Arduino ile arkadan gelen aracın hızını ölçme

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhabalar. Arduino ile arkadan gelen aracın hızını ölçmek istiyorum. Ne yapmam lazım? Yani ben öndeki arabaya bir sensör takıp hareket halindeyken arkadan beni takip eden aracın hızını ölçmek istiyorum.

Sabit radar olarak böyle bir proje var ama sizin durumunuzda işe yarar mı bilemiyorum.

Araç yanınızdan geçerken hız ölçmek probleminizi çözseydi çok daha kolay olurdu.

ultrasonik mesafe sensörü ile 1 saniyede aradaki mesafe farkını bulun mesela ilk etapta arada 100 metre var 1 saniye sonra aradaki fark 50 metreye düştü.
yol=hız *zaman formülünden

50 =hız*1 den hız=50 çıktı. sizin hızınız 100 m/sn şeklinde çıkarsa diğerinin hızı 150 dir.

ultrasonik mesafe sensörü ile 1 saniyede aradaki mesafe farkını bulun mesela ilk etapta arada 100 metre var 1 saniye sonra aradaki fark 50 metreye düştü.

50 =hız*1 den hız=50 çıktı. sizin hızınız 100 m/sn şeklinde çıkarsa diğerinin hızı 150 dir.
mantıklı güzel fikir.

tam bir proje için bu konuyu düşünürken iyi oldu.

kendi hızını nasıl ölçecek

kendi hızını nasıl ölçecek
ilk soruya göre cevapladım ama kendi hızını ölçmesi içinde iki tane mz80 koyarsınız arası 50 metre olsun mesela ki mz80 arasındaki süreyi milis fonksiyonu ile ölçersiniz yani mesafe belli süre belli oradan hızı ölçebilirsiniz 50 mt=hız*1 saniye olsa hızı 50 olur. diğerini de yine yukarıdaki ultrasonik mesafe sensörü ile halledilir.

Geri