legacy ifadelerini aktif edin.Ama yinede bazı BIOSlarda bu ayarlamalar yok XP kurmak imkansız olabilyor.Diske hirens içindeki disk director veya benzeri programlarla baktı iseniz bi kerede win7 DVD si ile bakmanızı öneririm.
Teşekkürler. Bir deneyeyim. Vista ile denesem de olur sanırım değil mi? başka fikirlere de açığım arkadaşlar:)

Asus yetkili servisi aradım. Bu Pc lerin HDD si IDE imiş. Dolayısıyle görmesi gerekir Xp kurarken. HDD de sorun var dedi servisteki çocuk. Ben Hiren Boot Cd de yer alan bazı programları denedim. Bazılarında HDD nin bölümlerini gösteriyordu. Bazıları HDD yi görüyor fakat okuma aşamasında 0 Sector hatası veriyordu.

Geri