Artık bıktım!

Kodla Büyü

aydinx

Aktif Üye
Bu sene ilk defa btr oldum.Geçen yıl adayken hadi daha adayım emre itaatsizlik olmasın deyip sesimi çıkaramadım.He çıkarmayı denemedim mi denedim defalarca itiraz etmryr çalıştım ama kar olmadı.Müdürüm sürekli okulda kasa tamiri yaptırıyor.Kendi okulumdaki öğrencilerim için olsa seve seve yaparım yapıyorumda .Şimdide yan okuldaki ÖĞRETMENLER ODASIndaki bilgisayarlarını getirmişler ben tamir etmek istemiyorum benim görevim tamir değil deyincede devletin görevi yapacaksın diyor bana .Müdürümün branşıda bilişim hocam bizim bölüm yapmayacakta kimler yapacak diyor daha dün bunun tartışmasını yaşadım..Ben bayanım elimde tornavidayla koca koca kasalarla dolaşmak gerçekten artık fazlasıyla canımı sıkıyor.Btr nin tamir yapma gibi bir zorunluluğu mu var arkadaşlar size soruyorum??

hocam diyorum kendisi de bilişimci olduğu için illa yapılacağı tamir olacağı kanaatinde. Yapılır çalışmayan parçayı çıkar deneme yanılmayla şunu tak çalışan bir parçayla değiştir şöyle yap böyle yap olmazsa bana sorarsın diye yönlendiriyor birde.:mad::(

Okulda genelde bu tarz işlerde öğrencilere yönlendiriyorum. İmaj meselesi varsa eğer universal bir imaj almak ya da bu pclerin dönüp dolaşıp size gelme ihtimaline karşı bu pc lerin imajını almak ve beklemek. Yazılım işi fazla vaktinizi alabilir. Donanımsal bir sorunsa eğer zaten yapacak birşey yok. Tarif etmesi de apayrı bir dert.

yazmıyayım dedim ama..yapmayın hocam.ÜSLÜP a dikkat etmemeye başladılar mı işte o zaman bırakın btr liği...

eskiden yani formatörlükken bilgisayarları işler halde tutmak görevimizdi ama fpbtr iş çıkınca açıkça yönetmelikte yazıyor, istemezseniz tamir yapmazsınız.

Üstelik branşı bilişim. Yıllarca arkadaş bu adamlar teknik servis değil, işleri eğitim öğretim, tamir tadilat eğitimlerinin bir parçası değildi, işlerinin de olamaz dendi ihanet bizzat branşın kendisinden geliyor. Ne var o koltukta da oturunca kendisini bir halt sanıyor, geldiği yeri unutuyor bu insanlar anlamıyorum. Sanırım öğretmenlik zamanlarında kabul ettiği ezikliği, köleliği size yaşatma derdinde. Ya da zaten kendi zamanında bile kabul edecek kadar kimliksizdi. Ne öğretmenlik görevinizde ne Btr görevinizde böyle bir iş yaptıramaz size. Angarya yasaktır hocam. Devlet işi, elbette yapılacak mantığı 80'lerde kaldı. Ancak elbette devlet memurluğunda muğlak kısımlar mevcut. Görev tanımınızı belirten görevlendirme yazısını gösteriniz. Başka görev almak istemediğinizi ifade ediniz. Adaylığınız kalktıysa mobbing davası açmayı da düşününüz, bunu hatırlatınız. Eğer göreve devam edecekseniz görevlendirmede belirtilen işler dışında verdiği görevleri yazılı olarak vermesini talep ediniz. Bu görev yazılarını saklayınız angarya ve mobbing soruşturması gibi durumda kullanmaktan çekinmeyiniz. Hakkaniyetsiz bir kararda bile en kötü ihtimalle yeriniz değişir hocam. Seçeneklerden biri de BTR görevi almamak, telefonu kapayıp, derse girip çıkmak. Gerçekten sinir bozucu bir durum, kolaylıklar diliyorum hocam.

Üstelik branşı bilişim. Yıllarca arkadaş bu adamlar teknik servis değil, işleri eğitim öğretim, tamir tadilat eğitimlerinin bir parçası değildi, işlerinin de olamaz dendi ihanet bizzat branşın kendisinden geliyor. Ne var o koltukta da oturunca kendisini bir halt sanıyor, geldiği yeri unutuyor bu insanlar anlamıyorum. Sanırım öğretmenlik zamanlarında kabul ettiği ezikliği, köleliği size yaşatma derdinde. Ya da zaten kendi zamanında bile kabul edecek kadar kimliksizdi. Ne öğretmenlik görevinizde ne Btr görevinizde böyle bir iş yaptıramaz size. Angarya yasaktır hocam. Devlet işi, elbette yapılacak mantığı 80'lerde kaldı. Ancak elbette devlet memurluğunda muğlak kısımlar mevcut. Görev tanımınızı belirten görevlendirme yazısını gösteriniz. Başka görev almak istemediğinizi ifade ediniz. Adaylığınız kalktıysa mobbing davası açmayı da düşününüz, bunu hatırlatınız. Eğer göreve devam edecekseniz görevlendirmede belirtilen işler dışında verdiği görevleri yazılı olarak vermesini talep ediniz. Bu görev yazılarını saklayınız angarya ve mobbing soruşturması gibi durumda kullanmaktan çekinmeyiniz. Hakkaniyetsiz bir kararda bile en kötü ihtimalle yeriniz değişir hocam. Seçeneklerden biri de BTR görevi almamak, telefonu kapayıp, derse girip çıkmak. Gerçekten sinir bozucu bir durum, kolaylıklar diliyorum hocam.
"görevlendirmede belirtilen işler dışında verdiği görevleri yazılı olarak vermesini talep etme "aslında bu istenebilir çok doğru bu işime yarayacak hocam...Verdiğiniz fikirler için çok teşekkür ederim.

Hocam ben de senelerce sizin o işleri yaptım.Ara sıra bilgisayarcı edasıyla işi yavaşlatın kasayı açık bırakıp şu lazım deyin yarım gün kenara koyun şu arıza çıktı deyin 2 gün öteleyin.Bana da civar okullardan kasa gelirdi yada ayağına çağırırlardı ama bir gittim mi başka okula akşama kadar kendi okuluma dönmezdim.Hatta kafam attı mı içine bozuk ram takar sağlamı kenara atardım ram lazım der işi yavaşlatırdım.İpler sende hocam bunu unutma...
Şu anda aralıkta bana açılırsa bt'te geçmeye can atıyorum.Şu anda daha bilgiliyim istersem 10dk işi çözerim canım isterse 2 gün beni bekler başkaları bu işlere para vermek istemiyorsa seni mecbur bekleyecek.İpler sende unutma

Ben 18,5 yıllık öğretmenim.Sınıfçıyım.1 hafta önce daha 5 senelik mdr yrd geldi bana web sitesini güncelle dedi.Ben yüksek lisans mezunu bilgisayar korsanı ve profesörüyüm dedim ben istersem güncellerim dedim.Çakal bana hava atmaya kalktı 30 saniyede makinesini kilitledim dys kullanamadı ilçeden yazılara cevap veremedi bugün bana yalvarıyor.Böyle şeyle hepimizin başına geliyor bunun için hocam kurnaz ol sessiz ve çaktırmadan.

"Bu benim görevim değil" sözünü idareciler başka bir taraflarından anlıyor. Buna deli oluyorum. Hocamı da gayet iyi anlıyorum. Bana da muhtarın bilgisayarına bir bak dediler. Düşünün muhtar, okul filan hak getire. Dedim gitmem, bir kere gittim mi bu iş bana yapışır. Gitmedim. Daha da ses gelmedi o taraftan. Yalnız öğretmen arkadaş bir baksaydın keşke filan dedi, açıkladım durumu.

Sonra kamera işi çıktı eski okulun. Dedim benim görevim değil. O zaman işler koptu işte. Ondan sonra her şey değişti. Yok biz senin dersini seçtirmeye çalışıyoruz, yok istersek seni norm fazlası yaparız, gidersin filan. Bu branşın böyle bir belası var ki başka HİÇBİR branşta yok bu. Her şeyden anlamak zorundasınız gibi. Bilmiyorum diyerek yolunu bulanlar vardır elbet ama ben bilmiyorum diyemem. Bakarız derim en kötü. BTR olmasan bile okuldaki, sınıftaki bir bilgisayar, etkileşimli tahta bozuksa bu beni rahatsız eder. Devlet bunları kullanın diye veriyor. Yazık. Ben dokunmasam öyle kalacağından da şüphem yok. Ama kendi isteğimle olmalı işte. Birisi bana rica dahi etmeden yap, et, senin işin derse o zaman işler değişiyor. Her şey üslupta bitiyor hocam. Okulumuzdaki öğretmenlerle arkadaşız aynı zamanda. Birisi size hocam akıllı tahta açılmıyor, bakıverir misin dediğin, hocam benim görevim değil desen karşındaki ne hisseder acaba? Bilemiyorum. Hoş olmaz diye düşünüyorum. Bu branş böyle artık, kabul etmek lazım. Ya baştan ipleri koparıp, hiç BTR olmayıp suya sabuna dokunmayacak, bilmiyorum, anlamıyorum diyeceksiniz. Ya da eliniz bir kere bulaşmışsa bu böyle devam edecek.

Misal ben BTR olmasam da okulumda yine BTR gibi muamele göreceğimden BTR oluyorum. Biliyorum çünkü olacaklar. Yine aynı işleri yapacağımı.

Özet geçmek gerekirse "Bu benim görevim değil" demekle küfretmeyi bir görüyor idareciler, ona göre kullanın bu cümleyi.

Bir de branşı "Bilişim"miş. Bizim branş kendi kuyusunu böyle kazıyor demek ki :)

Ben 18,5 yıllık öğretmenim.Sınıfçıyım.1 hafta önce daha 5 senelik mdr yrd geldi bana web sitesini güncelle dedi.Ben yüksek lisans mezunu bilgisayar korsanı ve profesörüyüm dedim ben istersem güncellerim dedim.Çakal bana hava atmaya kalktı 30 saniyede makinesini kilitledim dys kullanamadı ilçeden yazılara cevap veremedi bugün bana yalvarıyor.Böyle şeyle hepimizin başına geliyor bunun için hocam kurnaz ol sessiz ve çaktırmadan.

hocam makineyi kitlemekten kastınız nedir bizede öğretin :)

Bu işten kurtulmanın en kesin çözümü net bir tavırla "ben bu işlere bakmıyorum"demek. Ben bunu gördüm. Yıllarca herkesin işini gördüm. Milletin evine kadar gidip format, modem ayarı vb. Hertürlü iş. Mesleğe yeni başlayınca yapılıyor da 3-5 sene sonra bıkkınlık geliyor. Birde pc eski hurda birşeydir siz dokunursunuz bir parçası ölür siz bozdu olursunuz. Adama parça bulmaya gidersiniz. İki ucu b.. değnek.

yapma hocam yaptıkça arkası gelmez kendisi yapsın Müdür bey.Babasının uşağı varmış gibi birde başka okulun bilgisayarını getirmiş.En fazla takdire bağlı mazeret izini vermez onuda doktor raporu ile halledersin.

Bence yapmaya çalışın , idarecilerle arayı iyi tutmak lazım , okula faydalı olmak güzel şeydir. Tamir edemiyorsanız olmadı deyip geçersiniz. Önemli olan üslup, ben üslubu kötü olanların işini yapmam , o tarz bişeyse haklısınız

Hocam yapmak zorunda değilsin. Baktin olmuyor boş vaktinde! (artık ne ara denk gelirse belki birkac hafta sonra mesela yaparsin yoğunluktan yapamadığını belirt) Zorluyor ise bu emri yazılı vermesini rica et. Sendikan var ise sendika avukatı ile görüş. Yazılı olan emre karşı avukat ile dilekçe yaz. Bu aşamada idarecin okula geç gelme erken çıkma yada yazılı görevleri yapmadığın vs., evrakların vs. konusunda tetikte olacaktır o konulara dikkat et.
Rica minnet ögrenciler için idarenin işi hızlı görülsün diye yapılan işler vardır bizim meslekte. 14. Yılımı çalışıyorum ve son 5 yılda (biraz geç oldu ama) şunu öğrendim sana diş gösterene dişini göster. Aklı olan idare B.T. ögretmenini seçmeli ders ile tehdit etmez! Ki başıma bu da geldi geçmiş yıllarda ve verdiğim cevap gerekirse okul okul gezerim oldu. BTR görevlendirmesinde bilgisayar tamiri yazmaz nedeni hiçbir memura alt bir kadronun görevi verilemez, tamir normalde teknisyen işidir siz ögretmensiniz ! Okuldaki Ögretmen ögrenci ve velilere teknoloji kullanimi vs hususlarda destek olma B.T ekipmanlarinin kullanim tedbirlerini alma yazar tamircilik yazmaz bunları Normal Şartlar Altında teknik servis yapar biz gerektiğinde yapıyoruz o ayrı (okulun 60 küsür bilgisayarı akıllı tahtaları hatta ağ sistemi ve kamera yapısı yapabileceğim birşey olduğunda cebimden malzeme bile alıp yaptım ancak idarenin tutumu sebebiyle), siz yapamadiginiz bir arizada teknik serviste yapilan islemin uygunlugu vs kontrolle yükümlüsünüz aslında unutmayın.

"Devletin göreviyse sen niye yapmıyorsun, sen vatan haini misin, senin branşın da bilişim değil mi?" diyemedin mi hocam?

Devletin görevi dediği işten kendi başı yanar aslında... o bilgisayar diğer okulun demirbaş kaydında değil mi? Diğer okula yürüyerek mi gelmiş o bilgisayar? Senin okulda olabilecek en ufak bir kazada daha da büyük sorun olabilir (düsebilir yada sıvı teması gibi örneğin çay) Yada o bilgisayardan seni elektrik çarpabilir acillik olabilirsin ve acilde iş kazası raporu tutturabilirsin mesela!

Valla hocam ben de hayır diyemeyenlerdenim. Ama 10 yıldır şunu öğrendim ki her şeyi üstlenirsek bütün angaryalar bizi bulur. Eskiden yapamamı kendime yakıştıramazdım. artık görevim değilse ben anlamıyorum bir anlayana sorun diyorum. Madem sizi yönlendiriyor ben yapamadım hocam siz bir bakın diyin. bir de bu tarz görevleri yazılı isteyin ve biriktirin. sonrada mobbing uygulanıyor diye dilekçe verirsiniz. tabii ters bir durum ile karşılaşırsanız. en güzel şey hiçbir şeyden anlamamaktır. :D;)

Eleman dün cevap veremediği için ilçe memden fırça yedi.Valla açılsın aralıkta hemen geçerim ne eğlenceli iş.

Son düzenleme:
Böyle durumları gördükçe branşımdan daha da çok soğuyorum.
Hocam yapıcı olmaya çalışın.Elimden geleni yaptım fakat olmadı şeklinde.
Tamirci değiliz.Siz rehber öğretmensiniz.En fazla yönlendirme yaparsınız.Öneriler sunarsınız.
Bir bilgisayar tamiri için hiç görevlendirme yazıldığını görmedim.En fazla okulun bilgisayarlarını inceleyip ,rapor şeklinde sunun diyebilir yazıyla.
Siz de 3 tanesi çalışıyor,5 tanesinin kasası açılmıyor,2 fare eksik,5 klavye çalışmıyor şeklinde rapor verirsiniz.
Bozuk olanları tamir edin diye saçma bir görev olmaz olamaz :D Söylediğim gibi en fazla sizden rapor isteyebilir.Siz de bunun tespitini yapar rapor olarak verirsiniz.
Başka okulun bilgisayarı için asla bir şey isteyemez.
Tabi ben her zaman üslup şekline dikkat ederim.Karşınızdaki kişinin üslubu çok önemli.Siz iyi niyetli olun.Eminim karşınızdaki size anlayış gösterecektir...

Yapmayın hocam. Yaptıkça yaptırır bu tipler.
Görev tanımları mevcut BTR nin, alın çıktısını önüne koyun.
Görevleri yazılı olarak versin size.
Sendikanız yoksa sendika edinin ve temsilci ile bu konuda konuşun.

Bunu yapanları Bilişimci olması beni daha da çok sinirlendiriyor.

Geri