ADOBE CS4 YAZILIMI GELDİ!!

Kodla Büyü

faltunel

Site Gezgini
CS4'ler geldi gelmesine de başımıza iş çıkardı!!!

Kurulumu baya uğraştıracak gibi, laboratuarda 28 bilgisayarım var, sene başı yaptığım bakımda hepsine sp2'leri tek tek yüklemiştim. Ama CS4'ler sp3 istiyor. şimdi baştan tek tek yine kuracam. Asıl zor olan o değil.

28 bilgisayarın 9 tanesinde falan dvd var, diğerlerinde yok. tek tek her kasayı açıp dvd takıp tek tek kurulum yapmam lazım ki her kurulum başlı başına baya vakit alır gibime geliyor. yanlış hatırlamıyorsam 3 veya 4 dvd vardı. kurulum aşama aşama ve dvdlerin hepsi kullanılıyor...Off off!!

Bu cs4 kurulumlarını yapmak zorunda mıyız, cs3 kursak veya modüllerde anlatılan sürümleri kullansak sorun olur mu acaba??

Zümre kararında CS4 kurmama nedenini yazıp neden eski sürüm kullandığımızı belirtsek sorun olmaz gibi geliyor bana ama sizin görüşlerinizi de merak ettim.

hocam ağdan dvd sürücüyü paylaşarak yapılabilir belki kasa açmadan. onun dışında bir tanesine kurup imaj alma yoluyla hepsine imajı yükleyebilirsiniz daha hızlı olur sanırım. son olarak da yeni sürümü kurmasanız da bir sorun olacağını sanmıyorum. web tasarım dersinde dreamweaver mx ile anlatılıyordu yanlış hatırlamıyorsam, yani eski versiyon. beni soracak olursanız tek liseyiz kimsenin karıştığı yok ilçede benden başka bu dersi bilen,veren de yok zaten :)
kolay gelsin iyi çalışmalar.

ana makinaya koyala. onuda paylaşıma aç hepsi ordan kur. cdden çok daha hızlı olacaktır kurulum. yada hiç kurma en hızlısı bu olur :puhaha:

ilköğretim okulundayım buraya da geldi cdler müdür yardımcımız verdi cdleri.iyide ben şimdi ne yapacam her bilgisayara kuracam mı okuldaki.akıl verin bi lütfen

bizede geldi yani ilköğretime
ama 1GB ram istiyor bizim okuldaki silgisayarlar bu özellikleri karşılamıyor. ben kurmadım hiç birine

Bence de kurmaya gerek yok. CS3 ler fazlasıylaişi görüyor, ayrıca gelen CS4 ü kurmak çift çekirdek makinada 1 saatten fazla sürdü, diğerlerini düşünemiyorum. Evinizdeki masaya kurunuz yeter bence..

değerli meslektaşlarım canınız nasıl istiyorsa öyle yapın. unutmayın bu konuda okullarda sizden yetkili kimse yok ki. birçok insanın da birşeyden anladığı yok zaten bu konuda. mesela benim ilçe mem bugün beni çağırdı. hocam bunlar geldi ne yapalım diye? bizden dağıtmamızı istemişler her okula 1 tane mi yollayacağız?kim adına zimmetleyeceğiz? ne işe yararlar? 1 tanesi 1 bilg. için mi? gibi sorularla karşılaştım. o yüzden bu kadar dert etmeyin. hele de ilköğretimde ve kaldırmayacak pclerde..evdeki pcnize kurup
okula geri götürün. nasıl olsa bu programları biz kullanıyoruzve genelde de evde çalışıyoruz.

Bu işlerin ihalesi ve anlaşmalarını kimler yapıyorsa, haklarında hiç iyi şeyler düşünmüyorum

Çoğumuz 40-50-60mevcutlu sınıflarla en fazla 20 bilgisayarlarlı laboratuvarlarda öğrencileri üçer dörder oturtarak ders anlatmaya çalışıyoruz. Bazı okullarda ise bilgisayar dersi seçilmesine rağmen laboratuvar yok.

Elimizde CS3 leri doğru dürüst çalıştıracak makina yokken CS4 ler gönderilmeye başlanmış. O yazılımlara ne kadar para harcadıklarını merak ediyorum. O tip yazılımlara para vereceklerine okullara doğru dürüst ve yeter sayıda bilgisayar gönderseler daha iyi olacak. O yazılımları gerçekten kullanacak olan öğretmen arkadaşlar zaten bir şekilde temin eder meb in göndermesine gerek yok.

**MEB’in yazılı açıklaması ise şöyle:

Son günlerde bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan “MEB, 32 bin ilkokul varken 45 bin okul için bilgisayar yazılımı satın aldı” iddialarına ilişkin olarak aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Öncelikle, 2008-2009 öğretim yılı verilerine göre Bakanlığımıza bağlı 33.769 ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bakanlığımız tarafından İllere gönderilen resmi yazıda 45 bin ilköğretim okuluna yazılım satın alındığına dair herhangi bir ifade geçmemektedir. Bazı basın yayın kuruluşları tarafından Resmi yazının içeriği çarpıtılmaktadır.

Bilindiği üzere, öğretmenlerimizin web tabanlı e-öğrenme içeriğini (öğrenme nesneleri, vb.) oluşturmalarını sağlamak amacıyla 28.315 ilköğretim okuluna 2007 yılında 56.630 adet, 17.261 kırsal kesim ilköğretim okuluna 2008 yılında 81.269 adet yazarlık yazılımı lisansları satın alınmıştır. Yazarlık yazılımı lisansları okul başına değil, bilgisayar başına satın alındığı için 2007 yılında 28.315 ilköğretim okulunda bulunan 2′şer bilgisayara yazarlık yazılımı kullanım lisansı temin edilebilmiştir. Bu 28.315 ilköğretim okulunun içinde kırsal kesim ilköğretim okulları da yer almaktadır.

Her ilköğretim okuluna temin edilen BT (Bilişim Teknolojileri) sınıflarının 15+1 ya da 20+1 bilgisayara sahip olduğu bilinmektedir. Bu okullarda sadece iki bilgisayara bu yazılımların kurulabilir olması ve yazarlık yazılımı kullanımına yönelik öğretmenlerin ve öğrencilerin taleplerinin ve hizmetiçi eğitimler neticesinde Bakanlığımız eğitim portalına içerik geliştirecek öğretmen sayısının artması sebebiyle BT sınıflarındaki diğer bilgisayarlara da yazarlık yazılımı kurulmuştur.

Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 15 Temmuz 2008 tarihli ve 8468 sayılı Genelgesinde; Devlet kuruluşlarında kullanılacak bilgisayar programlarının lisanslı olmasının gerekli olduğu belirtilmektedir. Buna da bağlı kalınarak, önceden yazarlık yazılımı satın alınan okullar da dâhil olmak üzere BT donanımı satın alınan 17.261 kırsal kesim ilköğretim okuluna daha 81.269 adet yazarlık yazılımı lisansı Ulaştırma Bakanlığı tarafından bu okulların laboratuar büyüklüğüne göre 4 ya da 5 bilgisayara kurulmak üzere satın alınarak il milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla ilköğretim okullarına dağıtım yapılmıştır. 2007 ve 2008 yıllarında yapılan yazarlık yazılımı satın alımlarıyla Bakanlığımıza bağlı ilköğretim okullarının tamamının en az iki en fazla beş kullanıcılı yazarlık yazılımları lisanslarına sahip olması sağlanmıştır.

Söz konusu haberle bağlantılı olarak sürdürülen ve “MEB, tüm okullarında 118 bilgisayar bulunan Şemdinli’ye 413 yazılım lisansı almış.” başlığı ile verilen haber de gerçeği yansıtmamaktadır.

2008-2009 öğretim yılı verilerine göre Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Bakanlığımız kayıtlarında 77 ilköğretim okulunda toplam 433 bilgisayar bulunmaktadır. Ulaştırma Bakanlığınca hazırlıkları devam eden üçüncü aşama kurulumlar kapsamında da iki adet 15+1 lik BT sınıfı kurulumu planlanmıştır. Planlanan bilgisayarlar da dahil edildiğinde bu sayı toplam 465 tir.

2008-2009 öğretim yılı verilerine göre Hakkarinin Yüksekova ilçesinde Bakanlığımız kayıtlarında 120 ilköğretim okulunda toplam 601 bilgisayar bulunmaktadır. Ulaştırma Bakanlığınca hazırlıkları devam eden üçüncü aşama kurulumlar kapsamında da sekiz adet 15+1 lik BT sınıfı ile Avrupa Yatırım Bankası ikinci faz kapsamında 15+1 lik bir adet BT sınıfı kurulumu planlanmıştır. Planlanan bilgisayarlar da dahil edildiğinde bu sayı toplam 745 tir.

Görüldüğü gibi Hakkari ili Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde ilköğretim okullarında bulunan bilgisayar sayıları bu okullara satın alınan yazarlık yazılımı lisans sayısının üzerindedir. Ayrıca, Öğretmen odaları, Kütüphaneler vb. yerlerde kullanılan bilgisayarlar bu sayılara dâhil edilmemiştir.

Yazarlık yazılımlarının CS3 versiyonundan CS4 versiyonuna güncellenmesi ihale sözleşmesi gereği ücretsiz olarak yapılmakta olup Bakanlığımız tarafından herhangi bir güncelleme ücreti ödenmemektedir.

Bilindiği üzere ülkemizin öğrenci sayıları yüksek olmayan ilçelerinden olan Şemdinli ve Yüksekova’da bulunan okullardaki bütün bilgisayarların lisanslanması yoluna gidilmiştir. Dolayısıyla o bölgedeki öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin üretecek oldukları eğitim yazılımlarının resmi ve yasal olması garantilenmiştir. Ülkemizde kaçak ve kopya yazılım kullanımının önüne geçmeye çalışan politikalar ile bu girişim ahenk içerisindedir. Bu konuyla ilgili Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 15 Temmuz 2008 tarihli ve 8468 sayılı Genelgesi de kullanılan yazılımların lisanslı olmasını zorunlu kılmıştır.

Web tabanlı içerik geliştirme eğitimleri sonucunda yaklaşık 2500 elektronik öğrenme içeriği bu yazılımlarla öğretmenlerimiz tarafından üretilmiş olup, bunların telif hakkı Bakanlığımıza aittir ve bu içerikler incelemeler tamamlanarak www.egitim.gov.tr eğitim portalından eğitim camiamız hizmetine sunulmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
.

yaptıkları iş çok mantıklıymış gibi savunuyolar. cs3 yazılımını kaldıramayacak bir bilgisayara para verip yazılım satın almak hanki akla hizmet yahu. varmı böyle bişey yuh artık daha ne diyelim. cs 4 e yükseltmek de ücretsiz mi haa ozaman iyi tamam diyecez sorun yok diyecez ya bizde hayret hayret hayret.

Hayat' Alıntı:
değerli meslektaşlarım canınız nasıl istiyorsa öyle yapın. unutmayın bu konuda okullarda sizden yetkili kimse yok ki. birçok insanın da birşeyden anladığı yok zaten bu konuda. mesela benim ilçe mem bugün beni çağırdı. hocam bunlar geldi ne yapalım diye? bizden dağıtmamızı istemişler her okula 1 tane mi yollayacağız?kim adına zimmetleyeceğiz? ne işe yararlar? 1 tanesi 1 bilg. için mi? gibi sorularla karşılaştım. o yüzden bu kadar dert etmeyin. hele de ilköğretimde ve kaldırmayacak pclerde..evdeki pcnize kurup
okula geri götürün. nasıl olsa bu programları biz kullanıyoruzve genelde de evde çalışıyoruz.
:++: :+1:

umursamazlığı aldırış etmemeyi , gülüp geçmeyi bi tarafa bırakın arkdaşlar ya ciddi bi mesele bu. bu devletin paraları neden boş yere akıtılıyor. yazık değil mi , sahip çıkın vatanınıza.

adobe şu an en güçlü yazılımı üretiyor dalındaki. bunun ülkemizdeki birçok okula gelmesi bence çok güzel birşey. harika birşey hatta. donanımı düşük laboratuvarlara sahip okullara ise bilinçli olarak yollanmaması gerekir. .

eminem' Alıntı:
MEMEK' Alıntı:
Allah yardımcısınız olsun. Bana henüz gelmedi...
kapıdadır hocam merak etmeyin.ilköğretimde misiniz?gelirse buradan bilgilendirin bizi :D
Evet ilköğretimdeyim.Ayrıca bizim bu programları kurmak zorundaymıyız? ZAten ilköğreitmlerde kullanmıyoruz ki?

imaj almakda zahmetli, laboratuarda 4 çeşit kasa var, her biri birbirinden farklı.

dvdleri paylaşıma açsam dahi tek tek kurmak zor. bir arkadaş bir saatde kurulduğunu söylemiş. Ders saatlerim yoğun,kalan zamanımda kurmaya başlasam bile yine bir hafta vakitimi alır. hergün ancak bir veya iki saat vakit ayırırım.

Eğer CS4'lerin bir zorunluluğu yoksa CS3'ler ile devam diyorum...

arkadaşlar ben cs4 kurmayı düşünmüyorum. yine de mail atmam gerekli mi. bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim. bugün son gün

arkadaşlar kurmayı düşünmüyorsanız zümre tutanaklarında bunu yazıya dökün, gerekçenizi uygun bir şekilde belirtin, ilerde başınız ağrımasın...

hocam zümreyi hazırlayıp teslim etmiştim. şimdi ne yapabilirim. bilgisayarlara kuramam çünkü çok eskiler ayrıca ne ben ders anlatmada kullanıyorum cs3 ü nede diğer öğretmenler kullanıyor

zümrenin zaman şartı yok, yani sadece dönem başları ve sene sonu yapılacak diye bir şey yok. bunların yanında gerek görüldüğü takdirde ek zümreler yapılabileceğini biliyorum ben

11-12 yıllık makinelere dün çıkmış yazılımları alıp göndermek ne kadar mantıklı diye düşünüyor insan. Bize de geldi cs4 dvdleri. Geçen sene cs3 lerde gelmişti.

Geri