Ardunio ir alıcı Robotistan

Kodla Büyü

Kuzgun81

Üye
Merhaba arkadaşlar.Robotisatandan aşağıdaki ir alıcı ve kumunda aldık. Ama bir türlü çalıştıramadık. Kumandadan basılan tuşları ir alıcı algılamıyor.
Sorun ne olabilir. 4 tane ir alıcı da çalışmıyor. Kullanan varsa yardımcı olabilir mi?
iralıcı.JPG

Kullandığınız kodlar uygun değildir gelen sinyalleri HEX kodlarına baktınız mı. Kodlarınız ile uyumlu mu? Yada kütüphane doğru mu?

Merhaba arkadaşlar.Robotisatandan aşağıdaki ir alıcı ve kumunda aldık. Ama bir türlü çalıştıramadık. Kumandadan basılan tuşları ir alıcı algılamıyor.
Sorun ne olabilir. 4 tane ir alıcı da çalışmıyor. Kullanan varsa yardımcı olabilir mi?Ekli dosyayı görüntüle 75632
Geçen teknofest için kullandım. Okulda yarın inşallah bakayım hocam.

Düzeltme : Onedrive'da olma ihtimali aklıma geldi. Buldum hocam. İçinde kullandığım kütüphanede var.
Zip'in içinde örnek kodlar var. Oradan uyarlamıştım. Bende çok uğraştım çalıştırmak için.
Bu da benim arduino kodum. İçinde açıklamalar var. RFID karta göre müzik çalmıştık bilgisayarda.
#include <SPI.h>
#include <MFRC522.h>
#include <IRremote.h>
//ir led 3. pwm e bağlı olacak
//kart okuyucu ayarları
int RST_PIN = 9; //RC522 modülü reset pinini tanımlıyoruz. resimdeki 9a bağlı ucu 8 e bağla
int SS_PIN = 10; //RC522 modülü chip select pinini tanımlıyoruz.
MFRC522 rfid(SS_PIN, RST_PIN);
//ir gönderme ayarı
IRsend irsend;
//kartı okuyan fonksiyon
void kart_oku() {
//digitalWrite(4, HIGH);
//digitalWrite(10, LOW);
if (!rfid.PICC_IsNewCardPresent())
return;
if (!rfid.PICC_ReadCardSerial())
return;
String kart = String(rfid.uid.uidByte[0]) + String(rfid.uid.uidByte[1]);
kart += String(rfid.uid.uidByte[2]) + String(rfid.uid.uidByte[3]);
//Serial.println(kart);
if (kart == "81613527") {
//for (int i = 0; i < 3; i++) {
irsend.sendSony(0xA90, 12); //ir led 3. pinden veri gönderecek
muzik_cal(kart);
delay(100);
//}
delay(100); //1 second delay between each signal burst
}
if (kart == "226505028") {
//for (int i = 0; i < 1; i++) {
irsend.sendSony(0xA91, 12); //ir led 3. pinden veri gönderecek
muzik_cal(kart);
delay(100);
//}
delay(100); //1 second delay between each signal burst
}
delay(100);
rfid.PICC_HaltA();
}
//müzik çalan fonksiyon
void muzik_cal(String veri) {
Serial.print(veri);
delay(50);
digitalWrite(4, LOW);
delay(200);
}

void setup() {
Serial.begin(9600);
SPI.begin();
rfid.PCD_Init();
pinMode(4, OUTPUT);
}
void loop() {
kart_oku();
}
Ayrıca eğer kumandaya basınca alıcı üzerinde led var o yanıp sönerse alıcı kumandadan kodu alıyordur. Arduino ile ir kodunu okumanız uygun kütüphane ve formata bağlı. Gönderme işi var bende birde. Arduino RFID kartı okuyunca kart bilgisini bilgisayara, okundu bilgisini başka bir arduinoya kızılötesi led ile sinyal gönderiyor. Alıcı devre gelen sinyale göre işlem yapıyordu. ir alıcı sizin işinizi görecektir.

Ekli dosyalar

• ir_okuma.rar
    83.6 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Bugün okulda biz de bununla ilgili çalıştık. En nihayetinde vardığımız sonuç şu:
IRremote 2.2.3 kütüphanesini arduino editörün kendi arayüzünden kurduk. Örnekler içindeki IRrecvDemo örneğindeki kodları kullandık.
Örnek koddaki delay(100) süre olarak az kaldığı için kumandanın kodunu tam okuyamadı. Süreyi arttırdık delay(1000) yaptık sorunsuz çalıştı.
Kütüphanenin yeni versiyonlarındaki örnek kodlar daha karmaşık olduğu için 2.2.3 versiyonunu seçtik.

Irtemote 4.0 üzeri kütüphaneyi yüklemeli ve aşağıdaki gibi kullanmalusınız

Ekli dosyalar

• 1709670652918.png
    1709670652918.png
    862.1 KB · Görüntüleme: 32
IRremote 4.2.1 Kütüphane nin içindeki simple receiver örneğini kullanabilirsiniz hocam sağlıklı çalışıyor

Geri