AS2'de random

Kodla Büyü

Eslivya

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar, actionscript 2.0'de butona bastıkça random bir sayı üretilecek ve çıkan sayı bir daha çıkmayacak. Bunun kısa bir yolu var mıydı? Belki basit bişeydi ama uzun zamandır bakmıyordum, unuttum :|

ozaman secilen sayıyı tutan bi değişken listesi tut ve randomdan cıkan sonucu if le kontrol ettir aynıysa tekrar randomun içine girsin değilse yazsın

Sayıları dosyaya yazar, ordan random olarak sayı çekersiniz, sonrada seçilen sayıyı dosyadan sildirirsiniz.

Direk bu işlevi gören bi fonksiyon yok anlaşılan. Fikirleriniz için teşekkürler, uğraşalım bakalım.

İşin doğrusu üni bittikten sonra öyle ciddi kod gerektirecek yazılımlar hazırlamadım ve AS2'de kaldım. Bence de AS3'e geçmem lazım :) Unutmuşum da while'ler if'ler karıştı biraz. Operatörleri bile unutmuşum :? Baktıkça hatırlıyorum, üzerinde çalışayım biraz hocam. Ama eğer sizi yormayacaksa AS3 kodunu alabilirim :)

AS3'e dönüş yapmaktan şimdilik vazgeçtim. O kadar zamanım yok. AS2'de kontrolü sağlayamadım, kattım karıştırdım :? Şöyle bişey olsa kolay olurdu yaa delphide vardı as2'de yok galiba. m_btn.onRelease() gibi bişey yok değil mi? Butonun içerisindeki kodda şart sağlanmamışsa butonu tekrar release yap. Yok demi öyle bişey? Nolur olsun. :cry: Denedim ama olmadı ben mi yanlış yapıyorum yoksa boşuna mı uğraşıyorum?

bEN AS1.1 DEN 3.0 a zıplama yaptım. 2.0 bilmiyorum. ve as3.0 önceki vesiyonlarından çok farklı dün akşam bişey yapmıştım evdeki bilgisayarda kaldı. sen nasıl bir tasarım istiyorusun, tam anlatırsan sana yapıp gönderebilirrim.

Laf aramızda kelime oyununa benzer bişey yapmaya çalışıyorum. Ama aynısı değil yani telif sorunu ile bir de ben uğraşmayayım. Bi arkadaş çok güzel yapmış ama kanalla telif sorunu yüzünden paylaşamamıştı. Bana da kelime oyunu lazım. Harfleri rastgele çıkarması gerekiyor. Yapamadım.

nasıl olmuş bi bakın. istediğiniz gibi değilse ayrıntılı yazabilirsin. teşekkürler.

Ekli dosyalar

• rastgele.rar
    387.1 KB · Görüntüleme: 59
Hocam teşekkürler ama aynı harfleri seçiyor bu yine. Misal A'yı bir kere yazdıktan sonra bir daha yazmaması lazım. Tam olarak istediğim şey mesela 5 harfli bir kelimenin butona basıldıkça rastgele bir harfin açılmasını sağlamak. Yani butona bastıkça mesela 3. 1.4.2.5. harfler açılacak. Benim yaptığımda 3. 1. 1. 4. 3. 4. 1...... gibi olduğu için randomda seçilmeyen harf denk gelene kadar butona basılması gerekiyor.

Hocam çok teşekkür ediyorum uğraşıyorsunuz ama seçilmiş harfi bulduğu zaman herhangi bir şey ekrana yazdırmadan başka bir harf yazması gerekiyor.

bumit' Alıntı:
ozaman secilen sayıyı tutan bi değişken listesi tut ve randomdan cıkan sonucu if le kontrol ettir aynıysa tekrar randomun içine girsin değilse yazsın
Arkadaşın söylediği algoritmayı kurmaya çalışıyorum ama diziyi kullanamadım kodlamada. Dizinin içerisinde arama yapamadım. Aklım hep delphiye gidiyor. Orda herşeyi yapabiliyorduk yahu. Pufff...

Hocam delphi ile AS3 arasında çok fark var. hitap ve uygulama yerleri farklı.
Aklınızı dephiden alın. :mrgreen:

Haklısınız hocam :) Delphi ile çok çalışmıştım ya onda her bi fonksiyonun tek kelimelik karşılığı vardı ne güzel. as ile yapamazsam ki şu anki vaziyet bunu gösteriyor :) ciddi ciddi delphi'de deneyeceğim. Pek kullanışlı olmayacak belki ama en azından şimdilik işimi görür diye düşünüyorum. Ortaya güzel bişey çıkartabilirsem burda da paylaşırım inşallah :)

Geri