Acil Sata hardisk sorunu

Kodla Büyü

ilhangms80

Aktif Üye
Mrb. Arkadaşlar. satahardiskli bir bilgisayar var ve format atmak ve yeniden sistem kurmak istiyorum ama birtürlü olmuyor. kurulum için gerekli dosyaları yüklüyorum lisans sözleşmesi için f8 tuşunuda kullanıyorum sonraki ekranda hardisk bilgileri geliyor ama üst kısımda bilinmeyen disk diye bişey var alt kısımda ise harddiskin 2 parça olduğu gözüküyor. fakat ne biçimlendirme yapabiliyorum nede sistem kuramıyorum. acaba sorunum sata hardiskten kaynaklanan bir sorunmu yoksa sabit diskim mi bozuk çözemedim. yardımcı olursanız sevinirim. bu konuyla ilgili epeyce bi araştırma yapmama rağmen sorunu çözemedim.

Hocam bios ayarlarından Sata özelliğini kapatıp format atın.

hocam biosdan sata özelliğini kapatınca bilgisayar cd romuda görmüyor. ve boot açılışı için cd romu seçemiyorum.

Bazı anakartlar kurulum sırasında sata hdd yi görmeyebiliyor.Sorunun bundan kaynaklanıyor olabilir..
Bu durumda kurulum sırasında sata yı tanıtman gerekir. Bunun için bi tanıtım disketi hazırlaman gerekiyor. Bu disket anakartla birlikte de gelmiş olabilir veya anakart cd sinde drivers/ raid klasöründe bulunan dosyaları diskete kopyalayıp hazırlayabilirsin. Kurulum sırasında raid yüklemek için f6 ya basın diye bi yazı çıktığında f6 bas ve bekle sonra senden tanıtım disketi istenecektir...

Hocam ana kart cd'ni den diskete RAID sürücülerini atıcaksın sonra XP yükleme cdsini takıp çalıştığı sırada F6 tuşuna basıcaksın sürücüleri disketten yükledikten sonra kurulum gerçekleşecektir. Yada netten RAİD entegreli bir XP cidisi indir ordan yüklemeyi deneyin.

hocam bilgisayarda disket sürücü yok aynı zamanda anakart cd side yok. bunları epeyce bi araştırdım. zaten formatlama esnasında da hardisk gözükmüyor demiyor. aynen 2 hardisk takılmış gibi üst kısımda bilinmeyen disk yazıyor alt kısımda ise hardiskim 2 parça olarak gözüküyor. 39125 ve 119254 mb gözüküyor. baş kısmında c ve d yazması gerekirken (--) buna benzer bi ifade yaıyor. seçilii bölümü silemiyorum ve seçili bölüme sistem kuramıyorum.

39125 mb kısmın tamamının boş olduğu sol tarafonda parantez içinde yazarken diğer kısımda ne boş nede dolu olduğu bilgisi gözükmüyor.

Hocam çok sağol inşallah hardiskte bi sorun yokturda boşuna uğraşmıyorumdur. garantiyede göndermek istemiyorum gidip gelmesi 1 ayı aşıyor tekrardan teşkkürler

hocam buradaki dosyanın boyutu çok küçük bu indirdiğim dosyayı nasıl kullanacağım tam olarak anlamadım.

ilhangms80' Alıntı:
kurulum için gerekli dosyaları yüklüyorum lisans sözleşmesi için f8 tuşunuda kullanıyorum sonraki ekranda hardisk bilgileri geliyor ama üst kısımda bilinmeyen disk diye bişey var alt kısımda ise harddiskin 2 parça olduğu gözüküyor.

eğer f8 den sonra sabit disk bulunamadı mesajını almıyorsan problem sata raid sürücüsü değildir.

o hdd yi al baska bir pc ye bagla bilgisayarı windowsta actıktan sonra

bilgisayarım a sag tıkla yönetten disk yönetiminden hdd yi tek parca ve ham hale getir sonra tekrar diger pc ye bagla ve kurmayı dene.

hocam bilgisayarı alalı daha 2 ay oldu garantili olduğu için kasayı açmak istemiyorum sabitdiskin bozuk olup olmadığını anlayamadım bozuk olduğunu anlayabilsem gönderecem. 2 hardisk takılı gibi üst kısımda bilinmeyen disk yazıyor. alt bolumde ise 2 parça gözüken sabit disk bilgisi var. bilgisayarı çalışır helde hiç görmediğim için hardiskin kaç bolum olduğunuda bilmiyorum. anlamadığım üst kısımda yazan bilinmeyen disk yazısı.

disk bilgileri sürücü isimleri bölümler birbirine karıştırılmış gibi msdos ile açıp fdisk ile hdd yi tek parçaya dönüştür.

kasayıda aç bişey olmaz. bozuk çıksa bile parça bazında yine garantiden hdd yi değiştirirsin. tabi istersen çaktırmadanda kasayı açıp dedigimi yine yapabilirsin tamamen sana kalmış.

hiç uğraşmak istemiyosan kutusuna koy garantiye gönder ve bekle :)

hocam dediğin gibi kasayı açtım. hardiskin takılı olduğu satatyı cd romun yanından alıp diğer sataya taktım ve açılmayan bilgisayar açıldı eyvallah hocam. artık çalışıyor ve forma atma olyıda düzeldi. tekrardan herkese teşekkürler.

Geri