Airfrayer tavsiyesi

Kodla Büyü
Ben de almayı düşünüyorum lakin marka konusunda kararsızım. Kullanan arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum.

Hocam yaklaşık 6 aydır https://www.hepsiburada.com/philips-hd9650-90-xxl-avance-collection-airfryer-pm-HB00000DGBRG bu modeli kullanıyorum. Pişirme kalitesi, pişirme süresi ve mutfakta işleri pratikleştirmesi açısından çok güzel bir ürün. Ancak temizliği inanılmaz zor hatta rezistans kısmını temizlemek çok ama çok zor. Şimdi yeni modellerde rezistansı gizli yapmışlar ancak onlarda yağı kiri içine hapsediyor. Temizlik takıntınız varsa almadan iyi araştırın derim. Özellikle youtubeda bu konuda fazlaca video bulabilirsiniz.

Hocam yaklaşık 6 aydır https://www.hepsiburada.com/philips-hd9650-90-xxl-avance-collection-airfryer-pm-HB00000DGBRG bu modeli kullanıyorum. Pişirme kalitesi, pişirme süresi ve mutfakta işleri pratikleştirmesi açısından çok güzel bir ürün. Ancak temizliği inanılmaz zor hatta rezistans kısmını temizlemek çok ama çok zor. Şimdi yeni modellerde rezistansı gizli yapmışlar ancak onlarda yağı kiri içine hapsediyor. Temizlik takıntınız varsa almadan iyi araştırın derim. Özellikle youtubeda bu konuda fazlaca video bulabilirsiniz.
aynı ürünü kullanıyorum. hocamın açıklamalarına katılıyorum. iyi hoş ama temizlik kısmı çok zor. zamanında temizlemeyince yağlar kolay kolayda çıkmıyor. reziztans temizliği diş fırçası kullanıyorlar genelde ama çok etkisi olmuyor. bu durum sağlık açısından pek uygun değil. philipsin diğer eksi yanlarıda yağlı ürünlerde koku ve duman biraz fazla çıkıyor.

Bugünlerde airfryer'larda altta pişen yiyecekten buharlaşan yağın üstteki rezistansta birikmesi ve aynı yağın tekrar yoğunlaşarak yiyeceğe karışması ve külliyen sağlıksız bir döngü üzerine ph...... marka bir ürünün incelemesine denk geldim.(Tüketici şikayetleri üzerine yapılmış inceleme) Rezistans bölümünü açtın, temizleyemiyorsun. O parçaları sökersen garanti dışı kalıyor. Bizde de çok bilinen bir marka var. Eşim pratik olur düşüncesiyle almıştı. Düşününce etrafa sıçrayan bir sürü yağdan kurtuluyorsun ama....Pişmanım. Konu dışı oldu ama temizlenebilirlik konusu varsa tercih edin derim. Zaten bu sağlıksız yağlar nedeniyle çok bilinen aperatif kızartma firmalarını tercih etmiyoruz, airfryer ile evde aynı sağlıksız pişirimi yapmış gibi oluyoruz.

Tefal fw2018 kullanıyoruz. Memnunuz. Temizlik konusunda ben temizlemediğim için pek yorum yapmayayım ama şunu söyleyebilirim.
Eve airfry aldık, temizlemesi zor olduğu için kullanmıyoruz diyenler ile aramızda 180 derecelik fark var.

Yağda kızartmalı birşey yapılacaksa, ocakta yapmak evi çok batırdığı için airfry tercih ediyoruz.

Alırken şu özellikler hoşuma gitmişti.
Fazladan buharlı pişirme özelliği var. (airfry + grill + buhar)
Litreci hacim olarak hemen hemen aynı diğerleri 1,7 L bu 1,6 L

ama bunda genişlik ve derinlik 1er cm daha fazla
yükseklik 1-2 cm daha az.

Yani Philipsler hacim olarak (0,1 L) daha fazla ama bu boydan fazla ve bu özellik yan yana bir şeyler koymayı etkiliyor.

almadan önce bunlara dikkat ederek almıştım, eşimde memnun.

(rezistans temizliği ile ilgili bilgim yok)

Hep pratik diye tavsiye ediliyordu. Bu rezistans temizliği işini yeni duymuş oldum. Teşekkürler arkadaşlar. Baktığım birkaç videoda hep şikayetçi olmuşlar. Başka kullananlar varsa onların da tavsiyelerini alabiliriz.

Bimden kumtel aldık pişirmesi güzel. Bu temizlik muhabbeti çıkınca bu nasıl acaba dedim baktım kirlenmemiş videolardaki gibi şükürler olsun ama fanı tutan bir somun var. Onu söküp fanı alınca temizliği kolay olacak gibi görünüyor. Onunda görünce içim rahatladı. Izgara kısmı kirlenmemiş ve temizlemesi daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

YouTube yorumlarında ve incelemelerinde okuduğum kadarıyla Electrolux rezistans temizliği konusunda diğerlerine göre daha iyi.

Cosori alacaktım çünkü hem altta hem üstte rezistansı var ve kullananlar memnundu ancak ABD de varolan bir hatası sebebiyle yangına sebebiyet verdiğine dair bir haberden dolayı vazgeçtim. Media markette incelemiştim. Philips marka olanların hepsinde rezistans açıkta. Şu ana kadar birçok şey pişirdim en ufak kirlenme olmadı. Ben indirim günlerinde philips 5000 serisini tercih ettim. Sebebi fiyatı, büyüklüğü, wifi özelliği, markası.

Olumlu tarafları; Et pişirmesi çok kolay çok kısa sürede yağsız ve çok sulu etler pişiriyor. Özellikle tavuk etini. Fırından az enerji harcıyor. Ocak kirlenmiyor. Tavasının temizliği çok kolay. Ev duman altı olmuyor.

Olumsuz tarafı; Kızartmalarda koku hala devam ediyor maalesef. Patates kızartması asla yağda kızartmanın tadını vermiyor. Markette satılan dondurulmuş patateslerde daha iyi sonuçlar verdiği söyleniyor ancak bende ona pek sıcak bakmıyorum.

21 Mart 2022 tarihinde 2668,86 TL ye ilk airfryerı Amazon'dan Cosori XXL 5.5 lt olanını aldık, o zaman ALmanya'dan geliyordu, kitapçık kutu vb Türkçe değildi . çok memnun kalmıştık. şuan sepetindeki teflon(!)un bir ksımı çizildiği için baktık aynı fiyat diyerekten 12.09.2023 tarihinde tekrar aldık, bu sefer amazon kendisi satıyor, kutu, kitapçık Türkçeleştirilmiş. Ancak güncellenen hali ile arka tarafa hava çıkışına yön veren bir kısmı yapılmış. plastiği çok kötü koku yaptığı için kullanamayıp iade ettim. Phil....sin yeni 9880 veya 9875 modelini düşünüyordum, 7300 civarında iken KASIM ayında daha da iner o zaman alayım dedim, fiyatı ineceğine daha da arttı. 9880 modelinde ete sokulan sensör var, program sayısı fazla; 9875 te sensör yok, program sayısı az. Kasım indirimlerinde ikinci airfryer olarak 2536 TL ye Wiami Air Fryer 12 Litre olanını aldık. Bunda teflon kısım yok, dönen sepet var. Bundan da memnunuz. Rezistansı koruyan tel kısmı bunda da var.

Genel olarak müthiş bir şey.
XXL, 5.5 Lt , 12 lt diye geçenlerin hepsi neredeyse aynı boyutta. Airfryer da önemli olan taban alanının genişliği. dikey hacim önemli değil. Hava akışı geniş alana daha iyi etki ettiğinden. yoksa yukarı doğru ebatı sayesinde hacmi büyük gösterenler, patates kzıartması için iyi sonuç vermiyor.
Bekar veya ailedeki birey sayısı az olanlar için ideal. yoksa bizim gibi 4-5 kişi için ya ikinci bir airfryer alacaksınız ya da 20-25 dk kızartma bittikten sonra tekrar 20-25 dk bekleyeceksiniz.
Alırken malzemesine dikkat edin (teflon, çelik), yedek malzeme belki önemli olabilir. Cosorinin sepeti 1900 tl, yenisi 2650Tl.
Airfryer Delikli Silikon veya airfryer kağıtları var, bildiğiniz fırın kağıdı gibi. Bunları kullanırsanız, temizlik kolay oluyor, çizilme gibi sorunlar olmuyor.
Program sayısı, et sensörü gibi özelliklerin hiç önemi yok. 4-5 kullanmadan sonra vereceğiniz dereceyi ve süreyi öğreniyor ve program ayarlarına uğraşmadan sadece bu 2 kısmı değiştirerek kullanıyorsunuz.

Asıl püf noktası bence reklamlardaki gibi tıkabasa doldurmamak. Biz az koyuyoruz herşeyi. Böylece de yağ rezistansa sıçramıyor. Aslında bu durum fırınlarda da var. En üst göze tepsi konursa yağ üst rezistansa sıçrar ve kirlenir. Fırınlarda da rezistansınız kirli olabilir aslında. Airfryerlar göz önüne serildi ama fırına da bakmak gerekli.

Asıl püf noktası bence reklamlardaki gibi tıkabasa doldurmamak. Biz az koyuyoruz herşeyi. Böylece de yağ rezistansa sıçramıyor. Aslında bu durum fırınlarda da var. En üst göze tepsi konursa yağ üst rezistansa sıçrar ve kirlenir. Fırınlarda da rezistansınız kirli olabilir aslında. Airfryerlar göz önüne serildi ama fırına da bakmak gerekli.
Hocam haklısınız ama fırının içi geniş olduğu için temizliği nispeten daha kolay oluyor.

Hocam haklısınız ama fırının içi geniş olduğu için temizliği nispeten daha kolay oluyor.
Evet kolay oluyor ona lafım yok ama ızgaraların alt kısmı yine az çok kalıyor.

Burada asıl demek istediğim şey abartmadan kararında koyunca malzemeleri sorun olmayacaktır. Reklamını izleyince patatesler, tavuklar tıkabasa dolu gösteriyor bu cihazlarda.

Kanmamak gerekli aslında o görsellere. Patates kızartacak oluyoruz mesela, her seferinde az birşey koyuyoruz biz. Böylece sıçrama vs olmuyor. Bir yıla yaklaştı bizimki daha rezistans kısmında kir yok çok şükür. Ufak tefek küçük noktalar var o da rezistansın altında değil kenar duvarlarda.

Son düzenleme:
Bir ben herhalde bu airfrey e düşmanım. En iyisini aldık diyebilirim Philips XXL. 8 bin verdik.
Yani hiçbir fikrim yoktu nedir ne değildir.
Üst düzey birşeyler bekledim ama pişirme hızı lezzeti vs kıyasa girdiğimde çok fason lüzumsuz birseymis.
Patates tamam sağlıklı olabilir lakin tatsız tuzsuz bişey oluyor ne bilim umduğumu bulmadım diyebilirim

Luxell xxl 7.5 litre aldım yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum.Tavsiyemle okuldan 7 8 kişi daha aldı onlar da çok memnun. Fiyatı da çok uygun. Hatta şuanda bimde 2.500 tl gibi olması lazım

Çevremdeki arkadaşlardan alıpta memnun olan görmedim. Hepsinin söylediği gaza gelip aldık evde sadece yer kaplıyor diyorlar. Onların yalancısıyım. Açıkçası bende sosyal medyanın heryerde çıkan reklamların insanları kandırdığını düşünüyorum.

Fırının küçüğü daha az elektrik harcıyor ve daha hızlı yapıyor, alınabilir ama şart değil.

Çevremdeki arkadaşlardan alıpta memnun olan görmedim. Hepsinin söylediği gaza gelip aldık evde sadece yer kaplıyor diyorlar. Onların yalancısıyım. Açıkçası bende sosyal medyanın heryerde çıkan reklamların insanları kandırdığını düşünüyorum.
Biz aldık kızartma ve közlemede kullanıyoruz sadece
Sıkıntı yok şükür.

Fırının küçüğü daha az elektrik harcıyor ve daha hızlı yapıyor, alınabilir ama şart değil.
Aynen ben de onu diyorum. Hacim küçük olunca hızlı pişiriyor.

Bana da Thermomix isminde bir ürün önerildi. Fiyatı biraz fazla ama yer açısından airfry dan sa efsane bir ürün dedi birkaç arkadaş bunu kullanan var mı arkadaşlar?

Bana da Thermomix isminde bir ürün önerildi. Fiyatı biraz fazla ama yer açısından airfry dan sa efsane bir ürün dedi birkaç arkadaş bunu kullanan var mı arkadaşlar?
kuzenimde vardı, ebat olarak küçük. o zamanlar fiyatı daha uygundu. o ürüne o kadar para verdik diye neler neler yapmaya çalışıyordu, o cihazla. Bayramda gitmiştik, ikram ettiği lokumu bile o üründe yapmış mesela. Bu ürünü şahsen tecrübe etmediğimden al veya almayın diyemem.

airfryerı uzun zamandır kullanan biri olarak. Aldığıma çok memnunum. çok pratik, hızlı, temizliği abarttıldığı gibi de zor değil diye düşünüyorum.
Fırının küçük hali değil, tam olarak çünkü yeni fırın, ankestrelere ilave airfryer özelliği ekliyorlar. Teknik olarak ısıtıcı rezistans ve ısınan havayı üfleyecek fandan ibaret, bu yüzden çokça yüksek talep edilen fiyatlar gerçekten abartı. 2 -3 bin fiyat aralığı olması gereken fiyatken. 5bine kadar olanlar bir tık daha kaliteli malzeme, servis gibi durumlarla o fiyatları hakedebilirler, lakin 5 binden fazla para vermek için bir kez daha düşünmek lazım derim.

Ramazan ayında sahurda her gün kullandık. kalkar kalkmaz çalıştır, çaydan önce yiyeceğin hazır.
Önceden yağda bir şey kızartıldığını eve girişte anlardım, airfryer da bu şekilde koku olmuyor.
Büyük mutfak fırını gibi ön ısıtmanın uzun olmaması, ve ebatından dolayı hızlı ısınması ile küçük porsiyonlar için büyük cihazları çalıştırma gereğinden kurtardığı için maddi açıdan da mantıklı.

Alacaklara tavsiye ederim, marka takıntısı olmadan min 5.5 lt olanını tercih etsinler.

14 ay önce Amazon üzerinden Almanya'dan Bonsenkitchen marka normal fırınlara benzer şekilde bir model getirtmiştim. O zamanlar bu tip airfryerlar pek ülkemizde yoktu. Phillips odaklı gidiyordu ağırlık. Temizlik konusu biraz uğraştırabiliyor bazı arkadaşların da değindiği gibi. Ancak artılarını eksilerini yan yana yazarsanız artıları daha ağır basıyor bizim için. Bendeki ürün şöyle:
1702532489824.png

10 lt iç hacmi var. İki rafı var. Ayrıca içinde döndürerek patates kızartma kovası ve şiş aparatları var. Küçük piliçleri çevirme yapabiliyor :)

Geri