Arabadan ses geliyor

Kodla Büyü

ozlem22

Süper Üye
Süper Üye
Frene basıldığında ses geliyordu yazın balataları değiştirdik, babam disklerin de aşındığını ama bir süre daha idare edebileceğini söylemişti. şu sıralar frene basmasam bile acayip sesler geliyor zil sesi gibi, çırçır gibi tarif edemiyorum :D yokuştan filan inerken frene basarak iniyorsam zaten ortalık inliyor sesten. disklerde midir kesin olarak sıkıntı? uzun yola çıkıcam 1 hafta sonra, şimdilik yaptırmasam bi sıkıntı çıkarır mı acaba yolda? çünkü kendi başıma yaptırmak istemiyorum malum bayan görünce fiyatları 2ye katlıyorlar resmen, en azından ankaraya gidince babam yaptırır diye düşünmüştüm. gerçi fren tutuşunda filan sıkıntı yok ama diskler iyice pert olursa ne gibi bir durum çıkar ortaya bilemiyorum. ne yapmalıyım sizce?

ozlem22' Alıntı:
Frene basıldığında ses geliyordu yazın balataları değiştirdik, babam disklerin de aşındığını ama bir süre daha idare edebileceğini söylemişti. şu sıralar frene basmasam bile acayip sesler geliyor zil sesi gibi, çırçır gibi tarif edemiyorum :D yokuştan filan inerken frene basarak iniyorsam zaten ortalık inliyor sesten. disklerde midir kesin olarak sıkıntı? uzun yola çıkıcam 1 hafta sonra, şimdilik yaptırmasam bi sıkıntı çıkarır mı acaba yolda? çünkü kendi başıma yaptırmak istemiyorum malum bayan görünce fiyatları 2ye katlıyorlar resmen, en azından ankaraya gidince babam yaptırır diye düşünmüştüm. gerçi fren tutuşunda filan sıkıntı yok ama diskler iyice pert olursa ne gibi bir durum çıkar ortaya bilemiyorum. ne yapmalıyım sizce?

dikler orjinal diskleri ise tornada silinmesi gerekir sert frenlerde sallantı yapar fazla ihmal etmeyin

Fren ve lastik en önemli iki eleman. Kesinlikle en kisa zamanda yaptırın.

hocam yeni tip balatalarda asbest maddesini çıkardıkları için ses yapabiliyo ama bi sıvı sıkıyolar bi süre geçiyo sonra tekrar oluyo o ses.
yada balata ile disk arasına küçük taş girmiştir o da yapar açıp temizlemeleri gerekir. ama ne olur ne olmaz ihmal etmeyin fren sistemi cidden hayati öneme sahip.

illaki bozulmuştur diye düşünmeyin hocam okuldaki bi erkek öğretmende gösterebilir sanayide ustalara ihmal etmeyin

Endişelenecek birşey yok hocam, büyük bir ihtimal taş gitmiştir fren kaliperlerine, çırçır eden odur

kesinlikle uzun yolculuk öncesi diskleri kontrol ettirin derim hocam, kaza dediğin mazallah bir fren tutmamasına bakar..

teker bilyeleri var (rulman da denir) belki onlar dağılmıştır. 50 - 100 tl bir masrafla değiştirilebilir çok bilmiyorum fiyatlarını. lastik işi ihmale gelmez taş da olsa bilye de olsa baskı balata da olsa her ne olursa kontrol ettirip gerekirse tamir etmeniz çok önemli. nihayetinde 4 teker üstünde gidiyoruz. Tanıdık biriyle gönderin aracı veya birlikte gidin baktırın ama ihmal etmeyin.

hocam uzun yola gitmeden önce bakitirin yoksa yolda kalabilirsiniz... ama siz inanmişsinz ankaraya gidip gelin baktirirsiniz :) :D

Geri