AKILLI TAHTAYA DEĞİL SONUCA BAK

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
fft6_mf414215.Jpeg

Kusura bakmayın bu pazar size güzel şeylerden söz edemeyeceğim..
Çok isterdim ama elimde değil..
Dibe doğru gidiyoruz.. Çakılmamıza ramak kaldı da diyebiliriz..
Hayır, hayır ekonomide değil..
Eğitimde!..
Lafın sonunu beklemeden; sekiz yıllık kesintisiz eğitimin sonucu bu.. 4+4+4 yasası bunun için çıktı diyen olacaktır..
Değil..
Milli Eğitim Bakanı; ‘bu yasa eğitimin sorunlarını çözmek için yapılmadı, yapısal değişikliğe gidildi’ demişti..
Amaç sekizi ikiye bölmekti.. Eğitim kalitesini arttırmak değil..
O iş başka bahara kaldı..
Konuşulmayan, gündeme getirilmeyen, adı bile anılmayan gerçek şu..
Hemen her dalda Avrupa sonuncusuyuz.. Matematik’te, Fen’de, yabancı dil öğrenmede..
Bakanlık kafayı imam hatiplerin yaygınlaştırılmasına taktığı için bu sorunla ilgilenmiyor!
Haa.. Bu arada imam hatiplerin durumu da parlak olsa!..
YGS başarı sıralamasında 15. oldular..
İmam hatiplerin altında meslek liseleri, akşam liseleri, otelcilik lisesi, sekreterlik lisesi var..
*
Durup dururken bu mevzu nereden çıktı diyeceksiniz..
YGS sınavından çıktı.. Sonuçlar açıklandı, acı gerçeği gördük... Geçen yıla göre sınavdan sıfır çekenlerin oranı yüzde 32.7 artmış..
50 bine çıkmış.. Geçen yıl 38 binmiş bir önceki yıl 14 bin..
Matematik’te zaten felaketiz.. Ezelden beri böyleyiz.. Fen bilimlerinde ise durum daha da vahim..
Geriye ne kalıyor?
Türkçe!..
Türkçe de kervana katılmış.. Bu yıl acayip düşüş yaşanmış.. 40 soruluk Türkçe testinde 35 ve üzerinde net çıkaran öğrenci sayısı yüzde 54 azalmış!..
Okullarda Fen öğretilmiyor, Matematik öğretilmiyor, Türkçe öğretilmiyor..
Yabancı dil?
O hiç öğretilmiyor..
Sekiz yıl İngilizce eğitimi alan öğrenci ‘this is a book’un bir adım ötesine geçemiyor..
Peki okullarda ne öğretiliyor?
Bunu Milli Eğitim Bakanı’na sormak lazım..
*
Biliyorum biliyorum, YGS başarı ölçme sınavı değil, eleme sınavı.. Elek vazifesi yapıyor.. İçine öğrenciler atılıyor o eliyor..
Tamam da sıfır çekenlerin sayısı neden artıyor?
*
Biliyorum bu yazdıklarıma iktidarın adamları itiraz edecek.. Tablet bilgisayar dağıtmaktan, akıllı tahtalardan söz edeceklerdir..
İster kara tahta olsun ister akıllı tahta, üzerine yazdığınız aynı olduktan sonra.. Yöntem aynı, bilgi aynı, kalite aynı kaldıktan sonra..
Ha bizim zamanımızdaki kara tahta..
Ha şimdikilerin akıllı tahtası..
*
Milli Eğitim Bakanlığı iki üç yıl bu işle uğraşamaz.. Durum vahim olmasına vahim de onlar da bunun farkında da düzeltmek için uğraşamazlar..
Niye mi?
Vakitleri yok..
Paraları hiç yok?
Önce bütün enerjilerini 4+4+4’ü hayata geçirmek için harcayacaklar.. Üç kademeli eğitim ya.. Okulların da fiziki olarak birbirinden ayrılması lazım.. 20 milyon lira gerekiyormuş..
Bütçede var mı?
Yok..
Bu yıl için gerekli olan 5 milyon lira bile yok!..
*
Söylemem şudur.. Bir ülkede eğitim kalitesi geri gittikçe bunun bedelini bir sonraki kuşaklar öder.. Korkarım bizleri rahmetle anmayacaklar!..
Çünkü çocukları eğitmiyoruz..
Eğitiyormuş gibi yapıyoruz.. İlkokulda da lisede de üniversitede de.. Hele üniversitelerin durumu aman ki ne aman!..
*
Yeri gelmişken şu Van’daki çocukların durumuna da değinelim.. Yapmayın, etmeyin dedik, bir formül bulun bu çocukları bu yıl hayatlarının en önemli sınavına sokmayın dedik..
Bu çocuklar deprem felaketini yaşadı..
Belki anneleri belki babaları belki yakınları öldü.. Düzenleri bozuldu, okulları kapatıldı, başka şehirlere göç etmek zorunda kaldılar..
Akılları gitti..
Oturup nasıl ders çalışsınlar ki?!..
Bu köşede en az beş kere yazdım, bakanlık sağır sultanı oynadı..
Sonuç; Van sonuncu..
Milli Eğitim Bakanı’na duyurulur.. O çocuklar sizin kurbanınız!..
*
Canınızı fazla sıkmayayım..
İyi pazarlar..
http://gundem.milliyet.com.tr/akilli-ta ... efault.htm

öğretmenin kitapları üst üste değişti içerik değişti üniversite sınav sistemi sürekli değişiyor son kez bir değişti benim arkadaşın çocuğu bir üniteye tam 4 ay çalışmış soru kaçırmamak için sınavda hiç soru sormamışlar.Benim tek bildiğim birşey var:
Para biriktir çocuğun için git özel üniversitede okut hem de canı ne istiyorsa.Bir türlü oturtamadık tablet ve öğretmen alımlarını durdurmak üğruna

Toplum içinde mesleğimi soruyorlar sadece memurum diyorum üsteleyen olursa nüfusta diyorum utanıyorum artık

ben 14 sene evvelde sınıfta bilgisayar ile ders işlerdim.İnteraktif yazılımlarım da vardı.Göstere göstere uygulata uygulata ders işlerdik adı oldu ETKİNLİK.

Kırşehir'de, YGS sınavından aldığı düşük puan yüzünden bunalıma giren K.Ç. (17) odasının penceresinden atlayarak intihar etti.

Edinilen bilgiye göre, YGS sınavına giren ve 251 puan aldığını öğrenen Kırşehir Adalet Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi K.Ç. odasının penceresinden atlayarak intihar etmek istedi. Bahçedeki ağaçlara çarpan ve ağır yaralı kurtulan genç, kaldırıldığı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

K.Ç., saat gece 01.30 sıralarında arkadaşının birine 'hakkınızı helal edin' şeklinde SMS mesajı atarak intihar edeceğini bildirdi. Arkadaşlarının ikna çabalarına cevap vermeyen ve pencereden atlayan genç, evin bahçesine düştü. Ağır yaralı olarak ambulansla Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan genç, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Cenaze, yapılan otopsinin ardından adli tıp morguna gönderilirken, işlemlerin ardından sonra aileye teslim edildi. K.Ç.'nin cenazesi

ikindi namazını müteakiben Cacabey Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

İntihar eden gencin evinin önünde taziye çadırı kurulurken, çok sayıda vatandaş cenazeye katıldı.

hiç kimse memuru öğrencisi mutlu değil sınav dediğin nedir ki mersinin dağındaki ilkokul mezunu çoban bile blgisayar şirketinde çalışabiliyorken ne ne ne yani, neyi ispatlamaya çalışıyoruz??????

kötü öğrenci yoktur
kötü öğretmen yoktur
kötü eğitim sistemi vardır

bu hükümet geldiğinde bu öğrenciler ilkokul 2. sınıftaydı. eğitme en çok para harcayanlar sonuca sahip çıkamıyor zaten sonuç önemli değil. para harcanıyor mu? gerisi teferruat

Ben sizin gibi düşünmüyorum...
YGS başarısı ile eğitimi değerlendiremezsiniz. YGS öğrencilerin bilgiyi, testi çözebilme başarısıdır. Eğitimi ölçme tekniği değildir. YGS ile eğitimdeki başarısızlığı ölçmeniz mümkün değildir. Eğitimde ve öğretimde kötü gidişat olabilir ama bunu YGS sınavına bağlamanız mantıksız bence.

1 sonraki yıl soruları kolay sorunca, bütün öğrenciler barajı aşınca eğitim sistemimiz başarılı mı olacak acaba...

SerkanF1' Alıntı:
YGS başarısı ile eğitimi değerlendiremezsiniz. YGS öğrencilerin bilgiyi, testi çözebilme başarısıdır. Eğitimi ölçme tekniği değildir. YGS ile eğitimdeki başarısızlığı ölçmeniz mümkün değildir. Eğitimde ve öğretimde kötü gidişat olabilir ama bunu YGS sınavına bağlamanız mantıksız bence.

1 sonraki yıl soruları kolay sorunca, bütün öğrenciler barajı aşınca eğitim sistemimiz başarılı mı olacak acaba...

ama şu gerçek yokmu hersene sıfırcıların sayısı artıyor burdan yola çıkmak gerekmez mi? Eğitim sisteminde büyük sorun var ve bu sorun tabletlerle çözülemez.Eğer 10 -15 yıl sonrayı görürsek buradan tekrar yazışırız :) sonuçları.

zencefil58' Alıntı:
SerkanF1' Alıntı:

ama şu gerçek yokmu hersene sıfırcıların sayısı artıyor burdan yola çıkmak gerekmez mi? Eğitim sisteminde büyük sorun var ve bu sorun tabletlerle çözülemez.Eğer 10 -15 yıl sonrayı görürsek buradan tekrar yazışırız :) sonuçları.

Tabletle çözülemeyeceği kesin. Fakat sen okulda disiplini bitirirsen, bütün öğrencileri geçirirsen, öğrenci dersi dinlemez. Ukalalığı da kendini toplumda ıspatlama olarak görür. İlkokulda alışıyor çocuk ders çalışmadan geçmeyi. Liseye gelince, gençlik edasıyla ukalalığa vuruyor. Sınıf içindeki çatışmaları ne yıllarını veren öğretmen hakediyor, ne de az biraz disiplinle adam olacak o öğrenciler bunu hakediyor.

Eğitimde sağlam bir duruşumuzun olmayışı, toplum kültürümüzün giderek bozulması, bizi bitirmektedir. Bunun tek fırsatçısı da LOZAN ülkeleridir. Ülkeyi kuklaların yönetmesini bir türlü önleyemedik yıllardır, ne ecevit zamanında, ne de çiller zamanında, ne de şimdi. Biraz devleti için çalışanı da zaten suikastlarla telef oluyor.

Bu durumlar bizi tümden duyarsızlaştırmış ve bitirmiştir. Tepkisiz bir millet olarak eğitim, sağlık ve güvenliğimiz tehlikededir.

biltek2007' Alıntı:
zencefil58' Alıntı:
SerkanF1' Alıntı:

Tabletle çözülemeyeceği kesin. Fakat sen okulda disiplini bitirirsen, bütün öğrencileri geçirirsen, öğrenci dersi dinlemez. Ukalalığı da kendini toplumda ıspatlama olarak görür. İlkokulda alışıyor çocuk ders çalışmadan geçmeyi. Liseye gelince, gençlik edasıyla ukalalığa vuruyor. Sınıf içindeki çatışmaları ne yıllarını veren öğretmen hakediyor, ne de az biraz disiplinle adam olacak o öğrenciler bunu hakediyor.

Eğitimde sağlam bir duruşumuzun olmayışı, toplum kültürümüzün giderek bozulması, bizi bitirmektedir. Bunun tek fırsatçısı da LOZAN ülkeleridir. Ülkeyi kuklaların yönetmesini bir türlü önleyemedik yıllardır, ne ecevit zamanında, ne de çiller zamanında, ne de şimdi. Biraz devleti için çalışanı da zaten suikastlarla telef oluyor.

Bu durumlar bizi tümden duyarsızlaştırmış ve bitirmiştir. Tepkisiz bir millet olarak eğitim, sağlık ve güvenliğimiz tehlikededir.
her önüne gelenin öğretmene şiddet veya hakaret ettiği bir düzende başarıdan söz edilemez insanlar önce memlere sonrada valiliğe giderlerdi artık bakana gidecem diyor gerisini siz düşünün :)

bendebunu söylemek istiyorum

Takmışız kafayı matamatiğe fene, sanatçı sporcu nerde yetişecek. O sıfır çeken öğrenciler arasında belki ekmeğini sanatla sporla kazanacak vardır.
Populist yazılar bunlar. okuyucu neyi bekliyorsa onu yazanların yazıları bunlar. bana birşey katmıyor.

alpaygunes' Alıntı:
Takmışız kafayı matamatiğe fene, sanatçı sporcu nerde yetişecek. O sıfır çeken öğrenciler arasında belki ekmeğini sanatla sporla kazanacak vardır.
Populist yazılar bunlar. okuyucu neyi bekliyorsa onu yazanların yazıları bunlar. bana birşey katmıyor.

size bişey katmayabilir burada önemli olan durumun her geçen sene kötüye gittiği bunu görmek heralde. Bu ülkede 870 küsür bin öğrenci matematik yapamıyorsa ortada çok büyük bir problem var demektir.

zencefil58' Alıntı:
biltek2007' Alıntı:
zencefil58' Alıntı:
SerkanF1' Alıntı:

her önüne gelenin öğretmene şiddet veya hakaret ettiği bir düzende başarıdan söz edilemez insanlar önce memlere sonrada valiliğe giderlerdi artık bakana gidecem diyor gerisini siz düşünün :)

bendebunu söylemek istiyorum
YGS eğitim öğretim için ölçü değildir. Sınavı basitleştirirsen sıfır çekenlerin sayısı azalır. Bu da gençliğin başarılı olduğunu göstermez. Aynı şekilde başarısız olduğunu da göstermez.

Yanlış anlamayın ben eğitim sistemini savunmuyorum, sadece ölçü yöntemini eleştiriyorum.
Gözlemlediğimiz kadarı ile eğitim ve öğretim sürekli kötüye gidiyor. Malesef Türkiyede mazlumların yararına kanun çıkarılıyor;

Cinayet işleyenler için sürekli af çıkıyor, iyi halden ceza indiriliyor. Toprağın altına giren ve yakınlarının hakları göz ardı ediliyor...

Gösterici polise taş atar bişey olmaz, polis cob ile gaz ile müdehale eder görevinden olur...

Kiracı aylarca kirayı ödemez, ama kiracı haklarından dolayı ev sahibi kendi evinden kiracıyı çıkaramaz...

Terörist dağda askere pusu kurar, ama asker teröristlere önce teslim olun çağrısında bulunmalıymış...

Öğrenci sınıfta görültü yapar, ders dinlemez, iftira atar... Ama öğretmenin eli kolu bağlı. Diğer öğrencilerin eğitim ve öğretimini engelleyen diğer öğrenciyi sınıftan atamaz, hakaret edemez, gruru rencide olduğu için uyaramaz, disiplin cezası verilse il veya ilçe disiplin kurullarından geri döner... Bir de Alo 147 şarlatanlığı çıktı. Öğretmene gıcığı olan 3-5 çocuk iftira attığında o öğretmen veya arkadaşları hiç bir öğrenciye karışmaz. Yanlış gördükleri bir davranışı düzeltmek için uğraşmazlar. Bu da eğitimin bittiği noktadır. Eğitimin olmadığı yerde öğretim de düşünülemez. Eğitimle taçlanmamış öğretimden bir halt olmaz...

YGS işin hikaye kısmı...

160 sorudan 16 net yaptığınızda barajı aşabiliyorsunuz. matematik yapmak zorunda değilsiniz ama 12 yıl okuttuğunuz öğrenciler 3-5 net yapmaktan aciz ise bunda herkezin sorgulaması gereken bir durum var. milli eğitimin bu konuda ciddi kafa yorduklarını düşünmüyorum hükümetin derdi zaten eğitim değil türübünlere oynamak veli memnun mu? ben bedava kitap dağırıyorum diyor içeriği ve kalitesi önemli değil. okul yaptırıyorum öğretmen olup olmaması önemli değil. içerğini değiştiriyorum içeriğinin iyi olup olmamasıda önemli değil. veliler para vermesin sonuçta önemli değil. iyi sonuçları kimselere mal etmeyen bakanlık kötü sonuçları öğretmene yıkmakyıda ihmal etmiyor.

Geri