aidata pardus sistemi hakkında

Kodla Büyü

genedrom

Aktif Üye
arkadaşlar merhabalar şimdiye kadar windows sistemlerinde çalıştım buradan da öğrendiğim çok bilgi oldu hepiniz sağolun varolun. şimdi kurulacak olan 15 bilgisayarım aidata ve sadece pardus işletim sistemi yüklü deep freze, office gibi programları kurmalımıyım nasıl daha verimli kullanırım sizden görüşlerinizi almak istedim. şimdiden teşekkür ederim

Merhaba, ben de yeni kurulan sinif icin ayni seyi dusunuyordum. Bir de sistemsel bir sorun oldugunda nasil bastan kurulum yapiyoruz bu bilgisayarlara?

Pardusta ventoy ile mi imaj alinir? Bu sistemde iso dosyasi olusturmayi bilmiyorum.

Son düzenleme:
Genelde clonezilla kullanılıyor hocam ben acronis de kullanmıştım. Pardus ile ilgili konuları pardus özelin araştırırken bir de ubuntu olarak araştırın hocam. Daha fazla kaynağa ulaşacaksınız

Tesekkur ederim hocam. Pardusun kendi icerisinde disk kalibi olusturma ozelligi var. Ama yapamadim. Yine windowstaki gibi ayni programlari kullanacagiz oyleyse.

aidatanın verdiği şu linkteki imajı normal bir bilgisayara nasıl kurabilirim? iso haline getirdim ama yüklemek için kendi cihazlarındaki bileşenleri istiyor. nvme0n1p1 ve nvme0n1p2 bölümleri gerekiyor diye uyarı veiryor, yüklemeye devam ettirip bitirsem de pc yeniden başladığında herhangi bir sistem bulunamıyor.

Bir tane bilgisayara WIN 11 kurup size lazım olacağını düşündüğünüz tüm programları kurun. 1-2 gün çalıştırın stabil olduğuna kanaat getirdiyseniz, imajını alın ve bu imajı diğer tüm bilgisayarlara kurun. İş yükünüz %90 hafifleyecektir.

İlk defa açtım aidataları ama şifre istiyor. Nedir bunun şifresi arkadaşlar?

Yeni aidatalar için hangi koruma programını önerirsiniz. İlaçlı deepfreeze varsa win 10 uyumlu o da olur. Bir de Win 10 a uyumlu netsupport varsa sevinirim

timeshift diye bir uygulama var linux tam yedeğini alıyor.Bir sorun çıkarsa ayarlarda istediğiniz tarihteki yedeğe geri yüklüyor.Ben pardusu kullanayım diyorum.İçerisinde tuxmath,megamario ve bir sürü ortaokul çocuklarına uygun oyunlar var.win 7 yi virtual box ile çocuklara windows da kullandırabilirim.E-Ag uygulaması var.Dün denedim idare eder.Ekranı kilitleme,dondurma vnc ile bağlanma vs. Eksikleri var ama iş görür.

Arkadaşlar win10 kurmaya çalıştım. "Bilgisayarınıza gereken bir medya sürücğsü yok. Bu bir svd usb veya sabit dsk olabilir... " Yazısı çıkıyor. İso yu kendi sitesinden indirdim. Ventoy ile flash a yazdım. Bir masa üstü bilgisayra da kurulum yapmıştım. Aidata bilgisayarlarda bu hatayı aldım. Çözğm ne olabilir ya da sorun. Pardus normal bir şekilde çalışıyor

Arkadaşlar win10 kurmaya çalıştım. "Bilgisayarınıza gereken bir medya sürücğsü yok. Bu bir svd usb veya sabit dsk olabilir... " Yazısı çıkıyor. İso yu kendi sitesinden indirdim. Ventoy ile flash a yazdım. Bir masa üstü bilgisayra da kurulum yapmıştım. Aidata bilgisayarlarda bu hatayı aldım. Çözğm ne olabilir ya da sorun. Pardus normal bir şekilde çalışıyor
Yanlış hatırlamıyorsam F6ply-x64 olan linki bilgisayarınıza indirip bir klasörün içine çıkartın. Klasörü flash belleğinizin içine kopyalayın. Windowsu kurmaya başlayın. "Bilgisayarınıza gereken bir medya sürücğsü yok. Bu bir svd usb veya sabit dsk olabilir... " uyarısı çıktığında alt tarafta sürücü yükle butonuna basarak flash belleğin içinde yüklediğiniz klasörü gösterin ve sürücüyü yükleyin. O zaman diskler görünecektir. Bu işlemi yaparken fare çalışmayacaktır. Klavyedeki TAB ve Enter tuşları ile bu işlemi yapmanız gerekir.

Meb 'in sınıflardan haberi yok.Ülkenin neresine git sınıf mevcudu en az 20 üzeridir.Projede 18+1 denmiş bize ise 15+1 verilmiş.3 pc nereye gitti?Kablo sayısından anlıyorsun.3 tane fazla çıkıyor.Evinde kişi sayısını biliyorsun.Bazıları aç kalsın diyemezsin.Ya verme vereceksende ülkeni insan sayını bil.

sayı keşke daha fazla olsa ama gönderilmeyen okul sayısına ve ülkenin ekonomik durumuna bakılınca; hakkını verip, şükredip güzel kullanmak lazım.
aidataların win 10 performansını çok beğendim. daha önce merkezi pardus kursları da almama rağmen hep windows yolundan devam ettim 🙈. ne kişiselde , ne idarede, ne tahtalarda ne de şimdi aidatalarda pardus namına hiçbirşey bırakmadan windowstaki kurulu düzenime devam ediyorum. Ulusal büyük bir proje olan pardusa emek harcayanlara gerçekten çok saygı duyuyor ve takdir ediyorum naçizane. Önce rabbim sonra MEB affeder inşallah, ben tembelliğimi de kabul edip windows diyorum.

Meb 'in sınıflardan haberi yok.Ülkenin neresine git sınıf mevcudu en az 20 üzeridir.Projede 18+1 denmiş bize ise 15+1 verilmiş.3 pc nereye gitti?Kablo sayısından anlıyorsun.3 tane fazla çıkıyor.Evinde kişi sayısını biliyorsun.Bazıları aç kalsın diyemezsin.Ya verme vereceksende ülkeni insan sayını bil.
Hocam ne kablosundan bahsediyorsunuz? Bize 16 adet gelsi ve kutulardan sadece birer tane power güç kablosu çıktı.

Ayrıca rufus ile usb oluşturup kurdum. Etkinleştirme yapılamadı ama nedense. 3 satırlık kodu biliyorsunuzdur.. o şekilde olmadı.

Bir de aygıt yöneticisinde tanınmayan 2-3 aygıt var ama ne olduğunu anlamadım. Aidata nın ftp sunucusunda Tümleşik bilgisayar linkinde bir çok seçenek var. meb d22 510 u mu seçmeliyiz?

arkadaşlar merhabalar şimdiye kadar windows sistemlerinde çalıştım buradan da öğrendiğim çok bilgi oldu hepiniz sağolun varolun. şimdi kurulacak olan 15 bilgisayarım aidata ve sadece pardus işletim sistemi yüklü deep freze, office gibi programları kurmalımıyım nasıl daha verimli kullanırım sizden görüşlerinizi almak istedim. şimdiden teşekkür ederim
Hocam ben hepsine win10 attım. Öğretmenler Pardus kullanamıyor, 5.6. sınıf nasıl kullansın.çom uğraştırır

Geri