ARAPÇA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

Kodla Büyü

yuca

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ben mi yeni gördüm acaba daha önce verildimi bu haber

Ekli dosyalar

• ara.jpg
    ara.jpg
    51.4 KB · Görüntüleme: 858
Re: ARAPÇA ZORUNLU HALE GELMİŞ HABERİ OLAN VAR MIYDI?

hiç şaşırmam.

bilgisayar out arapça in.

bilgisayarla arapça yı kıyaslamak alakalı olmaz hocam.
arapça ile ingilizceyi kıyaslamak doğru olur.

henüz zorunlu degil
yakinda olur :)

çok sevindim ne güzel olmuş.çocuklarımızın öğrenmesi çok güzel.keşke seyir ilmihal ... dersleri de gelse..şimdi biçok kişi ÜLKE elden gidecek şeriAT gelecek felan tantanası yapar..

mkrkls' Alıntı:

katılıyorum bunun yanında bu dersi mevcut din kültürü öğretmenleri verecekse aman kalsın almayayım ben...Onların bilgisi kendilerine kalsın...

bastacim' Alıntı:
çok sevindim ne güzel olmuş.çocuklarımızın öğrenmesi çok güzel.keşke seyir ilmihal ... dersleri de gelse..şimdi biçok kişi ÜLKE elden gidecek şeriAT gelecek felan tantanası yapar..

bakara 256.ayet okunması gereken bir ayettir her zaman...İnsanlar okurlar ama başını okurlar ve kendilerine oradan pay çıkarırlar...Bak derler Allah dinde zorlama yoktur diyor derler...Ancak durum öyle değildir...

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Yani Allah'a inanmak mecburi değil, hiç kimseyi zorla inandıramazsın...İster inanır Kurandakilere harfiyen uyar isteyen inanmaz kafasına göre yaşar...Bu yüzden de zorunlu dini eğitim diye bir şey olamaz...Yanlış anlaşılmasın bunu ben demiyorum...SEÇMELİ olarak veya belli okullarda verilebilir...

Polemik için yazmadım bunları, polemiğe girmem.Zaten ayet paylaştım eleştiren beni değil ayeti eleştirir.

Arapça dersini din dersi gibi algılamak yanlış diye düşünüyorum. Yukarıda bazı arkadaşların da değindiği gibi arapça bir dil dersidir.

Konuyu acan arkadasin korkusu var galiba... Arapca yerine Ermenice olsa acaba ayni tepkiyi gosterirmiydi merak ediyorum...

bence soru şu olmalı neden arapça ?? :)

frt44' Alıntı:
mkrkls' Alıntı:

katılıyorum bunun yanında bu dersi mevcut din kültürü öğretmenleri verecekse aman kalsın almayayım ben...Onların bilgisi kendilerine kalsın...

bastacim' Alıntı:

bakara 256.ayet okunması gereken bir ayettir her zaman...İnsanlar okurlar ama başını okurlar ve kendilerine oradan pay çıkarırlar...Bak derler Allah dinde zorlama yoktur diyor derler...Ancak durum öyle değildir...

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Yani Allah'a inanmak mecburi değil, hiç kimseyi zorla inandıramazsın...İster inanır Kurandakilere harfiyen uyar isteyen inanmaz kafasına göre yaşar...Bu yüzden de zorunlu dini eğitim diye bir şey olamaz...Yanlış anlaşılmasın bunu ben demiyorum...SEÇMELİ olarak veya belli okullarda verilebilir...

Polemik için yazmadım bunları, polemiğe girmem.Zaten ayet paylaştım eleştiren beni değil ayeti eleştirir.

hocam kimse size illa ki inanın demiyor. arapça kuran dili olduğu diye illa ki onu öğrenenler müslüman olacak değiller. öyle ki bizler latince öğreniyoruz hristiyan mı olduk yani. hatta şöle de denebilir öncesinde osmanlıca vardı, latince getirildi demekki hristiyanlık empoze edilmeye çalışıldı

aynı haberi araştırmaksızın elli kere verip, ortalığı karıştırmaktan ne anlıyorsunuz bilemiyorum.ders seçmeli, zorunlu olur mu olmaz mı onu da zaman gösterecek. amacın da daha çok arap ülkeleriyle iletişimi geliştirmek amaçlı olduğu söylendi.bunun dinle ya da dinsizlikle bir alakası yok.ortalığı karıştırmanın anlamı da yok...

Nerede yazıyor Arapça dersi zorunlu diye. Önce okumayı öğrenin. Konuyu açanın eklediği arapça dersi müfredatına ait karar yani öğretim programı. Bizim dersin de var kararı, zaten kararı olmadan ders olmaz. Biri kuyuya taş atmış, arkasından 9 kişi atlamış.

Konuyu acan arkadasin korkusu var galiba... Arapca yerine Ermenice olsa acaba ayni tepkiyi gosterirmiydi merak ediyorum...
hocam ben ne yazdım ki bu cümleyi kurdunuz. forumda daha önce görmedim. böyle birşey varmış diyerek paylaştım. benim hangi cümleme binaen siz bu cümleyi kurma cüretinde bulundunuz. açıklama bekliyorum

bence soru şu olmalı neden arapça ??
dindar bir nesil yetiştirmek için demişti başbakan bunun için olabilir. yeni nesil Kuran' ı direk okuyup anlasınlar diye düşünmüş olabilir.

ben ilköğretim öğrencilerine arapça öğretmeye çalışmayı manasız buluyorum açıkçası... ingilizce öğreniyolar evet ama dünya dili ingilizce
arapça öğretmek yerine türkçemizi düzgün kullanmayı öğretsek çok daha iyi olur

not: forum yöneticisi arkadaşlarım niçin mesajlar üzerinde oynama yapıyorsunuz ???

hiçbir yerde zorunlu yazmıyor. ayrıca bence yetmez. rusça, çince, yunanca, farsça da seçmeli olarak öğrenilebilmeli.

blackpeace123' Alıntı:
frt44' Alıntı:
mkrkls' Alıntı:

bastacim' Alıntı:

hocam kimse size illa ki inanın demiyor. arapça kuran dili olduğu diye illa ki onu öğrenenler müslüman olacak değiller. öyle ki bizler latince öğreniyoruz hristiyan mı olduk yani. hatta şöle de denebilir öncesinde osmanlıca vardı, latince getirildi demekki hristiyanlık empoze edilmeye çalışıldı

farklı bir şey söylediğimi sanmıyorum...Aynı şeyleri söylüyoruz....Gayet güzel de bir açıklama yapmışsınız. Yalnız konuyu açan arkadaşa laf söyleyen arkadaş gibi, siz de beni olmayan bir şeyle itham ettiniz gibime geldi...umarım yanılıyorumdur...

ziyaunal' Alıntı:
hiçbir yerde zorunlu yazmıyor. ayrıca bence yetmez. rusça, çince, yunanca, farsça da seçmeli olarak öğrenilebilmeli.

bu kadar gereksiz dil yerine ingilizce + sql dili + c# dili+ vb.net dili gibi gibi dilleri tercih ederim.

imsiyat' Alıntı:
ziyaunal' Alıntı:

bu kadar gereksiz dil yerine ingilizce + sql dili + c# dili+ vb.net dili gibi gibi dilleri tercih ederim.

işte bende bunu diyorum seçmeli!. sen onu seç başkası bunları seçsin ilgi meselesi.

Seçmeli derken neyi kastediyorsunuz. Seçen kim? Okul müdürü mü? Sınıf öğretmeni mi? Öğrenci mi? Veli mi? Kim seçiyor?
Bu dersi alan öğrencinin veya velisini seçmediği kesin.
Sırf kurulmaya çalışılan sistemi korumak için konuşuyor bazılarınız. İleri demokrasi diyorsunuz yani :)

amaaaan kimisine göre hükümet ve ona bagli tüm bakanliklar ne yapsa dogru
mesela zina yi suc olmaktan cikardi onda da mutlaka dogru bir taraflar bulmuslardir 8)

seçen kim olacak tabiki öğrenmek isteyen? ha şimdiki sistemde seçmeli dersleri öğrenciler mi seçiyor hayır ama ben ideal olması gerekeni dedim.

Bugüne kadar hangi seçmeli dersi öğrenci seçmiş de bunu seçecek. Seçmeli nasılsa, istemeyen seçmesin gibi saçma cümlelerle kendinizi mi kandırıyorsunuz, yoksa etrafınızdaki insanları başımızdaki hükümet gibi saf mı zannediyorsunuz anlamıyorum. Amaç belli ve ortada bunu herkes biliyor. Halkı salak kendinizi de akıllı zannetmekten vazgeçin artık.

benim okulumda ingilizce zorunlu ders yanında, haftada 2 saat seçmeli almanca,ispanyolca,arapça,fransızca dersleri veriliyor. Öğrenci bu 4 dilden hangini isterse onu seçip okuyor her yıl. velide öğrenci de memnun. günümüzde dilin önemini biliyor artık çocuklar. yurt dışındaki akrabalarımın çocukları liseyi bitirdiler. hepsi 4 dil biliyorlar. ben ise üniversiteyi bitirmişim anca bi ingilizce konuşmaya çalışıyorum. millet çıkmış uzaya biz kalmışız yaya misali... arapçayı yabancı dil olarak destekliyorum, diğer dilleri de yanında tabi... arapça bilmekle kimse cennete gitmez, ne de Allahın sevgili kulu olur. Aynı şekilde Latin dillerini öğrenmekle de kimse cehenneme gitmez. İşi dini boyuta çekmek çok yersiz. Sadece yabancı dil olarak bakılmalı bu olaya bence. bence çok fazla uzatılıyor bu konu forumda... Tartışacak o kadar önemli meseleler varken...

Geri