Arduino ile otomatik sulama sistemi

Kodla Büyü
Hocam bu devreyi yapiyorum.motor haric hersey guzel calisiyor.devreyi kontrol ettim.bacaklarida bourd un arti ve eksisinide ayni resimdeki gibi yaptim.ama motormcaliamiyor.baska siteden l293d surucu alim.yada role ile yapacam.kutuphane sanirim gerekmiyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20180408-212935.png
    Screenshot_20180408-212935.png
    271.1 KB · Görüntüleme: 155
Son düzenleme:
Hocam bu devreyi yapiyorum.motor haric hersey guzel calisiyor.devreyi kontrol ettim.bacaklarida bourd un arti ve eksisinide ayni resimdeki gibi yaptim.ama motormcaliamiyor.baska siteden l293d surucu alim.yada role ile yapacam.kutuphane sanirim gerekmiyor.
Hocam entegre olduğu için devreyi doğru bile yapsanız başka problemler olabilir. En basitinden kablolarda bile sorun olabilir. l298n tavsiye ederim hocam kullanımı kolay. Röle ile de yapabilirsiniz maliyeti daha uygun olur.

Hocam aynı devreyi ben yaptım çalıştı. Ben 6 voltluk su motoru bulamadım, o yüzden 12 voltluk su motoru aldım. Bu sebeple devreye 12v 1amperlik adaptör bağladım ve çalıştı. Suanda kodlar yanımda değil. Yarın okula gidince kodları eklerim hocam.

Hocam aynı devreyi ben yaptım çalıştı. Ben 6 voltluk su motoru bulamadım, o yüzden 12 voltluk su motoru aldım. Bu sebeple devreye 12v 1amperlik adaptör bağladım ve çalıştı. Suanda kodlar yanımda değil. Yarın okula gidince kodları eklerim hocam.
Olur hocam.denerim atarsaniz.bendeki 6v ve 9volt pil olduguna gore sizin koda gore calisir.

Hocam entegre olduğu için devreyi doğru bile yapsanız başka problemler olabilir. En basitinden kablolarda bile sorun olabilir. l298n tavsiye ederim hocam kullanımı kolay. Röle ile de yapabilirsiniz maliyeti daha uygun olur.
bakim hocam ilk defa kullanacam

hocam kodları ekliyorum.
KODLAR:
#define yesil_led_pin 11
#define kirmizi_led_pin 10
#define motor_pin 9
#define nem_sensoru A0
#define calisma_siniri 600
int nem_degeri = 0;
void setup()
{
pinMode(yesil_led_pin , OUTPUT);
pinMode(kirmizi_led_pin , OUTPUT);
pinMode(motor_pin , OUTPUT);
Serial.begin(9600);
}
void loop()
{
nem_degeri = analogRead(nem_sensoru);
Serial.println(nem_degeri);
if (nem_degeri > calisma_siniri)
{
digitalWrite(motor_pin, HIGH);
digitalWrite(kirmizi_led_pin, HIGH);
digitalWrite(yesil_led_pin, LOW);
delay(3000);
digitalWrite(motor_pin, LOW);
delay(5000);
}
else
{
digitalWrite(yesil_led_pin, HIGH);
digitalWrite(motor_pin, LOW);
digitalWrite(kirmizi_led_pin, LOW);
}
}

Hocam su motoru dalgıç motor değil. 12 voltluk su motoru. Robotistan dan aldım. Adaptör ise 12volt 1 amper yani modem adaptörü.

12 v olanları pille çalıştırmaz miyiz? Aynı proje bizkmde varmış henüz sipariş vermedim. Bize pille çalışan bir versiyonu lazım. Ne almamız gerekir.

12v luk bir su motorunu 9v ile çalıştırırsan zayıf olarak çalışır. Ancak her 9v luk pille de çalışmayabilir. Kaliteli ve yeni üretilmiş pil bulman gerekebilir hocam. Ben ilk denemeyi 9v luk ucuz bir pille yaptım çalışmadı. Hatta motoru direk pile bağladım. Motor gene çalışmamıştı. Ondan sonra adaptör bağlayınca çalıştı.

12v luk bir su motorunu 9v ile çalıştırırsan zayıf olarak çalışır. Ancak her 9v luk pille de çalışmayabilir. Kaliteli ve yeni üretilmiş pil bulman gerekebilir hocam. Ben ilk denemeyi 9v luk ucuz bir pille yaptım çalışmadı. Hatta motoru direk pile bağladım. Motor gene çalışmamıştı. Ondan sonra adaptör bağlayınca çalıştı.
Peki 12 v ile 6v motor calistirsak calisir calisi

bende sadece röle kullanarak yaptım.çalıştı.motor sürücülü halinide deneyecem.ucuz yollu yapmak isteyenler röle kullanarak yapabilirler.devre semasıda basit oluyor.9v pil ile çalıştı.

bende sadece röle kullanarak yaptım.çalıştı.motor sürücülü halinide deneyecem.ucuz yollu yapmak isteyenler röle kullanarak yapabilirler.devre semasıda basit oluyor.9v pil ile çalıştı.
Hocam hangi devre şemasını ve hangi kodları kullanarak yaptınız. Birde kullandığınız malzemeler neler yazabilir misiniz? Tübitak projesi olarak eklemiştim ama motor sürekli çalıştı nem sensörü kuru veya ıslak olsun fark etmiyor hep çalışıyor, nerede hata yaptığımı bulamadım.
https://yazilimtoplulugu.wordpress....-toprak-nem-olcme-ve-otomatik-sulama-sistemi/
Buradaki malzemeleri ve devre şemasını kullanarak yaptım ama bir türlü başaramadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Hocam hangi devre şemasını ve hangi kodları kullanarak yaptınız. Birde kullandığınız malzemeler neler yazabilir misiniz? Tübitak projesi olarak eklemiştim ama motor sürekli çalıştı nem sensörü kuru veya ıslak olsun fark etmiyor hep çalışıyor, nerede hata yaptığımı bulamadım.
https://yazilimtoplulugu.wordpress....-toprak-nem-olcme-ve-otomatik-sulama-sistemi/
Buradaki malzemeleri ve devre şemasını kullanarak yaptım ama bir türlü başaramadım. Yardımcı olabilir misiniz?
Tabiki hocam.ozelden atim size okula gittigimde

Ben de bu siteden bakarak yaptım hocam.Başta aynen sizinki gibi oldu.Motor sürekli çalıştı. Sorun röledeymiş Rölem 12V tu. Arduinoya direk bağladığım için akım çekmede sorun oldu 5V luk röle ile sorunu çözdüm.

Ben de bu siteden bakarak yaptım hocam.Başta aynen sizinki gibi oldu.Motor sürekli çalıştı. Sorun röledeymiş Rölem 12V tu. Arduinoya direk bağladığım için akım çekmede sorun oldu 5V luk röle ile sorunu çözdüm.
arduino uno nun gücü yetersiz geliyor heralde. harici güç kaynağı kullandım çalıştı. ayrıca arduino yu bilgisayardan çıkarıp 9Volt 0.6Amper şarj cihazına(Access Point ten aldım) bağladım yine çalıştı.

sulama için ucuz yollu ne kullanmalı onu düşünmekteyim.

ben gittigidiyordan 30 liralık pompa aldım çalışıyor sıkıntı yok.

ben eski arabaların cam sileceklerini çalıştıran motorlar var onlardan aldım sanayiden şu şahin doğan arabaların sileceklerini çalıştıran su motoru :) 18 tl ye

arkadaşlar 2 sorum var
1.) toprak nem sensöründeki değeri mblock ile okutamıyorum. sistem normalde çalışıyo
2.) su pompasının gönderdiği suyu azalmak için düşük voltajlı adaptörmü gerekli? benim kullandığım 12v 3 amper

Geri