Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Android Programlama ve Uygulama Rehberi

Konu, 'Android' kısmında Mehmet ali SICAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. egeli_5

egeli_5 Site Gezgini

Siparişi verdim hocam, inşallah faydalı olur. Emeğinize sağlık teşekkürler.

2. Mehmet ali SICAK

Mehmet ali SICAK Site Gezgini

Teşekkürler faydalı olacağına inancım tam. Yine de faydalı olması dileğiyle. Sizden ricam kitabı inceledikten sonra aldığınız web sitesinde yorum yazmanız. Yorumlarınız ile kitabımız daha fazla okuyucu kitlesine ulaşmış olacak. Teşekkürler...

3. burak1709

burak1709 Üye

Kitabın sayfalarından örnekler olsa çok iyi olurdu fikir olması için. Alan hocalarımız herhangi bir uygulamanın yapımından birkaç sayfa paylaşabilir mi?

4. togius

togius Süper Üye Süper Üye

Hocam kitabınızı daha önceden alıp okumuştum. Allah sizden razı olsun. Elinize sağlık. Piyasada en doyurucu kitaplardan biri.

5. Mehmet ali SICAK

Beğendiğinize çok sevindim teşekkürler.
    Kitap ile ilgili düşüncelerinizi kitap yurdu veya hepsiburada gibi sitelerde yayınlayabilirseniz çok memnun olurum.

6. scarkci

scarkci Aktif Üye

android konusunda pek bilgim yok, acaba bu kitapdaki uygulamaları yapmak için hangi programı kullanıcağız

7. Mehmet ali SICAK

Android studio google tarafından resmi olarak kabul edilen program olduğu için bunu kullandık.

8. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

Örnek sayfa ve örnek proje kodu paylaşabilir misiniz?

9. Mehmet ali SICAK

merhaba
    Ilginiz için teşekkürler
    Kitabın telif haklarindan dolayi sayfa görüntüsü ve kodları gondermem gerçekten mümkün degil.

Payasabilecegim bilgileri burada belirtmiştim. Onlar yeterli. Ancak şunu diyebilirim. Kitapta 165 adet uygulama ile android eğitimi verilmektedir. Kitabin piyasadaki en kapsamli android kitabi oldugunu alan herkes itiraf etmektedir. Bazi yayin evlerinde cikan androide giriş ve ileri android kitaplarindaki konulari birlestirseniz bu kitap ağır basar. Bircok kaynagin ileri android olarak anlattigi konular benim hazırladığım kitap ta temel bilgiler olarak verilmistir.

Su an android ile ilgili ikinci kitabımı hazirliyorum. Bu ikinci kitapta şu ana kadar anlatilmayan konular olacak. Kitap içeriği ni vermek istemiyorum. Yanlış anlamayin süpriz olarak kalmasını istiyorum. Alacağınız kitap sizin için iyi ve sağlam bir temel olacaktır. Çıkaracağımız ikinci kitap ile ileri android uygulamalari yapmayi da ogreneceksiniz.

Kitap ile ilgili diğer özellikler aşağıdaki gibidir
    1- Kitap 1160 sayfadan oluşuyor. Bu kitabı yazarken yayınevi kitabı basmak için acele etmemi istediler. Kitabı gönderdiğim zaman herhalde 500-600 sayfa olmuştur diye düşündüm. Ancak dizgi işlemleri bittikten sonra kitabın 1160 sayfa olduğunu söylediler. Eğer acele etmemi istemeselerdi kitap 1500 sayfayı bulacaktı. Bunu zoraki bu seviyeye getirmedim. En iyi şekilde nasıl anlatabilirim diye kitabı yazarken kitap hacmi haliyle büyüdü. Unutmadan bu 1160 sayfalık ilk kitabım Android için giriş seviyesindedir. Halbuki piyasada var olan kitaplara bakarsanız ileri android konuları olarak anlattıkları konular benim hazırladığım bu kitapta android için giriş konuları olarak ele alınmıştır.
    Şu an ileri android uygulamaları için ikinci kitabımı hazırlıyorum. Yayınevi 500-600 sayfa olmasını istiyor ancak ben gitmesi gereken yere kadar götürmeyi düşünüyorum. Bu kitabı aldığınız zaman hazırlayacağım ikinci kitap için çok sağlam bir başlangıç yapmış olacaksınız.

2- Kitap ile birlikte 2 DVD hediyemizdir. DVD lerde 165 adet uygulamanın kodları bulunmaktadır. Ayrıca her bölüm ile ilgili videolarda bulunuyor. yine her bölüm sonunda o bölümle ilgili değerlendirme soruları da mevcuttur.

3-Hem DVD hem de kitapta bulunan uygulamaların kodları açıklama satırları ile birlikte verilmiştir. Yani her satırın açıklaması ile kodları ile birlikte hem kitapta hem de DVD de mevcuttur.

"Benim amacım insanlara karton kağıt satmak değil. Aksine bilgi paylaşımıdır. Kitaplarımı hazırlarken, kitabı alacak olanları nasıl memnun edebilirim her zaman bunun düşüncesindeyim. Kitabı alanlarda bu emeğimi görüyorlar."

teşekkürler

10. omd

Sağolun genelde bu tarz kapsamlı kitaplarda birkaç sayfa önizleme koymak olası alıcılar için tercih sebebi olduğundan yayınevleri veya kitap satan siteler bunda telife aykırı bir durum görmezler. Amazon gibi büyük kitap sitelerinde neredeyse her kitabın makul ölçüde içeriğini önizleme bölümünden görebilirsiniz. Yayıneviniz farklı düşünüyorsa yapacak birşey yok tabii.

Google Play'de yüklü uygulamalarınız var mı peki? Varsa linklerini gönderirseniz incelemek isterim.

Android ortamında 2B, 3B oyun geliştirmeye kitaplarınızda değindiniz mi? Bir de son zamanlarda iyice popüler olan VR uygulamaları ile ilgili bölümünüz mevcut mudur?

11. die4you

die4you Seçkin Üye Seçkin Üye

teşekkürlerrr

12. Mehmet ali SICAK

Amazonda bulunan kitap fiyatlarinida karsilastirirsaniz onların yapması normal. Onlarda 400 500 sayfalik bir kitap 30 40 dolar iken. Bizde 1000 sayfalik bir kitap 12 dolara satılıyor. Insanlarimiz buna da pahali diyor.

Neyse play store da uygulamam var. Sadece bir uygulama var. Cunku uygulamayi yukledigimden beri surekli kitap hazirlamak ile ugrastigim için yarim kalan uygulamalarim var onlari yukleyemedim. Hali hazirda devam eden su an 3 kitap projem daha var.
    Kitapta 2b veya vr ile ilgili uygulamalar bulunmuyor. Android cok kapsamli bir platformdur. Bu dediklerinizi ayri bir kitapta ve en az 1000 sayfa olacak sekilde baska bir kaynak izah edebilir. Çünkü sadece kod bilmeniz yetmez fizik ve matematik te bilmeniz gerekir. Bunun icin ayri bir kitap lazim. Bunlari eklerdim ama ekleyeceklerim girişin kapı tokmağı da olmazdi.

2b ve vr icin bu kitabi tavsiyr etmem.

Neyse bu hamur çok su götürür

https://play.google.com/store/apps/deta ... nolojileri

13. alpaygunes

alpaygunes Süper Üye Süper Üye

14. Mehmet ali SICAK

Merhaba gündemi yakından takip ettiğiniz için tebrik ederim.

Ancak Google 'ın Java desteği hala devam ediyor. Google java desteğini bitirecek tarzında herhangi bir açıklama yapmadı. Google'ın resmi açıklaması şöyle:"bundan sonra Android uygulamalar geliştirmek için Kotlini'de kullanacağız."

Bu açıklamaya bakarsanız sadece Kotlin demiyor. Yani Kotlin ve Java birlikte devam ediyor. Hem bu açıklama hem de aşağıdaki nedenlerden dolayı Java desteği devam edecektir.

1.Öncelikle Kotlin ve Java birlikte kullanılıyor. Çünkü Kotlin bir JVM dilidir ve derleyici Javada olduğu gibi bytecode üretir. Aslında Kotlin derken biz Javayı kullanıyoruz.

2. Kotlin ile uygulama geliştirmek için ihtiyacımız olan yazılımlar şunlardır; Java JDK ve IntellijIDEA (ayrıca eclipse veya android studio da kullanabilirsiniz.) İkinci yazılım zorunlu değil diğer programları da kullanabiliriz ama JAVA JDK'yı kurmadığınız zaman Kotlin ile uygulama geliştiremezsiniz. Bu da Kotlin ve Java'nın ayrılmaz ikili olduğunu gösteriyor.

Yani özet olarak

"Kotlin, Java Kütüphanelerini kullanmaktadır."

Google'ın Kotlin'i destekleme sebebine mercek tuttuğumuzda ise, Android uygulamaları yazarken Java'nın hantal yapısından kurtulmaktır. Kotlin ve Java dillerinin birbirine benzer syntax yapıları vardır. ancak java ile yazılan bir kod Kotlin ile yazıldığı zaman kodların %40 azaldığı görülmüştür. Bundan dolayı Kotlin'i destekliyor.

Burada da geliştiriciler ikiye ayrılıyor; Eğer kütüphane yazmak istiyorsanız Java'yı, Basit ve hızlı bir şekilde Android uygulamaları geliştirmek istiyorsanız Kotlini kullanmalısınız. Bu tercih tamamen size kalmış. Kotlin resmen desteklenmeden önce de bu dil ile yazılan android uygulamaları vardı. Pinterest, Basecamp 3 bunlardan birkaçıdır.

Java ve Kotlin %100 uyumlu çalışan dillerdir. Ben ayrıca bir Kotlin geliştiricisi olarak Kotlin içinden Java kodlarını, Java içinden de Kotlin kodlarını çağırıp uygulamalar geliştiriyorum. bu inanılmaz bir kolaylık ve hız kazandırıyor. Ama Java yı bırakmak asla aklımdan geçmez. Çünkü kotlinin amacı hızlı kod yazmak. Javanın amacı ise esaslı kod yazmaktır.

Kotlin'in çok basit bir kullanımı olduğunu kabul etmekle birlikte sadece Kotlin ve sadece java demiyorum. Her ikisi uyum içinde çalışan programlama dilleridir. her ikisi birlikte kullanılabilir.

Kotlin sadece Android için değil ayrıca, server-side, client-side ve JavaScript ile uyumlu çalışan bir dildir. İleri de Kotlin birçok yerde karşımıza çıkacaktır. Hatta şu an da MacOS ve İOS için de çalışmalar devam ediyor. çok yakında İOS içinde kotlini kullancağız.

Özet olarak: Kotlin ve Java , Java ve Kotlin ayrı düşünülemez.

15. omd

Sepete atalım bakalım. Uzun zamandır bilgisayar kitabı almıyordum. Genelde parayı boşa harcamış gibi hissettiriyor insana içeriği boş kitaplar. Önyargılı yaklaşımım biraz da bundan dolayı. İnceleyince yorumlarımı yazarım.

GM 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yusuf0686 bunu beğendi.
  16. Mehmet ali SICAK

Bende sizin gibi boş kitaplara çok para verdim. Bu şekilde soru sormanız ve kılı kırk yarmanız ben ce normal. Sonuçta para ödüyorsunuz.

Umarım faydalı olur.

Ayrıca bu forumu takip ediniz çünkü iki hafta içinde yeni çalışmalarım var. Bunları buradan duyuracağım.

17. jetcool

jetcool Aktif Üye

Kitabınızı aldım. Yorumlardan faydalı olacağı kanaatindeyim.
    Teşekkürler, emeğinize sağlık.

18. omd

Ben de az önce kitapyurdu üzerinden sipariş verdim. Bakalım inceleyince yorum yazarım. Yeni çalışmalarınız nasıl gidiyor bu arada?

19. Mehmet ali SICAK

İlginiz için teşekkürler. Çalışmalar devam ediyor. İkinci kitabım (Android ile dolaylı olarak ilgili) 17 temmuzda yayınlanıyor. Kitap kapağını birkaç güne yayınlayacağım.

20. mas1961

mas1961 Seçkin Üye Seçkin Üye

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal