AC Adaptör yerine DC adaptör kullanılabilir mi?

Kodla Büyü

eyrek

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar. Creative 2+1 ses sistemimin adaptörü üzerinize afiyet bozuldu. Haliyle 11,5V 1600mA 'AC' adaptör bulamadım... Sorum şu: bu adaptörün yerine piyasadaki 12V DC adaptörleri, akımı da tutturmak şartıyla kullanabilir miyin????????Teşekkürler

şebeke gerilimi alternatif akımdır yani AC, piyasadaki bahsettiğin adaptörlerde de çıkış gerilimi, akımı izah ediliyor. yani 12vDC çıkışı varmış senin ihtiyacın olan da bu zaten. Ses siteminin beslemesi de dc dir, doğru akım yani ac değildir... 11,5 v çıkışa sahip sabit gerilimli adaptör olduğunu da sanmıyorum, potonsiyometreli ayarlanabilir, akım şiddeti yüksek güç kaynağı alabilirsin fakat o zamanda biri gelip pot ayarını (yanlışlıkla) değiştirirse, sistemin besleme devresi yanar..11,5 voltun mutlaka + - tölaransı vardır ve yazıyodur diye tahmin ediyorum o yüzden tavsiyem 12 voltluk 1,5 amperlik sabit bir adaptör işini görür gibi .. hatta önerebileceğim bir marka/firma verimlilik açısından yıldırım adaptör / güç kaynakları vb..

ac adaptör olduğuna emin misin ? .bazı ses sistemleri adaptörlerinde ac çıkışlı adaptör kullanıp doğrultma ve regülatör devrelerini ses sisteminin içine koyabiliyor.
dc adaptör kullanmanın zararı olmaz sonuçta fazladan bir kaç diyottan ve extra regülasyondan geçmiş olur besleme gerilimin...

illa ac adaptör kullanmak istersen hocam şöyle yap al bi adaptör sök vidalarını, aradaki doğrultma devresini devreden çıkarıp çıkış kablosunu direkt transformatör çıkışlarına bağla al sana ac adaptör...

voltaj değerleri üç aşağı beş yukarı aynıysa problem olmaz .akım değeri yani miliamper yazan kısım fazla olsun az olmasın yeter.sonuçta adaptörün gücünü belirleryen bu çıkış akımı...

Geri