Arduino UNO

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Yıllarca Arduino eğitimleri verdim şimdi bir led yakamıyorum:)
2019dan beri kullanmadığım 2 kutu arduinom vardı çıkardım bir led yakayım dedim uğraştım uğraştım yanmadı durduk yere bozulur mu sizce? Unuttuğum birşey mi var yoksa? Normal yanan dümdüz bir led istemiştim altı üstü

Bunları yaptım youtubedan izledim ama yine de olmadı ardunio ino indirip onunla da denedim

Yıllarca Arduino eğitimleri verdim şimdi bir led yakamıyorum:)
2019dan beri kullanmadığım 2 kutu arduinom vardı çıkardım bir led yakayım dedim uğraştım uğraştım yanmadı durduk yere bozulur mu sizce? Unuttuğum birşey mi var yoksa? Normal yanan dümdüz bir led istemiştim altı üstü
Hocam tinkercad ya da fritzing gibi bir simülatörde deneyip çalıştığını gördükten sonra komple klonlayıp cihazda deneyin derim. Böylelikle arızaya emin olursunuz.

Hocam derste led yakma konusunu geçen haftalarda işledim. Bazı öğrencilerin kullandıkları jumper kablolardan kaynaklı ledleri yanmıyordu. Önce kontrol ettim herşey doğru olmasına rağmen yanmayan ledleri jumper kabloları değiştirerek hallettik.

Hocam derste led yakma konusunu geçen haftalarda işledim. Bazı öğrencilerin kullandıkları jumper kablolardan kaynaklı ledleri yanmıyordu. Önce kontrol ettim herşey doğru olmasına rağmen yanmayan ledleri jumper kabloları değiştirerek hallettik.
derste led yakma hmm
kaç kişilik sınıf eğer robotik arduino vs yapsam derste kafayı yerim herhalde her kafadan bir ses çıkmasını düşünemiyorum.
hocam ben yapamadım hocam benimki olmadı hocam ledi nasıl takıcaz of offf

derste led yakma hmm
kaç kişilik sınıf eğer robotik arduino vs yapsam derste kafayı yerim herhalde her kafadan bir ses çıkmasını düşünemiyorum.
Bende ledlerle uğraştırıyorum. 2 saatlik derste ileri gidemeyiz. İlk dönem mblock ile gösterdim. Amaç kodlamayı değil bağlantıyı öğrensinler şeklinde idi. Öğrendiler şimdi devreyi kuruyorlar arduino ide ile gidiyoruz. Hem ide hem devre kurma çok zorluyor. O sebeple önce mblock mantıklı geliyor bana.

Sınıflar 30'ar kişi. 2 kişi bir bilgisayarda. Başta olmadı çalışmıyor diyen çok oluyor ama bağlantıyı öğrenince hepsi kendisi çözüyor.

Zaten sabır işi değil mi bizim işimiz. Öğrenemesin müfredatı yetiştireyim demedim hiç. Ledleri yak söndür. Sonra buton ve ldr zaman kalırsa da hareket sensörü tamamdır.

Şu an mesela kara şimşek devresi kurduk.

derste led yakma hmm
Evet hocam derste led yakma yaptık. Sınıflar 30 ar kişilik. 3 öğrenciye 1 er tane düşecek şekilde arduino ve malzemeleri veriyorum. Tabi ki ilk birkaç hafta dediğiniz gibi şeyler olacak. Fakat ilk dönem ben tinkercad üzerinden blok tabanlı kodlamayı gösterdim öğrencilere. Bu dönem gerçek malzemelerle metin tabanlı kodlama göstermekteyim. Tabi ki ileri düzeyde projeler değil fakat led yakma, buton kullanma, potansiyometre ve sonunda da ultrasonik mesafe sensörü ile dönemi bitirmeyi planlıyorum.
Naçizane tavsiyem öğrenciler offf diyebilirler fakat birkaç hafta onlara sabretmemiz. Sonrasında ortaya çok güzel şeyler çıkıyor

Evet hocam derste led yakma yaptık. Sınıflar 30 ar kişilik. 3 öğrenciye 1 er tane düşecek şekilde arduino ve malzemeleri veriyorum. Tabi ki ilk birkaç hafta dediğiniz gibi şeyler olacak. Fakat ilk dönem ben tinkercad üzerinden blok tabanlı kodlamayı gösterdim öğrencilere. Bu dönem gerçek malzemelerle metin tabanlı kodlama göstermekteyim. Tabi ki ileri düzeyde projeler değil fakat led yakma, buton kullanma, potansiyometre ve sonunda da ultrasonik mesafe sensörü ile dönemi bitirmeyi planlıyorum.
Naçizane tavsiyem öğrenciler offf diyebilirler fakat birkaç hafta onlara sabretmemiz. Sonrasında ortaya çok güzel şeyler çıkıyor
Setleri nasıl temin ettiniz hocam

Geri