Alan değişikliğinde açılan yerler ve tavsiye isteği

Kodla Büyü

GencSamet

Üye
Merhabalar. Ortaokulda matematik öğretmeniyim. Öğrencilerin matematiğe olan ilgisizligi ve kendimin bilişime olan merakı sebebiyle alan değiştirmeyi düşünüyorum. Bir aksilik olmazsa bu sene BÖTE'yi bitireceğim ve bilişim öğretmenliğine geçiş yapacağım. Matematik anlatmaktan artık çok yoruldum amacım BTR olup az derse girmek.Fiziksel programalama ve algoritmalar üzerine çalışıp projelere katılmayı istiyorum.

1)Bilişim öğretmenliğine geçiş yaparsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım, özellikle normlarla ilgili sürekli şikayet okuyorum.
2)Alan değişikliğinde İstanbul için açılan yerler var mı? Nereler açıldı bunu görebileceğim bir yer varmı?

Sayın hocam düzgün bir müfredatı olan, sınırsınz kaynağı sorusu vs olan bir alanı bırakıp, seneye ders mi kalkar, seçmeli mi olur,1 saate mi düşer, 5 saate mi çıkar, derdi çekmek istiyosanız buyrun gelin. Bilgisayarsız bilgisayar dersi anlatmak istiyosanız buyrun gelin. BTR olup az derse girmek çok garip bir amaç. Kaldı ki BTR nin de geleceği muamma. İyice düşünülmesi gereken bir konu. Benim aklıma çok yatmadı.

Matematik öğretmeni olsam hiç alan değiştirmeyi düşünmem muhtemelen. Öğrencinin ilgisi varmış yokmuş umurumda olmaz. Her okul o şekilde değil. İyi bir okula geçme fırsatı arar bulursam geçer rahat ederim.
Bilgisayara ilgileri zaten oyun düzeyinde. Okuldaki bazen angarya işler de cabası. Alanımı seviyorum ve okula severek gidiyorum ama bazen diğer branşların rahatlığını istemiyor değilim. Beden eğitimi ve rehberlik istemem ama keşke yeteneğim olsaydı resim, müzik öğretmeni olsaydım yada matematik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilgisi, sosyal bilgiler, tarih, coğrafya gibi branşlara geçebilsem demiyor değilim.

Hatta fakültem teknik eğitim diplomda Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni yazmasına rağmen elektronik bölümüne geçemiyorum ama elektronik mezunu arkadaşlarım ilk atamada tercih edip bilgisayar öğretmeni olarak atandı ve hatta alan değişikliği ile de geçebiliyorlar. Bize elektroniğe geçiş hakkı verilmiyor. Verilse elektroniğe geçerim.

Branşımdan memnunum ama öğrencilerin sadece oyun gözüyle bakması mutsuz ediyor beni. Gerçi o duruma getirdiler ama o da başka bir videonun konusu. 😊

Son düzenleme:
Müfredatımız oturmuş, herşeyimiz düzenli ama malesef uygulayamıyoruz. Çocuklara her sene başında çarpım tablosu ezberletmeye çalışıyorum. Çarpma, bölme anlatıyorum ama nafile. Böyle olunca ilerleyen konuları havaya anlatıyormuşum gibi oluyor. Bazen 8'i 2'ye bölersen sonuç kaç olur sorusu cevapsız kalınca insanın eli ayağı bağlanıyor açıkcası ,derin derin iç çekiyorusn :). Bu çocuklarla haftada 5 saat ders işliyoruz. Bir süre sonra çocuk tamamen kopuyor dersten ve disiplin sorunları ile uğraşmaya çalışıyoruz.

Az derse girmek istememin sebebi, okul yönetim sistemleri ve matematik alanında bazı projeler yaratmak istediğim için vakit kalmasını istiyorum. Sınıftaki 30 öğrenciye değil yüzlerce veya binlerce ilgisi olan öğrenciye ulaşmak istiyorum.

Hocam, matematikçisiniz ne güzel.Bilisim alanında YL ve özellikle doktora yapın.Ben de alan değişikliği için 2 üniversite bitirdim ama olmadı ve olmuyor.

Müfredatımız oturmuş, herşeyimiz düzenli ama malesef uygulayamıyoruz. Çocuklara her sene başında çarpım tablosu ezberletmeye çalışıyorum. Çarpma, bölme anlatıyorum ama nafile. Böyle olunca ilerleyen konuları havaya anlatıyormuşum gibi oluyor. Bazen 8'i 2'ye bölersen sonuç kaç olur sorusu cevapsız kalınca insanın eli ayağı bağlanıyor açıkcası ,derin derin iç çekiyorusn :). Bu çocuklarla haftada 5 saat ders işliyoruz. Bir süre sonra çocuk tamamen kopuyor dersten ve disiplin sorunları ile uğraşmaya çalışıyoruz.

Az derse girmek istememin sebebi, okul yönetim sistemleri ve matematik alanında bazı projeler yaratmak istediğim için vakit kalmasını istiyorum. Sınıftaki 30 öğrenciye değil yüzlerce veya binlerce ilgisi olan öğrenciye ulaşmak istiyorum.
Bu hayallerinizi karşılayacak branş kesinlikle bilişim değil. Zaten alan değişikliği ile geçmek mümkün de olmayabilir çünkü her yerde norm fazlalığı olduğu için kontenjan açılmayabilir. Hayırlısı olsun inşallah sizin için. Bilişim dışı seni içi beni yakar türünde bir branştır. Bir bilişimci olan pişman bir de olamayan

Hocam hangi branşa geçerseniz geçin öğretmen olarak kaldığınız müddetçe mutlu olmanız çok düşük ihtimal. Çünkü gelen öğrencilerin kalitesi her sene düşüyor. Matematik de anlatsan dinlemiyor müzik de anlatsan dinlemiyor. Sorun sizde değil sistemin saçmalıkları ve öğrencilerin ilgisizliği. Bu yüzden bilişime geçmeniz bir şeyi değiştirmeyecektir.

Aman hocam yapmayın, gerçekten belki dışarıdan hoş görünüyor olabilir.
Az derse girme demişken bu sene 16 saat dersim var. Ne yazık ki çalıştığım ilçede okullarda 6, 8 saat gibi bilişim teknolojileri dersi var. Sürekli BTR dahi olsa görevlendirme ile ders tamamlama sorunu yaşıyoruz.
Akademik olarak iyi bir okulda çalışıyorum, o halde bile bir çok konuda öğrencilerim zorlanıyor. Çünkü kimse bilişim teknolojileri dersine evde çalışmaz. Haftada 2 saat derste siz anlatırsınız. Bir sonraki hafta çoğu unutulur. Yani öğretmen olarak sanmayın ki matematik anlamayan öğrencileriniz bilişim teknolojilerini anlayacak.
Birde bilişim teknolojileri sınıfı yoksa. Tek tek akıllı tahtada etkinlik yaptırırken geriye kalanları sürekli susturmaya çalışırsın.
Birde hocam kaç yıllık öğretmensiniz, yüzlerce binlerce öğrenciye ulaşmak çok ütopik değil mi? Hemde sadece 6.sınıflarda olan bir dersle mi?

Merhabalar. Ortaokulda matematik öğretmeniyim. Öğrencilerin matematiğe olan ilgisizligi ve kendimin bilişime olan merakı sebebiyle alan değiştirmeyi düşünüyorum. Bir aksilik olmazsa bu sene BÖTE'yi bitireceğim ve bilişim öğretmenliğine geçiş yapacağım. Matematik anlatmaktan artık çok yoruldum amacım BTR olup az derse girmek.Fiziksel programalama ve algoritmalar üzerine çalışıp projelere katılmayı istiyorum.

1)Bilişim öğretmenliğine geçiş yaparsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım, özellikle normlarla ilgili sürekli şikayet okuyorum.
2)Alan değişikliğinde İstanbul için açılan yerler var mı? Nereler açıldı bunu görebileceğim bir yer varmı?
hocam matematik öğretmenliği bırakılır mı ya, okulunuzu değiştirin alanınızı değiştirmeyin sorun belkide sizin okuldaki öğrencilerin potansiyeli ve ilgisindedir sizde sorun yoktur.

17 yıllık bilişim öğretmeniyim, deseler ki Matematik öğretmeni olur musun, salise düşünmem, alanımı değiştiririm, bilişimci olmak dert yükü olmaktır, görev tanımının olmaması demektir, norm ile uğraşmak demektir ve değer görmemek demektir. Aman diyim sakın ha.

Bulut Bilişim, Yapay Zeka, Adli Bilişim, Oyun Programlama ve Tasarımı en iyi YL ve doktora programları.Bitirip özel şirketlerde giriş seviyesi 30 bin, 3 sene sonra 60-70 binli maaşlara çalışma imkanı var.Şu anda Ankaradayım birkaç oyun stüdyosunu gezip içindeki birimler hakkında bilgi aldım.
İstanbulda matematik öğretmenliği mezunu ama MEB ve özel okulda hiç çalışmadan sadece özel ders ve etüd merkezlerinde hayatını kazanan ev geçindiren arkadaşım var.25 senedir evini matmatikle geçindiriyor.

Benimkisi şimdi biraz dertleşme gibi olacak :)
Durumumu biraz daha açayım. Matematik dersine girdiğim zaman sadece para için derse girip çıktığımı bir verimliliğimin olmadığını hissettim. Öğrenciler ilgisiz, alakasız ve disiplinsiz. Şuan genç halimle enerjim tükenmişken, 55 yaşında nasıl ders anlatırım diye düşünüp başka meslekleri ararken gözüm bilişime kaydı.Benim için okuması daha kolay olacağı için mühendislik yerine Böteyi seçtim. Şuan Robotik kodlama, Fiziksel Programlama ve Mobil Programalama üzerine çalışmalar yapıyorum. Başlangıç düzeyinden biraz daha fazla seviyede bilgim var. Matematik öğretmenliğine devam edersem bu alandaki yeteneklerimi geliştirecek enerjim kalmayacak, gerçekten matematik anlatmak beni çok yıpratıyor. Matematikde sadece konu anlatırken, bilişime geçersem belki bir robotik kol yapacağım.Belki bir mobil program geliştirip piyasaya sunacağım. Rutine bağlanmayıp öğrenme-gelişme durumu beni tetikliyor. Öğrenci yönünden her türlü mutsuz olacaksamda ebob-ekok anlatırken mutsuz olmaktansa for döngüsünü anlatıp mutsuz olmayı gerçekten tercih ederim😀

Öğretmenlikte 9.yılım çok fazla öğrenciye ulaşma istediğim şu şekilde. Yazdığım oyunların öğretmenler tarafından ders materyali olarak kullanılması. Yazdığım bir programın öğretmenler tarafından kullanılması (Kazanım uygulaması gibi...).

Hepiniz iyi niyetle yaşamış olduğunuz zorluklardan kaynaklı olarak tepki vermişsiniz. Bende kendimi savunuyor gibi oldum😀 Tabi ki korktuğum noktalar var. Norm konusunda çok sıkıntı yaşandığını anlıyorum ama tam olarak nasıl sorunlar var kavrayamadım.Karşılaştığınız durumu daha açık yazarsanız belki hata yapmaktan kurtururum.Tek bir kişinin bile iyi yaparsın dememesi korkutuyor :)

Korkun bence de. Branşımız dert yükü.. Siz de haklısınız belki.. Biz bilişimciler "keşke matematik öğretmeni olsaydık, öğretmen yerine konulsaydık" heveslerimizin de boşuna olduğunu gösterdiniz @GencSamet öğretmenim, teşekkür ederiz.
Aslında sizin çözümünüz(demek ki hepimizin çözümü) öğretmenliği bırakmak. Enerjimizi sömürmeyen, saygın bir meslek.. Ama kime sorsak mutlaka başka bir zorluk anlatıyor. Hayat mücadelesi zor gerçekten.

Hocam aynı sorun bizde de var.Yaşım 50.Artık öğretmenlikten bıktım.Eve gel, ödev hazırla, kontrol et, projeler, okulun ekstra işleri, okuyanlar, okumayanlar, velilerin kavgaları, mesajları vallahi bıktım.Biri gel sabahtan akşama kadar simit sat dese daha iyi.Yada gel şu özel şirkette 30 bine çalış otur şu masaya dese razıyım.Ben ilk defa ücretsiz izne ayrıldım iş bulursam Mayısta emeklilik dilekçesi vereceğim.Bu iş gittikçe zorlaşıyor.

15 senelik öğretmenlik hayatımda ilk defa bir matematik öğretmeninin alanımıza geçme isteğini gördüm
hep bilişimciler matematikçi olmak ister
ben de fen edebiyat matemaitk okuyan biri olarak açıkçası cok şaşırdım ama hak vermiyor değilim
branşımızın en güzel tarafı da bence formatörlük
insanla uğraşmak zor makineyle uğraş en iyisi

Ortaokula geçerseniz kısa süre sonra çok daha fazla yılgınlıkla karşılaşmanız muhtemeldir.
Bir defa sınıflar çok kalabalık. Bu kalabalıklığa kodlama yazılım anlatma hayali bir durum. Çünkü siz istekli 3-5 öğrenciye birşeyler vermeye çalışırken kalan 30-35 kişinin dırdırı, gürültüsü çalışma isteğinizi eksilere indirmeye ve sizi biranda önce dersten çıkayım da kurtulayım düşüncesine maruz bırakacaktır.
Veli nezdinde de sınavda çıkan ders olmayınca önemsenmiyor. Geçen yıl okulda kodlama kursu açtım. Velileri ikna edene kadar gına geldi. Biri diyor o çocuğun kursu var diğeri hocam derslere katkısı nasıl olacak, biri oyun oynandığı sanar vs vs.
Bütün çalışma isteğinizi törpüleme ye yeter artar bile. İdare ise sizi teknik servis olarak kabul eder. İşi düşerse sizi hatırlar. Tüm angaryaları size yüklemeye çalışır. Kabul etmeyince bozusur, yine size yılgınlık gelir. Biran emekli olayımda bitsin bu dert demeye başlarsınız.
Velhasıl. Alan değiştirmek kısa süre sizi tatmin etse de , yakında kat ve kat pişmanlık duymanıza sebep olacaktır.
(Ben olsam küçük bir okul bulur, kalan zamanımı özel ders ve kurslarla takviye ederdim)
İmkanım olsa memuriyet haricinde bir bir işle uğraşmak isterdim.

Son düzenleme:
17 yıllık BT öğretmeniyim. Şükür bölümümden gayet memnunum. Bu bölümü neden seçmişim diye hiç düşünmedim. Bilişim sınıfı olan bir okula geçerseniz ve idareyle aranızı iyi tutarsanız memnun olursunuz diye düşünüyorum.

Bence hata yaparsınız sayın hocam.

BTR, 6-8 ders olan bir okuldaysanız güzel. Tabi bu kadar az ders olan okullar genellikle köy okulu oluyor. Evinize en fazla 20km uzaklıkta bir köy okulu varsa idareyle de geçinirseniz çok güzel olur. Daha fazla ders sayısı olan okullar yoruyor açıkçası.

Ben fen lisesinde görev yapıyorum. 16 saat ders, BTR, projeler, yarışmalar, idarenin ve öğretmenlerin bitmeyen sorunları ve istekleri... Branştan soğuttular yemin ederim. Derse olan ilgim tamamen bitti. Çocuklar bir şeyler öğrensin diye çabalıyorum ama derse karşı çok dirençliler. Notu kullanarak durumu düzeltmeyi denedim idare ve veliler anında tepeme bindi. Hepsine 100 verip geçiyorum. Dersi de kim dinlerse artık...

Özellikle proje okullarında BTR'nin zor iş olduğunu düşünüyorum. Halinden memnun olan hocalarım illaki vardır. Ben daha fazla sürdüremeyeceğimi düşündüğüm için idarecilik sınavına girdim.

Başta da söylediğim gibi hocam bence hata yaparsınız.

Biz de tam tersi matematiğe geçmek istiyoruz :) illa Böte okumana gerek yok BTR eğitimi al oluyorsun zaten hocam.

Birçok cevap verilmiş çoğuna katılıyorum fakat değinilmeyen bir konu var onu da ben yazayım. Sayın hocam 12 yıllık meslek hayatımda hiçbir matematik öğretmeninin 12 Mart, 18 mart, kadınlar günü, 29 ekim v.s. v.s. programı hazırladığını veya yer aldığını görmedim. Tamamını sayamadığım tüm bu özel gün etkinlikleri sizde olacak. İl veya ilçe programları ağır oluyor yine bilişimci olarak teknik konularda sunum hazırlamasından tutun program esnasında sahne ışıklarına kadar uğraşacaksınız. Bunları da göze almanız lazım. Bir yerden sonra insan çok sıkılıyor çünkü stresli oluyor bu işler. Saygılarımla.

Yazılanların hepsini okuyamadım arada yazan olduysa kusura bakmasın.

Alan değiştirmeden de BTR olunabiliyor diye biliyorum. BTR Tercih zamanı aynı okulu isteyen alan öğretmeni yoksa sırayla mezuniyeti uygun olandan görev veriliyor diye kalmış aklımda.

Bence Alan değişikliğinden önce bunu zorlayın.
Proje okulu gibi ortaokullara, iyi Anadolu Liselerine, Fen liselerine BTR olmayı başarabilirseniz, proje anlamında da rahat edersiniz.

Sayın hocam senin yerinde olsam kesinlikle geçmem. Bunun bir sürü nedeni var arkadaşlar bahsetmişler. Ders az okul küçükse norm fazlası olabiliyorsunuz bazen maaş karşılığını dolduramadığınızda başka okullara özellikle köy okullarına görevlendirilebiliyorsunuz. Bunun dışında genellikle öğretmen olarak değil de teknik eleman gibi görünüyorsunuz ve her şey den ( bilgisayar , yazıcı , ses sistemi , akıllı tahta , ne kadar elektronik cihaz varsa ) anlamanız ve problemleri çözmeniz bekleniyor. Biiti mi hayır video hazırla , düzenle , afiş tasarla , okuluj sitesini güncelle , e okul işlerinde idareye yardım et , eğer idareci yeni ise ek derse bak ve ders programını yap gibi daha bir sürü sorunla karşılaşma ihtimalin yüksek. Haa bu arada öğrenciler derse karşı ilgisiz demişsiniz bizim derse karşı da pek ilgileri olduğu söylenemez. Zaten bir çok yerde ya bt lab ı yok ya da var olan yerlerde de cihazlar eski. Durum bu karar senin hocam

Hocam büyük hata yaparsın asla yapma bizden söylemesi.
-Bilişimci olursan BTR ol ya da olma ders saatini tamamlaman için görevlendirme verilebilir. Benim bu sene o şekilde mesela. 21 saate kadar başka okula gönderilip üstüne bir de BTR görevini yapman istenebilir.
-Bunun dışında BTR olmamana rağmen okuldaki her tıklamadan sen sorumlu olacaksın her türlü teknik iş seni bulacak istersen mükemmel idareler ile çalış. (Ses sistemleri, BT sınıfları , okuldaki her bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, ağ alt yapısı, akıllı tahtalar ve öğretmenlerin her tür yazılımsal sorunları, tahta kilit programı zil bilg vb.)
-Ben hiçbir matematik öğretmenine hocam sen matematikçisin o yüzden sen okulun şu işini yap duymadım ama kurul toplantı tutanaklarını bile bilişimciye worde geçir diyorlar. Web sayfası, sosyal medya hesapları, törenlerdeki müzikleri, slayt afiş işleri vb. hepsini sana söyleyecekler.
-BTR iken boş derse bile girmemi istediler ne alaka desen idareyle aranı iyi tutamazsın! Mecbur giriyosun.
-Bu angarya işlerin dışında Tubitak, teknofest ve illerdeki kodlama yarışmalarına katılmanı isteyecekler. Mesleki açıdan seni tek tatmin edebilecek alanda kaynak eksikliği olacak ve öğrencilerle çalışmak için doğru dürüst para aldığın bir kurs açamayacaksın. Öğrencileri derslerden alıp çalıştırman gerekecek. İşte o zaman öğrencilerin isteksizliklerine ve beceri eksikliklerini daha net göreceksin. Çünkü haftada 2 ders saatinde kodlama ve robotik kodlama ile alakalı eksik kaynak ve öğrenci umursamazlığı sebebiyle öğrenciler hiç bir şey bilmiyor olacak. Projeleri kendin yapıyor olacaksın.
-Yukardakilerin hepsini yapmana rağmen idarenin saçma sapan bir isteğine hocam bunu da ben yapmayayım dediğin zaman kötü sen olacaksın. Bazı arkadaşlar idare ile aranı iyi tutarsan demiş ancak o ilişkiler hep inişli çıkışlı özellikle başka branştakiler gibi muhatap olmuyoruz.
Sadece maaş ve para için ve mesleki tatmin olmadan işimi yapmak istemiyorum diyorsan. Bilişim mesleki tatmini sağlamayan, öğretmen olarak bile görülmediğin bir teknisyen muamelesi gördüğün bir branş.
O sebeple iyi düşün derim.

Geri