Alesten 90+ almak?

Kodla Büyü

Phascolarctos cinereus

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Merhaba,
bugün 5. kez girdim alese malesef. yine 90 üstü gelmeyecek. sayısalda 85, eşit ağırlıkta 83 ü geçemedim bir türlü. ilk sınava girerken iki soru bankası bitirdim yedi iklim ve yargı. soru tarzlarıda hiç benzemiyordu hiç bir faydası olmadı. kursa gidenler genelde 70 almak için gidiyorlar. kursun bir faydası olacağını sanmıyorum. ne yapacağımı şaşırdım hızlı okuma mı çalışsam, tekrar kitap mı alsam konu anlatımlı falan? soduku mu çözsem :) tavsiye lütfen :S

süre sıkıntı oluyor dimi :) birde sözel 1 sorularında bazı sorular mantıksız geldi.. :)

bende aynı durumdayım ama kitap falan bitirmedim. sadece son 2 yılın çıkmış sorularını çözdüm. bugün ki sınavda da ilkbahar 2012 alestekiyle hemen hemen aynı diyebileceğim bir sürü soru vardı.
hocam diğer sınava kadar kitap okuyalım bence. bizde sayısal sıkıntısı yok türkçe netini yükseltirsek tamamdır.

bakalım ben eşit ağırlığa yüklendim oldu sanırım ama netleri görmek lazım

ama gene diyorum süre azzzz :)

evde ales denemsi çözünce süre artıyor. bu sınavda sayısal 1 65 dakika mı aldı. normalde 40 dk da biterdi önceki sınavlarda. birde bu sefer sözelden girdim. burdaki üniversite eğitim y. denetimine sözel puanla aldı. sözel 2 de ki mantık soruları çok karışık geldi.

Hocam ben bütün girdiklerimde sayısal 78 üstü alıyordum. Son girdiğimdede 83,9XX almıştım. Geçenlerde bir öğretmen arkadaşla bu konu hakkında konuşurken aslında sen rahat 95 üstü alırmışsın demişti. Nedenini sorduğumda sözel 2 sorularını neden yapıyorsun ki? dedi. İyi araştırıp puan alanlarına göre planlama yapmak lazım sınavda. Ben sınavlara eğlencesine girdiğim için hiç puan alanlarının hangi bölümlerden elde edildiğine dikkat etmemiştim. İnş. bu sene mayıs veya seneye güz tekrar gireceğim. Hedefimde 90 üstü olacak. Sayısal puan türü için sözel 2 yapılmasına gerek yokmuş... Bir dahakine böylece zamanda çokça yetecektir diye düşünüyorum.

evet sayısal 1 , sözel 1 ve sayısal 2 hem eşit ağırlık için hemde sayısal için gerekli....

işin aslı ders çalışmak lazım... ders çalışmadan bu kadar oluyor :) ama eşit ağırlıkdan iyi puan alırım sanırım :)

bu seferki mantık sorularının çok zor olduğunu söyledi kızkardeşim ki kendisi 93 almış bir şahsiyet.
yeni sistemde ben hiç girmedim, fikrim yok o yüzden:))

Yüksek puan almak güzel de iş puanla bitmiyor. Tezsiz bölümlerde ALES şartının üniversitenin insiyatifine bıraktılar.
Tezli bölümler için de barajı aşıp sizden 20-25 puan geride olan birisi mülakat ve bilim sınavından sonra önünüze geçebiliyor.
Akademisyenlik için baraj yanlış hatırlamıyorsam 70. Bazı kişiler rektörü-dekanı-bölüm başkanını ayarladıkları halde 70 barajına takılıp akademik personel olamıyor. :puhaha:

fahrican' Alıntı:
Yüksek puan almak güzel de iş puanla bitmiyor. Tezsiz bölümlerde ALES şartının üniversitenin insiyatifine bıraktılar.
Tezli bölümler için de barajı aşıp sizden 20-25 puan geride olan birisi mülakat ve bilim sınavından sonra önünüze geçebiliyor.
Akademisyenlik için baraj yanlış hatırlamıyorsam 70. Bazı kişiler rektörü-dekanı-bölüm başkanını ayarladıkları halde 70 barajına takılıp akademik personel olamıyor. :puhaha:
yüksek puan almak güzel tabi ama alamıyorum işte :mrgreen: tezsiz yl da yapmam, zaman kaybı benim hedeflerim için.

bende karşılaştım 70 i geçemediği için ög olamayanla.

ben de öylesine girdim ve çok iyi bir puan alabileceğimi sanmıyorum. hiç yüzüne bakmadan gitmiştim :mrgreen:

birinci bölümlerde hızlı değilseniz, çok soru çözmeniz gerekiyor. ben 2 kere girdim ilki çalışmadan 85 ikinci mantık sorularını çalışarak 93. çok fazla yapacak birşey yok. iyi temeliniz olması şart.

sınava çalışırken tüm soruları sınavdaymış gibi çözmek gerek, bu hızınızı arttırır. Bir de kolay soruları önce çözün, uğraştırıcı soruları sona bırakın, vakit kalırsa bakarsınız. Bu da netinizi arttırır. :)

hayatımda bir kez ve isteksizce girdiğim bu sınavdan 90 üstü aldım hocam ama bir kere bile çalışmadım diyebilirim. Onun için rahat olun bildiğiniz konuları daha hızlı çözmeye çalışarak en azından süre kazanırsınız.

Kpss'de sadece tarih ve eğitim bilimlerine çalışmıştım ve ikisinden de çoooooooook fazla yanlış yaptım. ben çalışınca yapamıyorum heralde :)

Bir kez 2008 Kasım'ında girmiştim alese gerçekten eğlenceli ve bence ülkemizde yapılan ölçme gücü en yüksek sınav. Hazırlanmamıştım ve şansımı denemek istedim.O zaman sayısaldan 91.7 civarı bişey almıştım eşit ağırlıkta 88 civarındaydı.Sözelden 6 boşum vardı.Bu sınavda hız çok önemli ve ben bunun çalışmayla geliştirilebileceğine inanıyorum ama bir yere kadar bir yerden sonrası çalışmayla değil pratik zekayla halledilebilir.
Bir işe yaradı mı derseniz tabi ki hayır!! Yüksek lisansa başvurdum ama torpil kadroları ayrıldığı için mülakatta elendim.. Eee güzel ülkemin çirkin gerçekleri!!

Bence Ales' te önemli olan hız. Yoksa hepimiz belli bir birikimi olan insanlarız. ALES öyle zorlayacak bir sınav değil. Bİraz soru çözüp zaman olayı çözülürse 90 üzerinde çıkmak zor bişey değil...

Geri