Aracın lastik basıncı ne olmalıdır?

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar kış için ve yaz için lastik basıncı ne olmalıdır?
Kış için;
Ön:?
Arka:?
Yaz için;
Ön:?
Arka:?
NOT:Araç yaklaşık olarak 1150 Kg

Re: Lastik basıncı ne olmalıdır?

hocam araca, lasitk ebatlarına göre değişir. otomobilin klavuzu yoksa dengi bir arabanınkinden öğrenebilirsiniz. ancak belirttiğiniz şartlarda bir lastikte hava basıcı 30/32 dir. ancak bazı araçlarda benzin kapağında yazıyor bir bakın.

dostum senin ki kış: 32-30 yaz:30-28 olması lazım

Cevaplar için tşkler arkadaşlar.
Bazı şeyler yaşandıktan sonra dikkat çekiyor. Dün malesem bir jantım ve lastiğim gittide. :(
lastikçi; ön için 30 , arka için 32 dedi. Yakıtıda etkilediğinden doğru olup olmadığını öğrenmek istedim.

lastikçi bence yanlış söylemiş. ön arkadan fazla olmalı hasari hocam motor önde olduğundan yük fazladır. 32-30 şeklinde olmalı. eğer arabada yük artacaksa arkalarda 32 olur. ayrıca lastik basıncını kontrol ederken lastikler soğuk olmalı. en fazla 5 km yol yapmış olmalı. çünkü ısınan havanın basıncı artacağından net sonuç çıkmaz.

Ben özellikle sordum öyle dedi bende bilemiyorum. şimdi iyice kafam karıştı vallah. :?

valla hasari hocam zamanla görceksin ki lastikçi var lastikçi var. usta var usta var.. o yüzden net bilgi herzaman olduğu gibi net te :). bende şimdi tekrar bakacağım ama belirttiğim gibi olması gerek. şuda var lastik ebadına göre basınç değişir. ama her zaman ön arkadan fazla olmalı(diye biliyordum) ve yaz kış diye bir ayrım yapılmadan hava basılmalı...

Dostum haklısında şimdi bir kaynak yok mu ordan net bilgi edinelim?

benim dediklerimden biri doğru çıkmadı. ama eminim başka bir kaynakta ön fazla olmalı yazıyordu. araştırmaya devam :)

hocam özetle anladıklarım;
her aracın denge durumu farklı olduğu için en ideal basınç üreticinin belirttiği basınçtır.(genelleme yaparsak ön ağır olduğu için fazla basılıyor ama araçtan araca değişiyor)aracınızın kapı içlerinde yada klavuzunda yazan değer kadar basın. yaz kış ayrımı yok(uzman tv de onayladım)lastik soğukken basılmalı hava.
iyi sürüşler, kazasız, cezasız....

Benim arabanın kapısında 2.4 2.4 bar yazıyordu hemen altında 2.4 2.6 değerleri vardı sanırım sonuncusu yüksek hızdan bahsediyor.
1 bar= 14.504 psi
2.4 bar= 34.809 psi
2.6 bar= 37.710 psi
Değerler yaklaşık olarak hesaplanmıştır.
Bu durumda bizim basmış olduğumuz hava düşükmüş.

Birde servisinden onay almak en iyisi olacak.

ben gecen hafta değiştirdim lastikleri 32 32 olsun dedi usta...

Son durum:
Şoför tarafındaki kapıyı açınca orda aracın lastik basınçları hangi değerde olması gerektiği yazıyor.
Bende 2.4 2.4 bar yüklü halide 2.4 2.6 bardı.
Bugün servisine uğrayıp basıncını ölçtürüp doğru değerlere getirttim. Tüm lastik basınçlarını 2.4 bar yaptırdım. Sözde lastikçi ayarlamıştı ama sıradan lastikçilerin basınç ölçüleride yalnış oluyor her teker farklı bir değer gösteriyordu. En güvenlisi emin olduğunuz bir yerde lastik basınçlarını üreticinin tavsiye ettiği değerlere getirmek.
Yaz kış ayrımı diye birşey yok! Kullaktan dolma bilgilermiş sadece. Dikkat etmeniz gereken şey; lastiklerin sıcak değil, soğuk olmasıdır.

hasari' Alıntı:
Bazı şeyler yaşandıktan sonra dikkat çekiyor. Dün malesem bir jantım ve lastiğim gittide. :(
lastikçi; ön için 30 , arka için 32 dedi. Yakıtıda etkilediğinden doğru olup olmadığını öğrenmek istedim.

valla ya ben meraklıyım ; ya da bu konu es geçilmiş.....

hasari hocam geçmiş olsun ; nasıl oldu da gitti lastikler ; de hele :)

ozgurgitarim' Alıntı:
hasari' Alıntı:

Sorma hocam,
uzun yoldan geliyorduk çift şeritli yolda 80-90 hız ile sevirediyorduk aniden önüme bir çukur çıktı aracı kurtaramadım doğal olarak çukura girdik giriş o giriş araçtan pat,pat,pat....ses gelmeye başladı lastiğin gittiğini anladım sağa çekinceye kadar olan olmuştu. Lastiğim ve jantım eğrildi. Gece karanlığında lastiği değiştirmekte biraz zor oldu. Neyseki takla filan atmadık. Anlayacağın ucuz yırttık. Sıfır lastik ve bir jantım gitti.
Ben lastiği değiştirirken aynı noktada bir kaç araç daha lastiğini değiştiryordu. çukur sadece benim değil pek çok kimsenin lastiğini patlatmıştı. :verymad:

hocam ;

geçmiş olsun.....

en büyük kazanda bu olsun inşallah...

Allah kaza bela vermesin.....

hasari' Alıntı:
ozgurgitarim' Alıntı:
hasari' Alıntı:

Sorma hocam,
uzun yoldan geliyorduk çift şeritli yolda 80-90 hız ile sevirediyorduk aniden önüme bir çukur çıktı aracı kurtaramadım doğal olarak çukura girdik giriş o giriş araçtan pat,pat,pat....ses gelmeye başladı lastiğin gittiğini anladım sağa çekinceye kadar olan olmuştu. Lastiğim ve jantım eğrildi. Gece karanlığında lastiği değiştirmekte biraz zor oldu. Neyseki takla filan atmadık. Anlayacağın ucuz yırttık. Sıfır lastik ve bir jantım gitti.
Ben lastiği değiştirirken aynı noktada bir kaç araç daha lastiğini değiştiryordu. çukur sadece benim değil pek çok kimsenin lastiğini patlatmıştı. :verymad:
Katilden ne farkı var bu yolu böyle bırakanın?

hasari' Alıntı:
ozgurgitarim' Alıntı:
hocam ;

geçmiş olsun.....

en büyük kazanda bu olsun inşallah...

Allah kaza bela vermesin.....
Eyvallah sağol dostum.

öncelikle çok geçmiş olsun hasari kardeşim arkadaşlar gerekli yardımları yapmışlar ben de sana ve diğer arkadaşlara araçlarımızın lastiklerine bastığımız hava miktarını ölçmr işinr yarayan bir aleti tavsiye etmek istiyorum
bu alet ve benzerleri ile gerçek ölçümleri yapabiliyorsun
http://www.binbirmarka.com/?urun-detay_ ... Olcer.html

Geçmiş olsun hocam, aynı şey geçen kış benim başıma da gelmişti. Benim avantajım (lastiğin patlamaması) belki de 60 km civarlarında seyir halinde olmamdı, bilemiyorum.. Jant(saç) yamuldu lastik patlamadı ama bombe yapdı. jant kapağını hareket halindeyken benden önce yuvarlandı gitti bir yerelere.. onu ararken abartısız 4-5 tane farklı markalarda jant kapağı buldum ama benimkini bulmadım her nerdeyse.. işin ilginç tarafı ise; çukurun 500-600 m ötesinde lastikçi vardı, mecburen oraya gittik, jant çelik olmadığı için iki çekiç vurdu(7,5 tl) düzeldi, sonra yola devam ettim. insan ister istemez çukur ile lastikçi arasında ilişki kuruyor, neyse kimsenin günahını da almayalımda, gelmiş geçmiş olsun...

Ben lastik(14/65/175 di galiba) basınçlarına (ön-arka-yaz-kış) daima 30 bar basıyorum. Önler park halindeyken inik gibi gözüküyor fakat haraket halindeyken aracın öne gitme eyilimi olduğundan, arka ve ön görünümleri normal gözüküyor. Araç (fiesta 1050 kg di sanırım)

Arkadaşlar bu gibi durumlarda yolun hasarlı olduğunu hangi mercihe (karayolları mı,jandarma mı...) bildirmemiz gerekiyor. Benim gibi birçok kurban oldu, olmaya devam edecektir.
Yeni yapımı bitirilen yolun halini bir göreseniz! Taşeron şirketlere yaptırılan iştende anca bukadar olur. Bugün yarın tekrar asfaltı kazır yenisi dökerler böyle devam eder gider.

@egunay çok haklısın hocam.
@Yalnız_Kurt cihaz güzelmiş keşke birde hava bassaymış.
@aakcakaza hakkaten ucuz yıttık.

hocam arabanın depo kapağının arka yüzünde yaz ve kışlık lastik ebataları ve basınçları yazılıdır ordan bakabilrsiniz.

Geri