Aasp.net calendar nesnesi?

Kodla Büyü

kobalt

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar veri tabanı uyg. yaparken bir text kutusuna konumlandığında görünmez durumdaki takvim nesnesini nasıl görünür yapabilirim. Olayı text kutusunun değişmesine yazınca olmuyor. Focuslama olayı oluyormu burada. yada sizin tavsie edebileceğiniz bir yol varmı. İstediğim text kutusuna takvimden seçtiğim tarihi yazdırmak ama calendar normal de görünmesin seçtikten sonra da görünmesin..

teşekkürler şimdiden yardımlarınız için.

kobalt' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar veri tabanı uyg. yaparken bir text kutusuna konumlandığında görünmez durumdaki takvim nesnesini nasıl görünür yapabilirim. Olayı text kutusunun değişmesine yazınca olmuyor. Focuslama olayı oluyormu burada. yada sizin tavsie edebileceğiniz bir yol varmı. İstediğim text kutusuna takvimden seçtiğim tarihi yazdırmak ama calendar normal de görünmesin seçtikten sonra da görünmesin..

teşekkürler şimdiden yardımlarınız için.
.
textbox nesnesine bu özelliği verebilmeniz için textbox nesnesinin postback özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. yada JavaScript ten yardım alarak onfocus ta çalışacak bir js fonksiyonu yazmalısınız.

Sayın hocam,
Calendar nesnesi sunucu tabanlı olduğu için metin kutusuna girince görünür/görünmez yapmak için Javascript kullanmanız gerekecek. Eğer illaki bunu kullanmanız gerekmiyorsa, internette Jquery tabanlı birçok takvim uygulaması var. Onları incelerseniz, hem daha iyi görünümlü hem de daha fonksiyonel bir yapı oluşturabilirsiniz.
İlla ki calendar nesnesini kullanacağım diyorsanız, calendar nesnesini bir div içerisine koyun. Div'e bir ID verin ve yazacağınız javascript kodları ile istemci taraflı olarak div'i görünür/görünmez yapın. Calendar nesnesinin autopostback özelliği true olduğu için bunun selection_changed olayına
Textbox1.Text = Convert.toString(Calendar1.SelectedDate);
satırı ile seçilen tarihi metin kutusuna yazdırabilirsiniz.
Ancak başta da dediğim gibi, mümkünse JQuery tabanlı bir çözüm bulmaya çalışın.

1-) ajax toolkit kuruyorsun... anlatımı mevcut internette (zor değil)...
2-) sonra bir textbox ekliyorsun takvim için tasarım modunda iken üzerine tıkladığında textbox üzerinde küçük bir ok çıkar... oraya tıkla alta "add extented" diye bir özellik var orayada tıkla... gelen pencereden calendar yazan yeri seç...

refleto' Alıntı:
1-) ajax toolkit kuruyorsun... anlatımı mevcut internette (zor değil)...
2-) sonra bir textbox ekliyorsun takvim için tasarım modunda iken üzerine tıkladığında textbox üzerinde küçük bir ok çıkar... oraya tıkla alta "add extented" diye bir özellik var orayada tıkla... gelen pencereden calendar yazan yeri seç...

Hocam ajax toolkiti Kurdum . şu şekilde hata aldım nedendir acaba. hatanın resmini dosya olarak ekledimm

Ekli dosyalar

• hata.jpg
    hata.jpg
    225.5 KB · Görüntüleme: 971
celikumit' Alıntı:
hocam sayfana scriptmanager ekledin mi?

Eklememiştim ama şimdi ekleyincea çalıştı. Hocam mantığınıda söylersen sevinirim. teşekkurler.

Ayrıca veri tabanına resim ekleyip daha sonra resim göstertmem gerek bunu nasıl yapabilirim. Ayrıntılı açaklayan bir arkadaş olursa sevinirim. teşekkurler

kobalt' Alıntı:
celikumit' Alıntı:

Eklememiştim ama şimdi ekleyincea çalıştı. Hocam mantığınıda söylersen sevinirim. teşekkurler.

Ayrıca veri tabanına resim ekleyip daha sonra resim göstertmem gerek bunu nasıl yapabilirim. Ayrıntılı açaklayan bir arkadaş olursa sevinirim. teşekkurler

Scirpt manager ajax araçlarının çalışması için gereken dosyaların yüklenmesi için gerekli... eğer sayfaya bir ajax aracı koyacaksan... başa eklemen lazım...

kobalt' Alıntı:
celikumit' Alıntı:

kobalt' Alıntı:

hocam söylemiş,
veritabanına resim konusunda gelince pek kullanılan bir yöntem değil,
genellikle resimler belli bir klasöre yüklenir ve resim dosyasının adı veritabanına yazdırılır ve dosya adı çağırılarak resim yüklenir
bu mantıkla farklı algoritmalar kullanabilirsin.
iyi çalışmalr
veritabanına resim dosya

Geri