Asker öğretmen Özel hizmet tazminatı

Kodla Büyü

mailicin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar;
Asker öğretmen olarak görev yapıyorum ve asıl kadromun olduğu okula 2011 yılının 9, 10, 11 ve 12. aylarında "Özel Hizmet Tazminatımın" 100 katsayısı yerine 102 olarak hesaplanarak aylık 12,25 TL fazla para yatırıldığını ve bunu geri ödemem gerektiği hakkında bir yazı gelmiş.

Ben de asker öğretmen olduğum ilde mutemete gittim ve durumu anlattım. O da, kısa zaman önce bu paraların geri ödenmesi için işlem yaptıklarını, ancak o hesabın yanlış olduğunu ve o paranın bizde kalması gerektiğini öğrendiklerini söyledi. Hatta benim durumumda olup ödeme yapan arkadaşlardan o paranın geri iadesi için aldıkları dilekçeleri gösterdi. Ve bana bu parayı ödemeyin, sizin hakkınız, öderseniz geri alamazsınız dedi.

Şimdi bende, benden ödeme yapmamı isteyen MEM'e asker öğretmenin Özel Hizmet Tazminatının 102 üzerinden hesaplanması gerektiğini açıklayan bir dilekçe yazmak istiyorum. Ancak ilgili madde yada yönetmeliği bir türlü bulamadım.

Durum hakkında bilgisi olan, dilekçe yazmam konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler...

Aynı durum bende de var arkadaşım, Şırnak'ta asker öğretmenim, kadrom Ankara'da. Bugüm Ankara'dan telefon geldi, Şırnak Defterdarlığı dediğiniz meblağ tutarında ödeme yapmamı istemiş...

Susamuru' Alıntı:
Aynı durum bende de var arkadaşım, Şırnak'ta asker öğretmenim, kadrom Ankara'da. Bugüm Ankara'dan telefon geldi, Şırnak Defterdarlığı dediğiniz meblağ tutarında ödeme yapmamı istemiş...
hocam aynen. Ama beniim bulunduğum ildeki defterdar ödemeyin ondaki yanlışlık düzeltildi diyor

aynı durum bendede var sanırım bu bütün asker öğretmenlerde var benim mutemet bana normal çalışan olarak hesaplanmış yanlışlık oradan kaynaklanıyor dedi yazışmalar sürecek yarın hizmet dökümü ve asker olduğumu gösteren bir belgeyi üst yazıyla götüreceğim bakalım ne olacak

bellagio' Alıntı:
aynı durum bendede var sanırım bu bütün asker öğretmenlerde var benim mutemet bana normal çalışan olarak hesaplanmış yanlışlık oradan kaynaklanıyor dedi yazışmalar sürecek yarın hizmet dökümü ve asker olduğumu gösteren bir belgeyi üst yazıyla götüreceğim bakalım ne olacak
banada şöyle dediler:
mutemet hatası değil. bakanlıktaki birim asker öğretmenlerinde normal çalışan gibi hesaplanması gerektiğine dair yazı gönderip ödeme yapılması grektiği söylendi. Bunu yapmışlar ardından da durumun hata olduğu anlaşılmış ve bu seferde ödeme yapan öğretmenler paralarını geri isteyen dilekçe yazmışlar.

Bana bu şekilde anlatıldığı için bende ödeme yapmayı düşünmüyorum.

Ben o parayı hemen ödedim yahu :( Şimdi son duruma göre geri alabilir miyiz diyorsunuz hocalarım?

valla arkadaşlar bana böyle bir talepte bulunan olmadı.(kadromun bulunduğu okulda asker öğretmenim.) ne idare ne ilçe mem böyle birşey söyledi.

leventgenc' Alıntı:
valla arkadaşlar bana böyle bir talepte bulunan olmadı.(kadromun bulunduğu okulda asker öğretmenim.) ne idare ne ilçe mem böyle birşey söyledi.
Aynı okulda çalışan diğer asker öğretmen arkadaştanda istemediler ama benden istediler.
Hatta kadromun olduğu okuldan da 2 asker öğretmen gitmiştik. O arkadaştanda istememişler ama benden istediler. Bir acayip iştir ama...

Bu konuyl ilgili dilekçe yazacağım ancak asker öğretmenin özel hizmet taminztının 102 üzerinden hesaplanması gerekiğini gösterecek yasal bir dayanak bulamıyorum. Nereden bulabilirm?

mailicin' Alıntı:
Bu konuyl ilgili dilekçe yazacağım ancak asker öğretmenin özel hizmet taminztının 102 üzerinden hesaplanması gerekiğini gösterecek yasal bir dayanak bulamıyorum. Nereden bulabilirm?
Hocam Sayıştay'da yetkili bir arkadaş vardı, aradım. Bu işle ilgilenen biriyle konuşturdu beni. Bizim 85+15=100 puan almamız gerekiyormuş, asker öğretmene 102 puan verilir diye birşey yok, varsa göster dedi :) Ben de burdaki her asker öğretmenin 624,67 TL aldığını söyledim. "Onlar gelecek yılın zarar tazmininde kat be kat alınacak" dedi. Benim okulum Ankara, Görev yerim Yozgat. "Ankara'dakiler işi doğru yapıyor, o yüzden sana zimmet yazıldı, Yozgat'takiler yapamıyor, onlara da öğreteceğiz" dedi :D

yasarsahbaz' Alıntı:
mailicin' Alıntı:
Hocam Sayıştay'da yetkili bir arkadaş vardı, aradım. Bu işle ilgilenen biriyle konuşturdu beni. Bizim 85+15=100 puan almamız gerekiyormuş, asker öğretmene 102 puan verilir diye birşey yok, varsa göster dedi :) Ben de burdaki her asker öğretmenin 624,67 TL aldığını söyledim. "Onlar gelecek yılın zarar tazmininde kat be kat alınacak" dedi. Benim okulum Ankara, Görev yerim Yozgat. "Ankara'dakiler işi doğru yapıyor, o yüzden sana zimmet yazıldı, Yozgat'takiler yapamıyor, onlara da öğreteceğiz" dedi :D

Hocam iki mutemetlede görüştüm, bana bu dediklerinizi kanunla gösteren bi belge gösteremiyorlar.
Ödencek yada ödemiycek diye kesin bi dayanak bulabilsem gereğini yapacağım. Ama biri ödencek biri ödenmiycek diyo ikisi de sözlü olarak beyan ediyor. Kafalarına göre yani.

mailicin' Alıntı:
yasarsahbaz' Alıntı:
mailicin' Alıntı:

Hocam iki mutemetlede görüştüm, bana bu dediklerinizi kanunla gösteren bi belge gösteremiyorlar.
Ödencek yada ödemiycek diye kesin bi dayanak bulabilsem gereğini yapacağım. Ama biri ödencek biri ödenmiycek diyo ikisi de sözlü olarak beyan ediyor. Kafalarına göre yani.
Hocam zaten bulunduğum yerde asker öğretmenler burdan ayrıldıktan sonra zimmet çıkıyormuş. Adamlar asıl görev yerlerinde ödüyor paşa paşa. Zaten topu topu 49 TL, ödedim kafam rahat. Seneye faizle ödemeyelim. Bi de laf arasında OYAK'ı geri alabiliyor muyuz daha sonradan dedim. "Maalesef" dedi. "Saçma olduğunu biliyorum ama şu anki düzenlemeye göre mümkün değil" dedi.

Bende tıpkı sizin gibi ödeyip rahatlamak istiyorum. Dün ne güzel ödemek için gitmiştim başıma bu işleri çıkardılar. Bende bugün yatırıp kurtulcam eğer burdaki mutemet izin verirse :)

mailicin' Alıntı:
Bende tıpkı senin gibi ödeyip rahatlamak istiyorum. Dün ne güzel ödemek için gitmiştim başıma bu işleri çıkardılar. Bende bugün yatırıp kurtulcam eğer burdaki mutemet izin verirse :)
Hocam mutemet "ödeme hocam, ne gerek var" derse ödeme derim ama senin de kadron benimki gibi asker öğretmen olduğun okuldan farklı. Kadronun olduğu okulda asker öğretmen olsan seneye zimmet çıkarsa suçu mutemet'e bulursun sonunda yine paşa paşa ödemen gerekse bile. Ama kadron farklı yerde, seneye fark+faiz alacaklar. O mutemet'in haberi bile olmayacak bu durumdan.

yasarsahbaz' Alıntı:
mailicin' Alıntı:
Bende tıpkı sizin gibi ödeyip rahatlamak istiyorum. Dün ne güzel ödemek için gitmiştim başıma bu işleri çıkardılar. Bende bugün yatırıp kurtulcam eğer burdaki mutemet izin verirse :)
Hocam mutemet "ödeme hocam, ne gerek var" derse ödeme derim ama senin de kadron benimki gibi asker öğretmen olduğun okuldan farklı. Kadronun olduğu okulda asker öğretmen olsan seneye zimmet çıkarsa suçu mutemet'e bulursun sonunda yine paşa paşa ödemen gerekse bile. Ama kadron farklı yerde, seneye fark+faiz alacaklar. O mutemet'in haberi bile olmayacak bu durumdan.

Çok haklısın hocam, bende faiz olayına falan hiç girmek istemiyorum. Ödeyip kurtulmaktan yanayım.

hocalarım aynı dert bende de var, hatta fen teknoloji öğretmeni bir arkadaşa da yüzde 85 yatması gerekirdi diye gelmiş yazı, ondan toplamda 416 lira istediler. Biz Asker Öğretmen olarak Asteğmen statüsündeyiz ve Asteğmenin Özel Hizmet Tazminat oranı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa (Ek Madde 17) göre 102 olması gerekiyor. Ama buradaki (Ağrı) ne maliyeye ne de ilçe milli eğitim müdürlüğüne anlatamadım derdimi :x

zaphere' Alıntı:
hocalarım aynı dert bende de var, hatta fen teknoloji öğretmeni bir arkadaşa da yüzde 85 yatması gerekirdi diye gelmiş yazı, ondan toplamda 416 lira istediler. Biz Asker Öğretmen olarak Asteğmen statüsündeyiz ve Asteğmenin Özel Hizmet Tazminat oranı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa (Ek Madde 17) göre 102 olması gerekiyor. Ama buradaki (Ağrı) ne maliyeye ne de ilçe milli eğitim müdürlüğüne anlatamadım derdimi :x
Hocam bana Sayıştaydaki görevli arkadaş "bilişim teknolojileri öğretmeni (85+15), diğer branş öğretmenleri 85 puan üzerinden maaşını almalı" dedi. Bilişimcilerden 12,25 TL x 4 ay, diğer asker öğretmenlerden 104 TL x 4 ay alınacakmış. Eğer 102 puan almamızı gerektiren bir durum varsa ne güzel ama bahsettiğiniz personel kanununu göstersek bu sefer de "siz asker değilsiniz ki, öğretmensiniz" derler gibime geliyor.

yasarsahbaz' Alıntı:
zaphere' Alıntı:
Hocam bana Sayıştaydaki görevli arkadaş "bilişim teknolojileri öğretmeni (85+15), diğer branş öğretmenleri 85 puan üzerinden maaşını almalı" dedi. Bilişimcilerden 12,25 TL x 4 ay, diğer asker öğretmenlerden 104 TL x 4 ay alınacakmış. Eğer 102 puan almamızı gerektiren bir durum varsa ne güzel ama bahsettiğiniz personel kanununu göstersek bu sefer de "siz asker değilsiniz ki, öğretmensiniz" derler gibime geliyor.

Hocam dediğiniz gibi asker değilsiniz diyebilirler işlerine nasıl geliyorsa öyle davranıyorlar, bir yanlışlık olduğu kesin ama bir türlü kabullenmiyorlar, işin kötü yanı buradaki muhasebe 100 puan üzerinden almanız gerekiyorsa bu 2012 içinde geçerli olur yani Ocak-Temmuz arasında aldığınız maaşlardan da fazla ödeme var diye geri isteyebilirler dedi. Ben parayı ödedim ama umarım 2012 için böyle birşey çıkarmazlar...

zaphere' Alıntı:
yasarsahbaz' Alıntı:
zaphere' Alıntı:

Hocam dediğiniz gibi asker değilsiniz diyebilirler işlerine nasıl geliyorsa öyle davranıyorlar, bir yanlışlık olduğu kesin ama bir türlü kabullenmiyorlar, işin kötü yanı buradaki muhasebe 100 puan üzerinden almanız gerekiyorsa bu 2012 içinde geçerli olur yani Ocak-Temmuz arasında aldığınız maaşlardan da fazla ödeme var diye geri isteyebilirler dedi. Ben parayı ödedim ama umarım 2012 için böyle birşey çıkarmazlar...
Hocam bence 2012 için de maalesef para alırlar bunlar. Muhtemelen şu anda da 102 puan üzerinden hesaplıyorlar.

zaphere' Alıntı:
Mutemette bana aynı maddeden bahsetti. Orada asteğmen rütbesi için 102 yazıyor. Bende dilekçe ekine bu kanunu ekleyip göndererek itiraz etmeyi düşünüyorum. Çünkü aynı okulda çalışan asker öğretmen arkadaşımada bu aylar boyunca aynı tutar yatmış ama ondan para falan isteyen yok.

mailicin' Alıntı:
zaphere' Alıntı:
Mutemette bana aynı maddeden bahsetti. Orada asteğmen rütbesi için 102 yazıyor. Bende dilekçe ekine bu kanunu ekleyip göndererek itiraz etmeyi düşünüyorum. Çünkü aynı okulda çalışan asker öğretmen arkadaşımada bu aylar boyunca aynı tutar yatmış ama ondan para falan isteyen yok.
Hocam Ek Madde 17 sizi yanıltmasın çünkü;

Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında bulunan ve aşağıda rütbeleri belirtilen personele......... diye devam ediyor ve asteğmenlere 102 puan veriliyor.

Biz TSK kadrosunda değiliz, geçici görevlendirmeyiz ve MEB kadrosundayız.

Arkadaşlar bu konuyu bugun iyice araştırdım. Maliyeye gittim ve 2006 yılından itibaren asker öğretmenlik yapanlara baktık ve sonuç özel hizmet tazminatı bu güne kadar 102 yapılmış. Bu bizlere gelen rapor 85 üzerinden hesaplanmış yani normal öğretmnelere göre. ve bu çalışma taslak henüz kesinleşmemiş itiraz etmeliyiz.

SELAM arkadaşlar bende de aynı durum var ve ilçe meb teki elemanlar yardımcı olmuyor ödeyeceksin de ödeyeceksin diyorlar bu konuda yardımcı olacak bir dilekçe örneğiniz var mı elinizde. okul müdürleri ne yazdılar mesela veya siz nasıl savundunuz ?

onurblackeye' Alıntı:
SELAM arkadaşlar bende de aynı durum var ve ilçe meb teki elemanlar yardımcı olmuyor ödeyeceksin de ödeyeceksin diyorlar bu konuda yardımcı olacak bir dilekçe örneğiniz var mı elinizde. okul müdürleri ne yazdılar mesela veya siz nasıl savundunuz ?
Vallahi hocam paşa paşa alırlar gibime geliyor. Bana 49 TL çıkarılmıştı toplam olarak, hiç uğraşmaya değmez deyip aynı gün yatırdım, kurtuldum. Sen iyice bi araştır istersen.

onurblackeye' Alıntı:
fenciyim asker öğretmenim kuş benim kafama sıçtı koskoca ilçede...
Bilişimci olmadığınızı tahmin etmiştim hocam. Ben sayıştayda bu işin en yetkilisiyle görüşmüştüm, bana bilişimciler 100 özel hizmet tazminatı puanı, diğer branş öğretmenleri 85 özel hizmet tazminat puanı dedi, onlardan her ay 100 küsür kısmını alacağız dedi.

Geri