'Akaryakıtta vergi indirimi olabilir'

Kodla Büyü

isikayhan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
'Akaryakıtta vergi indirimi olabilir'

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekon ... i-olabilir

Sanayi üretiminde aslan payını oluşturan enerji fiyatlarında indirim beklentilerine hükümetten olumlu işaret geldi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışılığı önlemede ve vergi tabanını genişletmede başarı elde edilmesi halinde yüksek dolaylı vergilerde iyileştirme yapılabileceğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısına katılan Şimşek, bunun için büyük bir çaba içinde olduklarını ifade etti. Zaman'ın haberine göre, Şimşek, bu konuda başarılı olunması halinde bazı sektörlerdeki ve ürünlerdeki yüksek dolaylı vergileri kısmen de olsa iyileştirme imkânına kavuşabileceklerine dikkat çekti. Ulaştırma altyapısı konusunda 7-8 yılda çok yol kat ettiklerini belirten Şimşek, "Bunu söyleyince akla akaryakıt gelebilir. Gönül ister ki akaryakıtta vergiler çok daha düşük olsun, gelecek dönemde o yönde çabalarımız olacak." dedi.

Yazakadar olursa güzel olur yazın baya km yapacak gibi görünüyoruz.

3 ayda 4500 km yapmışım.

Yazın daha da fazlalaşacak..

o kadar zam yaptılar ki
aynı fiyattan hiç benzin alamadım
vergi indirimi deyip milleti kandıracaklar

IMF gitti, vergide indirim sinyali geldi

http://www.milliyet.com.tr/imf-gitti-ve ... efault.htm

Maliye Bakanı, gelecek dönemde akaryakıtta vergilerin düşmesi için çabalarının olacağını belirtirken, TİM Başkanı Büyükekşi, “IMF anlaşması olasılığı ortadan kalktı, rahat nefes aldık” dedi

fft16_mf568627.jpeg

İnşallah yaparlar arabama lpg taktırmak istemiyorum çünkü. Dizelin o motor sesi de çok itici geliyor bana o yüzden dizel arabaları da düşünmüyorum.

craxx' Alıntı:
Yazakadar olursa güzel olur yazın baya km yapacak gibi görünüyoruz.

3 ayda 4500 km yapmışım.

Yazın daha da fazlalaşacak..

ayda 1500 normal ama hocam benimde 1200 falan oluyor ayda öyle çokta kullanmıyorum haftasonları elimi bile sürmüyorum mesela öyle diyeyim.

Öyle bir ülke düşünün ki LPG'deki vergi benzin ve dizeldekinden fazla olsun. Evet böyle bir ülke düşünemiyorum diyenler:etrafınıza bakın. Ülkenizde tam da böyle oluyor.

BEnzin ve dizeldeki verginin yüksek oluşu bir yana, bir de buna LPG'den daha yüksek oranda vergi alınıyor olması ekleniyor. Neyse ki Mesut Yılmaz'ın kısa bir süre yaptığı gibi LPG'li araçlardan kat kat vergi alınmıyor artık. El LPG'yi destekler, biz kolay vergi alalım diye köstekliyoruz. Devlet bizde tuttuğunu öpüyor. En kolay tuttuğu yeri de bırakmıyor. O yüzden akaryakıtta vergi yüksek. Kolay vergi.

Yaza doğru zaten fiyat düşüşü olur diye umuyorum. Aslında kimse kaçak yakıt sokmasa, herkes vergisini de tam verse bu kadar abartılı vergiler olmaz bence...

Bu arada teşvik için otogaz'ın daha ucuz satılması gerekirken en fazla verginin ona konulması gerçekten acı bir durum.

İşte akaryakıttaki vergi oranları, Ocak ayındaki bir haberden alıntıdır:

AKARYAKIT ÜRÜNLERİ:

Kurşunsuz benzin Litre-95 oktan
-Satış fiyatı : 3,65 TL
-ÖTV tutarı : 1,8915 TL
-KDV tutarı : 0,5566 TL
-Toplam vergi : 2,4481 TL
-Vergi yükü : Yüzde 67,07

Motorin-Litre
-Satış fiyatı : 3,04 TL
-ÖTV tutarı : 1,3045 TL
-KDV tutarı : 0,4636 TL