Asp Tabanlı Ücretisiz Hazır Okul Sitesi

Kodla Büyü
keyikcik' Alıntı:
:++:
güzel çalışma, yapanların eline sağlık:)
kullanmak için denemeler yapıyorum alanımda pleskleri hallettikten sonra gayet kullanışlı ve güzel bir site oluşuyor.
ancak bir yerde takıldım: öğretmenlerimi ve okul resimlerini ekleyebileceğim galeriyi kullanamıyorum. personel kısmına 3 kişi ekleniyor, okul resimleri veya foto galeri olarak nereyi nasıl kullanabilirim Adnan bey?
:!:
teşekkürler

portalımızı kullananlar arttıkça bazı hatalarımızın olduğunu gördük. Özellikle personel sayfasında hazı hatalarımız var. Bu öğrenciyi öğrencilerimler baraber yaptığımdan bazı aşamaları tam teste edememiştir.
En yakın zamanda eksiklikleri giderip linki değiştireceğim.
Ayrıca tüm kodları çık verdiğimden asp bilen arkadaşlar istedikleri şekilde düzenleme yapabilirler.

Bir hatırlatmada daha bulunmak istiyorum. bu aralar portalımız kulanımı ve kurulumu hakkında fazla sayıda mail alıyorum ve herkese cevap verme sıkıntısı yaşıyorum.
Aslında destek vermeyi düşünmüyordur ama öğretmen arkadaşlarımın ve okullarımızın işi görülsün diye isteyen kişilere mail yoluyla destek vermeye çalışıyorum.
Geciken cevaplar için özür dilerim.

Hocam çalışma gerçekten takdire şayan. Fakat burada noktalanması biraz üzücü olmuş. ASP ile böyle bir sistemi yapmak aylarınızı almıştır.

Özel bir soru olabilir ama neden asp.net'i kullanarak projeyi daha kısa sürede yapmayı denemediniz? ASP ile asp.net farklı tabi ama daha kısa sürede daha da iyisini yapabilirdiniz diye düşünüyorum.

ASP.net e yeni başlayan biri olarak şunu ekleyeyim. ASP yerine asp.net'i tercih etmeniz ilerisi için daha iyi olacaktır. Çünkü artık php nin tek rakibi asp.net

Piyasadaki en iyi siteler hep asp.net. ufak bir örnek: http://www.hepsiburada.com/default.aspx

(yani ben böyle biliyorum)

asp nin miyadı doldu sanırım. devir asp.net devri gibi. hızlı tasarım ve kodların arasında boğulmamak istiyorsak asp.net'e yönelmeye başlayacağız gibi.

tdemirparmak' Alıntı:
Bu güzel çalışma ile ilgili birkaç yorum eklemek istedim. En baştan belirteyim; Adnan hocam ülkemizde görülme ihtimali az olan çalışkan insanlardan/öğretmenlerden biridir. Öğrencileri ile birlikte ortaya koydukları ürün web programcılarına, meslek liselerinde "web tasarımı" alanlarında okuyan öğrencilere, web programcılığına ilgi duyan bilgisayar kullanıcılarına rehber niteliğindedir.
O ve ekibi hazır CMS kullanmak yerine kendi içerik yönetimimizi yapalım demişler.
Okulları hedef almışlar ve okulların bu konudaki sorunlarını iyi tespit etmiş doğru çözüm bulmuşlar.
Her okulda web tasarımcısı olmadığını düşünerek binlerce ilköğretim ve lisenin web sitesi sorununa kökten çözüm üretmişler.
Ekip çalışması yapmışlar, kodları açıkça paylaşmışlar, özgür yazılıma katkıda bulunmuşlar.

Adnan hocamı tebrik ve takdir ediyorum. Asp ile hazırladıkları bu proje ikinciliği değil bence birinciliği hak ediyor. Hatta biraz daha destek verilseymiş, belki de ticari amaçlı bile kullanılabilirmiş. Ama O ticareti düşünmek yerine paylaşmayı tercih etmiş.

Kısmet olursa kendi ilçemde 35 okul ve kurum için bu sistemi kullanacağız ben ve BİTEFO arkadaşlarım. Her okuldan Müdür ya da Md.Yrd öğretmenlerimiz ya da ilgili bir öğretmen kolaylık sitelerini güncelleyecekler. Daha ne olsun.
Hocama teşekkür ediyorum, kodları bizimle paylaştı, bize destek verebileceğini söyledi.

Hazır sistemler kullanacaksak bari yerli olanı tercih edelim, Joomla manyağı olmak yerine, WordPress eklentileri içine gömülmek yerine, MkPortal mücadelesi vermek yerine, bir bilgisayar öğretmeninin projesini kullanmak ve birlikte bu kodları/scriptleri geliştirmek çok çok iyi olacaktır.
Ben asp öğrenmek istiyorum diyenler bu içerik yönetimi kullansınlar, bir konu başlığında da dilerseniz yaptığımız modifiyeleri paylaşalım, hep birlikte bu projeyi sürdürelim.
Boş sohbetler yerine biraz iş yapmaya ihtiyacımız var...

Hocam burada son yazdıklarınıza katılmıyorum. Çünkü Joomla, Wordpress hep açık kaynak kodlu ve çıkar amacı gütmeksizin tüm Dünya insanlarının geliştirdiği bir proje. Yani Türk, Alman, Fransız farketmiyor. Şöyle desek daha iyi olurdu. Bu yayınlanan portal da dahil olmak üzere kendimizi her alanda geliştirelim ve geliştirme süreci içerisinde karşılaştığımız problem ve çözümlerini burada paylaşalım. Çünkü örneğin Joomla ya bir modül tyazmak php bilgimizi geliştirecektir, bu projeye modül yazmak da asp bilgimizi geliştirecektir vs. Çünkü Tek bir alanda sıkışıp kalmak ilerisi için iyi olmayabiliyor. Hele asp.net'in piyasayı ele geçirdği şu günlerde asp de diretmek azcık kötü olur gibime geliyor.

Çünkü örneğin Joomla ya bir modül tyazmak php bilgimizi geliştirecektir, bu projeye modül yazmak da asp bilgimizi geliştirecektir vs.

Zaten bunu yapabiliyorsanız yani siz de eklenti geliştirebilecek düzeydeyseniz, gerçekten kendi sisteminize kendi yazdığınız eklentileri entegre ediyorsanız; siz hazırcılardan değilsiniz demektir. Sözüm web programlama ile uğraşanlara değil. Benim her zaman karşı olduğum kendini "webmaster" olarak tanımlayan ancak yapabilecekleri joomla kurulumunun ötesine geçemeyenlere.

Ben de sizin asp.net (yani genel adı ile .NET) ile asp/php karşılaştırmanızı mantıklı bulmadım doğrusu. Asp.Net asp'nin devamı değildir. Php ile asp benzerlik göstermekle birlikte php'nin asp'ye göre üstün olduğu herkesçe kabul görmüştür. Asp.Net ( vb.net ya da c#.net) başlı başına bir olaydır, sadece web uygulamaları olarak düşünmemek gerekir. Çünkü Microsoft'un son gözdesi .NET platformu, çok çeşitli elektroniğin birbiri ile iletişimii hedef almakta, ister web tabanlı isterse masaüstü olsun mantığın aynı olmasını planlamaktadır. MS artık asp'den desteğini çekmiştir. Ama asp hala kuvvetli bir web programlama dilidir. (Bakınız kitap satış siteleri.)
Benim kanaatim şudur; Bildiğin yol en kısa yoldur. Hangisi ile güçlü ve esnek sistemler geliştirebiliyorsan onu kullanmalısın. Yeni teknolojileri öğrenmek elbette gerekli ancak genel veritabanı işlemleri ile halledilebilecek bir içerik yönetim sistemi yazmak için illa da .net bilmeye lüzum yoktur.
Adnan hocam bu sistemi hazırlarken en iyi bildiği dili kullanmış belli ki. 2 tane de öğrencisini yetiştirmiş. Bu iki öğrenci şu anda asp konusunda eminim benden daha fazla bilgiye sahiptir. Bu çok kıymetli. Çünkü şimdiki çocukların çoğu hala sözüm ona msn (aslı msn messenger'dir oysa) açıp oradaki mektup simgesine tıklayıp gelen kutusunu görüntülemekte, bir arkadaşına sözüm ona msn olmadan e-posta gönderemektedir. Hadi gönderdi diyelim, ekine bir resim bile koyamamaktadır. Eski veya yeni, webin temellerini bilmek kimseye birşey kaybettirmez.
Son olarak; müşteri (son kullanıcı) altta çalışan kodlarla ilgilenmez, kullanım kolaylığı ve hıza bakar. Bu okul web sitesi yönetimi şu ana kadar gösterdiğim idarecilerin hepsinde olumlu izler bırakmıştır.
Uzun yazdığım için kusura bakmayın, aslında kafamdan geçenlere parmaklarım yetişemiyor bazen.
Saygılar.

mirayabravci' Alıntı:
Hocam çalışma gerçekten takdire şayan. Fakat burada noktalanması biraz üzücü olmuş. ASP ile böyle bir sistemi yapmak aylarınızı almıştır.

Özel bir soru olabilir ama neden asp.net'i kullanarak projeyi daha kısa sürede yapmayı denemediniz? ASP ile asp.net farklı tabi ama daha kısa sürede daha da iyisini yapabilirdiniz diye düşünüyorum.

ASP.net e yeni başlayan biri olarak şunu ekleyeyim. ASP yerine asp.net'i tercih etmeniz ilerisi için daha iyi olacaktır. Çünkü artık php nin tek rakibi asp.net

Piyasadaki en iyi siteler hep asp.net. ufak bir örnek: http://www.hepsiburada.com/default.aspx

(yani ben böyle biliyorum)

asp nin miyadı doldu sanırım. devir asp.net devri gibi. hızlı tasarım ve kodların arasında boğulmamak istiyorsak asp.net'e yönelmeye başlayacağız gibi.

Hocam öncelikle mesajınıza sırası ile cevap vermek istiyorum.
1- Çalışmamı noktalamamın sebebi zaman darlığı ve özellikle il ve ilçe meb den yetkililerin ilgisiz kalması. Bir kişide "hocam Türkiye 2. olmuşsun. Bu ne iştir. Projeni anlat bakalım. Bunu bizde kullanalım" demedi. Halbuki çok emek vermiştik.
2- Asp ile php ve asp.net karşılaştırmanıza katılıyorum. Tamamen haklısınız. Asp de yapmamızın temel nedeni asp yi daha iyi bilmemdir.
99 yılında mezun oldum. Üniversitede HTML nedir dahi öğrenmedik. 10 yıllık öğretmenlik hayatımda 3 kes müfredat sıfırdan değişti. Her seferinde yeni şeyler öğrenmek için mücadele ettim. MEGEP in gelmesi ile web tasarımına ilgi duyup asp den başladım. Bu aralar PHP çalışıyorum. Asp.net birkaç sefer uğraşmaya çalışsamda artık yaşlanıyor muyum ne Kafam pek basmadı.
Ama il ve ilçeden yeterli ilgiyi almış olsaydık 2-3 sene içerisinde bu portalı asp.net ile yapardım. Yinede ileriye yönelik bu düşüncem var.
Teşekkürler

Hocam siteniz çok güzel. Personel sayfası ve fotoğraf galerisi ile ilgili düzeltmeleri yapabilirmisiniz? Kendim malesef becermedim :(

tebrikler güzel çalışma olmuş, yönetici panelinden çoğu bilgileri değiştirmek kolaylık sağlamış :alkis:

Sitenizi çok beğendim ve halk eğitim merkezi için kullandım. Her şey yolunda, fakat arama motorlarında sorun yaşıyorum. Aratınca gözükmüyor. Keywords kısmını nereye eklediğnizi bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. (gerekli yerlere siteyi kaydettim.)

Hocam ellerine sağlık. Ben indirip kendimize göre uyarladım. Sana email atarım hocam. Gerçekten güzel olmuş. Tekrar tebrik ediyorum.

Ellerinize sağlık dicek başka bir şey yok yani.Bu arada foruma yeni kayıt oldum ben ve bi konuda yardım isticem asp tabanlı bol bol proje örneklerine ihtiyacım var... ne kadar fikir ollursa o kadar iyidir..yardımlarınızı bekliorum arkadaşlar ..

Geri