Anadolu ve Normal Lise BİT Dersi Sunuları

Kodla Büyü

eya

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bu sene lisede ilk defa görev yapıyorum. 11. sınıflara haftada bir saat ders seçilmiş. Her hafta sunu hazırlamaya çalışıyorum. Geçen haftaki oldukça faydalı oldu. Başka bir başlık altında paylaştım, fakat arada kaynıyor. Bu sebeple bu başlığı açtım. Umarım faydalanırsınız. İşe yararsa sevinirim.

Sunu kurallarına mümkün olduğunca dikkat ederek, 2011 müfredat kitabına bağlı kalarak hazırlıyorum. Sunu da anahtar kelime yoğunluklu, cümleler ve anlatım size ait, ancak kitaba uygun :wink:

Sunuları ekledikçe bu ilk mesajı güncelleyeceğim...

1. Sunu 1. Ünite A. Başlangıç bölümü (eya)
2. Sunu 1. Ünite B. Bilgi Teknolojisi ve Toplum bölümü (eya)
3. Sunu 1. Ünite C. Donanım bölümü (eya) ve HDD Çalışma videosu 720p HD: Youtube, .mp4 olarak Hotfile linki.
4. Sunu 1. Ünite Ç. Depolama bölümü (ayyildiz08)
5. Sunu 1. Ünite D. Yazılım bölümü (eya) veya 5. Sunu 1. Ünite D. Yazılım bölümü (ayyildiz08)
6. Sunu 1. Ünite E. Bilgisayar Ağları bölümü (ayyildiz08 & eya)
7. Sunu 1. Ünite F. Güvenlik, Telif Hakları ve Hukuk bölümü (eya)

Tümünü sıkıştırıp tekrar yükledim arkadaşlar: http://didim.meb.gov.tr/depo/sunular.rar ya da http://yedek.biltektescil.net/sunular.rar

1. Yazılı A ve B Grubu (eya)
2. Yazılı 4 Grup (eya)

Tümünü sıkıştırıp tekrar yükledim arkadaşlar: http://didim.meb.gov.tr/depo/sinavlar.rar ya da http://yedek.biltektescil.net/sinavlar.rar

Ayrıca merman nickli hocamızın sunuları:
http://gsdal.k12.tr/bilgisayar/bilgisayar.htm

Paylaşımınız için teşekkürler hocam, faydası olacak :+1:

Teşekkürler hocam. Benim de 11. sınıflar 6 şube var ve 1er saat verildi. Yıllık planı ve zümre toplantınızı hazırladınız mı hocam? :)

Mesaj yazan herkese teşekkür ediyorum...

doganytu' Alıntı:
Teşekkürler hocam. Benim de 11. sınıflar 6 şube var ve 1er saat verildi. Yıllık planı ve zümre toplantınızı hazırladınız mı hocam? :)

Hocam henüz ona sıra gelmedi. Forumdaki bir kaç planı ve zümre indirdim inceledim ama kendi planımı hazırlamayı düşünüyorum.

Bu haftakini de bugün ya da yarın hazırlamaya çalışacağım arkadaşlar. Liseye salı günü gidiyorum sadece...

Hocam sunumu inceledim güzel olmuş. Emeğinize sağlık
Yalnız mini bilgisayarın tanımında hata var. Mini bilgisayar PDA değil
Mini bilgisayarlar birden fazla işlemcisi bulunan bilgisayarlardır. Bunlara istemci bağlanabilir,
ana bilgisayar kadar geniş kapasiteli olmayan server lardır.

Bu sene gelen kitapta mini bilgisayarı PDA olarak anlatmış, zaten kitaba baktığınız zaman çoğu şey saçma

Çok teşekkürler hocam
emeğine sağlık

bu arada ders pazartesi 3. haftayı bekliyorum

:++:

Mini bilgisayarların tanımında ben de teredütte kalmıştım... Önceden kişi sayısı sınırlı server olarak bahsediyordum ama yeni kitaplarda ve internette PDA olarak geçiyor... Sanki daha da mantıklıymıi gibi geliyor bana... Mini bilgisayar deyince çocukların aklına direk boyut olarak da küçük olması geliyor...

faolin' Alıntı:
Mini bilgisayarların tanımında ben de teredütte kalmıştım... Önceden kişi sayısı sınırlı server olarak bahsediyordum ama yeni kitaplarda ve internette PDA olarak geçiyor... Sanki daha da mantıklıymıi gibi geliyor bana... Mini bilgisayar deyince çocukların aklına direk boyut olarak da küçük olması geliyor...
Nette pazarlama sitelerinde PDA olarak geçiyor ama teknik terim olarak bakıldığında Ana bilgisayarlar iş istasyonu arasında bir bilgisayar, ama ismi nedeniyle biraz kafa karıştırıcı

Geçen sene de aynı durum vardı... Ben de "kitabınız böyle diyor ama durum budur" gibi bi açıklama yapıyordum... Bu sene kitaba uydum... En azından çocukların gözünde "acaba hangisine inansak?" bakışına rastlamıyorum... :roll:

bilgilisayar' Alıntı:
Bu sene gelen kitapta mini bilgisayarı PDA olarak anlatmış, zaten kitaba baktığınız zaman çoğu şey saçma
ebfo_06' Alıntı:
Hocam sunumu inceledim güzel olmuş. Emeğinize sağlık
Yalnız mini bilgisayarın tanımında hata var. Mini bilgisayar PDA değil
Mini bilgisayarlar birden fazla işlemcisi bulunan bilgisayarlardır. Bunlara istemci bağlanabilir,
ana bilgisayar kadar geniş kapasiteli olmayan server lardır.
faolin' Alıntı:
ebfo_06' Alıntı:
faolin' Alıntı:
Nette pazarlama sitelerinde PDA olarak geçiyor ama teknik terim olarak bakıldığında Ana bilgisayarlar iş istasyonu arasında bir bilgisayar, ama ismi nedeniyle biraz kafa karıştırıcı

Bu seneki kitabı kullanarak hazırlıyorum sunuları. Eski kitap da var elimde lacivert kapaklı olan ama pek bakmıyorum ona. Siz söyleyince baktım evet o şekilde belirtmiş. (Mini bilgisayarda birden fazla işlemci bulunabilir. Bunlara diğer bilgisayarlar bağlanabilir ve onlara hizmet sunar. Hizmet sunduğu istemci bilgisayar sayısı ana bilgisayarlardan daha azdır) Kelime anlamı olarak Mini'nin bu şekilde gibi olması saçma. Sunucu, mini, ağ bilgisayarı, kişisel bilgisayar, dizüstü bilgisayar sıralamasınaysa uyuyor. Aksi olsa mini normalde dizüstüden sonra gelmeli. Açık öğretim lisesinin kitabında da "Mini bilgisayarlar şirketlerde, büyük işletmelerde, okullarda, fabrika vb. işyerlerinde
kullanılan, pek çok kullanıcının aynı anda bağlanmasını sağlayan bilgisayarlardır. Yüksek hızlı işlemci, yüksek RAM ve yüksek sabit disk kapasitesine sahiptir." şeklinde geçiyor.

En güzel kaynaksa bu oldu... http://www.unm.edu/~tbeach/terms/types.html Kitaplarımızın hepsindeki hata isimlendirmeler yapılırken gruplandırmaya dikkat edilmemiş olması. Mini bilgisayar sunucular içerisinde mini evet.

Bu durumda bu seneki kitap hatalı oluyor.

kadirkayabey' Alıntı:
Çok teşekkürler hocam
emeğine sağlık

bu arada ders pazartesi 3. haftayı bekliyorum

:++:

Hocam nihayet bitti. Bu haftaki konu biraz aceleye geldi. Umarım yine faydalı olur. Kitap çok kötü ve sığ anlatmış konuyu. Derste anlatırken kendim genişletirim. Sunuda da biraz genişlettim bazı noktaları. Sunuda yine anahtar kelime ağırlıklı ama bu sefer yazı da fazla oldu biraz.

3. Sunu ilk mesajda.

Geri