.. Access `te foto eklemeyle ilgili bir sorunumuz var?

Kodla Büyü

MEMEK

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar .. Access `te okulun bütün öğrencileri liste halında ekledik ve bilgileriyle birlikte. Öğrenci numarasıyla aram yaparak öğrencilerle ilgili tüm bilgilerin gelmesini istiyoruz ve bilgileri geliyor. Ancak foto kısmına sorun yaşıyoruz. Onu yapamadık. Aranan öğrencin bilgilerinin yanına b-fotosununda gelmesini istiyoruz. Fotoları .. Access gömdüğümüzde dosya boyutu çok büyüyor ve sorun çıkıyor. Bunu nasıl yapabiliriz?

Fotoları veritabanına gömmek uygun bir yöntem değil. Fotoğrafları veritabanının olduğu klasörde örneğin resimler adında bir klasör oluşturup, her öğrencinin fotosunu örneğin okul numarası ile kaydedin. Böylece öğrencinin okul numarasından resim dosyasının adını bulabilirsiniz.
Bilgileri göstermek için yazdığınız bir program kullanıyorsanız, örneğin c# ile bir program hazırladıysanız da forma bir picturebox yerleştirip, gösterilecek resim olarak öğrencinin okul numarasından yola çıkıp, bulduğunuz resmi gösterin.
Bilgileri access ile gösteriyorsanız, biraz vba bilgisi ile sanırım yine resimleri gösterme şansınız olabilir. Hazırladığınız access dosyasını birkaç bilgi girilmiş bir örneğini eklerseniz daha fazla yardımcı olunabilir diye düşünüyorum. Bu arada verileri doğrudan access dosyası üzerinden işlemeniz kontrolün elinizde olması açısından iyi bir yöntem değil. C# ya da visual basic ile bir program tasarlayıp, onunla veri kontrolünü sağlamanız daha doğru olacaktır.

@yakuphan hocam dosya şu an yanımda değil. Fotoları bir klasör atında topladık ancak öğrenci bilgileirn yanına fotosunu çıkarmak istiyorum, biz foto yolunu göstrerek çıkarmasını yapacağız ancak her öğrenci için tek tek mi foto adres yolunu göstermemiz gerekiyor ?

@yakuphan hocam dosya şu an yanımda değil. Fotoları bir klasör atında topladık ancak öğrenci bilgileirn yanına fotosunu çıkarmak istiyorum, biz foto yolunu göstrerek çıkarmasını yapacağız ancak her öğrenci için tek tek mi foto adres yolunu göstermemiz gerekiyor ?
programlama bilginiz varsa öyle olmadığını biliyorsunuzdur. fotoğraf isimlerini tutan bir alan oluşturun veritabanında sonra vb kısmından yol+fotoğraf ismi alanı şeklinde gösterebilirsiniz

Geri