akıllı tahtada virüs

Kodla Büyü

seyyar

Aktif Üye
arkadaşlar ;
okuldaki akıllı tahtaya usb takıldığında..usb içindeki tüm dsoyalar yine usb içinde gizli bir klasöre toplanıyor...bir türlü çözüm bulamadım..
denk gelen veya çözümü olan varmı?

satality virüsü olarak geçiyordu yanlış hatırlamıyorsam en sık rastlanan virüslerden.
antivirüs programıyla temizledikten sonra klasör seçeneklerinden gizli ve sistem dosyalarını göster de. klasörlerin içeriklerini yeni klasörlere kopyala en kolayı bu. baya zahmetli kolay gelsin :)

hocamusb sorun değil onu hallettikte..sorun akıllı tahtadan silinmiyor melet...bide akıllı tahtada int yok...fikri olan

benzer sorun bizde de var.tüm aklıllı tahtalarda ve öğretmenlerin usbsinde var virüs, tahtalara format atıp driver vaccine kurup denicem.

Hocam SAlity virüsü olması lazım. Öncelikle Avast Free kur güncelle ve tüm sistemi tarat. Ardından avastı kaldır ve AVG free kur-güncelle ve tam tarama yap.

fikir için saol hocam ama malesef akıllı tahtalarda internet yok :(..bakalım bi wınn bulcaz yada baştan kurucam

arkadaşlar virüs böyle bir yol veriyor gizlediği kısayola
C:\WINDOWS\system32\rundll32.exe ~$WOMAN.USBDrv,fondoten@16 desktop.ini " " bundan anlayan varmı?

Hocam bizim okuldaki tahtalarda da aynı virüsten var. Combofix'in güncel sürümünü flashına indir akıllı tahtalarda çalıştır virüsten eser kalmıyor Yalnız daha önce virüs bulaşan flashlarda virüsün oluşturduğu kısayola tıklamamak gerekiyor yoksa virüs tekrar aktif oluyor. Ben tahtalardan temizledim ancak öğretmenler virüslü flashları takınca tekrar bulaşıyor. Bütün flashlardan bu virüsü temizlemek imkansız öğrencilerde kullanıyor çünkü ben temizlemekten bıktım artık uğraşmıyorum. İyi bir virüs programı yüklerim ancak lisans sorunu var o yüzden şimdilik böyle idare ediyorum. Öğretmenler bu konuda çok bilgisiz acaba diyorum bir sınıfa toplayıp virüslü flashın nasıl açılacağını gizli dosyaların nasıl görünür yapılacağını falan mı anlatsak yoksa başa çıkamayacağız. :x

Bu arada usb disk security de usb bellekten virüsü temizliyor. Basit bir virüs ancak bazen flashların dosya yapısını bozuyor ve biçimlendirmeden flash açılmıyor.

hocam tşk ederim..anack şuan 3 tane ayrı yerden combofix indirdim denedim..malesef uptade istiyor..bu combofix int siz çalışmıyor mu?hocam usb disk securıty kurdum ancak temizlenmediği için sanırım şimdilik işe yarmıcak

Enteresan bir durum hocam bizim tahtalarda da internet yok bende güncelleme falan istemiyor. Şöyle bir durum var mesala bugün indirip çalıştırdığımı 3-4 gün sonra çalıştırmıyor güncelleme istiyor acaba indirdiğiniz sitelerdekiler güncel olmadığı için mi çalışmıyor.

aynı sorun bizdede vardı flashlarda .Trashes diye bi virüs atıyordu bütün klasörler gizli oluyor kısayolları geliyordu.
Çözüm:
Makinaların hepsine formattım beklemeden Deepfreeze kurdum sorun çözüldü öğretmen flashları hala virüslü sızlanıyorlar ama ben makinalarımı güvene aldım. Flashlar beni ilgilendirmez dedim çıktım.

Sorun akıllı tahtalarda olmayabilir...bizim okulda tahtalarda net support var yani program kurulamıyor...yani flash bellek takıldığında o hale getiren antivirüs programı...sorun öğretmneler odasında yada öğretmenin kendi evindeki bilgisyarda....Öğrt.odasındaki PCyi kill amvo ile temizledikten sonra bahsedilen sorun ortadan kalktı.

Hocam imaj almış ise hemen imajla sistemi başa döndür. 7dk'da işlem tamam. Ben makine açılmasa dahi direkt bunu yapıyorum. Zamandan aşırı kazanırısınız.. Öğretmenlerin yükledikleri masaüstüne attıkları dosyaları vs. önemsemiyorum. Çünkü orada dosya bırakmamaları lazım zaten.

Bizim tahtalarda da aynı problem var arkadaşlar usb belleği takınca removable disk şeklinde kısayol oluşturup onun içerisine dosyalarımı atıyor flashı açınca bitek removable disk çıkıyor

ahmetfx' Alıntı:
Hocam imaj almış ise hemen imajla sistemi başa döndür. 7dk'da işlem tamam. Ben makine açılmasa dahi direkt bunu yapıyorum. Zamandan aşırı kazanırısınız.. Öğretmenlerin yükledikleri masaüstüne attıkları dosyaları vs. önemsemiyorum. Çünkü orada dosya bırakmamaları lazım zaten.

Ahmet hocam bende imaj atcam ama sizin imaj atma süreniz neden bu kadar kısa acaba ben acronics 2013 ile imaj aldım bütün tahtaların D: sürücüsüne attım fakat recovery işlemini 20 dk civarında tamamlıyor

güncel..
problem tüm tahtaların başında malesef.
netsupport protect varken sorun yok ama onu kaldırdığınızda işler değişiyor.
kanımca akıllı tahtalara takılan belleklerden öncelikle virüsü yok edecek bir sistem olması önemli.

Güncel. Arkadaşlar virüs bizim ile de ulaştı. Flash belleklerde .lnk uzantılı flashın içinde bir dosyadan baska birsey göstermiyor. Çözümü ben şu şekilde buldum:
Önce windowsun kendi flashı acamadan once tara ve düzelt işlemini yapın. Sonra da Windows Security Essentials programını indirin varsa güncelleyin. Bununla tarayın flashı, düzeliyor. Akıllaı tahtalarda da aynı şekilde güncel tutun. Tabi interneti olanlar için. Bir de Nod 32 nin deneme sürümünü indirin taratın o da düzeltiyor. İnş yararlı olmuştur. Kolay gelsin

Gün itibariyle temiz image dosyasıyla kurulum yapıp tüm Windows güncellemelerini, Windows Security Essentials güncellemesini yaptım.
Panda usb vaccine ve free usb disk security kurdum. D sürücüsüne göster.bat dosyası atıp masaüstüne kısayol verdim. bu haliyle image alıp diğer tahtalara yükleyeceğim daha da şikayete geleni döverim :verymad:

Yeni atandığım Anadolu Lisesindeki akıllı tahtalara virüs bulaşmış. Üstelik tahtalarda internet bağlantısı da mevcut değil. Doğal olarak anti-virüs indirip güncelleyemiyorum. Ayrıca okuldaki öğretmen arkadaşlarda sağolsun flash belleklerini tahtalara takarak aynı virüsü okuldaki tüm bilgisayarlara bulaştırmış. Yibo'dan daha rahat olacağını düşündüğüm için anadolu lisesine tayin istemiştim ama geldiğim günden beri virüslerle uğraşıyorum. :? Üstelik akıllı tahtalardaki virüsü nasıl temizleyeceğim konusunda forumda araştırma yapınca kesin bir çözümün olmadığını farkettim.

fatih-etkilesimli-tahta-f279/akilli-tahta-virus-t111100.html

her-telden-f29/akilli-tahta-icin-antivirus-kullanan-var-mi-t95072.html

İş başa düştü deyip kendi çözümümü buldum. Sizlerle paylaşıyorum...

Öncelikle bu virüs flash bellek içindeki dosyaları gizli hale getirip, sistem dosyasıymış gibi gösteriyor. Güncel anti-virüs programları bunu siliyor ama her tahtaya bunu yüklemek hem uzun hem de lisans gerektiyor. Ayrıca güncelleme için internet de şart. Bazı arkadaşlar tahta açılırken F8 tuşu ile baştan yüklemenin çözüm olmadığını da söylüyor. Bu yolda hem çok uzun hemde aynı programları yüklemek zorunda kalıyorsunuz. (Bence bunlara gerek yok)

Akıllı tahtalarda Win7 64 bit yüklü olduğu için microsoft security essentials yüklü geliyor. (olmayanlar, silenler yüklesin) Tabi bunu güncellememiz gerekiyor. Yalnız tahtalarda internet bağlantımız olmadığı için bunu manuel yapmamız gerek. Aşağıdaki adresten güncelleme dosyasını indirip flash belleğinize kopyalayın.
(64 bitlik olanı indirin)
http://support.microsoft.com/kb/971606/tr

Yönetici şifrenizle oturum açın. Arşiv klasörünü biçimlendirin. Flash'ı tahtaya taktığınızda içindekiler virüsten dolayı gözükmeyecektir. Gizli dosyaları ve sistem dosyalarını gösterip deyip flashtaki güncelleme dosyasına çift tıkladığınızda güncelleme işlemi gerçekleşiyor. Olmazsa tekrar tıklayın. microsoft security essentials programını çalıştırıp üstteki ayarlar sekmesinden varsayılan eylemlerin hepsini kaldır seçip kaydedin. Gelişmişten de çıkarılabilir sürücüleri tara seçeneğini aktif hale getirip kaydedin ve giriş sekmesinden sisteminizi tarayın.(Ben hep hızlı taramayı seçtim, buldu). Muhtemelen 2 yada 3 tane virüs bulacaktır. Önce temizle deyip, sonra sistemi yeniden başlatıyorsunuz. Daha sonra yönetici şifrenizle tekrar giriş yapıp USB Disk Security 6.1 programını yükleyip aktif hale getirin. Yoksa flashtan tekrar bulaşır. Kolay gelsin...

Bulaşan virüsler(solucanlar)
Worm:Win32/Gamarue.O
Worm:Win32/Gamarue.gen!Ink

Ben imaj atıp USB Disk Security programını yüklemeyi deniyeceğim yeni başıma gelmeye başladı. Böyle yapsam olur mu?

Kesin çözümü söylüyorum not edin bir kenara pişman olmazsınız ben bu şekilde sorunu hallettim USB-AV antivirüs programı tam bu virüs için yapılmış... Aynı zamanda Flash belleğinizi bu virüse karşı aşılıyor ve bu virüse tekrar maruz kalsanız dahi virüs etki etmiyor ben tahtalara ve mdr. yrd. bilgisayarına kurdum %100 işe yarıyor kaybolan dosyaların hepsini aynı şekilde virüsü silip ilk haline geri getiriyor..

Virüsü temizlemek için Esed 32 kullanın.
Bilgisayarlarda Esed 32 kurulu olursa bulaşmayı engelliyor.
Gizlenen dosyaları bulmak için:
klasör seçeneklerinden Görünüme geçin, Gizli dosyaları gösteri seçin, Biraz altta ki Korunan İşletim sistemi dosyalarını gizle kutusunu boş bırakın ve uygulaya tıklayın.
Artık flash içinde isimsiz bir klasör görürsünüz. İçinde ise tüm dosyalarınız var. açın kullanın.

Geri