Akıllı tahta klasörü nasıl paylaşabiliriz

Kodla Büyü

hakimiyet001

Seçkin Üye
Seçkin Üye
akıllı tahtada bulunan klasöre masaüstü bilgisayarlardan ulaşmak istiyoruz. Ancak fatih farklı ip adresleri veriyor klasöre nasıl ulaşabiliriz

bilgisayarlar 192.168 li adres alıyor. akıllı tahtalar 10.182 li adres alıyor klasör nasıl paylasırız

En güzeli dosya paylaşımı yapan bir kasa yapmak. Bu kasaya TrueNAS kurmak. Bu makineye de fatih ağında sabit IP'ler için ayrılan aralıkta bir IP vermek. Bu şekilde tüm tahtalar için ortak bir paylaşım sunucusu yapabilirsiniz.

akıllı tahta dosya paylaşımıyla ilgili bir video varmı. Öğrenci makineleri 192 ile başlıyor tajtalar 10 ile. olmadı bir türlü

akıllı tahtada bulunan klasöre masaüstü bilgisayarlardan ulaşmak istiyoruz. Ancak fatih farklı ip adresleri veriyor klasöre nasıl ulaşabiliriz
Hocam bir bilgisayara windows server 2012 r2 yada server 2016 kur sabit ip ver tüm bilgisayarda görünür. Takıldığınız yerde iletişime geçebilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olurum.

Bize yetkilinin verdiği sabit IP aralığı aşağıdaki gibidir.
Kod:
IP
192.168.0.2 - 192.168.0.20

SUBNETMASK
255.255.255.0

VARSAYILAN AĞ GEÇİDİ
192.168.0.1

Bize yetkilinin verdiği sabit IP aralığı aşağıdaki gibidir.
Kod:
IP
192.168.0.2 - 192.168.0.20

SUBNETMASK
255.255.255.0

VARSAYILAN AĞ GEÇİDİ
192.168.0.1
Diyelim ki fatih projesin de idarecilere ayrılan porta bağlanan bir bilgisayara bu ip adreslerinden birini sabitledik. O zaman ben hem akıllı tahtaları hem de idare bilgisayarını görüp, klasör paylaşımı yapabilir miyim?

Son düzenleme:
Diyelim ki fatih projesin de idarecilere ayrılan porta bağlanan bir bilgisayara bu ip adreslerinden birini sağladık. O zaman ben hem akıllı tahtaları hem de idare bilgisayarını görüp, klasör paylaşımı yapabilir miyim?
Server işletim sistemi olması lazım, normal windowstan paylaşırsanız görmezsiniz

Peki okulda fatih yok modem var ama tahtalar pardus
Ogretmenler odasi windows nasil bisi yapsam tahtalara windowstan ayni anda dosya atabilsem

Farklı adres uzaylarinda olan bilgisayarlar dosya paylaşımı ip sabit yapmak yeterli oluyormu

Dosya paylaşımı için aynı ağda olmanız lazım. Gördüğüm kadarıyla IP havuzları uyuşmuyor. Aynı IP havuzu altına koymanız lazım tahtaları. Koyduktan sonra basit bir Python betiğiyle bile bir tane FTP sunucusu oluşturup bağlanabilirsiniz.

Hepsi ethernet ile bağlı. İp adresi değiştirince internet kopuyor sorunlari düzelt diyorum yine otomatik ip aliyor

Geri