Asp mi Asp.Net mi ?

Kodla Büyü

ersan3333

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar asp.net calisiyorum yaklasik bir aydir ust duzey bi firmada yazilim uzmani olarak calisan bi arkadasim once asp'den basla temelini kodlarin yapisini mantigini ogren bu isin sonra asp.nete gec dedi.
Once asp ogrenmek bosa zaman kaybi olur mu tecrubeli arkadaslardan fikir istiyorum

Asp.net ile asp kod yapısı farklıdır. istediğinden başlayabilirsin. Biraz c# öğrenirsen asp.net kolay öğrenirsin.

asp HTML ile gömülü yazılan bir dil. Daha sonra asp.net ile bir adım ileriye gidildi. C# ve VB ile programlanabilir web sayfaları oldu. ASP.NET yazarken neredeyse hiç asp yazmıyoruz. Gerekmiyor.
php'nin de benzer şekilde HTML içine gömülen bir yapısı var.
Bence asp.net'de devam, öte yandan php'de öğrenilebilir bence. Zaten programlama yapmış birisi bir öğleden sonrasını ayrarak php'yi anlar ve yazmaya başlar.

ASP.net den başlayın hocam. Yanına c:# lazım tabi. Ben direkt öyle başlamıştım bir sorun yaşamadım

Peki aspye hic bulasmiyorum.peki php ile asp.net arasinda ne fark var hangisini tavsiye ederseniz

ersan3333' Alıntı:
Peki aspye hic bulasmiyorum.peki php ile asp.net arasinda ne fark var hangisini tavsiye ederseniz

php sosyalizmi, asp.net emperyalizmi temsil ediyor hocam :)) bir arkadaş böyle yazmıştı...
php özgür yazılım, asp.net microsoft destekli

en az 5 senedir asp.net c# uğraşan biri olarak (ortanın üstü diyebilirim kendim için :) ) bugün php de veritabanı bağlantısını yapıp veri eklemek için 2 saat uğraştım. herkes bildiğini tavsiye eder. asp.net daha kolay hocam emin olun. belki kolay kılan visual studio nun kendisidir. kaynak bol. video bol. anlaşılması kolay. isterseniz öyle çok kod (hatta bazen hiç kod yazmadan) yazmadan veritabanı işlemlerini halledebilirsiniz.

php için youtube da bir çok kanal var. hem öyle veritabanına kayıt eklemek için 2 saat uğraşmana gerek öğrendikten sonra zevklidir kod yazmak. sonrasında nesne tabanlı programlamaya mvc mantığına vs geçersin. kendi classlarını oluşturursan her projende kullanabilirsin bu da harcayacağın zamanı azaltır. internetteki büyük sitelerin ne kadarının php tercih ettiğini araştırırsan önemini biraz daha anlayabilirsin.

yazılım uzmanı arkadaşınız sizi yanlış yönlendirmiş doğru soru şu php mi ? asp.net mi ? ondan önceki soru html ve css bilgin hangi kıvamda . iki dillede proje geliştirmiş biri olarak eğer web programlama işinden ilerliyecekseniz php derim ben. öyle db'ye veri eklemek için 2 saat uğraşmalara gerek yok kendi class larınız yoksa php frameworklarından birini kullanırsınız. ilerde kodlarınız için daha hesaplı server da bulabilirsiniz.

ceremy' Alıntı:
yazılım uzmanı arkadaşınız sizi yanlış yönlendirmiş doğru soru şu php mi ? asp.net mi ? ondan önceki soru html ve css bilgin hangi kıvamda . iki dillede proje geliştirmiş biri olarak eğer web programlama işinden ilerliyecekseniz php derim ben. öyle db'ye veri eklemek için 2 saat uğraşmalara gerek yok kendi class larınız yoksa php frameworklarından birini kullanırsınız. ilerde kodlarınız için daha hesaplı server da bulabilirsiniz.

İki saat uğraşmaktan kastim PHP gucu kalitesi ile ilgili degildi değerli hocam. Öğrenme bakımından ASP.net kolay geliyor.

önce algoritma ve akış diagramları ile başlayınız.
sonra c#'a geçiniz.
sonra asp.net....
php ise üstüne çerez gelir :)

peki entitiy framework ve linq to sqle de çalışmak zorundamıyım asp.net öğrenmek için

Asp.net'in ileri ki aşamalarında ebette veritabanına bağlamalısınız.
mssql management studio olur; mysql olur, linQ to sql olur.....

Geri