Alan şefi ek ders adaletsizliği

Kodla Büyü
germosa' Alıntı:
arkadaşlar,

geçen sene iki öğretmen olarak 32 şer saat derse girdik ben 15 saat ek ders aldım. alan şefi 25 saat ek ders aldı. burada bir adaletsizlik yok mudur?

bu sene de böyle başladı devam etmesi durumunda söyleyeceğim. 10 saat ek dersi yine bedavadan alsın sorun değil ama ders saati o zaman ona göre ayarlansın ve sonuçta 25 e 15 değil 20 ye 20 olsun. ne düşünüyorsunuz.
Hocam mahkeme kararı aldıkları ek ders eşit olur demiyor ki. Dersler eşit dağıtılır ondan sonra şeflikler verilir diyor. Siz de dersleri edit dağıtıp üzerine seflikleri vermişsiniz. Mahkeme kararında 107 saat ek dersi dagitirken onun içinde şeflikler yok. Öyle olsa hem toplamda dağıtıp hem de ayrıca verilir der mi.

bilisimmeslek' Alıntı:
germosa' Alıntı:
KaRuB' Alıntı:
Germosa Hocam.Sizin sorununuz özelden genele yorum yapmanız. Sizin iddianıza göre sizin şef iş yapmıyor diye ek ders eşit dağıtılmaz.Ders eşit dağıtılır. Ek ders ful olmuyorsa şefin +10 saat avantajı vardır. Bunun karşılığında da işleri yapmak zorunda . Ha yapmıyorsa idare şefliği bıraktırabilir.

hocam hala şefin fazla alabileceğini savunuyorsunuz.

bakın sivas anadolu teknik m.l de bu durum olmuş durumu eğitim-bir sen üyesi adına idare mahkemesine taşımış ve davayı kazanmışlar. sivas idare mahkemesi durumun adaletsiz oldugunu şeflikler verilmeden derslerin dağıtılması hakkında karar vermiş üstte linki paylaştım.

yani diyorki 80 saatten şefliği çıkarıp 70/(öğretmen sayısı yapamazsınız), 80/(öğretmen sayısı) yaparsın.

galiba anlatamıyorum durumu neyse.
Hocam 10 saat Şefliği de toplamla birlikte öğretmen sayısına bolerseniz şefe verilmesi gereken 10 saati öğretmenlere de vermiş olursunuz.

Hayir. Sefligi de toplamla birlikte bolersek herkesin alacagi ders yuku ortaya cikar.

80/2=40

Sef 30 saat fiili girer 20 ek alir
Ogretmen 40 saat fiili girer 20 ek alir.

10 saat seflik de sonucta ders yuku ve norm hesabina ders gibi katilir.

ulubey38' Alıntı:
Koordinatorluk yok galiba. Butun derslere ortak mi giriyorsunuz. Eger boyleyse 10 saat fazla alir. Eger grup olusmuyorsa tek giriyorsaniz, Ders yukune seflikte eklenip ders saati esit dagitilir

Tek giriyoruz eklemeden dagitiyorlar. Koordinatorlukde ben degil o gidio 15 kisiden az diye tek hocaymis.

Yonetmelige baktiginizda toplam ders yukune seflik eklenir ikiye boldugunuzde girmeniz gereken ders saati cikar. Koordinatorlukte tek grup cikiyorsa 24+seflik=34 saat koordinatorluk cikar ,alan sefi en fazla 14 saat alabilir. buyuksehirde degilse okulunuz sizde18 saat alabilirsiniz. Ogrencilerin hepsi ayni yerdemi staj goruyorda tek ogretmen bakiyor koordinatorluge

germosa' Alıntı:
ulubey38' Alıntı:
Koordinatorluk yok galiba. Butun derslere ortak mi giriyorsunuz. Eger boyleyse 10 saat fazla alir. Eger grup olusmuyorsa tek giriyorsaniz, Ders yukune seflikte eklenip ders saati esit dagitilir

Tek giriyoruz eklemeden dagitiyorlar. Koordinatorlukde ben degil o gidio 15 kisiden az diye tek hocaymis.
Kaç sınıfınız var, sınıf mevcutları kaç, kaç öğrenci kaç farklı işletmeye gidiyor? Bunları yazın. Olması gerekeni yazalım.

Ne var ne yok eşit dağıtılması gerekir.Sonuçta norm kadro hesaplanırken tamamı (dersler pbo koordinatörlük vb)hesaba katılıyor ve öğretmen ihtiyacı ortaya çıkıyor.
1-2 saat fark olur ancak dersler bölündükten sonra şeflik vb. eklenmesi doğru değil.
Beğenmeyen yada 29 saat ek ders isteyen şeflikten istifa etsin kimse zorla şeflik yapmıyor.

İşte meslek liselerine doğru düzgün adamları müdür veya müdür yardımcısı olarak atamazsan (iğneleme yapmıyorum), öğretmenleri böyle birbirine düşürürsün.
7-8 yıllık şeflik yapıyorum. Her zaman bölüm öğretmenleriyle ek dersimiz eşit olmuştur. Tabi imkanlar uygun olursa bölümün diğer öğretmenlerinin 29 saat ek ders almasını sağlarım. Şef olarak ben 34 saat derse girerken diğer arkadaşların aynı ek ders için 44 saat derse girmesi lazım. Şeflik bu.

Ayrıca yönetmeliğe göre de eşit dağıtılması esastır.

germosa' Alıntı:
arkadaşlar,

geçen sene iki öğretmen olarak 32 şer saat derse girdik ben 15 saat ek ders aldım. alan şefi 25 saat ek ders aldı. burada bir adaletsizlik yok mudur?

bu sene de böyle başladı devam etmesi durumunda söyleyeceğim. 10 saat ek dersi yine bedavadan alsın sorun değil ama ders saati o zaman ona göre ayarlansın ve sonuçta 25 e 15 değil 20 ye 20 olsun. ne düşünüyorsunuz.
..
düşünceniz doğru ama üslubunuz hatalı hocam.

BİR ALAN ŞEFİ OLARAK SÖYLÜYORUM.
Tüm işi alan şefi yapsa, ders öğretmeni 17:30 da zil çalınca 17.31 de okulu terk etse bile;
Alan şefine Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde sayılan görevlerini yapmak üzere 10 saat planlama bakım görevi verilmiştir.

Ve bu görev yasalarla EKDERS görevi olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile maaş karşılığı girilen dersler çıktıktan sonra kalan tüm ek ders görevleri EŞİT DAĞITILMALIDIR.
germosa' Alıntı:
ulubey38' Alıntı:

..
KOORDİNATÖRLÜĞÜN DAĞITILMAMASI gibi bir durum TÜM ÖĞRENCİLER AYNI İŞLETMEYE GİTMİYORSA söz konusu değildir. Sadece tüm öğrencileriniz aynı işletmeye gidiyorsa kanun göreği tek öğretmen görevlendirilir. Aksi takdirde her ikinize de görev veliri
.............
Sınıf sayılarınızı ve sınıflardaki öğrenci sayılarınızı yazarsanız almanız gereken dersler ve ekders hakkında ayrıntılı bilgi verebiliriz...

myesil' Alıntı:
İşte meslek liselerine doğru düzgün adamları müdür veya müdür yardımcısı olarak atamazsan (iğneleme yapmıyorum), öğretmenleri böyle birbirine düşürürsün.
7-8 yıllık şeflik yapıyorum. Her zaman bölüm öğretmenleriyle ek dersimiz eşit olmuştur. Tabi imkanlar uygun olursa bölümün diğer öğretmenlerinin 29 saat ek ders almasını sağlarım. Şef olarak ben 34 saat derse girerken diğer arkadaşların aynı ek ders için 44 saat derse girmesi lazım. Şeflik bu.

peki hocam bu durumu ilk kimle görüşmeli, alan şefi, müdür, müdür yrd?

germosa' Alıntı:
myesil' Alıntı:

peki hocam bu durumu ilk kimle görüşmeli, alan şefi, müdür, müdür yrd?
....
hocam bir üst mesajımda da yazdım. birşeyleri konuşmadan önce elinizde gerçek ders yükünüz olsun. bunun için yukarıda da belirttim. sınıf sayılarınızı öğrenci sayıları ile birlikte yazarsanız ders yükünüzü burdaki arkadaşlar hesaplar.

çünkü sizin söylediğiniz gibi her şube 14 öğrenciden oluşuyorsa
14 + 18 + 2 (Mesleki Gelişim) + 26 = 60 saat ders + 10 saat şeflik = 70 saat ders yükü yapar
70 / 2 = 35 saat öğretmen başına ders düşer
........
Ama öğrenci sayıları NORM KADRO YÖNETMELİĞİ MADDE - 22 - Ç ye göre daha fazla grup oluşturmasına imkan veriyorsa alacağınız ders ücreti artar
10. sınıflar / 0 - 20 / 21 - 30 / 31 -
11. sınıflar / 0 - 16 / 17 - 24 / 25 - 32 / 33 -
12. sınıflar / 0 - 16 / 17 - 24 / 25 - 32 / 33 -
........
tüm bunları hesapladıktan sonra. Ders yükünün dağıtılmasında bir aksaklık varsa
- önce alan şefinizle durumun adil olmadığını konuşun,
- inat ederse müdür baş yardımcınız ile konuşun,
- yine bir şey değişmezse okul müdürlüğüne dilekçe yazın. Dilekçenize burda paylaştığınız mahkeme kararını da eklerseniz daha rahat sonuç alırsınız

mrb hocam bulunduğum okulda bölümümüzde 40 saat kordinatörlük var ve 3 hocayız, bu dağılım şöyle yapılmakta bölüm şefi 16 saat maaş karşılığı + 10 saat alan şefliğinden + 14 saat kordinatörlükten ücret almakta diğer hoca 18 maaş karşılığı + 12 saat kordinatörluk almakta ben ise 20 saat maaş karşılığı 13 saat kordinatörlük alıyorum sizce bu hem maaş karşılığı olarak hemde ek ders dağılımı olarak haksız bir uygulama değil midir. bunun için ne yapabilirim.

h.beyhan' Alıntı:
mrb hocam bulunduğum okulda bölümümüzde 40 saat kordinatörlük var ve 3 hocayız, bu dağılım şöyle yapılmakta bölüm şefi 16 saat maaş karşılığı + 10 saat alan şefliğinden + 14 saat kordinatörlükten ücret almakta diğer hoca 18 maaş karşılığı + 12 saat kordinatörluk almakta ben ise 20 saat maaş karşılığı 13 saat kordinatörlük alıyorum sizce bu hem maaş karşılığı olarak hemde ek ders dağılımı olarak haksız bir uygulama değil midir. bunun için ne yapabilirim.

2 saat dersini bolum sefine vermen lazim. Herkes 18 saat derse girer. Koordinatorluk dagilim normal.

http://ogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/ ... iiklii.pdf

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi
MADDE 88- (1) (Değ: 13/09/2014-29118 RG) İşletmelerdeki mesleki eğitimle staj
çalışmalarının planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya
çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devamsızlık ve disiplin durumlarının
izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla okulda alanı atölye, laboratuvar ve meslek
dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenler arasından koordinatör öğretmen
görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez.
Koordinatör olarak görevlendirilen öğretmenlerin isimleri ilgili işletmeye bildirilir.
(2) Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:
a) Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak
öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders
görevi verilir.

b) (Değ: 13/09/2014-29118 RG) İşletmelerde mesleki eğitim ek ders görevi
verilmesinde işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası
uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman
gibi ölçütler esas alınır. Hangi güzergâhtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ek ders
görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre
başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu
planlama da göz önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu
kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ek ders görevi verilmez. Yarıyıl ve yaz
tatilinde staj yapan öğrenciler ile varsa mesleki eğitim gören öğrenciler için işletme ve
öğrenci sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılır ve belirlenecek program
çerçevesinde öğretmen görevlendirilir.
c) (Değ: 13/09/2014-29118 RG) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek
ders saati sayısı; Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders
Saatlerine İlişkin Karar gereği ilgili alanın alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin
ek ders görevinden sayılan planlama, bakım ve onarım ek ders saatleri toplamı ile
işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı
meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.
ç) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün
belirlenmesinde, işletmelere öğrenci gönderilen alandaki/dallardaki sınıfların işletmelerde
eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup
sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının
belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve
Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
d) Yürürlükten Kaldırıldı. (Değ: 13/09/2014-29118 RG)
e) Bir alanda koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye,
laboratuvar ve meslek dersleri öğretmeninin bulunmaması durumunda bu alana yakın alan
öğretmenlerine öncelik vermek üzere diğer alan öğretmenlerine koordinatörlük görevi verilir.
f) Koordinatör öğretmenin görevlendirilmesi, öğrencinin işletmede bulunduğu
günlerde yapılır. Aynı işletmede aynı alanda mesleki eğitim gören 15 öğrenciye kadar bir
koordinatör öğretmen görevlendirilir. Bu kapsamda aynı öğrenci gurubu için haftada bir defa
ve yalnız bir öğretmene koordinatörlük görevi verilir.
g) (Değ: 13/09/2014-29118 RG) İl sınırları dışındaki işletmelerde mesleki eğitim
gören öğrencilere koordinatörlük görevi, mahallinde alanla ilgili eğitim yapan okuldaki
öğretmenlerle karşılanır. Bunun mümkün olmaması hâlinde, öğrencilerin kayıtlı olduğu
okulca görevlendirilecek öğretmenlerle bu görev yerine getirilir. Ancak staj çalışmalarının
izlenmesi için il sınırları dışında öğretmen görevlendirilmez.
ğ) Okul yönetimi, koordinatör öğretmenlerin görevlerini verimli şekilde yerine
getirmeleri hususunda denetim ve rehberlik yapar.
(3) Aynı alanda birden fazla okulun öğrencisinin mesleki eğitim gördüğü işletmelerde,
okullar arasında işbirliği yapılarak koordinatörlük görevi bir okul müdürlüğünce yerine
getirilebilir.
(4) Okulda atölye ve laboratuvar kurulmaması veya yeterli donatım bulunmaması
hâlinde sektörle işbirliği çerçevesinde yapılan protokol kapsamında işletmelerin eğitim
birimlerinde alan/dal derslerinin eğitim ve öğretimi için görevlendirilen öğretmenlerin bu
görevleri koordinatörlük kapsamında değerlendirilmez.
(5) Koordinatörlük görevi, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders
ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 8 inci maddesi kapsamında yapılan faaliyetler için
verilmez. İşletmelerde mesleki eğitim gören mesleki açık öğretim lisesi öğrencileri ile
örgün mesleki eğitim gören öğrencilerin koordinatörlük görevi birlikte planlanabilir.

+

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/normkadr ... dro_1.html

Norm kadro belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar

MADDE 22- (1) Okul ve kurumların yönetici ve öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar şunlardır:

a) Müdür norm kadrosu verilme şartlarını taşımayan hiçbir eğitim kurumuna müdür yardımcısı normu verilmez.

b) Müdür yardımcısı norm kadrosunun belirlenmesinde esas alınan öğrenci sayısına, o okula kayıtlı bulunan ana sınıfı, uygulama sınıfı, alt özel eğitim sınıfı öğrencileri de dâhil edilir.

c) Alan itibarıyla ders yükünün hesaplanmasında;

1) O alan içinde aylık karşılığı okutulması gereken dersler birlikte dikkate alınır.

2) Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin, atölyelerdeki makine ve teçhizatın bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması kapsamında yaptıkları göreve ilişkin ders saatleri de dikkate alınır.

ç) Mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kuramlarında alan/dal derslerine ilişkin ders yükü, haftalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4'ten fazla grup oluşturulamaz ve gruplar

1) 9 uncu ve 10 uncu sınıflarda, 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31' den fazla öğrenci için 3,

2) 11 inci ve 12 nci sınıflarda, 847 öğrenciye kadar 1, 17-25 öğrenciye kadar 2, 25-33 öğrenciye kadar 3, 33 ve daha fazla öğrenci için 4,

olacak şekilde oluşturulur. Ancak, kaynaştırma yoluyla eğitimine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bulunduğu gruplarda, gruplar ikiye bölünür. Öğretmenlerin ayrı fiziki ortam ve laboratuvarlarda veya grup çalışması yaptıkları makine, araç ve gereçle işledikleri dersler gruplara ayrılır, ders yükü de buna göre belirlenir.

SONUÇ

Ek ders ücreti eşit dağıtılmaz, ders yükü eşit dağıtılır. Şeflik görevi için verilen ek ders görevleri maaş karşılığına sayılmadığı için (bknz. Ek ders yönetmeliği) zaman zaman ek ders ücretleri farklı çıkar. Yüzyüze ders miktarına göre değişen bazı durumlarda bu fark 10 saate kadar çıkabilir.

ÖRNEK:
Bir alanda 50 saat ders vardır. 1 adet bölüm şefi, 1 adet atölye şefi ve 1 adetde öğretmen vardır. ayrıca 30 saat koordinatörlük vardır.

ders yükü 50+10+6 (ders+bölüm şefliği+atölye şefliği) = 66 ise

66/3=22 olur.

bölüm şefi 13 saat ders + 10 saat şeflik + 10 saat koordinatörlük alır.(21 saat ek ders ücreti)

atölye şefi 17 saat ders + 6 saat şeflik + 10 saat koordinatörlük alır.(17 saat ek ders ücreti)

öğretmen 20 saat ders (burada 22 ders verilmez çünkü şefler maaş karşılığını dolduramamış henüz) + 10 saat koordinatörlük + saat rehberlik/kulüp alır. (14 saat ek ders ücreti)

ÖRNEK:
Bir alanda 70 saat ders vardır. 1 adet bölüm şefi, 1 adet atölye şefi ve 1 adetde öğretmen vardır. ayrıca 30 saat koordinatörlük vardır.

ders yükü 70+10+6 (ders+bölüm şefliği+atölye şefliği) = 86 ise

86/3=28-29-29 olur.

bölüm şefi 20 saat ders + 10 saat şeflik + 10 saat koordinatörlük alır.(22 saat ek ders ücreti)

atölye şefi 22 saat ders + 6 saat şeflik + 10 saat koordinatörlük alır.(20 saat ek ders ücreti)

öğretmen 28 saat ders + 10 saat koordinatörlük + saat rehberlik/kulüp alır. (22 saat ek ders ücreti)

h.beyhan' Alıntı:

bölüm şefi:14 ders +10 şeflik + 13 koordinatörlük (24 ek ders ücreti)
öğretmen:20 ders + 13 koordinatörlük (15 ek ders ücreti)

Bu durumda milli eğitim müdürlüğü bölüm şefine başka bir okulda 6 saatlik ders tamamlama görevi verebilir.

konuyu yeni bir üyenin açması gayet doğal sayın hocam.
bellki ki hocamızın karşılaştığı problemler olmuş ve bunlar hakkında meslektaşlarından (tecrübeli ve deneyimli) bilgi alışverişinde bulunabileceği güvenli liman olarak görmüş olabilir

saygılar.

Evet hocam yeni üyeyim ve meslekte bu ikici senem geçen sene aday öğretmeniz diye boş güne nöbet, döner sermayeye sokulmama, bölümümde fazladan kordinatörlük olmasına rağmen ben 8 saat kordinatörlük alırken bölüm şefi 16 saat kordinatörlük başka bölümden bir hoca 12 saat kordinatörlük müdür de 6 saat kordinatörlük alıyordu bunun gibi bir sürü haksızlıklar yapıldı ve bu sene de yapılmaya çalışılıyor. Mesela üsteki yazıda da belirtiğim gibi bölüm şefi neredeyse ful alırken ben 13 saat kordinatörlük alıyorum bunu geçenlerde müdürle konuşmak istedim daha fazla veremeyiz çünkü ders programın uygun değil dedi. Fakat çoğu hoca 30 saat fiili olarak girmesine rağmen onların iki buçuk günü boşaltılıp 2 gün kordinatörlük yarım günde egzersiz verilebiliyor benim ise 20 saat maaş karşılığı idi itiraz etim diye rehberlikte alınınca 19 saate düştü ve buna rağmen bana kordinatörlük için uygun zamanın yok deniliyor ücreti geçtim bari düzgün bir program yapılsın ama o bile yapılmıyor geçen sene aday öğretmensin idare et diyorlardı şimdide yeni öğretmensin idare et diyorlar ne yapacağımı bilemedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim hocam.

h.beyhan' Alıntı:
Evet hocam yeni üyeyim ve meslekte bu ikici senem geçen sene aday öğretmeniz diye boş güne nöbet, döner sermayeye sokulmama, bölümümde fazladan kordinatörlük olmasına rağmen ben 8 saat kordinatörlük alırken bölüm şefi 16 saat kordinatörlük başka bölümden bir hoca 12 saat kordinatörlük müdür de 6 saat kordinatörlük alıyordu bunun gibi bir sürü haksızlıklar yapıldı ve bu sene de yapılmaya çalışılıyor. Mesela üsteki yazıda da belirtiğim gibi bölüm şefi neredeyse ful alırken ben 13 saat kordinatörlük alıyorum bunu geçenlerde müdürle konuşmak istedim daha fazla veremeyiz çünkü ders programın uygun değil dedi. Fakat çoğu hoca 30 saat fiili olarak girmesine rağmen onların iki buçuk günü boşaltılıp 2 gün kordinatörlük yarım günde egzersiz verilebiliyor benim ise 20 saat maaş karşılığı idi itiraz etim diye rehberlikte alınınca 19 saate düştü ve buna rağmen bana kordinatörlük için uygun zamanın yok deniliyor ücreti geçtim bari düzgün bir program yapılsın ama o bile yapılmıyor geçen sene aday öğretmensin idare et diyorlardı şimdide yeni öğretmensin idare et diyorlar ne yapacağımı bilemedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim hocam.

hocam bu işin idare edilecek tarafı yok, alenen adam kayırma+mobbing yapılıyor. sendikalıysan git sendikaya değilsen yönetime dilekçe yaz olmadı milli eğitime çık. bu iş öyle yeni öğretmensin idare et işi değil.

haklıysan kimse başa çıkamaz.

germosa' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:

hocam bu işin idare edilecek tarafı yok, alenen adam kayırma+mobbing yapılıyor. sendikalıysan git sendikaya değilsen yönetime dilekçe yaz olmadı milli eğitime çık. bu iş öyle yeni öğretmensin idare et işi değil.

hocam zaten itiraz etmeyi düşünüyorum. özelikle de program yüzünden kordinatörlük verilememesini. Fakat yönetimin yukarıda anlattığım gibi bazı hocaların programını iki buçuk güne bazılarının da tüm haftaya dağıtılması gibi bir yetkisi var mı ? Yani ben itiraz ettiğimde, program uymuyor seninkini değiştirirsem diğerlerinin de değişmem gerekiyor diye bazı şeyler söyledi. bu söyledikleri yönetimi haklı çıkarırmı acaba.

mevzuat' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:

Bu durumda milli eğitim müdürlüğü bölüm şefine başka bir okulda 6 saatlik ders tamamlama görevi verebilir.

hocam buradaki yönetmelikten yola çıkarak kesin bir şey söylenemez bence ama şöyle bir gerçek var oda sivasta ki mahkeme kararının bölüm öğretmeni lehine çıkmasıdır. buradan kesin bir yargıya varmak gerekirse mahkeme kararını baz almak daha doğru olur diye düşünüyorum. Ayrıca sorun sadece bu değil hocam bu paylaştığınız yönetmelikte de yazdığı gibi dersine girdiğim sınıfta kaynaştırma öğrencisi olmasına rağmen yönetim 10. sınıfların atölye dersini bölmeme izin vermedi. böyle bir şey yapmaya yetkisi var mı acaba veya buradaki yönetmelikte belirtmemiş fakat sınıfın bölünmesi için gerçekten de başka şartlar da mı gerekiyor. yani bir kaynaştırma öğrencisinin olması yeterli değilmidir.

h.beyhan' Alıntı:
mevzuat' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:

hocam buradaki yönetmelikten yola çıkarak kesin bir şey söylenemez bence ama şöyle bir gerçek var oda sivasta ki mahkeme kararının bölüm öğretmeni lehine çıkmasıdır. buradan kesin bir yargıya varmak gerekirse mahkeme kararını baz almak daha doğru olur diye düşünüyorum. Ayrıca sorun sadece bu değil hocam bu paylaştığınız yönetmelikte de yazdığı gibi dersine girdiğim sınıfta kaynaştırma öğrencisi olmasına rağmen yönetim 10. sınıfların atölye dersini bölmeme izin vermedi. böyle bir şey yapmaya yetkisi var mı acaba veya buradaki yönetmelikte belirtmemiş fakat sınıfın bölünmesi için gerçekten de başka şartlar da mı gerekiyor. yani bir kaynaştırma öğrencisinin olması yeterli değilmidir.
.
yeterli fiziki mekan varsa tabiki bölerek işlemeniz esastır. sınıf bölünmese bile derse iki öğretmen girebilir (grup sayısına göre 10. sınıflarda 3 öğretmen bile girebilir) burda esas olan aslında tek şey var o da sınıftaki öğrenci sayısının grup oluşturmak için yeterli sayıya ulaşmasıdır.

h.beyhan' Alıntı:
germosa' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:

hocam zaten itiraz etmeyi düşünüyorum. özelikle de program yüzünden kordinatörlük verilememesini. Fakat yönetimin yukarıda anlattığım gibi bazı hocaların programını iki buçuk güne bazılarının da tüm haftaya dağıtılması gibi bir yetkisi var mı ? Yani ben itiraz ettiğimde, program uymuyor seninkini değiştirirsem diğerlerinin de değişmem gerekiyor diye bazı şeyler söyledi. bu söyledikleri yönetimi haklı çıkarırmı acaba.
..
hocam ders yükü eşit dağıtılır diyor her yerde. biri 47 - 49 alırken diğeri 39 alamaz. verirsin okul idaresine dilekçeni paşa paşa ayarlarlar.
ders programına gelince yine yönetmelik gereği dersler haftanın günlerine eşit dağıtılır diyor. siz koordinatörlük aldığınızda sizinde durumunuz aynı olacaktır.
norm kadro yönetmeliğindeki grup sayılarını dikkate alarak alan ders yükünüzü hesaplayın. buna göre okul idaresine dilekçe verin derim. eğer hesaplama konusunda sıkıntı yaşıyorsanız. sınıf sayınızı öğrenci sayıları ile birlikte burda paylaşırsanız deneyimli hocalarımız size yardımcı olacaktır

örnek :
10a - 20 öğrenci
10b - 20 öğrenci
11a - 23 öğrenci
1 alan şefi
2 atölye / lab şefi gibi...

BaRBaRYaN' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:
mevzuat' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:

.
yeterli fiziki mekan varsa tabiki bölerek işlemeniz esastır. sınıf bölünmese bile derse iki öğretmen girebilir (grup sayısına göre 10. sınıflarda 3 öğretmen bile girebilir) burda esas olan aslında tek şey var o da sınıftaki öğrenci sayısının grup oluşturmak için yeterli sayıya ulaşmasıdır.

hocam benim dersine girdiğim 10. sınıfların sınıf mevcudu 9 fakat yukarıda paylaştığınız yönetmelikte de belirtiği gibi kaynaştırma öğrencisi varsa atölye derslerine 2 hocanın girebileceği belirtiliyor. buna rağmen bizim okulda yönetim iki hocanın giremeyeceğini söyledi. sınıfın bölünebilmesi için farklı şartlar da gerekiyor mu acaba.

BaRBaRYaN' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:
germosa' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:

..
hocam ders yükü eşit dağıtılır diyor her yerde. biri 47 - 49 alırken diğeri 39 alamaz. verirsin okul idaresine dilekçeni paşa paşa ayarlarlar.
ders programına gelince yine yönetmelik gereği dersler haftanın günlerine eşit dağıtılır diyor. siz koordinatörlük aldığınızda sizinde durumunuz aynı olacaktır.
norm kadro yönetmeliğindeki grup sayılarını dikkate alarak alan ders yükünüzü hesaplayın. buna göre okul idaresine dilekçe verin derim. eğer hesaplama konusunda sıkıntı yaşıyorsanız. sınıf sayınızı öğrenci sayıları ile birlikte burda paylaşırsanız deneyimli hocalarımız size yardımcı olacaktır

örnek :
10a - 20 öğrenci
10b - 20 öğrenci
11a - 23 öğrenci
1 alan şefi

hocam yönetimin de kordinatörlük saatini az vermesinin sebebi de zaten programda yer olmamasıymış. diğer bölümlerden hocalar 30 saat fiili olarak girdikleri halde programlarına 16 saat kordinatörlük konulabiliyorken, ben ise 19 saat fiili olarak girmeme rağmen, benim programıma kordinatörlük koyabilmek için yer bulamıyorlarmış.

10. sınıflarda 9 öğrenci
11. sınıflarda 14 öğrenci
12. sınıflarda 13 öğrenci
1 alan sefi 2 de bölüm öğretmeni var. dal şefliği yok

h.beyhan' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:
germosa' Alıntı:
h.beyhan' Alıntı:

..

örnek :
10a - 20 öğrenci
10b - 20 öğrenci
11a - 23 öğrenci
1 alan şefi

hocam yönetimin de kordinatörlük saatini az vermesinin sebebi de zaten programda yer olmamasıymış. diğer bölümlerden hocalar 30 saat fiili olarak girdikleri halde programlarına 16 saat kordinatörlük konulabiliyorken, ben ise 19 saat fiili olarak girmeme rağmen, benim programıma kordinatörlük koyabilmek için yer bulamıyorlarmış.

10. sınıflarda 9 öğrenci
11. sınıflarda 14 öğrenci
12. sınıflarda 13 öğrenci
1 alan sefi 2 de bölüm öğretmeni var. dal şefliği yok
...
Sizin alan ders yükünüz
10. sınıflar ... 14 x 2 (kaynaştırma öğrencisinden dolayı) = 28
11. sınıflar ... 20 x 1 (Bu sene mesleki gelişimden dolayı) = 20
12. sınıflar ... 26
.........
Yüzyüze ............. 50
Koordinatörlük .... 24 (Dağıtımda şeflikte eklenip 34 saat dağıtılabilir)
Alan şefliği ........ 10
Toplam ............. 84
...
Alan şefi ........ 20 saat fiili ders
Öğretmen 1 ... 20 saat fiili ders
Öğretmen 2 .... 10 saat fiili ders + 10 saat Mesleki Gelişim (9. sınıflar - Bu ders maaş karşılığı girilebilir)
Ekdersler (34 koordinatörlük + 10 şeflik 44 / 3 = 11 + 11 + 12)
şef ................. 10 şeflik + 2 koordinatörlük
öğretmen 1..... 11 koordinatörlük
öğretmen 2..... 11 koordinatörlük

*** Okul idaresi koordinatörlük hesaplaması yapılırken "alanda yeterli öğretmen yoksa yakın bir alanda öğretmenlik görevlendirilir" maddesine dayanarak diğer alanlardaki fazla koordinatörlük görevlerini sizin alan öğretmenlerine dağıtabilir.
.......
Ama Yönetmelikler gereği dağıtım bu olması gerekiyor.

........ okul müdürlüğüne
Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik 22-c-2 maddesinde "Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin, atölyelerdeki makine ve teçhizatın bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması kapsamında yaptıkları göreve ilişkin ders saatleri de dikkate alınır."denilmektedir.
Aynı yönetmeliğin 22-ç-2 maddesinde "kaynaştırma yoluyla eğitimine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bulunduğu gruplarda, gruplar ikiye bölünür."denilmektedir.
Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 88-2-a maddesinde "Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir. " denilmektedir.
İlgili yönetmelik maddeleri gereğince Bilişim Teknolojileri alanı ders yükünün tekrar hesaplanması, ders programların bu yönetmelik maddelerine göre gözden geçirilmesi hususunda
gereğini arz ederim

al hocam sana dilekçe örneği :)

Hocam kaynaştırma öğrencisinin bulunduğu sınıfı bölmüyorlar sorunda orada zaten. geçen hafta yönetmeliği götürdüm müdür yardımcısına, değerlendirip sana döneceğiz dediler ve sonuç olarak atelye içinde başka bir sınıf olacakmış bu kaynaştırma öğrencisi tek ders görecekmiş gibi bir sürü şey söylediler ve rehber öğretmen de yönetmeliği yorumlarken 2 kaynaştırma öğrencisi olması gerekiyor dedi. bu konu ile ilgili başka şartlarda var mı acaba yönetim neye dayanarak bunları söylüyor.

BaRBaRYaN' Alıntı:
........ okul müdürlüğüne
Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik 22-c-2 maddesinde "Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin, atölyelerdeki makine ve teçhizatın bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması kapsamında yaptıkları göreve ilişkin ders saatleri de dikkate alınır."denilmektedir.
Aynı yönetmeliğin 22-ç-2 maddesinde "kaynaştırma yoluyla eğitimine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bulunduğu gruplarda, gruplar ikiye bölünür."denilmektedir.
Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 88-2-a maddesinde "Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir. " denilmektedir.
İlgili yönetmelik maddeleri gereğince Bilişim Teknolojileri alanı ders yükünün tekrar hesaplanması, ders programların bu yönetmelik maddelerine göre gözden geçirilmesi hususunda
gereğini arz ederim

al hocam sana dilekçe örneği :)

teşekkürler hocam dilekçe örneği için. hocam peki dilekçeyi yönetime verdikten sonraki süreç nasıl ilerliyor ve okul yönetimi kordinatörlük saatini yükseltemem çünkü programın uymuyor diye bir gerekçe sunabilir mi. çünkü müdüre kordinatörlük saatimi artırırmısınız dediğimde böyle bir gerekçe sundu bende müdüre diğer bölüm hocaları 30 saat fiili olarak girip 16 saat kordinatörlük alırken ben ise 19 saat fiili olarak girdiğim halde nasıl kordinatörlük için yer bulamıyorsunuz dediğimde onların 3 gün atelye var 10 saatten deniyor bu gerekçeler kabul edilebilir mi ?

alan şefliğinin maaş karşılığına sayılmaması ile ilgili görüş yazısı varmı

(3) (Değişik: 28/11/2019 tarihli ve 1810 sayılı CK) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde bir öğretim yılında dört haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir. (4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.

Yukarıda yazıyor hocam. İlgililere söylersin.

Geri