amfi cızırtı

Kodla Büyü

impetus23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
amfiye bilgisayardan ses bağlantısı yapınca, müzik çalmadığı zamanlar bi cızırtı oluşuyor, dip ses de diyebiliriz.. bunu nasıl engelleriz? amfinin fişi topraklamalı değil.. topraklama ile ilgili olabilirmi?

aynı kanaldan giden elektrik veya başka bir hat varsa o da distorsiyona sebep olabilir

mikrofonla yayın yaparken sorun yok, bilgisayardan amfiye çıkınca cızırtı var,mik. girişi felan kapalı.

hocam o bilgisayardan surekli elektrik akışı olduğu için yapıyor. ben ses çalmıyorken bilgisayardaki kablosunu çıkarıyorum. tabi program sırasında. Çözümü varsa öğrenmek lazım.

projeksiyonu ve şarjı söktüğünüzde yani sadece ses kablosu bağlı olduğunda da aynı cızırtıyı yapıyor mu acaba?

hocam dediğimi yaparsan problemin %90 çözülecektir. Bilgisayar kasasından mesela kapak vidasına bir kablo bağla, ve o kabloyu amfinin metal bir kısmına bağla. yani kasayla amfiyi topraklamak gibi bişey. bende de aynı sorun vardı. yaptım sorun yok şu anda. inş. çözersin.

emre0375' Alıntı:
hocam dediğimi yaparsan problemin %90 çözülecektir. Bilgisayar kasasından mesela kapak vidasına bir kablo bağla, ve o kabloyu amfinin metal bir kısmına bağla. yani kasayla amfiyi topraklamak gibi bişey. bende de aynı sorun vardı. yaptım sorun yok şu anda. inş. çözersin.

deneyeyim hocam.. aslında arkasına baktım amfinin statik elektrik de yoktu.. yine de işe yarayabilir..
2 bilgisayardan kablo bağladım.. birini ben çektim.. stereo geliyor + ve - yi birleştirdim mecburen mono ya dönüştürmek için.. acaba kablo bağlantısından mı diye düşündüm ama diğer kabloda da aynı sorun var.. o hazır kablo sadece ucunda dönüştürücü var.. muhtemelen bu topraklama yüzünden.. ayrıca bilgisayar kapalı olunca veya kabloyu çıkarınca da yapıyor çünkü

Anfide Tiz i kıs, Bas ı aç,
pc den anfiye giden kabloyu anfinin microfon girişlerine girme Line/Fono girişine gir,
mümkünse hem anfiyi hem de pc ve diğer çevre birimlerini topraklı pirizde kullan.
Pc de kullandığın media oynatıcının equalizer ayarını devre dışı bırak.

bilgisayarın fişi ile ilgili hocam. daha doğrusu fişin topraklamasıyla. başıma çok geldiği için biliyorum. laptopu şarjda kullanırsanız ses kesilir ya da
emre0375 yazdı:

kalelibilişim' Alıntı:
Anfide Tiz i kıs, Bas ı aç,
pc den anfiye giden kabloyu anfinin microfon girişlerine girme Line/Fono girişine gir,
mümkünse hem anfiyi hem de pc ve diğer çevre birimlerini topraklı pirizde kullan.
Pc de kullandığın media oynatıcının equalizer ayarını devre dışı bırak.

hocam tiz bas ilk denediğim oldu :)
zaten line da kullanıyorum, topraklı priz dediğim gibi amfinin fişi topraklamaya uygun değil.. pc kapalı oldugunda da cızırtı var

Amfi nin fişi topraklı olmasın varsın siz amfinin metal kasasından topraklama yapın. Pc Monitör yazıcı tarayıcı vs topraklı kullanın.
Binada topraklama toksa o zaman fişlerdeki topraklama yerlerine bant yapıştırın.

impetus23' Alıntı:
deneyeyim hocam.. aslında arkasına baktım amfinin statik elektrik de yoktu.. yine de işe yarayabilir..
2 bilgisayardan kablo bağladım.. birini ben çektim.. stereo geliyor + ve - yi birleştirdim mecburen mono ya dönüştürmek için.. acaba kablo bağlantısından mı diye düşündüm ama diğer kabloda da aynı sorun var.. o hazır kablo sadece ucunda dönüştürücü var.. muhtemelen bu topraklama yüzünden.. ayrıca bilgisayar kapalı olunca veya kabloyu çıkarınca da yapıyor çünkü
kablonun kalitesinden de yapabilir.kaliteli ve izoleli kablo kullanın. (anten kablosundaki gibi dışında örgülü tel olan). ayrıca bu + ve - yi birleştirme olayı pek sağlıklı olmaz, bilgisayarın ses kartına zarar verebilir.

Zırhlı (blendajlı) koax kablo dedikleri kablodan, fişleri uyan ara kablo bul.
Yada bir elektronikçiye fişlerini lehimleterek yaptırt hocam.

Geri