Anket yapma

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar velilere bir anket yapmamız gerekiyor surveyde yapalım diye düşünüyorum ancak bir yandan da velileri teyit ederek anketi doldurmalarını istiyorum mesela çocuğunun tc sini girsin giremezse sistem açılmasın yada okul numarasını mümkün mü böyle birşey basit yoldan?

Hocam,

T.C. ile hemde meb sunucusu dışında sorgulama Bilgi Güvenliği ve Kişisel Verilerin Korunması Kanununa aykırı.

google formlardandan, veli, öğrencisinin okul numarasını girmeden, form dolduramasın şeklinde ayarlayabilirsin hocam

(Hatırlatma)
Survey'de 10 soru kısıtlaması var hocam anket daha uzunsa Survey iş görmez, Google Formlar denenebilir.

Arkadaşlar kurcaladım ama karşıma çıkmadı anket girebilmek için e-maille kullanıcı girişi yapmayı zorunlu tutabiliyormuyuz?

Şöyle de bir şey yapabilirsiniz. Excel'de rastgele harflerden oluşan 5-10 karakterlik birbirinden farklı anlamsız kelimeler oluşturup, bunları rastgele bir şekilde her öğrenciye birer tane olacak şekilde dağıtın ve anket formunu velilerine doldurturken bunu girmeleri gerektiğini söyleyin.
Google form'da form oluştur dedikten sonra, form başlığını girip, soru olarak "Lütfen size verilen şifreli kelimeyi giriniz" şeklinde kısa yanıtlı ve zorunlu girişli bir soru ekleyin.
Ardından yandaki düğmelerden Bölüm Ekle diyerek esas anket sorularınızın olacağı bölümü oluşturun.
Böylece anketi doldurmak isteyenler öncelikle kendilerine verilen kelimeyi girecekler, ardından da anketi doldurabilecekler. Tabi ki okulla ilişkisi olmayanlar da anketi doldurabilecek ama onların girdikleri kelimeler sizin kelime listenizde olmayacağı için onları eleyebileceksiniz. Şöyle ki anketin doldurulma süresi bitince yanıtların kaydedildiği Excel belgesini alırsınız. Girilen kelimeleri düşeyara ile kendi kelime listenizde aratırsınız, eğer yoksa o yanıtları silersiniz. Sadece sizdeki kelime listesinden kelime girmiş olanları kaydedersiniz.
https://docs.google.com/forms/d/e/1...530uFW5AspX8QuZLwgUvXPew/viewform?usp=sf_link
örnek hazırladığım form.
Bana en mantıklı gelen yolun bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü öğrencinin kimliğini belirleme ihtimali olan bir ankete veli olsam ben katılmazdım.
E-posta girişi meselesinde de kaç veli e-posta kullanıyor ki ya da girilen e-postanın velilerinize ait olduğundan nasıl emin olursunuz?

google formda e -postayı zorunlu tutabilirsiniz fakat tavsiye etmem çünkü giriş sayısı baya düşer. sallamamaları için güzel sorular seçin uzun olmasın yormasın veliyi sallasalar bile ortalamayı değiştiremezler

Yakuphan hocamızın dediği yöntem mantıklı. Şifre yerine öğrenci no su ve tc nin ilk 3 hanesi diyebilirsin. (kağıt kaybetme ihtimaline karşı). E posta doğrulama işi sakat çünkü okulda 2 öğrencisi olan sadece birine giriş yapabilir.

TC Kimlik No kontrollü, google form anketi için lazım olan ayarlama....

Ekli dosyalar

• sifre.jpg
    sifre.jpg
    33.1 KB · Görüntüleme: 81
Geri