Ardunio robot el ?

Kodla Büyü

penewitz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar merhaba okulumuzda eobor kulubu kurduk yeni robot el projesi yaptik son noktadayiz 5 servo motor ile 5 flex sensoru bagladim servo motorlarim powerhd 1800a 4.8v -6 v arasi diyor ve zorlanma akimi 390 ma ile 460 ma diyor simdi ben bu 5 servoyunun enerjisini arduniodan cekiyorum 5 v flex sensorlerin enerjisinide arduniodan cekiyorum 5 v,ama arastirmalarim sonucu servolar bir sure sonra bozulurmus arduniodan cektigim icin ayri bir besleme kaynagindan beslemem gerekmis. Bir videoda izledim o arkadas tower pro sg90 swrvolari 9v pile bagliyor ozellikleri benm servo ile ayni nerdeyse,bende gidip duracel 9v pil aldim ama simdi baglamadim korkuyorum acaba servolar yanarmi diye okadar ugrastan sonra yakarsam silbastan yapmayalim,sizce yanar mi 9 v pil baglasam 5 servoya ?

üstteki uyarı mesajından sonra açıklamaya başlayayım :) arduino'nun voltaj regülatörüne bağlı olan servolara güç yetmeyecektir. En sağlıklı yolu, servo motorları harici bir kaynak ile beslemek. dediğiniz gibi servolara max 6v verebilirsiniz. bu değeri almak için ayarlı bir voltaj regülatörü kullanabilirsiniz.

geçen sene bende yapmıştım bu robot eli.

cumhurtorun' Alıntı:
üstteki uyarı mesajından sonra açıklamaya başlayayım :) arduino'nun voltaj regülatörüne bağlı olan servolara güç yetmeyecektir. En sağlıklı yolu, servo motorları harici bir kaynak ile beslemek. dediğiniz gibi servolara max 6v verebilirsiniz. bu değeri almak için ayarlı bir voltaj regülatörü kullanabilirsiniz.

geçen sene bende yapmıştım bu robot eli.
Aslinda hocam riske atmicam okulda fen laboratuvarinda 6-8 v guc kaynagi var olmadi ona baglayayim

5 servoyu Arduino'ya bağlamak tavsiye edilen bir şey değil. Uno modelinde bir pinden en fazla 20mA, toplamda 200mA değer alınabiliyor. 5 motoru USB'den çalıştırmaya devam ederseniz motorları, Arduino'yu, USB portunu yakabilirsiniz. 6V'luk bir akü alın, bağlayın ona en güzeli.

tturkmen' Alıntı:
Motor sürücü devreleri yok mu. Onlardan al yoksa arduino yu yakarsın.
Arkadasim senin dedigini yaptim devreme l298n motor surucusu bagladim ona fen laboratuvarindan 6-8 volt enerji verdim ve 5 v cikisindan motorlara 5 v dagittim daha sonra o 5 v cikistan tekrar ardunionun Vin girisine jumperla bagladim bolece ardunioyada 5 v verdim calisti sorunsuz boyle kullanmaya devam edersem yanmaz degil mi

Servolar çalışırken, L298n motor sürücüsünün soğutucusunu elinizle kontrol edin. Aşırı akım çekme durumunda sürücü yanabilir. Herhangi bir ısınma olmazsa dert edecek birşey yok demektir.

Kolay gelsin

ertsen' Alıntı:
Servolar çalışırken, L298n motor sürücüsünün soğutucusunu elinizle kontrol edin. Aşırı akım çekme durumunda sürücü yanabilir. Herhangi bir ısınma olmazsa dert edecek birşey yok demektir.

Kolay gelsin
Tmm hocam sagol yanarsa motorbsurucu yansin digerlerine bisy olmasinda

hocalarım dün ilk denemem de l298n den 5 v aldım çalıştı ama bugün servolar sapıttı çalışmıyor araştırdım l298n 5 v çıkışı max 30 ma veriyormuş arduniodan daha az sanırım ondan. gittim 4 tane 1.5 v pil aldım seri bağladım yine çalışmadı sadece arduniodan servolara enerji verince çalışıyor ne yapacam anlamadım. son çare 9 v pil bağlasam mı acaba yanar diye çok korkuyorum emekler boşa gider

Geri