Androdi Studio Gradle Hatası (MEB Hattında)

Kodla Büyü

hyrgul

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Daha önce forumda açılmış olan android studio'ya meb sertifikası eklemeyi yaptım. Kısmen çalışıyor.
Sonrasında gradle yüklemeye çalışırken indirilen gradle zip dosyasından kurulum yapamıyor.
Could not install Gradle distribution from 'https://services.gradle.org/distributions/gradle-7.3.3-bin.zip'

Sebebinin indirilen zip dosyasını bozuk olması diye düşünüyorum. Yine daha önce forumda açtığımız bir başlıkta meb hattından indirilen arşivlerin bozuk olduğunu tartışmıştık.

Android studio'da da benzer bir sorun var. Yabancı kaynaklarda zip dosyasını manuel indirip açıp olması gereken yere çıkartın diyor.
Manuel de olsa en nihayetinde meb hattından indirdiğimizde bozuk çıkma durumu yine var.
Bu zorunu nasıl aşabiliriz?

Kullanıcılar klasöründeki .gradle klasörünü silip android studio yu tekrar başlatın hocam. Bende işe yaradı

Kullanıcılar klasöründeki .gradle klasörünü silip android studio yu tekrar başlatın hocam. Bende işe yaradı
Hocam o da çözmedi ama başka birşey denedim oldu. Android gredle dosyasını telefon interneti ile başka bir pc den indirdim sonra gidip meb interneti bağlı makinada dosyaları değiştirdim ozaman çalıştı. Meb hattından manuel olarak indirsemde arjivi bozuk indiriyor her seferinde.

https://services.gradle.org/distributions/gradle-7.3.3-bin.zip dosyasını Meb interneti dışından indirip, c: içerisinde zipten çıkardıktan sonra;
File-Settings-Build,Execution,Deployment-Build Tool-Gradle kısmından "Download external anotations for dependencies" ayarının tikini kaldırıp
"Use gradle position" ayarını "Specified location" seçip, c:'deki indirdiğimiz gradle klasörünü seçtiğimizde çalıştırabiliyoruz.
Ancak bu durumda sadece o anda açık olan uygulama için sorun çözülüyor. Yeni uygulama açtığımızda bu ayar eski haline geliyor ve her seferinde tekrar elle düzeltmek gerekiyor.
Sorun meb hattı üzerinden bazı zip'li dosyaların bozularak inmesi. Donanım sürücülerini indirirken de bu sorunu yaşanıyor.
Bunun nedenini bilen var mı?

Hata mesajında belirtilen yoldaki gradle-7.3.3 klasörünü silip mobil veri ile manuel indirdiğimiz gradle-7.3.3.zip dosyasını aynı konuma kopyaladık. Android studioyu kapatıp açtığımızda sorun çözüldü. ( C:\Users\[KULLANICI]\.gradle\wrapper\dists\ )

Zip dosyalarının bozuk inmesi ile ilgili olarak yaptığım araştırmalarda kalıcı bir çözüm bulamadım. İnternet ayarları kısmında HTTP1.1 ayarlarıyla ilgili sonuçlar çıkmıştı ama neticeye varamadım.

Bozuk inen zip dosyalarını Free Download Manager ile MEB hattından sorunsuz indirebilmekteyiz. Dolayısıyla sorun kullandığımız tarayıcıların bir ayarıyla alakalı da olabilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bende de meb hattından dolayı hata verdi. Android son sürümünü (dolphin) indirdim sorun yaşadım bilgisayarı sıfırlayıp eve götürdüm ordan denedim çalıştı sonra sertifika yükledikten sonra uygulamada loading device kısmı dondu uygulamaları çalıştıramadım. Users/local/android klasöründeki platform tools klasörünü sildim bu sefer emülatörü görüyor fakat çalıştır düğmesine basınca apkyı emülatöre göndermiyor alt sol köşede server hatası veriyor. Bunu aşmanın bir yolu yokmu acaba bu engellemeler yüzünden Mobil uygulamalar dersimizi işleyemiyoruz.

arkadaşlar sorunu çözen oldu mu bu dersi nasıl işlemeyi düşünüyorsunuz malum bu programı kaldırmıyor okuldaki makinalar app inverntorden anlatmayı düşünenler vardı sizin fikriniz nedir acaba?

Virtual Device yani sanal cihaz gerçekten sistem kaynaklarını çok tüketiyor. Sisteme ağır geliyor.
Bu durumda sanal cihaz kullanmak yerine öğrencilerin telefonları usb kablosuyla bağlayıp fiziksel cihaz olarak kullanılabilir. Biz denediğimizde oldu. Sadece bazı değişik telefonları windows tanımıyor. Sürücülerini kurmak gerekiyor.
USB üzerinden telefonu kullanmak için telefonda geliştirici modu açıp oradan da usb hata ayıklamayı açmak gerekiyor.
Eğer bunu da kaldırmayan bir sistem varsa zümre kararıyla app inverter anlatılabilir.
Ders kitaplarının taslak olduğu, zümre kararıyla değiştirilebileceği söylendi.

Hata mesajında belirtilen yoldaki gradle-7.3.3 klasörünü silip mobil veri ile manuel indirdiğimiz gradle-7.3.3.zip dosyasını aynı konuma kopyaladık. Android studioyu kapatıp açtığımızda sorun çözüldü. ( C:\Users\[KULLANICI]\.gradle\wrapper\dists\ )

Zip dosyalarının bozuk inmesi ile ilgili olarak yaptığım araştırmalarda kalıcı bir çözüm bulamadım. İnternet ayarları kısmında HTTP1.1 ayarlarıyla ilgili sonuçlar çıkmıştı ama neticeye varamadım.

Bozuk inen zip dosyalarını Free Download Manager ile MEB hattından sorunsuz indirebilmekteyiz. Dolayısıyla sorun kullandığımız tarayıcıların bir ayarıyla alakalı da olabilir.
hocam manuel indirdiğiniz grade dosyasını paylaşabilir misiniz? Hata veriyor sürekli bizim indirdiğimizde.

Android studio içine MEB sertifikası yükleyince sorun çözülüyor diye biliyorum. Deneyip sonuç alan oldu mu

Ben geçen hafta kurulumları yaptım şimdilik sorun yok gibi. Daha kod kısmına geçemedik ama.
Bazı makineler HAXM hatası verdi, tahmin ettiğim üzere bios ayarlarında işlemci sanallaştırması kapalı olan cihazlardı, açtım düzeldi.
Bakalım yarın arayüze giriş yapacağız kısmetse.

öğretmen bilgisayarımda (intel işlemcili) sorun yok, gayet güzel çalışıyor ancak öğrenci bilgisayarlarımda amd işlemcisi var. onlarda emulatorde sorun çıktı, tekrar deneyeceğim.

1664200439787.png

Okuldaki öğrenci bilgisayarları 32 bit işletim sistemi olduğu için Android Studio 3.6.3 sürümü kullanıyorum.SDK Tools penceresinde Android Emulator seçeneği yok.AVD Manager penceresinde cihaz ve işletim sistemi kurmaya çalıştığımda An errror occured while creating the AVD.See idea.log for details. hatası alıyorum.Bu hatayı nasıl düzeltebilirim arkadaşlar.Teşekkür ederim.
1664200736743.png

Ekli dosyayı görüntüle 71605
Okuldaki öğrenci bilgisayarları 32 bit işletim sistemi olduğu için Android Studio 3.6.3 sürümü kullanıyorum.SDK Tools penceresinde Android Emulator seçeneği yok.AVD Manager penceresinde cihaz ve işletim sistemi kurmaya çalıştığımda An errror occured while creating the AVD.See idea.log for details. hatası alıyorum.Bu hatayı nasıl düzeltebilirim arkadaşlar.Teşekkür ederim.Ekli dosyayı görüntüle 71606
Hocam sorunun doğrudan cevabını bilmiyorum ama farklı yöntem olarak genymotion kurabilirsin. Genymotion'un emulatorunu kullanabilirsiniz.

sanırım github'da amd işlemciler için bir de regedit ayarı vardı, ben o ayar yaparak kurmuştum eski amd laptopuma.
yenisi de amd (5800u) ama hata almadım

Geri