Arduino ile Dc motor sürme

Kodla Büyü

Ahmetcogur

Aktif Üye
arkadaşlar merhaba. 4006 da kullanılmak üzere bir proje yapmam gerekiyor ve işin içinden çıkamadım yardımlarınıza ihtiyacım var. Ldr ile dc motora 10 sn güç vermem gerekli. Kod işini hallederim sanıyorum internetten de araştırdığım kadarıylla fakat temel elktronik bilgim hiç yok sayılır. Devreyi kuramıyorum. Ldr yi, direnci, motoru nereye nasıl bağlıyacağım bilmiyorum. Ayrıca motora 12 v vermem lazım dışarıdan. Ardunio ile nasıl yapılır çizimini anlatabilecek bir arkadaş var mı? Şimdiden teşekkür ederim

Çalışma mantığını daha detaylı anlatırsanız daha kolay yardım alabilirsiniz. Ldr den gelen ışık miktarına göre motoru mu çalıştıracaksınız

hocam ldr değeri 150 nin üzerindeyse yani karanlık bir ortamda üzerine ışık gelince motoru 5 sn çalıştıracağım. motor araç cam kaldırma motoru

Google ye yaz zaten LDR bağlantı çıkar. bi bacagı a0 bi bacagı GND paralel direnç bi bacak a0 bi bacak 5v... aldığın değerle de motor sürücü ile motoru döndereceksin.okadar

iide hcm benim motor 12 v. onun enerjisini dışardan alıcam. onun bağlantılarınnı nasıl yapacağım?. çizim üzerinde anlatma şansınız var mı acaba?

motor sürücü entegreye ihtiyacınız var herşeyden evvel. l293b veya l293d olabilir. pencere kaldırırken motor çok zorlanacaksa l298n de kullanabilirsin. bu entegrelerin bağlantı şekilllerini google görsellerde binlercesi arasından bulabilirsin. Ayrıca bu entegreler ile nasıl dc motor sürülür ile ilgili en temiz türkçe videolu anlatım olarak da meraklı maymun yada lezzetli robot tarifleri isimli youtube kanallarını tavsiye ederim.

hocam bak şimdi.
1- LDR den değer okuyacaksın A0 dan. bu iş için 10k lık bi dirençi paralel bağlayacaksın ki analok olarak akım değeri değişsin. akım değişdikçe A0 dan değeri okuyacaksın.
2- bir motor sürücü bulacaksın. standart motor sürücülerinde IN1 IN2 IN3 IN4 ENB1 ENB2 girişleri vardır. bu pinleri arduino ya bağlayacaksın. IN1 IN2 ENB1 bir motor için.
IN1 9. pin IN2 10. pin diyelimki. arduino dan 9 pini HIGH 10. pini LOW yaptıgında motor döner. ters yaptığında ters döner. ENB pini de redüktörlü bir motorun hızını belirlemek için kullanılır. Motor sürücünün diğer 3 pini VCC ,GND, 5V dur akü yada pili (12v) + sı VCC - si GND ye takacaksın...

1381.2.jpg

L298N motor sürücü
arduino-LDR-photoresistor1.png

LRD bağlantısı

Allah razı olsun hocam. Yanlız çarşamba günü sergiye yetiştireceğim. Şu an aşağıdaki şekilde çalıştırdım. Motor sürücüm yok malasef. Resimdeki motor 6 v o yüzden bi problem yok. 12 v motor olduğunda nasıl bağlıyacağım ve enerjimi nereye vericeğim onu anlayamadım

Ekli dosyalar

• IMG-20160523-WA0024.jpg
    IMG-20160523-WA0024.jpg
    160.5 KB · Görüntüleme: 837
yukarıdaki şekilde ldr üzerine düşen ışık değeri 100 ün üzerinde olunca led led 10 sn boyunca yanıyor ve motor 10 sn boyunca dönüyor. bu devre üzerinde 12 v motorumu bağlarsam benim çalışmaz dimi. arduino 5 v çıkış veriyor benim bilgiğim

hocam dediğin gibi arduino 5V çıkış verir. 12V motor için harici bir motor sürücü devresi veya kendi tasarladıgın bir devreyi kullanman gerekir.

peki hocam şu şekilde yapsam ; 5 v bir röle bağlasam ledin yanına. 5v röleyi çektirip 12 v bağlı devremi çalıştırsam????

hocam 15 tl ye bi motor sürücü al kurtul :) yoksa transistör ve diyot kullanarak 5V yi artırabilirsin. ben denedim çünkü arduino yu yakma ihtimali var diye biliyorum.

Geri