(Acil)Etkileşmli tahtada acronis ile hangi sürücüler seçilme

Kodla Büyü

xodeda

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar imaj alacağım. sadece c: yi seçmek yeterlimi acaba.

hocam
c, d, f,h ve Linux swap

sürücüleri var hepsi alınmalımı.

hocam her iki sürücünün imajını aldım fakat kurarken sorun çıktı. sadece c yi kurmaya izin veriyor. sorun olurmu acaba.

Tüm sürücülerin imajını tek dosyada alırsanız imajı geri yüklerken hard diskteki eski partisyonları silmenizi istiyor. Dolayısıyla D sürücüsündeki dosyalar silinmesin diyorsanız, sadece C'nin imajını imajını alıp geri yüklerken de sadece C'yi geri yüklemeniz doğrusudur.

hocam sadece c olan alanı seçtiniz sanırım . Size bir iki sorum olacak.
1) imaj alma ne kadar sürdü acaba?
2) flashı boot yaparken fat mı seçtiniz , ntfs mi ?

Sayın Hocam Acronis ile imaj almak rahat oldu mu bir sıkıntı oluyor mu acaba?
Eğer yapılıyorsa adımlarını kısaca anlatabilir misiniz?

kusura bakmayın unutmuşum cevap yazmayı. öncelikle bu iş için 2 tane flash lazım. bir tanesi kapasitesi küçük olabilir acroniste boot yapmak için. boot için zaten ntfs kabul etmiyor fat32 olması gerekiyor. 2 flash ı ise imajı aldıktan sonra imajı içine kopyalamak için gerekiyor. bu da ntfs olması lazım aksi taktirde aldığınız imaj boyutu büyük tek dosya olduğundan fat32 kabul etmez mecburen ntfs olması lazım. İmajı almak 15 dk. kadar sürdü. yüklemek de 20 ile 25 dk sürüyor. yanlız benimde anlayamadığım bir konu var bir kaç tahtalarda yükleme çok yavaş, hatta image yüklü flashı gördüremiyorum sürekli baştan başlamam gerekiyor. hatta bir tahtada sorun suz yükleme yaptı fakat tahta çoktü işletim sistemi yok hatası veriyor. tekrar yükledim yine aynı. sanırım haftaya ona clanezilla ile alınmılş imageyi atmam gerekecek inşallah olur.

bu arada elinizde harici bir hdd varsa onu ikiye bölüp bir parçasını bootlu diğer parçasına imageyi yükleyip kullanabilirsiniz. okulun imkanına göre değişir.

(sadece c: sürücüsünün imajını alıp yükledim. Çoğu tahtada sorun çıkmadı bazıları anlattığım gibi oldu. ve henüz image yüklemelerim bitmedi bitirince bakalım kaç tahta sorun çıkaracak.)

C yi al yeter. Gerine gerek yok. Ben her zaman bu şekilde yapıyorum bir sıkını olmuyor tahtalarda..

arkadasların anlattıklarıda imaj dosyası oluşturma yapılabilir. Ama partları geri yüklerken bölüm secerken karısık oluyor biraz. ve boot da windows bulunamama sorunları oluyor.
ben biraz farlı bir yol izliyorum.

1. kendi labdaki tahtaya butun programlarımı, ders içeriklerini,hocaların verdiklerini kuruyorum.
2. acronis ile yaptıgım bootlu flash disk ile boottan acronis programını calıştırıyorum.
3. sadece bu iş için kullandığım harici 250 gb harddiskim var.(okuldaki bir bilgisayardan bulduğum 3,5 inclik250gb hdd ye , hdd kutusu aldımtaktım onu kullanıyorum harici hdd olarak.)
4. flastan actıgım acronis programı içinde tools sekmesi altında hdd clone diye bir yer var.flasımı cıkarıp harici hdd takıyorum
5.. clone disk ile source hedef olarak bt sınıfındaki tahtanın hdd sini seciyorum.
6. ileri deyip hedef olarak harici hdd yi seciyorum. ileri ileri otomatik ileri diyorum.
7. burada pardustan dolayı hata uyarı veriyor evet tamam diyorum.
8. işlem başlıyor ve tahtadaki harddiskin tamamını c d e f ne varsa harici diske klonluyor.
9. yukarıdaki işlemler bittikten sonra artık harici diskimde tum tahta dosyaları var.
10. baska bir sınıfa gidiyorum. yüklemek istediğim tahtaya acronis flasım ile acronisi başlatıyorum.
11. yine clone disk i seciyorum.
12. bu sefer kaynak olarak (source) harici diskimi seciyorum.
13. Hedef olarak tahta hdd sini seciyorum. ileri ileri tamam diyorum.
14. yine pardusun bootuyla ilgili uyarı veriyor tamam deyip ilerliyorum ve kopyalama başlıyor.

15.butun işlemler bittikten sonra windows açılıyor. yaptığım ip tablosundan elle ip veriyorum, bilgisayar adını, kullaıcı adını değiştiriyorum.
16 en onemlisi c ve d bölümüne drive vaccine kuruyorum.
17. mis gibi sistem hazır.
18. tek problem pardusu başlatmak istediğinizde hata veriyor. boot ayarı yapmak lazım galiba ama ben ugrasmadım. zaten kullanan yok pardusu.

tüm tahta kontrolümde. cocuklar bisey yukleseler bile kapanınca siliniyor.
pardus bölümü zaten acılmadığı için orasıda kontrol altında , sorun yok.

ali04' Alıntı:
arkadasların anlattıklarıda imaj dosyası oluşturma yapılabilir. Ama partları geri yüklerken bölüm secerken karısık oluyor biraz. ve boot da windows bulunamama sorunları oluyor.

1. kendi labdaki tahtaya butun programlarımı, ders içeriklerini,hocaların verdiklerini kuruyorum.
2. acronis ile yaptıgım bootlu flash disk ile boottan acronis programını calıştırıyorum.
3. sadece bu iş için kullandığım harici 250 gb harddiskim var.(okuldaki bir bilgisayardan bulduğum 3,5 inclik250gb hdd ye , hdd kutusu aldımtaktım onu kullanıyorum harici hdd olarak.)
4. flastan actıgım acronis programı içinde tools sekmesi altında hdd clone diye bir yer var.flasımı cıkarıp harici hdd takıyorum
5.. clone disk ile source hedef olarak bt sınıfındaki tahtanın hdd sini seciyorum.
6. ileri deyip hedef olarak harici hdd yi seciyorum. ileri ileri otomatik ileri diyorum.
8. işlem başlıyor ve tahtadaki harddiskin tamamını c d e f ne varsa harici diske klonluyor.
9. yukarıdaki işlemler bittikten sonra artık harici diskimde tum tahta dosyaları var.
10. baska bir sınıfa gidiyorum. yüklemek istediğim tahtaya acronis flasım ile acronisi başlatıyorum.
14. yine pardusun bootuyla ilgili uyarı veriyor tamam deyip ilerliyorum ve kopyalama başlıyor.

15.butun işlemler bittikten sonra windows açılıyor. yaptığım ip tablosundan elle ip veriyorum, bilgisayar adını, kullaıcı adını değiştiriyorum.
18. tek problem pardusu başlatmak istediğinizde hata veriyor. boot ayarı yapmak lazım galiba ama ben ugrasmadım. zaten kullanan yok pardusu.

Bu daha önce benim de tavsiye ettiğim yöntem :) Benim yöntemimde daha pratik olan şey flash disk kullanmanıza da gerek kalmaması. Tekrar paylaşayım:

"Size kendi uyguladığım çok pratik bir yol söyleyeceğim, bakalım dikkate alacak mısınız:

- Tahtada tüm ayarlarınızı yapıp imajını almaya hazır hale getirin.
- Tahtaya Acronis True Image programını da yükleyin ve Tools kısmındaki Activate Startup Recovery seçeneğini Enabled yapın. (Bu sayede tahta açılırken Press F11 for Acronis True Image yazısı çıktığında F11 tuşuna basarsanız bilgisayarı Acronis Bootable CD ile başlatmış gibi olursunuz.)
- Sadece bu amaca tahsis edeceğiniz bir USB hard diskinizi (80 Gb bile yeterli) tahtaya takın ve tahtayı F11 tuşuna basarak Acronis ile açın.
- Şimdi normalden farklı olarak Backup veya Recovery seçeneklerini kullanmayacağız. Onun yerine Tools menüsündeki Clone Disc seçeneğine girerek önce kaynak diskinizi (source) ardından hedef diskinizi (target) seçerek klonlamayı başlatacaksınız. (Sıkıştırma yapılmadığı için bu işlem imaj alıp atmadan daha hızlıdır).
- İşlem sonucunda elde ettiğiniz USB hard diskinizi, imaj atmak istediğiniz başka bir tahtaya takın ve bu tahtanın Bios menüsüne girin.
- Boot Options kısmında USB diskinizi 1. boot aygıtı olarak seçin ve ayarları kaydedin.
- Tahta yeniden başladığında Press F11 for Acronis True Image yazısını artık bu tahtada da göreceksiniz.
- F11'e basarak Acronis ile tahtayı açın.
- Yine Clone Disc menüsünden bu sefer USB diskinizi kaynak, tahtanın diskini hedef olarak seçerek klonlamayı başlatın.
- Bu sayede tek bir hard disk kullanarak işleminizi normal imaj alıp atmadan çok daha süratli olarak halledebileceksiniz. :)"

yataylimit' Alıntı:
ali04' Alıntı:

Bu daha önce benim de tavsiye ettiğim yöntem :) Benim yöntemimde daha pratik olan şey flash disk kullanmanıza da gerek kalmaması. Tekrar paylaşayım:

"Size kendi uyguladığım çok pratik bir yol söyleyeceğim, bakalım dikkate alacak mısınız:

- Tahtada tüm ayarlarınızı yapıp imajını almaya hazır hale getirin.
- Tahtaya Acronis True Image programını da yükleyin ve Tools kısmındaki Activate Startup Recovery seçeneğini Enabled yapın. (Bu sayede tahta açılırken Press F11 for Acronis True Image yazısı çıktığında F11 tuşuna basarsanız bilgisayarı Acronis Bootable CD ile başlatmış gibi olursunuz.)
- Sadece bu amaca tahsis edeceğiniz bir USB hard diskinizi (80 Gb bile yeterli) tahtaya takın ve tahtayı F11 tuşuna basarak Acronis ile açın.
- Şimdi normalden farklı olarak Backup veya Recovery seçeneklerini kullanmayacağız. Onun yerine Tools menüsündeki Clone Disc seçeneğine girerek önce kaynak diskinizi (source) ardından hedef diskinizi (target) seçerek klonlamayı başlatacaksınız. (Sıkıştırma yapılmadığı için bu işlem imaj alıp atmadan daha hızlıdır).
- İşlem sonucunda elde ettiğiniz USB hard diskinizi, imaj atmak istediğiniz başka bir tahtaya takın ve bu tahtanın Bios menüsüne girin.
- Boot Options kısmında USB diskinizi 1. boot aygıtı olarak seçin ve ayarları kaydedin.
- Tahta yeniden başladığında Press F11 for Acronis True Image yazısını artık bu tahtada da göreceksiniz.
- F11'e basarak Acronis ile tahtayı açın.
- Yine Clone Disc menüsünden bu sefer USB diskinizi kaynak, tahtanın diskini hedef olarak seçerek klonlamayı başlatın.
- Bu sayede tek bir hard disk kullanarak işleminizi normal imaj alıp atmadan çok daha süratli olarak halledebileceksiniz. :)"

clonezilla kullanıyordum hep ... Bu yöntemi de deneyeceğim .... En hızlı hangisi yükleme yaparsa o daha iyi işimi görür :)

Geri