Araç önerisi bekliyorum

Kodla Büyü

omd

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Selamlar. Şu anda Opel Corsa D 1.3 Cdti 2010 model aracım var. Daha büyük bir aile aracına ihtiyaç hasıl oldu. Fiyat olarak elindekini satınca çok zorlanmadan alabileceğim, sorunsuz bir araç önerebilir misiniz? Nakit olarak 10 bin tl kadar ekleyebilirim. Üzerinde biraz kredi de çekebilirim ancak yüksek bir krediye girmeyi gözüm kesmiyor.
Yeni araçta en temel iki beklentim:
1. Arka koltukta 3 kişinin rahat oturabileceği alan olması. Corsa'da iki kişiden fazlası sıkışmak zorunda kalıyor.
2. Bagaj hacminin çok olması. Bebek arabası ve bol valiz rahat sığmalı. Yazları genelde iyi gezerim araba ile. Bu yaz rahat 4 bin km yapmışızdır. Güzel bir araç bulur isem bir de Karadeniz'de yaylaları gezmeyi düşünüyorum.
Önerilerinizi beklerim.

değerli arkadaşım...Yaklaşık 25 yıllık otomobil kullanıcısıyım. 15 yıldan fazladır da otomobilim var. Otomobillerle ilgilenmeyi, yeni çıkan teknolojileri takip etmeyi seviyorum. Otomobil tercihleri konusunda ben de dahil herkes şahsi fikrini (tecrübeler ışığında) sunacaktır. Birçok otomobil kullandım. Söyleyebileceğim birkaç fikir.
Öncelikle bütçe konusunu netleştirmek maksimum rakamını çıkarman gerekiyor. Akabinde yakıt konusunda net kararını vermelisin. Dizel mi benzin mi şu sıralar bir de hibrit var. Tabii %100 elektrikli otomobiller şuan için mesafe ve şarj süresi konusunda alınabilir olmaktan uzak durumdalar. Mesafe olarak teslayı bunun dışında bırakmak gerekiyor (tek şarj ile 700km bulan kullanıcılar var) ancak onun da ücreti biz memurların bütçesi ile alınabilecek olmaktan çoook uzak... Yakıt konusu çözüldükten sonra markaya ve akabinde modele karar vermelisin. Ben sadece benzili, lpg ve son olarak da dizel aldım .Son aracım sıfır dizel skoda Octavia. c segmentinde olmasına rağmen d segmenti ölçülerine sahip. İç hacmi ve bagajı harika... Bagaj kapağı arka camla birlite açıldığı için yükleme be boşaltma çok kolay... Uzmanların dediklerine ben kulak asmadım yıllık 10 bin km civarı araç kullanan biri olarak Dizel aldım. Şimdiki aklım olsaydı almazdım demekten de kendimi alamıyorum. Sebebi ise günlük kullanımda kısa mesafeler gidiyoruz. Aracın motoru ısınmadan iniyor mesai bitimi aynı yolu tekrar dönüyoruz. Araç moturu neredeyse ısınmıyor. motor çok yakıyor ayrıca kışın sıcak havayı çabuk oluşturamıyor. Dizel arabalar için 20 bin ve üzeri ile günlük binilen mesafe en az 40-50 km olmalıdır diye düşünüyorum. Şahsi fikrim ile 20 bin ve üzeri kullanacaksan dizel octavia, 10 -15 bin aralığında kullanacaksan benzinli octavia tavsiye ederim. Gerekirse lpg uygularsın. Başka bir açıdan bakacak da olursan ne alırsan al içine sinen aracı al. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle kazasız yolcuklar direrim.

1.2 TSI Octavia Optimal paket var bende. C sınıfı ama hocamın da dediği gibi D sınıfı kadar geniş. Kışın 7-8 bin, yazın 4-5 bin gezerim bende. Toplamda 12-13 bin kilometre yapıyorum. Ortalama yakıt fabrika verisi 5 litre görünüyor, benim 6 litre. Uzun yolda 4.5 görünüyor ben 5-5.5 yakıyorum. LPG'ye ihtiyaç duymadım o yüzden. Rampalı yollarda da dizel araç gibi rahat gidersiniz. Bagaja bebek arabasının yanına valizde sığdırırsınız istediğiniz kadar. 60-65 civarına alabilirsiniz. Hatta 1.0 Ambition pakette alabilirsiniz, daha da güzel motor. O kadar çıkamam derseniz 50-55 civarına 1.2 Ambition paketlerde var. O kadar da çıkamam derseniz bir önceki kasalardan da alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: omd
Tahmini bütçem aracımı da satınca 40-45k tl arası. Üzerine kredi yada borç alan gerekecek. O kısımda da 10-15 k tl'yi geçmek istemem. Fazla borç beni rahatsız eder.
Günlük kullanım noktasında okulum yaklaşık 3.5 km uzaklıkta. Yaklaşık 10 dk sürüyor okula gitmek. İstanbul'a yeni taşındığım için hafta sonları belki sağa sola gezmeye gidebilirim. Yazları ise konar göçer tatil sevdiğimden 3-4 bin km rahat yapıyorum. Yıllık toplam 10 bini zar zor geçer belki.
Şimdiki aracım corsa dizel. Yaklaşık 2.5 yılda 24 bin km ancak yapmışım.
Bütçemi biraz daha zorlamazsam sıfır alamıyorum. Sıfır faizli kampanyalara denk gelirsem düşünebilirim.
Araç olarak dacia duster ve dacia lodgy fiyat ve hacim olarak iyi görünüyor. Bilenlerden yorum alabilirim. Bir de 1.33 benzinli corolla'lar da olabilir.
Octavia konusunu biraz araştırayım. Skoda'larda hep gözüm kalmıştır. Ancak pek bildiğim bir marka değil.

hocam sene başında araç arayışı içindeyken corolla'nın 1.33 ünü test etmiştim.maddi olarak bütçem el vermediği için alamadım.
aracın arka koltukları rahat 3 kişi sıkışmadan oturabilir.ben aracı test ederken biraz sert kullandım kesinlikle 1.6 lardan geri kalır yanı yok diyebilirim.
tek negatif yanı motoru 1.33 olduğu için 1.6 yla aynı mtv yi ödüyorsun.onun için ya 1.3 ten küçük motor tercih edin ya da 1.6.tabi bu benim kişisel fikrim.
kolaylıklar dilerim zira araç alıp satmak meşakatli iştir.

• Beğen
Octivia çok iyi hocam. Dediğin özellikleri çok iyi karşılıyor. Ama biraz tuzlu.

• Beğen
Bu yıl 2014 model dizel otomatik renault megane aldım 1.5 dci motor tam depo ile yaklaşık 1000 km yol yapıyor arka koltukta bebek koltuğunun yanına üçüncü kişi olarak bayanlar rahat sığıyor ben kendimi tek başına sığdıramıyorum :) Bagaj hacmi bebek arabasının yanında orta boy valiz rahat sığıyor. Arabanın tekerlekleri çıkartılınca daha geniş bir kullanım alanı oluşuyor. kriko, bijon anahtarı gibi avadanlıklar için özel bölme olduğundan ve stepne bagaj altında bulunduğundan bagaj içinde yer kaplamıyor. Touch veya touch plus modelleri oldukça dolu. Ön kol dayama , hız sabitleme, park sensörü, çelik jant, anahtarsız çalıştırma, kapıların anahtarsız açılması, kilitlenmesi vs vs. fiyat olarak bütçem sizinki kadar olduğu ve dizel otomatik 50 bin km altında araç aradığım için megane aldım. Şu an oldukça memnunum. Bütçem daha geniş olsa Skoda Octavia geniş iç hacmi ile tercihim olurdu.

• Beğen
lastik değişimi, mtv, bakım, araç muayenesi gibi masrafları olmadığı, garantisi devam ettiği, aracın kazası, değişeni, boyası gibi kusurları olmadığı için 60 bin tl verdim. Daha uygun fiyatlı olanları ya kazalı, değişenli ya da muayenesi gelmiş lastik değişimi gerektiren aldıktan sonra masrafı olan araçlar. Hayırlı alışverişler.

• Beğen
Hocam Fiat geçen yıl 24 Kasım da egea da peşin alımlarda yüzde 10 indirim uygulamıştı, diğer alımlarda yüzde 1 indirim 0 faiz uygulamıştı ben o kampanyadan egea aldım hem konfor hemde donanım açısından fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor, senin ihtiyacını giderecek herşey var, incelemeni tavsiye ederim.

• Beğen
Opel astra 1.3 motor 2012 j kasa sport yada cosmo paket alırsın 62 ye temizinden. O fiyata alınacak en iyi araç. Satmaya kalkincada babaninogluna bile satarsın. Çerez gibi alıcısı var

• Beğen
FfeKVw

HqFXvN
Hocam söylediklerinize bakarak kesinlikle ülkemizde pek kıymeti bilinmeyen station vagon araç almanızı öneririm. Ben de sürekli arabada bebek arabası taşıyan birisi olarak station vagon aracın çok büyük avantajlarını görüyorum. Çünkü station vagon da bebek arabasını dik koyabiliyorsunuz ve yerden büyük kazanç oluyor.
Aşağıda kullandığım station vagon araçlardan bahsedeyim.

images (3).jpg
Mercedes B150
CKwuPK

Avantajları:
Çok büyük hacimli bagaj. 2007-2009 modelleri 50-55bin TL civarı fiyat. Donanım, prestij, sağlamlık açısından Mercedes farkı. İc hacim çok geniş, 3 kişi arakada rahatça oturabilir. Yakıttan korkmaniza gerek yok LPG ile ortalamada 24krs yakıyordu. Otomatik vites.

Dezavantajları:
Bakım ücreti diğer araçlara göre biraz fazla. Performans yeterli değil.

images (4).jpg
Clio SportTourer
HqFXvN

Avantajları:
50bin TL ye 2014-2015 gibi yüksek model alabilirsiniz. Dizel 20krs yakıyor. Bagaj dediğiniz şartlarda yetiyor bana.

Dezavantajları:
Arkada 3 kişi rahat edemez.

Size tavsiyem model, yakıt, fiyat konusu ele alındığında dizel station vagon Megane 3 olabilir
images (5).jpg

2nK5sx

• Beğen
Sw ben de çok isterim ama satarken zorlanır miyim diye düşünüyorum. Bunları da bir inceleyeceğim. Toyota verso, peugeot 5008, citroen c4 picasso ile bir ara çok ilgilenmiştim.

Ben nakit ihtiyacımdan dolayı Mercedesi satıp clioyu aldım hocam. Daha sonra Otomatik almak için clioyu da satmayı düşünüyordum. Çok müşteri çıktı ama ben yakıt tasarrufu ve aracın ekonomik olmasından dolayı şimdilik vazgeçtim. Demek istediğim doğru aracı alırsanız o sıkıntı yok.

• Beğen
değerli arkadaşım...Yaklaşık 25 yıllık otomobil kullanıcısıyım. 15 yıldan fazladır da otomobilim var. Otomobillerle ilgilenmeyi, yeni çıkan teknolojileri takip etmeyi seviyorum. Otomobil tercihleri konusunda ben de dahil herkes şahsi fikrini (tecrübeler ışığında) sunacaktır. Birçok otomobil kullandım. Söyleyebileceğim birkaç fikir.
Öncelikle bütçe konusunu netleştirmek maksimum rakamını çıkarman gerekiyor. Akabinde yakıt konusunda net kararını vermelisin. Dizel mi benzin mi şu sıralar bir de hibrit var. Tabii %100 elektrikli otomobiller şuan için mesafe ve şarj süresi konusunda alınabilir olmaktan uzak durumdalar. Mesafe olarak teslayı bunun dışında bırakmak gerekiyor (tek şarj ile 700km bulan kullanıcılar var) ancak onun da ücreti biz memurların bütçesi ile alınabilecek olmaktan çoook uzak... Yakıt konusu çözüldükten sonra markaya ve akabinde modele karar vermelisin. Ben sadece benzili, lpg ve son olarak da dizel aldım .Son aracım sıfır dizel skoda Octavia. c segmentinde olmasına rağmen d segmenti ölçülerine sahip. İç hacmi ve bagajı harika... Bagaj kapağı arka camla birlite açıldığı için yükleme be boşaltma çok kolay... Uzmanların dediklerine ben kulak asmadım yıllık 10 bin km civarı araç kullanan biri olarak Dizel aldım. Şimdiki aklım olsaydı almazdım demekten de kendimi alamıyorum. Sebebi ise günlük kullanımda kısa mesafeler gidiyoruz. Aracın motoru ısınmadan iniyor mesai bitimi aynı yolu tekrar dönüyoruz. Araç moturu neredeyse ısınmıyor. motor çok yakıyor ayrıca kışın sıcak havayı çabuk oluşturamıyor. Dizel arabalar için 20 bin ve üzeri ile günlük binilen mesafe en az 40-50 km olmalıdır diye düşünüyorum. Şahsi fikrim ile 20 bin ve üzeri kullanacaksan dizel octavia, 10 -15 bin aralığında kullanacaksan benzinli octavia tavsiye ederim. Gerekirse lpg uygularsın. Başka bir açıdan bakacak da olursan ne alırsan al içine sinen aracı al. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle kazasız yolcuklar direrim.
Her cümlesi doğru

• Beğen
Hocam bende şuan 2014 octavia dizel mevcut. Söylediğin ihtiyaçları fazlasıyla karşılıyor. yakıt olarak da bu bayramda yozgat -ankara 310 km yolu 115 km/s hız sabitleyici ile 4,5 lt ortalamayla gittim ve 120 km/s ortalama tam dolu bagaj ve full yolcu ile klima da açıkken 4,6 lt ortalama ile döndüm. naçizane tavsiyem bu aracın 2015 model makyajlı 110 bg'lik modeline bakman. Bütçeni aşacaktır ama uzun yıllar başka bir araba ihtiyacı olmadan seni idare edecektir.

• Beğen
Bugün bir octavia gördüm. Arkada ki çocuk koltuğu vardı. İki koltuğun arasında çok az yer vardı. Daha detaylı bakmak lazım.
Volvo s40 1.6 benzinli hakkında ne düşünüyorsunuz? 2009 2010 gibi modellerin fiyatı görece daha uygun ve d sınıfı araç.

Emektar Corsa'm ile vedalaştım bugün. Araç arama sürecim hızlanmıştır. :)

Araç aramaya devam etmekteyim. Aradığım özelliklerde pek kafama ve bütçeme aynı anda uyan araç bulamadım henüz. Bir ara eşim otomatik olsa günlük kullanırdım dediği için nissan micra'lara baktım. 45 bin TL'den bir tanesini birkaç saatle kaçırdım. Genelde baktıklarım 50 bin civarında kalınca tekrar değerlendirdik ve otomatik fikrinden vazgeçtik. Zaten arkası da çok ufak ve bagaj hiç yok desem yeridir. Neyse. Octavia bütçemin çok üzerinde kalıyor. O yüzden onu eledim.

Şu anda düşündüğüm iki araç Corolla ve Verso. Corolla 1.33 benzinli 1-2 yaşında modelleri 50 civarına bırakıyorlar. Verso'larda da 2010 öncesi modelleri aşağı yukarı aynı fiyata bırakıyorlar. Sizce 1-2 yaşında km olarak çok az olan Corolla mı yoksa yaklaşık 10 yaşında 100bin civarı km.de 1.6 benzin yada 2.0 dizel motorlu Verso mu?

Ne dersiniz? 50 bine kadar olan önerilere açığım. Her türlü değerlendiririz.:)

Ford C-max 1.6 trend benzinli nasıldır arkadaşlar? 2012 model.

Geri