AKILLI TAHTA YARDIM...

Kodla Büyü

levent79

Site Gezgini
***** Okulumuzdaki akıllı tahtayı bilgisayar tanımıyor.... akıllı tahta üzerindeki ışık sürekli turuncu renkli yanıyor.. normalde sarı olması lazım.... kabloları kontrol ettim sağlam.. ne yapabilrim?

***** Mimio studio nasıl kaydedeceğim. seri numarası istiyor okulda yok....

sanırım kayıt için ayrı ücret alınıyor bu sadece demo... aynı sorun bende de var ama demo olarak kullanıyorum..

arkadaşlar programı demo olarak kullanın güzelde çalışıyor. ben demo olarak kullanıyorum sorun çıkmıyor.

mimionun kayıt yapan programı ucretli ve bayağı pahalı. bilsa satıyor bu programı. bende geçen dönem kullanmıştım demo olarak. Demosu bencede yeterli akıllı tahtayı netsupportla birlikte kullanınca süper oluyor.Tanımaması konusunda ilk başlarda bende sorun yaşamıştım. mimioyu tekrar kurunca tanımıştı galiba.

bu demonun eksileri neler?
bilen bi arkadaşımız anlatabilir mi?
bir de bu tahtanın kllunımıyla ilgili bana yardımcı olursanız sevininirim

turuncu ışık yanıyor demişsin usb bağlantı kablosunu veye aradaki (varsa) aparatı değiştirip denemeni tavsiye edrim olmadı. bilgisayarın usb portları sağlıklı çalışıyormu. oda olmadı makinaya cihazı yeniden tanıt. olmadı cihaz arızalı...

STU50-MYKJQ-DJ4JX-KENKR seri numarası ama sadece eski yazılımda kayıt paralı şimdi yenisi var www.mimio.com.tr den bakılabilir hatta irtibata geçebilirsiniz bende sorularınız cevaplaya bilirim.

Işık turuncu ise muhtemelen kablolar ile ilgili bir sorun vardır. Yazılımdan değildir. Kabloları kontrol edin

akıllı tahta ve akıllı sınıf gibi eğitim teknelojilerle ilgili faaliyetlede sizlere yardımcı olmak isteriz. MANYETİK İNDİKSİYON SİSTEMİ AKILLI TAHTA İTHAL ETMEKTEYİZ
Web sayfafamız yapım aşamasındadır http://www.akilliadim.com.tr iyi çalışmalar

Akıllı Tahtalarla İlgili Bilgilendirme;

Akıllı tahta ürünlerinde iki ayrı teknoloji kullanılır.
1. Dokunmaya duyarlı tahtası olan cihazlar:
Tahtanın arkasında basınca duyarlı devreler vardır. Herhangi bir kalemle yada parmak ile kullanılabilir.
Smartboard
Polyvision
Panoboard vb...,

2. Kalemi özel olan tahta üzerinde algılayıcısı olmayan cihazlar:
Herhangi bir tahta ile kullanılır. Özel kalem kılıfı vardır. Infrared ve ultrasound ile çalışır. Kalemler alıcıya sinyal gönderir.
mimio xi
e-beam
hitachi board - Star board (Aslında içinde e-beam cihazı olan bütünleşik tahta ile gelir.)
CleverBoard (içinde mimio classic takılı olan bütünleşik bir tahta ile gelir)

1. Dokunmaya duyarlı tahtası olan cihazlar:
Tahta üzerinde algılayıcı devreler olduğundan özellikle eğitim kurumları için doğru bir ürün değildir. Öğrenciler tahtaya kolayca zarar verebilir. Ürünler ağır olduğundan (20 kilodan başlar) taşınması zordur. Zamanla tahta yüzeyi zarar görür ve kullanılmaz hale gelir.

Bu firmalar ürünlerini herhangi bir kalem kullanmadan (projeksiyon modunda) parmakla da tahtayı kullanmakla övünseler de parmakla uzun süreli kullanımda tentonlara zarar verdiğinden kendi kullanım klavuzunda bile plastik kalem ile kullanılmasını önerilmektedir.
Tahta büyüklüğü arttıkça fiyat artmaktadır.

Youtube.com da mimio vs smartboard olarak aratabilir ve deneyleri görebilirsiniz.

2. Kalemi özel olan tahta üzerinde algılayıcısı olmayan cihazlar:
Özel kalem kılıfı vardır. Infrared ve ultrasound ile çalışır. Kalemler alıcıya sinyal göndererek çalışır.

Bu ürünlerden e-beam ve hitachi board şu anda sadece projeksiyon modunda çalışır. Sadece bir tane elektronik kalem verilir. Ürünü kullanmak için mutlaka projeksiyon şarttır. Kendi yazılımlarını kullanmaz. Farklı yazılımlara ihtiyaç vardır.

Cleverboard eski mimio teknolojisini kullanır. Hafızası yoktur. Yazılım desteği zayıftır. Mutlaka tahtası ile beraber gelir. Taşınması zordur.

mimio xi 'da bu teknolojiyi kullanır. Taşınabilir ve kendi hafızası vardır.

mimio xi cihazının üç kullanım biçimi vardır.

1. Tek başına kullanım: sadece mimio xi cihazı yeterlidir.
Cihazı pil ile yada opsiyonel olan elektrik adaptörü ile beslemek gerekir. Sadece USB modülünde hafıza vardır. 10 saatlik bir eğitimi xi hafızasına alır. xi üzerindeki ilk iki tuş kullanımdadır. (1.tuş yeni sayfa açma, 2.tuş sayfa kopyalama)

2. Bilgisayar ile kullanım: mimio xi ve bilgisayar gereklidir.
xi cihazı USB kablo ile yada opsiyonel olan wireless adaptör kullanılarak bilgisayarla bağlantısı gerçekleştirilir. Bilgisayara mimio studio yazılımı kurulu olması gerekir. Tahtaya yazılan ve çizilenler aynı ayna bilgisayara aktarılır. xi üzerindeki tuşlarla işlemler gerçekleştirilebilir. Mimio Recorder (opsiyonel) programı sayesinde istenirse yapılan eğitim/toplantı sesle beraber video dosyası olarak kaydedilebilir. Netmeeting plugini sayesinde tahtaya yazılan içerik network yada internet üzerinden başka bir bilgisayara aktarılabilir.

3. Projeksiyon ile kullanım : mimio xi, bilgisayar ve projeksiyon cihazı
Bilgisayar görüntüsü tahtaya yansıtılır. Görüntünün tahtanın sınırlarını aşmamasına ve xi cihazı ile görüntü arasında 10 cm.lik bir tampon bölge bırakılmasına dikkat edilir. Herhangi bir kaleme mimio mouse aparatı takılır. Kalibrasyondan sonra elimizdeki kalem mouse gibi çalışır ve bilgisayar tahta başından kontrol edilerek çalışır.

Akıllı tahtayı kullanmaya yeni başlayacağız ancak; usb kablosunu taktığımızda sürekli turuncu ışık yanıyor. Makine cihazı görmüyor. Kablolarda ve Usb bağlantı noktasında herhangi bir problem de yok. Bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

cemanadol' Alıntı:
STU50-MYKJQ-DJ4JX-KENKR seri numarası ama sadece eski yazılımda kayıt paralı şimdi yenisi var www.mimio.com.tr den bakılabilir hatta irtibata geçebilirsiniz bende sorularınız cevaplaya bilirim.

Hocam seri numarası işe yaradı vallaa. :lol: Allah sizden razı olsun. :oops: Beni nasıl bir yükten kurtardığınızı anlatamam.Her akşam il koordinatörümüz burda kurs veriyor.Bana neyap ne et bul deyip duruyodu sene başından beri... :cry: Yani hergün denetim görüyorum gibi bişey.İşte beni bu durumdan kurtardınız.Çok saolun

zeyno77' Alıntı:
cemanadol' Alıntı:

Hocam seri numarası işe yaradı vallaa. :lol: Allah sizden razı olsun. :oops: Beni nasıl bir yükten kurtardığınızı anlatamam.Her akşam il koordinatörümüz burda kurs veriyor.Bana neyap ne et bul deyip duruyodu sene başından beri... :cry: Yani hergün denetim görüyorum gibi bişey.İşte beni bu durumdan kurtardınız.Çok saolun

AYNEN TEŞEKKÜRLER

Hocam turuncu ışık yanmasının sebebi tahtayı kullanmaya başlamadan önce cihazı bul demek gerekiyor. ben de başta aynı problemi yaşadım usb lerde ve yazılımda herhangi bi sorun yoktu ama tahtayı görmüyordu bu ayarı yaptıktan sonra problem ortadan kalktı. şuan rahat bi şekilde kullanabiliyorum tahtamı..

Hocam herhangi bir sorun olursa mutlaka yazın. Bazı okullarımızda malzemleri kontrol etmeden almışlar ve bir şekilde malzemeleri çalınmış yada kayıp olmuş. Bu yüzden kullanamıyorlar. Yetkili firmayada ulaşmıyorlar.

mimio programı kurulu benim pc de. fakat akıllı tahtayı nasıl tanıtıyoruz bilgisayara. yanlış hatırlamıyorsam masaüstünde sağ tıklayıp orda ekran kartından birşeyler yapıyorduk ama unuttum.

samil' Alıntı:
mimionun kayıt yapan programı ucretli ve bayağı pahalı. bilsa satıyor bu programı. bende geçen dönem kullanmıştım demo olarak. Demosu bencede yeterli akıllı tahtayı netsupportla birlikte kullanınca süper oluyor.Tanımaması konusunda ilk başlarda bende sorun yaşamıştım. mimioyu tekrar kurunca tanımıştı galiba.

kayıt yapana mimio recorder programı yeni versiyon ile ücretsiz kullanılabilmektedir.gerekli programı mimio.com.tr sitesinden indirebilirsiniz.detaylarla ilgili yardımcı olmaya çalışırım.
kolay gelsin.

programı yükledikten sonra cihazı bağlamanız yeterli eğer prpjesiyonunuz 800-600 çözünürlüğün üstünü desteklmiyor ise lütfen ekran ayarını değiştiriniz. onun haricinde cihazı usb girişinden taktığınızda tanıması gerekiyor.

arkadaşlar mimio studio 5.30 yazılımını indirdim. kurulumu yaptım fakat cihaz bul seçeneği görünmüyor. ve akıllı tahtanın ışığı yanmıyor. normalde exper öğretmen bilgisayarında 5.10 versiyonu kuruluydu. acaba versiyon farkından dolayı mı? tahtayı kullanamıyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

disposable_hero
slm birkaç seçenek var
1- mimio kablo bağlantılarını kontrol edebilirsin
2-usb kabloda kırılma olabilir
3-Açılışta mimio studio görev yöneticinde çalışıyor mu?
4-mimio studio içinde ayarlar menusunde interaktif seceneğinde otomatik olarak cihaza bağlan seceneği işaretli mi
5-pc nin sb portlarında sorun var mı?

Geri