Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Arduino'yu resetlemek

Konu, 'Robotik Kodlama' kısmında fat32man tarafından paylaşıldı.

1. fat32man

fat32man Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar arduino'yu ilk aldığımda mblock ta yeşil bayrağa tıklatıldığında bloğunun altına kod yazıp uygulamalar yapıyordum. Daha sonra bir kodu arduino kipinde açıp karta yükledim. Şimdi kartı ilk aldığım zamanki gibi yeşil bayrağa tıklatarak çalışmasını istiyorum ama kodu yazıp yeşil bayrağa tıkladığımda çalışmıyor. Sadece kodu karta yüklersem çalışıyor. İnternetten arattım mblock un kütüphanesinden "blink" kodunu yükletin diyor, onuda yükledim ama bir türlü olmuyor. Acaba ben arduinoyu nasıl ilk günkü gibi yeşil bayrağa tıklayarak kodları çalıştıracak duruma getirebilirim. Öğrencilerimden bir kaç taneside bu durumda ve benden cevap bekliyorlar. Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler.

2. yakuphan

yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

Connect menüsünden reset default program seçeneğini denediniz mi?

3. yes_im

yes_im Seçkin Üye Seçkin Üye

Bağlan menüsünde "aygıt yazılımını güncelle" seçeneğine tıklayın.

ergin_tastan bunu beğendi.
  4. ergin_tastan

ergin_tastan Seçkin Üye Seçkin Üye

Arduino ilk aldığınızda içinde mblock kodları olmadığı için mblockla eşzamanlı projelerle çalışabilmeniz için "aygıt yazılımını güncelle" diyerek içerisine mblockun çalışmasını sağlayan kodları yüklememiz gerekir. Ama mobil bir proje yapacaksanız projenizin kodunu "düzenle/arduino kipi" tıklayatak arduinoya yükleyebilirsiniz. Ama yükleyince artık eşzamanlı çalışmaz. arduino'nun içindeki mblock kodları artık olmadığı için. Çözüm ise yine aygıtyazılımını güncellemek. Eş zamanlı çalışırken s4a kadar stabil olmayabiliyor bazen mblock. O zaman çözüm: ya com seçili değildir ya da aygıt yazılımını yerinden yüklemeyle sorun çözülür.

5. gsaydin

gsaydin Aktif Üye

1) Arduino yu bilgisayarınıza usb kablosu ile takın
    2) mBlock Bağlan menüsünden Seri Kapı ile Arduino bağlantısını sağlayın
    3) Yine Bağlan menüsünden "Aygıt Yazılımı Güncellemesi" seçeneğini çalıştırın. yaklaşık 10sn sonra Arduino mBlock ile koordineli çalışacak duruma gelecektir.

6. fat32man

fat32man Seçkin Üye Seçkin Üye

Yarın deneyeceğim teşekkürler arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal