alan/bölüm veya atölye/laboratuar şefliği ek dersinin maaş karşılığından kesilmesi

Kodla Büyü

runalone

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar çok saçma olacak ama.. bu konu ile ilgili görüş yazısı varmıdır?? elinde olan varsa paylaşabilirmi??

Hocam resmi bir yer gösteremeyeceğim ama önceden şöyle bir durum vardı. Resmi olarak bölüm şefliği vs. konular "ek ders" olarak geçmekteydi. Sonra burada ki "EK" ibaresi çıkartılarak "ders" niteliği taşıdığı için maaş karşılığı sayıldı. Sonrasında "EK " ibaresi geri geldi ve maaş karşılığı olarak değil direk ek ders sayıldı. Derslerde maaşı doldurmasanız bile bunlar "EK" ibaresinden dolayı direk EK DERS olarak yazılmaya başlandı. O kadar hızlı kelimeler değişiyor ki kimse yetişemiyor :D o yüzden ek ders yönetmeliğinde bahsettiğim durumu görebilirsiniz.

(3) (Değişik: 28/11/2019 tarihli ve 1810 sayılı CK) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde bir öğretim yılında dört haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir. (4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir. (5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

2019 yılında ek ibaresi tekrar geldi hocam denk geldi koymak istedim. Hocam diğer tarafta sen bulmuşsun bunu göstermen yeterli EK ibaresi olduğu anda ekders direk yazılır. Maaş karşılığı ders sayısına bakılmaksızın.

Son düzenleme:
Geri