Alan Değişikliği ile Sınıf Öğretmenliğinden Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğine Geçiş

Kodla Büyü

metci

Üye
Herkese selamlar.
15 yıllık sınıf öğretmeniyim. İyisiyle, kötüsüyle 15 yılı geride bıraktım.
Son bir senedir aklımda alan değişikliği var. Bilgisayar Öğretmenliği hep ilgimi çeken, uğraşmaktan zevk aldığım bir alan olmuştur.
Aslında bu alanın bu kadar sorunu olduğunu okudukça öğrendim, yine de danışmak istiyorum.
Sınıf öğretmenliğini seviyorum ama sürekli veliler ile uğraşmak, en ufak sıkıntıda velilerin olaya müdahil olma isteği, öğrenciye hatasını söylesen "sen nasıl benim çocuğumun psikolojisini bozarsın" diyen veliler, her velinin kendi çocuğunu en özel öğrenci olarak düşünmesi gibi sebepler beni biraz yıprattı diyebilirim...
Tabi bunların hepsi başıma gelmedi ama sınıf öğretmenliğinde bugün değilse yarın olabilecek şeyler...
Geç tabi daha rahat edersin diyen de oldu, eski düzenini çok ararsın diyen de...

Bilişim şu anda biraz sıkıntıları olan bir alan ama teknoloji çağında önünün açılabileceğini de düşünüyorum.

Artıları eksileri neler olur?
Sınıf Öğretmenliğinden Bilişim Teknolojileri öğretmenliğine geçiş hakkında sizin görüşleriniz neler?

Hocam Bakan Bey açıklama yaptı geçenlerde, alan değişikliği Kpss puan usulü olacak dedi. 15 sene önce girdiğiniz kpss ye göre mi olacak yeniden kpss mi isteyecek tam anlamadım ama oradaki geçişi zorlayacak anladığım kadarıyla..

İkincisi, şu andaki sisteme göre geçişler il bazında boş norma göre yapılıyor. Örneğin Edebiyat bölümüne geçecekseniz ilinizde boş Edebiyat normları gözüküyor ve ona göre tercih ediyorsunuz. Örneği neden Edebiyattan yaptım? Çünkü bizim bölüm ile boş norm kelimeleri yanyana gelemiyor artık :) Bilgisayar bölümünde boş norm olan il var mı bilmiyorum.

Üçüncüsü, siz ne mezunusunuz? Eğer Bilgisayar mezuniyetiniz yoksa bizim bölümü okuyamazsınız, çünkü kapandı:) Bir iki üniversitede (Odtü-Boğaziçi vs.) kaldı sadece. Bilgsayar Mühendisliği okumanız gerekmekte.

Dördüncüsü, sizin iş zor bence:)

Hocam bu işe meraklı iseniz geçin.Bu arada ben de lisans ve YL düzeyinde bilişim sistemleri diplomam var ama bu sefer de önüme kpss engeli çıktı.Mebde 25 senem geçti.Eğer ki olmaz ise bu sefer özel sektör için yazılım müh. okuyacağım.

Hocam Bakan Bey açıklama yaptı geçenlerde, alan değişikliği Kpss puan usulü olacak dedi. 15 sene önce girdiğiniz kpss ye göre mi olacak yeniden kpss mi isteyecek tam anlamadım ama oradaki geçişi zorlayacak anladığım kadarıyla..

İkincisi, şu andaki sisteme göre geçişler il bazında boş norma göre yapılıyor. Örneğin Edebiyat bölümüne geçecekseniz ilinizde boş Edebiyat normları gözüküyor ve ona göre tercih ediyorsunuz. Örneği neden Edebiyattan yaptım? Çünkü bizim bölüm ile boş norm kelimeleri yanyana gelemiyor artık :) Bilgisayar bölümünde boş norm olan il var mı bilmiyorum.

Üçüncüsü, siz ne mezunusunuz? Eğer Bilgisayar mezuniyetiniz yoksa bizim bölümü okuyamazsınız, çünkü kapandı:) Bir iki üniversitede (Odtü-Boğaziçi vs.) kaldı sadece. Bilgsayar Mühendisliği okumanız gerekmekte.

Dördüncüsü, sizin iş zor bence:)
Detaylı cevabınız için teşekkürler, bende numaralı cevaplayayım :)

Birincisi, hocam benim anladığım atandığımız KPSS puanına göre olacak, puanım 85, yeterli olur diye düşünüyorum. Yeniden KPSS'ye gireceksek de puan konusunda iyi puan alabileceğimi düşünüyorum.

İkincisi, tabi boş norm çok az açılıyor, onun farkındayım. İşte açılırsa, açık yer de uzak olmazsa şimdiden bir fikrim olsun gibisinden sordum.

Üçüncüsü, bakanlığın öğretmenliğe kaynak oluşturacak bölümler listesinde Bilgisayar mühendisliği dışında seçenekler de var hocam. Hatta alan değiştiren bir arkadaşım da var.

Dördüncüsü, nasip hocam :) Ben Bilgisayar Öğretmenliği alanına çok hakim olmadığım için fikirleriniz çok değerli. Zaten bizim branş için de sıkıntı çok. Bakalım zaman neler gösterecek...

Sınıf öğretmenliği çok zor ama benim tanık olduğum sınıf öğretmenleri daha mutlu.

Sınıf öğretmenliği çok zor ama benim tanık olduğum sınıf öğretmenleri daha mutlu.
Hocam vicdani yönü bile insanı yıpratıyor... Ne kadar çırpınırsanız çırpının, çocuğun geleceğinin temel taşlarından birinin siz olduğu gerçeği bazen zorlayabiliyor insanı...

13 yıllık bilgisayar öğretmeniyim. Tef mezunuyum. bu yıl 4. sınıf fen bilgisi öğrencisiyim. bölümün tayin ve sürekli ders ve programların değişmesi, idareci ile sürekli diyalog içinde olması gibi sıkıntıları var. bu sebeple alan değişikliği istiyorum ama yeni bakan onu da zorlaştırıyor. eğer sürekli bilgisayarla ve problemlerle uğraşmayı seviyorsanız iyi olur ama genelde özellikle de bayan bilişimciler bölümünü pek sevmezler.

Hocam ben 10 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra geçen sene bilişime geçtim.
Açıkçası pek memnun değilim. Neden diyecek olursanız bilişimin kıymeti hiç bilinmiyor. Ben yıllardır bilgisayarla iç içe büyüdüm yazılım ve donanımda çok iyi olduğum için bu bölüme geçtim. Bu bölümde yazılım ve donanım işleri yaparım öğretmenlikten uzak kalırım kafa dinlerim diye düşünmüştüm. Ama ek dersini almadığımız bir sürü derse girmek zorunda kalıyoruz. Açıkçası hem derse girmek hem de yazılım donanım işleri yapmak bence çok sıkıcı ve gereksiz. Zaten her türlü derse gireceksem kesinlikle sınıf öğretmenliğinde kalmayı tercih ederdim. Yani demem o ki derse girdikten sonra bilişimde, sınıfta veya herhangi bir branşta olduğunun önemi yok. Hem çok sayıda derse girip hem de diğer işleri yapmak ise çok Zor bir iş. Açıkçası alan değişikliği olursa sınıfa geri döneceğim. Bilişimde bir yılda okullardaki ve ilçedeki tüm sorunları çözdüm. Benden iyi bu işi yapan da yok. Ama işte bu sebeplerden benim gibi iyi bir bilişimciyi maalesef kaybedecekler. Sınıfcı olarak çocuklarımızı alıp derslerine girsek en azından yaptığımız iş belli olur. Bu bölümde açıkçası kanal değiştirir gibi yönetmelik ve iş yükünü değiştiriyorlar. Uzak durmakta fayda var derim.

Herkese selamlar.
Son bir senedir aklımda alan değişikliği var. Bilgisayar Öğretmenliği hep ilgimi çeken, uğraşmaktan zevk aldığım bir alan olmuştur.
Aslında bu alanın bu kadar sorunu olduğunu okudukça öğrendim, yine de danışmak istiyorum.
Sınıf öğretmenliğini seviyorum ama sürekli veliler ile uğraşmak, en ufak sıkıntıda velilerin olaya müdahil olma isteği, öğrenciye hatasını söylesen "sen nasıl benim çocuğumun psikolojisini bozarsın" diyen veliler, her velinin kendi çocuğunu en özel öğrenci olarak düşünmesi gibi sebepler beni biraz yıprattı diyebilirim...
Tabi bunların hepsi başıma gelmedi ama sınıf öğretmenliğinde bugün değilse yarın olabilecek şeyler...
Geç tabi daha rahat edersin diyen de oldu, eski düzenini çok ararsın diyen de...

Bilişim şu anda biraz sıkıntıları olan bir alan ama teknoloji çağında önünün açılabileceğini de düşünüyorum.

Sınıf Öğretmenliğinden Bilişim Teknolojileri öğretmenliğine geçiş hakkında sizin görüşleriniz neler?
Selam hocam.
10 yıl sınıf öğretmenliğinden sonra 10 yıldır bilgisayar öğretmeniyim. Yazdıklarınızdan özetle; bu iki branştan hangisinde daha fazla rahat ederim ve daha mutlu olurum sorularını anlıyorum. Okula ve idarecinize göre değişmekle beraber bilgisayar öğretmenliğinde daha rahat edersiniz ama sınıf öğretmenliğinde daha mutlu olursunuz. İş tatmini, saygınlık (bilişimden lgs'de soru çıkmamasından dolayı dersin pek önemsenmemesinden tutun da tamirci gibi görülmenize kadar...) vb özellikler sınıf öğretmenliğinde kesinlikle daha fazla.
Olabildiğince kısa ve net olmaya çalıştım. Önceliklerinizin ne olduğuna göre arayışınızın sonucu değişecektir. Benim branş değiştirme nedenim tamamen farklıydı.
Allah hepimize sabır ve kolaylıklar versin.

Umarım zamanla bu bölüm çok daha iyi yerlere gelir... Bu çağda bu branşın bu hali anlaşılır gibi değil...

• Beğen
Tepkiler: vgm
hocam 8 senedir bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Üniversite de sınıf öğretmenliğinden çift anadal yapıyordum sonradan bıraktım yandal diplomam var. 8 senenin sonunda şuna kanaat getirdim. Bilişimciler kimsenin gözünde öğretmen değil. Öğrenciler zaten kullanmayı biliyor edasında herkes. Sınavdan zayıf alırlar idare sorar. LGS de soru çıkmadığı için zerre değeri yok. 550 öğrenci var okulda yazılımın önemini bilen5 veli anca vardır. geri kalan tıp ve mühendislik sevdasında. Okulda bu sene seçmelilerin değişmesinden dolayı 30 saat dersim oldu. 30 saat dersin yanı sıra idareden sürekli hocam bakar mısın bi şeklinde çağrılıp duruyorum. Sadece bilişimci olunca iş okulla bitmiyor. Öğretmen arkadaşlar format atarmısın getirsem diyor. BTR olsak ohh mis gibi yatıyorsun diyorlar.
Yandala imkan verseler sınıfa geçerim. Öğretmen olduğumu hissetmek istiyorum hocam. Kapımı kapatıp bunlar benim öğrencilerim demek çok istiyorum. Allah hakkınızda hayırlısını versin hocam.

bilgisayar zordur
çok derdi vardır
lafı sözü bitmez
işi düşenin selam vereceği bir duruma sokar insanı maalesef
aaaaaaah ah
neler çekiyoruz bir bilseniz hocam

Bu forum bilişim branşından nasıl alan değişikliği ile kaçarım diye mesajlarla doluyken bilişime geçmeye çalışan arkadaşlara şaşırdım gerçekten. Nasıl bir branşsa artık dışı seni içi beni yakar misali. Bir bilisimci olan pişman bir de olmayan :)

Bu forum bilişim branşından nasıl alan değişikliği ile kaçarım diye mesajlarla doluyken bilişime geçmeye çalışan arkadaşlara şaşırdım gerçekten. Nasıl bir branşsa artık dışı seni içi beni yakar misali. Bir bilisimci olan pişman bir de olmayan :)
Hocam işin içine girmeden bilinmiyor tabi ki.
Sınıf öğretmenliğinin de sıkıntısı çok mesela... Yer değiştirmeden tutun da velilerin tutumlarına kadar... Her velinin sürekli olur olmaz talepleri, mesleki olarak zorluğu, biraz sesiniz yükselse çocuğumun psikolojisini bozdun diye 50 yere şikayetler. Mesela geçen sene başka bir öğretmen arkadaşım 2 farklı velisi tarafından şikayet edildi, birisi fazla ödev veriyor diye, diğeri az ödev veriyor diye şikayet etmiş CİMER'e :)
Dikkat eksikliği ve yoğun davranış problemi olan bir öğrencimiz vardı, ailesini çağırıp RAM'a yönlendirmek istedik. Öğretmenin yolunu kesmişler, nasıl benim çocuğuma engelli dersin diye.. Oysa alakası yok...
İlkokulda veliler çok işin içinde maalesef. Hele biraz merkez okuldaysanız eyvah eyvah...
Yer değiştirmek isteseniz, il içi/il dışı 300 puanla kıpırdayamıyorum...
30-40 hatta 50+ öğrencilik sınıflar. Herkese yetişmek mümkün değil.
Yeterince öğrendiler mi, dahasını yapabilir miyim, eksik kalan oldu mu düşünceleri...
Vicdani olarak da ağır bir meslek. Bir nevi geleceği sizinle şekilleniyor.
O yüzden psikolojik olarak yıprattı biraz...
Umarım sizin branşınız da hak ettiği değeri görür de sorunlarınız çözülür.
Bu çağda bu branşın el üstünde tutulması lazım.

Sınıf öğretmenliğinin de sıkıntısı çok mesela... Yer değiştirmeden tutun da velilerin tutumlarına kadar... Her velinin sürekli olur olmaz talepleri, mesleki olarak zorluğu, biraz sesiniz yükselse çocuğumun psikolojisini bozdun diye 50 yere şikayetler. Mesela geçen sene başka bir öğretmen arkadaşım 2 farklı velisi tarafından şikayet edildi, birisi fazla ödev veriyor diye, diğeri az ödev veriyor diye şikayet etmiş CİMER'e :)
Dikkat eksikliği ve yoğun davranış problemi olan bir öğrencimiz vardı, ailesini çağırıp RAM'a yönlendirmek istedik. Öğretmenin yolunu kesmişler, nasıl benim çocuğuma engelli dersin diye.. Oysa alakası yok...
İlkokulda veliler çok işin içinde maalesef. Hele biraz merkez okuldaysanız eyvah eyvah...
Yeterince öğrendiler mi, dahasını yapabilir miyim, eksik kalan oldu mu düşünceleri...
En azından kadron var, dersin var, normun var

Biz bilişimden kaçabilmek için yollar arıyoruz, hocam da sınıf tan bilişime geçmeye çalışıyor. Hayat çok garip. 17. yılımdayım bezdim hocam, sınıfta en azından yaptığın iş belli, bir itibarın var saygı var. Bizim branşa geçersen saygıyı ve her türlü işe koşmayı düşün.

bilişimde de 300 puanla kıpırdanmaz çünkü norm yok, ders çok az

Herkese selamlar.

Hocam yapmayın çok pişman olursunuz. Ben uzun yıllar sonra İngilizce öğretmenliğini bitirdim. Herkes kaçış peşinde burdan. Bizim branş öğretmenleri çok yüksek puanlarını ve değerli zamanlarını bu bölüme heba etmişlerdir maalesef. Aslında eğitime inanılmaz katkısı olabilecek bir grup sistematik bir şekilde demoralize edilip harcanıyor. Ben mutlu olan bilişimci pek görmedim. Mutlu olanlar varsa ses versin :) Sırrını sorcam.
İnanın Bilişime geçerseniz her türlü angarya, teknik iş, sorun sizin sorumluluğunuzda görülecek. Ayrıca idare ve müdür yard ile çok fazla muhatap olmak zorunda kalacaksın. Bence bizim branşa geçeceğine idareci olmayı düşün derim.

İleride idarecilik vs düşünürseniz en güzeli ilkokul kısmı. 2 sene idarecilik yaptım görevlendirme ile ortaokul kısmı çok yoruyor hocam. 5 -6 lar çocuk, 7-8 ler ergen olarak geliyor.

Hocam ben baştan öğretmenlik okuyacak olsam yani bana sorsalar en son seçeceğim branş bilgisayardır okuması ayrı çile kpss ayrı çile atanırsın hem öğretmensindir hem memur hem de tamirci ders saati az ama btr olunca tüm gün okuldasın yine de siz bilirsiniz
Selam hocam.
10 yıl sınıf öğretmenliğinden sonra 10 yıldır bilgisayar öğretmeniyim. Yazdıklarınızdan özetle; bu iki branştan hangisinde daha fazla rahat ederim ve daha mutlu olurum sorularını anlıyorum. Okula ve idarecinize göre değişmekle beraber bilgisayar öğretmenliğinde daha rahat edersiniz ama sınıf öğretmenliğinde daha mutlu olursunuz. İş tatmini, saygınlık (bilişimden lgs'de soru çıkmamasından dolayı dersin pek önemsenmemesinden tutun da tamirci gibi görülmenize kadar...) vb özellikler sınıf öğretmenliğinde kesinlikle daha fazla.
Olabildiğince kısa ve net olmaya çalıştım. Önceliklerinizin ne olduğuna göre arayışınızın sonucu değişecektir. Benim branş değiştirme nedenim tamamen farklıydı.
Allah hepimize sabır ve kolaylıklar versin.etmen

Hocam ben baştan öğretmenlik okuyacak olsam yani bana sorsalar en son seçeceğim branş bilgisayardır okuması ayrı çile kpss ayrı çile atanırsın hem öğretmensindir hem memur hem de tamirci ders saati az ama btr olunca tüm gün okuldasın yine de siz bilirsiniz
Gerçekten branşınızın sokulduğu duruma üzüldüm hocam. Umarım şartlarınız çok daha iyi hale gelir.

Geri